Připomínka nedožitého výročí spisovatele Jana Balabána – speciální pořad, trička i tašky

Ostrava si 29. ledna připomene nedožitých šedesát let ostravského spisovatele Jana Balabána. Připravili jsme speciální on-line pořad, ve kterém na různých místech Ostravy spojených s Honzovým životem a tvorbou vystoupí malířky Hana Puchová a Katarína Szanyiová, vizuální umělec a performer Jiří Surůvka, básníci Ivan Motýl a Jakub Chrobák a nakladatel Ivo Kaleta. Pořad HLASY MĚSTA – JAN BALABÁN bude k vidění na webu klubu Fiducia a na vzdělávací televizi LucernaTV v den jeho nedožitých šedesátin, 29. ledna 2021 ve 20:00.

Fiducia připravila i speciální trička a tašky s jeho textem věnovaným Ostravě. Tričko i taška je pojednána v duchu naší série, kterou jsme pro vás připravili v listopadu. Výtvarné zpracování z dílny naší grafičky Kristíny Pupákové pracuje s obrysem Ostravy a s textem Jana Balabána o Ostravě: „Ani síť, ani hvězda. Když přilétáte do Ostravy za bezmračné noci, vidíte pod sebou něco, co se spíš podobá rozhrabanému ohništi, kde v tmavém popelu svítí sem tam žhnoucí uhlíky.“ Jan Balabán

Tričko stojí 300,- Kč, taška 80 Kč, obojí je k zakoupení na našem e-shopu:

trička

taška černá

taška přírodní

Prozaik, dramatik, publicista, výtvarný kritik a teoretik Jan Balabán (1961) patřil k nejoriginálnějším osobnostem české polistopadové kultury. Velký čtenářský ohlas i uznání odborné kritiky sklidilo především jeho prozaické dílo, za své povídky a romány získal též řadu ocenění. K nejznámějším knihám patří povídkové soubory Možná, že odcházíme, Prázdniny, Jsme tady či román Zeptej se táty. Výraznou roli v Balabánových textech hraje specifické ostravské prostředí – především periferního charakteru – a s ním spojená osobitá mentalita i svérázné životní projevy jeho obyvatel.