On-line setkání u pamětní desky obětem zla 17. listopadu

Vážení přátelé, účastníci každoročního pietního setkání u památníku obětem zla v hale Nové radnice v Ostravě, které se mělo uskutečnit také letos 13. listopadu 2020,

obracíme se dnes na Vás s omluvou, letos se poprvé od roku 1993 nesetkáme osobně u desky. 

Připravujeme pro vás ale videozáznam on-line setkání, který budete moci vidět  od 17. 11. od 18.00  na webu klubu Fiducia a na stránce vzdělávací televize Lucerna TV.  Na videu za politické vězně promluví Leo Žídek. Vystoupí také historik Petr Šimíček, publicistka Monika Horsáková a primátor města Ostravy Tomáš Macura.


Zástupce politických vězňů Leo Žídek k setkání:
„Věříme, že chápete, v jaké situaci se dnes nacházíme nejen my, ale i celý svět, když jsme byli napadeni pandemicky rozšířeným koronavirem. Současná omezení v této souvislosti jsou určitě na místě a je i naší snahou přispět ke zmírnění katastrofy, kterou jsme všichni neustále ohrožováni.

    Přesto však chceme Vás, kteří jste se s námi v minulých letech věrně setkávali a měli jste v úmyslu přijít i letos, oslovit alespoň takto virtuálně. Oslovit a přivítat Vás po dvacáté osmé u naší pamětní desky. Zde letos pouze v malém zastoupení položíme květiny, abychom si připomněli události několika sedmnáctých listopadů z doby porobení naší vlasti v minulém století. A poděkovali těm, kteří nám pomohli zbavit se nejen nacistické, ale i komunistické totality. Chceme současně poděkovat i Vám, kteří letos nemůžete přijít. A Vám, kteří byste položili květiny k pomníku a pronesli výstižné projevy. Děkujeme také vám, členům pěveckého sboru Chorus Ostrava. Na vaše vystoupení jsme se těšili! A děkujeme také za požehnání zástupci ostravsko-opavského biskupství, které nám všem určitě na dálku udělí a přimluví se za odvrácení všeho zla. Doufejme, že příští rok už všechno prožijeme naživo. „

Setkání on-line natočí publicistka Monika Horsáková se studenty Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě. Budeme rádi, když se podíváte, video bude od 17. 11. od 18:00  zhlédnutí na webu https://klubfiducia.cz/fiducia-online/ a https://www.lucernatv.cz .

Akci pořádá:

Gymnázium Olgy Havlové

Okrašlovací spolek za krásnou Ostravu

Antikvariát a galerie Fiducia

a političtí vězni České republiky

se záštitou primátora města Ostravy Tomáše Macury