Ostravské kulturní stopy: Ostrava obležené město aneb Osudy „černočerné knihy“ Viktora Koláře a Jaroslava Žily

Další díl naší ostravské kulturní kroniky – s fotografem Viktorem Kolářem a literárním historikem Pavlem Hruškou se můžete vydat po stopách vzniku kultovní publikace Ostrava – obležené město. https://youtu.be/JjlDKiEiFuA

Ostravské kulturní stopy jsou jakousi filmovou kulturní kronikou města. Nový on-line projekt spolku Fiducia, vznikající ve spolupráci se Slezskou univerzitou, pátrá po zajímavých místech spjatých se zásadními, zatím však nepříliš známými či medializovanými kulturními fenomény Ostravy. Vyrobili jsme již čtyři díly tohoto seriálu, přičemž aktuální čtvrtý se věnuje kultovní knize Viktora Koláře a Jaroslava Žily Ostrava – obležené město. V polovině devadesátých let dostal známý český fotograf Viktor Kolář od ostravského magistrátu dotaci na vznik reprezentativní publikace, ve které měl shromáždit snímky dokládající jeho pohled na rodné město a doplnit je verši básníka Jaroslava Žily. Vznikla mimořádná publikace, která nebyla tradiční barvotiskovou propagační knihou, ale citlivou uměleckou výpovědí o Ostravě. Tehdejšímu vedení města se ovšem „černočerná kniha“ nelíbila, radním se nezdála pro prezentaci moravskoslezské metropole vhodná, a tak téměř celý náklad skončil ve skladu. Do knihkupectví šlo jen asi 100–150 kusů z už tak malého nákladu 1 000 kusů, kniha se proto během let stala nedostupnou raritou. Jak na přípravu knihy vzpomíná Viktor Kolář a v čem je podle literárního kritika Pavla Hrušky výjimečná, se dozvíte v našem pořadu: https://youtu.be/JjlDKiEiFuA 
K zhlédnutí na youtube jsou již 4 díly Ostravských kulturních stop. O on-line pořady spolku Fiducia je zájem, některé zhlédlo až 1 000 zájemců. Pořady jsou připravovány ve spolupráci s Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Režisérkou on-line pořadů je Monika Horsáková, kameramanem Jan Vlček, hudbu připravuje Martin Režný, o produkci a rešerše se stará Ilona Rozehnalová, ukázky z literatury a dobových pramenů čte Šimon Krupa.  

Kromě nejnovějšího pořadu o knize Ostrava – obležené město jsou již z cyklu Ostravské kulturní stopy k zhlédnutí tyto snímky:  

KAVÁRNA ELEKTRA – Flamendři, umělci, honorace i podsvětí, Voskovec a Werich a další známé i zapomenuté osobnosti – ti všichni se setkávali ve slavné prvorepublikové kavárně v centru Ostravy. Více o kulturním kvasu v kavárně Elektra s publicistou a básníkem Ivanem Motýlem. 

PODCHOD POD FRÝDLANTSKÝMI MOSTY – Martin Mikolášek hovoří o výstavě neoficiální kultury v roce 1989 s názvem Ahoj, lidi a formování výtvarné skupiny Přirození.  

„OSTRAVSKÝ DONBAS“ ANEB NOVÁ HUŤ V KRÁSNÉ LITERATUŘE – Literární historik Pavel Hruška vás zasvětí do obrazu ostravské Nové huti v literární produkci 50. 60. i sedmdesátých let a seznámí vás třeba i s autory, kteří o ostravské huti nejen psali, ale také v ní pracovali.   Všechny on-line pořady spolku Fiducia můžete zhlédnout na webu spolku Fiducia nebo na webu či youtube kanále vzdělávací televize Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity LucernaTV zde: https://www.youtube.com/…dDg 

Za pomoc a cenné historické podklady při přípravě Ostravských kulturních stop děkujeme Archivu města Ostravy a archivu České televize, Televizního studia Ostrava. Děkujeme také všem dalším institucím a osobám, které nám poskytují materiály, všechny uvádíme v titulcích pořadů.  
Za podporu projektu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Statutárnímu městu Ostrava, Nadaci české architektury a Městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.