V říjnu pro vás chystáme literární večer věnovaný stosedmdesátému výročí básníka Oscara Wildea ve spolupráci s nakladatelstvím Adolescent, literární vycházku po stopách „ostravského chachara“ Josefa Wechsberga, jedinečného spisovatele a v Americe proslaveného ostravského rodáka, i další z literárních Debutů, tentokrát s mladými spisovatelkami Bělou Čápovou a Klárou Krásenskou. Čeká nás také první pouliční hra, v níž spolu budeme pátrat, hledat, nalézat a vidět Ostravu jinak, než je obvyklé – jako první jsme si vybrali centrum Přívozu, kde kromě jiného pokřtíme novou „interaktivní brožurku“ pro rodiny, školy a milovníky Ostravy nazvanou Pátrání v Přívozu. Chystáme také městský výsadek, tentokrát budeme kreativně „ohledávat“ lokalitu u slezskoostravského hradu s mladými umělci Barborou Šidlovou a Jakubem Kurtulíkem.
Těšit se můžete také na vernisáže v Galerii Dole i Fotografické galerii Fiducia, architektonickou přednášku nejen o tom, jak chceme, aby stárly naše domy, a také křest nové fotopublikace Ondřeje Durczaka, jež mapuje mizející a zapomenutá místa českého Slezska.
Připravujeme také nové skládačky Ostravských kulturních stezek, tři z nich na téma Světoví architekti v Ostravě, Romská stezka či Ostravské haldy bychom měli vydat a zveřejnit na webu ostravskestezky.cz již v říjnu, stejně jako další díl audiovizuální ostravské kroniky Ostravské kulturní stopy, tentokrát na téma Velká Ostrava.
KULTURNÍ PROGRAM NA ŘÍJEN:
7. 10. v 18.00 POLIBKY NA WILDEŮV HROB
Literární performance s nakladatelstvím Adolescent
„A z bronzu sochy Bolesti, která trvá věčnost, vytvořil
sochu Rozkoše, která pomíjí v jediném okamžiku.“
Oscar Wilde, v Anglii působící dramatik, prozaik a básník irského původu, známý především svým románem Obraz Doriana Graye nebo dramatem Jak je důležité míti Filipa, je jednou z historických ikon světové queer literatury. Dokládá to i publikace Umělec: básně v próze, vydaná v nakladatelství Adolescent, které se mimo jiné zaměřuje na klasickou i současnou queer poezii. Básně v ní přeložil Ondřej Macl a sám do ní přispěl svým dopisem Wildeovi. Adolescent klasické formy literárních večerů narušuje živelně divokou performancí plnou textových koláží, hudby a zvuků a nejinak tomu bude tento večer, na kterém se společně s Ondřejem Maclem představí také Kino Peklo a Anna Luňáková a společně oslaví 170 let od Wildeova narození.
9. 10. v 16.00 POULIČNÍ HRA V PŘÍVOZE A KŘEST BROŽURY PÁTRÁNÍ V PŘÍVOZU
Pátrací hra pro rodiny i milovníky Ostravy.
Chcete poznat místa, která byste nejspíše minuli bez povšimnutí? Toužíte pátrat, hledat, nalézat a vidět město jinak? Pokud jste připraveni nasytit vlastní zvědavost a objevitelskou touhu, ponořte se spolu s historiky a pedagogy Petrem Šimíčkem a Jiřím Sovadinou do jedinečného městského prostoru Přívozu, určitě to bude stát za to! V rámci akce pokřtíme první ze série her – brožuru Pátrání v Přívozu, v níž najdete listy s dílčími úkoly, které se vztahují k jednotlivým stavbám, památečním objektům (pamětní desky, pomníky) a také důležitým událostem v dějinách Ostravy-Přívozu, jež jsou ve veřejném prostoru Přívozu nějakým způsobem reflektovány. Sraz před kostelem na náměstí Svatopluka Čecha.
10. 10. v 18.00 OSTRAVSKÝ CHACHAR JOSEF WECHSBERG A MULTIJAZYKOVÝ TYGLÍK MEZIVÁLEČNÉ LITERÁRNÍ OSTRAVY
Literární procházka
Vycházka s literárními historiky a spoluautory Literární mapy Ostravy, na níž vám představíme místa meziválečné Ostravy, kde se scházeli ostravští chachaři, jak svou generaci nazval Josef Wechsberg, když o ní jako původní německý Žid psal anglicky. Vystopujeme maďarské surrealisty, nadšené recitátory ruské poezie, nezapomeneme na „tyglík“ jazyků, který se potkával „pod laubama“: „Prodávám buty, lunty, čepice, / košile, sukně, baj i střevice, / pentličky, šátky též i bluzečky, / papuče, vejce, čerstvé syrečky.“ Literární krajinou centra Ostravy vás provedou Iva Málková, Jan Malura, Pavel Hruška a Ilona Rozehnalová. Sraz před Fiducií.
