Pouzdro a kulturák – dílny pro děti i veřejnost, okrášlení, komentovaná procházka a křest bulletinu Krásná Ostrava

 Srdečně vás zveme na odpoledne věnované mimořádnému projektu nové koncertní haly a oslavě šedesátin Domu kultury města Ostravy, janáčkovskou dílnu se streetartovým umělcem Khomou, ateliér pro děti vedený manžely Volkmerovými, křest bulletinu Krásná Ostrava v krytu civilní ochrany přímo v kulturáku a komentovanou procházku Martina Strakoše . Akce se koná ve středu 23. června od 16 do 21 hodin v prostorách amfiteátru za Domem kultury města Ostravy:

v 16.00 Janáček ve spreji dílna – ateliér – okrášlení

Na místě bývalého amfiteátru vznikne v budoucnu mimořádná architektonická přístavba pro Janáčkovu filharmonii. Přijďte do amfiteátru na sprejerskou janáčkovskou dílnu s ostravským streetartovým umělcem Khomou. Pro děti chystáme speciální janáčkovský ateliér s manžely Volkmerovými a na své si přijdou i ti, kdo mají rádi Janáčkovy přírodní texty, sázení květin a vůbec okrašlování města

v 18.00 Fragner a Holl aneb Kulturák šedesátiletý

Komentovaná procházka Martina Strakoše po stopách nové koncertní haly i interiérem Domu kultury města Ostravy. Pokřtíme také nové číslo bulletinu Krásná Ostrava, a to v krytu civilní ochrany přímo v kulturním domě.Sraz u Amfiteátru za Domem kultury města Ostravy.

Křest bulletinu Krásná Ostrava tentokrát bude propojený s akcí, která začne v amfiteátru na dohled sadu Milady Horákové a v sousedství Domu kultury města Ostravy. Uvedené místo se pravděpodobně v následujících letech výrazně promění. Měla by zde vyrůst přístavba v podobě nového koncertního sálu Janáčkovy filharmonie Ostrava podle návrhu týmu pod vedením světoznámého amerického architekta Stevena Holla. Pokud se zmíněná přístavba uskuteční, bude se jednat o realizaci největší a nejnáročnější kulturní stavby na území České republiky přinejmenším za uplynulé půlstoletí. Tato nová fáze dějin Domu kultury města Ostravy bude souviset i s jeho památkovou obnovou. Samotná stavba totiž byla otevřena pro veřejnost již před šedesáti lety, konkrétně v polovině dubna 1961. Na začátku akce začneme rituálem poznání a očištění, na který naváže uvedení nového čísla bulletinu Krásná Ostrava. Následovat bude prohlídka Domu kultury města Ostravy s odborným komentářem historika umění Martina Strakoše. 

Letní číslo bulletinu Krásná Ostrava

Letní číslo 9. ročníku bulletinu Krásná Ostrava vychází 23. června a najdete v něm zajímavé příběhy i fakta z výtvarného umění, architektury, historie, literatury i ostravské krajiny. Věnujeme se také několika výročím.

„Nedávno jsme diskutovali, jak je to s těmi atrapami v Komenského sadech. Bylo nám řečeno, soudruzi, je to fakt, je to ostuda města, s tím se něco musí dělat, ale tam jsou autorská práva různých umělců v zahraničí, musíme mít jejich souhlas apod. Nic proti tomu, proti jejich autorství, ale myslím si, že jestliže s velkým halasem, v době deformací a rozbíjení socialismu tyto věci stavěli, takže socialistická společnost, která se upevňuje, má právo bez anarchie, bez halasu, bez šturmu tyto věci jim zabalit a poslat jim je nebo jim je uložit k ledu, ale nadále s nimi neomračovat a nemýlit lidi, kteří v tak krásném prostředí Ostravy se promenádují a kolem sebe se také dívají.“

Uvedená citace z dobových stranických jednání KSČ je ilustrativním příkladem uvažování tehdejší normalizační nomenklatury, jež provázelo verdikt vedení města odstranit z Komenského sadů soubor cenných soch z Mezinárodních sympozií prostorových forem, jež se konaly v Ostravě v letech 1967 a 1969. Letos od tohoto nekompetentního a pro uvedený soubor děl fatálního rozhodnutí uplynulo 50 let, a právě jeho okolnostem se v aktuálním vydání Krásné Ostravy věnujeme hned z několika úhlů pohledu. V roce 1951, tedy před 70 lety, započala výstavba Nové Ostravy. Více vás s tímto architektonickým fenoménem obeznámí text Martina Strakoše. Nabízíme i vzpomínku Radomíra Sedi na popravu ostravských junáků na sklonku 2. světové války. Se stejným obdobím souvisí i další příspěvek. Petr Bělošický se v něm věnuje německým pozorovacím stavbám, tzv. „Einmannům“ a výskytu těchto malých prefabrikovaných pevnůstek na Ostravsku. Přečíst si můžete také příběh lípy na Podborčí, která se od června může pyšnit titulem Strom hrdina. Příspěvkem Pavla Hrušky se vracíme i k nedožitým šedesátinám básníka Jaroslava Žily. A číslo uzavíráme zrozením – v tomto případě nového ostravského nakladatelství Bílý Vigvam. Snad podobná naděje stojí i před námi všemi. Epidemiologická opatření státu se pomalu začínají rozvolňovat a my věříme, že restart, který přišel po měsících „zmrazení“, umožní nám všem návrat k normálnímu životu. Za redakci Krásné Ostravy Monika Horsáková

Pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s Domem kultury města Ostravy, Janáčkovou filharmonií a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.