Pořad o odporu skautů vůči totalitě, vernisáž výstavy Jiří Horák

Srdečně vás zveme na první pořad ve spoluprací s Pamětí národa a na vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia. Obojí se koná ve čtvrtek 4. května ve Fiducii.

4. 5. V 17.00 IVANČENA: ODPOR SKAUTŮ VŮČI NACISMU I KOMUNISMU

Setkání s historikem skautingu Kryštofem Hyvnarem a promítání unikátních záznamů Paměti národa.

O mohyle Ivančeně, jež se stala vzpomínkou na pětici mladých mužů popravených v dubnu 1945 a symbolem útlaku skautů v obou totalitách, si budeme povídat s historikem skautingu Kryštofem Hyvnarem. Promítneme také unikátní záznamy Paměti národa ze vzpomínek ostravského skauta Jaroslava Rozsypala, zvaného Čmel. Ten v roce 1945 unikl gestapu a skrýval se v Beskydech. Na setkání se těší tým Paměti národa v Ostravě, Antikvariát a klub Fiducia a skauti.

4. 5. V 19.00 JIŘÍ HORÁK

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Jiří Horák (nar. 1940 v Hodoníně) se již koncem 60. let etabloval jako jeden z členů legendární brněnské skupiny Epos. Ta do české fotografie přinesla nový způsob práce s modelem, vycházející z reportážní fotografie, výrazově však odpovídající počínající normalizaci. Z potemnělých vizí rebelů ztracených mezi paneláky se Horákovy snímky během 70. let postupně vracely k humánnější notě, okořeněné výjimečným smyslem pro fotogenii i kompozici. Ten uplatňoval i ve svých dokumentárních cyklech ze slovenské Oravy, z folklórních slavností ve Strážnici i z chorvatského pobřeží. Výstava, doprovázená autorským katalogem, propojuje celou Horákovu tvorbu prostřednictvím tématu portrétu a empatie. Výstava potrvá do 2. 6. 2023. Kurátor Pavel Vančát.