14. 10. v 18.00 KATEŘINA ADAMOVÁ: SRDCE & ZVÍŘE
Vernisáž výstavy v Galerii Dole
Malířka Kateřina Adamová připravuje spolu s kurátorem Petrem Vaňousem pro prostory Galerie Dole výběr děl z let 2022–2024 ze široce založeného cyklu prací s názvem SRDCE & ZVÍŘE. Výrazná absolventka Ateliéru Kresby prof. Jitky Svobodové na pražské AVU se společně např. s Danou Sahánkovou, Jakubem Janovských, Nikolou Čulíkem nebo Michaelou Vélovou Maupicovou zařadila mezi autory a autorky mladé generace, kteří pro současnou uměleckou scénu rehabilitovali a aktualizovali médium kresby jako svébytné výrazové médium. Na české umělecké scéně se etablovala dvěma důležitými samostatným výstavami – projektem TVOR (v rámci výstavního cyklu START-UP, Galerie hlavního města Prahy, 2013) a výstavou SIMULACE (Galerie Václava Špály, Praha, 2019). Výstava potrvá do 20. 11. 2024.
21. 10. v 16.00 SVÍCEN Z DÁVNÝCH DOB – MĚSTSKÝ VÝSADEK K SLEZSKOOSTRAVSKÉMU HRADU
Akce pro rodiny a milovníky Ostravy
Vydejte se s Barborou Šidlovou a Jakubem Kurtulíkem na tvůrčí průzkumnou misi v okolí Slezskoostravského hradu. Společně vytvoříme svícen, který nás přenese do dob odvážných hrdinů, rytířů v brnění a tajných komnat. Přidejte se k naší dobrodružné výpravě a nechte se unést atmosférou minulých věků. Setkáme se před hlavním vchodem Slezskoostravského hradu. Tematické oblečení je vítáno!
21. 10. v 18.00 ONDŘEJ HOFMEISTER: ARCHITEKTURA PRO MÍSTO A ČAS
Přednáška v rámci cyklu Architektura a klimatická změna
Jak chceme, aby stárly naše domy? Jak mohou být prospěšné svému okolí? Co znamená stavba domu pro naši budoucnost? Na tyto a snad i další otázky se pokusíme hledat odpovědi na příkladech realizovaných a nerealizovaných staveb od studia Projektil architekti. Večer uvede architekt Jiří Mika.
Ondřej Hofmeister (*1971) v rámci studia na ČVUT absolvoval formující stáže na Dánské technické Univerzitě v Kodani a Londýnské City University. Po studiích založil vlastní projekční atelier a sedm let působil jako pedagog na soukromé mezinárodní škole ARCHIP, kde se věnoval tématu propojování architektury a stavitelství a vlivu stavění na životní prostředí. V současnosti se těmto tématům aktivně věnuje jako externí pedagog na Akademii Výtvarných umění v Praze a zároveň se je snaží aplikovat ve své vlastní tvorbě. V atelieru Projektil Architekti působí od roku 2003.
22. 10. v 18.00 VÁCLAV KOPECKÝ: FERTILE SOILS
Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia
„Výstavu ,Fertile Soils‘ tvoří série barevných fotografií, ve kterých přírodní motivy a myšlenka úrodné půdy slouží jako médium pro vznik nových kultivarů a významových uspořádání, jež ne vždy vycházejí z čistě organické přírody. Varianty generických květin a kompozice vytvořené na kameni rozšiřují koncept přírody jako obecnějšího celku, ke kterému se člověk vždy nějakým způsobem vztahuje – kreativně, často destruktivně.“ Výstavu uvede Viktorie Vítů.
Václav Kopecký (*1983) je český vizuální umělec, který se ve své práci dlouhodobě věnuje zkoumání fotografického média v čase, prostoru a materiálu. Jeho postkonceptuální přístup k tématu se nejčitelněji propisuje do promyšlených výstav, citlivě reagujících na okolní prostředí a prostor. Autor je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, kde od roku 2020 vede ateliér Aplikované fotografie. Žije a pracuje v Praze.
Výstava potrvá do 6. 12. 2024.
22. 10. v 19.00 LITERÁRNÍ DEBUTY VOL. 17 – BĚLA ČÁPOVÁ A KLÁRA KRÁSENSKÁ
Debutující autorky v pořadu básníka Romana Polácha
Básnický večer věnovaný debutovým knihám bude tentokrát patřit různým typům imaginace, díky které můžeme věřit tomu, že svět je stále nekonečný. Běla Čápová (*1995) bude číst z prvotiny s bangerovým názvem Cucat vnitřní mňau (Malvern, 2024), jež čerpá z hlubin brautiganovského typu surrealizující obraznosti, jazykové hravosti a vynalézavosti nonsensu. První kniha Kláry Krásenské (*1995) Mýtinami (Viriditas, 2023), která byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku, rovněž vychází z neustálé imaginativní proměnlivosti, propojenosti reálného a ireálna, z osvěžujících spirituálních zkušeností, s nimiž prochází časoprostory pokojů, měst a lesů.
31. 10. v 18.00 FOTOGRAFICKÝ PRŮVODCE PO MIZEJÍCÍCH A ZAPOMENUTÝCH MÍSTECH ČESKÉHO SLEZSKA Křest knihy Ondřeje Durczaka
Fotograf Ondřej Durczak představí novou publikaci Fotografický průvodce po mizejících a zapomenutých místech českého Slezska, sestavenou nejen z vlastních fotografií, ale především archivních snímků. Kniha se soustředí zejména na architekturu a sleduje slezská města, zdejší průmysl, rekreační stavby, sakrální objekty a další.