Ukrajinská dílna, výstava a sbírka ve Fiducii

Srdečně vás zveme na tři aktivity ve Fiducii věnované Ukrajině – přijďte na výtvarný ateliér, na kterém si vyrobíme ukrajinské panenky, tzv. motanky, na výstavu plakátů s ukrajinskou typografií ve vitrínách Ostravice-Textilie, můžete se také zapojit do naší potravinové sbírky. 
 

9. 6. V 16.00 VÝTVARNÁ DÍLNA – UKRAJINSKÉ PANENKY, TZV. MOTANKY

Přijďte si vyrobit ukrajinskou motanku s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou.

První uzlované panenky, někdy nazývané motanky, se objevily asi před 5 000 lety. V ukrajinské kultuře je motanka symbolem dobra, plodnosti a blahobytu, symbolem naděje a silným posvátným předmětem, talismanem pro rodinu. Takové panenky se často staly skutečným rodinným dědictvím a předávaly se z generace na generaci. Samotný název panenky „motanka“ pochází z pojmu „role“. Panenka vypadá jako lidská postava, vyrobená z kusů látky. Často se k její tvorbě používalo staré oblečení členů rodiny – byla vytvořena pouze s upřímnými pocity, takže se věřilo, že má silnou energii a chrání dům a každého z jeho obyvatel.

Můžete si přinést své látky (samozřejmě jich budeme mít dostatek i na místě, takže to není nutné). Ukrajinské rodiny jsou vítány. 

 

do 30. 6. UA TYPO
Výstava v Galerii IN VITRO

V reakci na nedávné světové události vystaví studenti Střední umělecké školy, Ostrava z oboru grafický design tematické plakáty s pěti ukrajinskými fonty, které byly buď přímo vytvořeny pro města na Ukrajině, nebo byl jejich vznik jimi inspirován. Například Andrij Shevchenko a Sergiy Rodionov vytvořili v roce 2017 písmo Mariupol pro navigační systém města, jehož jméno je v posledních dnech hojně skloňováno. Přístup jednotlivých žáků k tvorbě plakátů se odlišoval stejně tak, jako se liší jednotlivé fonty.  Každý z patnácti vystavených plakátů je však originálním pojetím tématu.  Galerie In Vitro se nachází ve vitrínách Ostravice-Textilie. 
Výstava potrvá do 30.6. 2022

SBÍRKA POTRAVIN PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY V OSTRAVĚ – PROSÍM POMOZTE!

Přátelé, Potravinová banka nestíhá zásobovat ukrajinské rodiny, které přicházejí do Ostravy – prosím, pomozte a přineste do Fiducie jakékoli trvanlivé potraviny (viz níže). Aktuálně spolupracujeme kromě Organizace na pomoc uprchlíkům také s farností ve Staré Bělé, která rovněž pomáhá uprchlíkům v nouzi. Naprostá většina z nich jsou ženy a děti. Řada maminek má malé děti, chodí na brigády, nemohou ale pracovat na plný úvazek a mají finanční nouzi. Jsou mezi nimi i lidé z Mariupolu a jiných zničených oblastí, kteří potřebují akutní pomoc.

Pokud máte možnost, pomozte nákupem nebo uspořádejte potravinovou sbírku ve svém okolí, v práci, ve škole, mezi přáteli. Potraviny pak můžete dovézt do Fiducie, případně do Organizace pro pomoc uprchlíkům na Českobratrské ulici nebo na faru ve Staré Bělé. Moc děkujeme za jakoukoli vaši pomoc, sdílení, uspořádání sbírky u vás. Je jasné, že mnoho z vás již pomohlo, ale bohužel má aktuálně mnoho ukrajinských uprchlíků v Ostravě finanční nouzi, chybí potraviny a naše pomoc je stále potřebná!

Pokud je pro vás složité nakupovat trvanlivé potraviny a vozit je do Fiducie a je pro vás lepší přispět penězi, fara má účet, ze kterého kupuje pro Ukrajince jídlo a potřebné věci, zde: 111729531/0300, VS: 81116. Farnost se dlouhodobě stará o řadu rodin, dává jim poukázky na jídlo, zorganizovala pro ně 2x týdně kurz češtiny, chystá pro ně letní tábor atd.

Jsou potřeba hlavně trvanlivé potraviny (mouka, těstoviny, rýže, konzervy, kompoty, sterilovaná zelenina, trvanlivé mléko, cereálie, vakuované uzeniny, sirupy, čaje, káva, marmelády, ořechy, luštěniny…), částečně i drogerie (hygienické potřeby, zubní pasta, mýdlo, šampony, jar, krémy, prášek na praní…).

Prosíme, kdybyste cokoli mohli koupit a dovézt do Antikvariátu a klubu Fiducia, budeme vám velmi vděčni!

Potraviny lze dovézt kterýkoli pracovní den 10.00–18.00. My poté vždycky minimálně jednou měsíčně vše převezeme na farnost, potraviny rovněž dáváme ukrajinským maminkám, které přijdou přímo do Fiducie.