Březen–duben 2025
4. 3. | 17.00
JIŘÍ SURŮVKA: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
Výstavou „Když ti vítr napne plachtu“ ve Fotografické galerii Fiducia vás provede její autor.
Součástí bude autorská razítkovaná BAD ENDS, a to kamkoli. Výstava představuje výběr autorových fotografií a digitálně vytvářených koláží, které spojuje ironický pohled na současný svět a forma výtvarné fotografie s epickým obsahem.
14. 3. | 16.00
PORUCHY PAMĚTI A JAK JIM PŘEDCHÁZET
Setkání u příležitosti Národního týdne trénování paměti
Jak komunikovat s člověkem s demencí? Jaké aktivity jsou pro takového člověka vhodné? Je potřeba pro něj upravit domácnost? A jak? Odpovíme na tyto i další otázky a připravíme praktické ukázky trénování paměti. Pořádáme ve spolupráci se spolkem Vzpomínkové centrum.
17. 3. | 18.00
SUGAR BE MY CARAMEL: BENEATH MY FEET
Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia
„Na nedávno zachyceném záběru z oblasti přistání Škeble 2 je patrný moment, kdy poprvé zanechala svou stopu v jemném Venušském prachu.“
Umělecké duo Sugar Be My Caramel tvoří Karolína Matušková a Lucie Zelmanová. Potkaly se na stáži u umělkyně Niny Beier, poté spolu studovaly v ateliéru Fotografie u Alexandry Vajd a Martina Kohouta. Dohromady je svedla syntéza témat identity, vztahů a mezidruhové komunikace. Vypráví narativním jazykem, jejich oblíbeným médiem je pohyblivý obraz. S dávkou nostalgie a humoru obnažují mocenské vztahy, a exponují tak jejich zranitelnost. Užívají si záměrného zaměňování rolí a skrze uplatnění technologií odkazují na nehmatatelnost a pomíjivost těchto okamžiků. Spolupracovaly s Institutem Úzkosti, vystavovaly na Fotograf Festivalu, v Českém centru v Paříži a své filmy promítaly na sympoziu Les či na QFF Mezipatra. Výstava potrvá do 30. 4. 2025
19. 3. | 18.00
PODCHODEM VCHOD
Terénní přednáška Lukáše Gliniarczyka po stopách historie Frýdlantských mostů a podchodu
Přijďte se rozloučit se současnou podobou místa, kterým denně prochází tisíce lidí, a nahlédněte s námi do jeho minulosti i budoucnosti. Frýdlantské mosty a pěší podchod pod nimi čeká rozsáhlá rekonstrukce. Než se místo promění k nepoznání, zveme vás na komentovanou procházku, při níž se ohlédneme za historií tohoto významného dopravního uzlu i jakési pomyslné brány do centra Ostravy. Klíčový dopravní uzel, uvedený do provozu v roce 1985, propojuje tramvajovou, trolejbusovou a autobusovou dopravu na Náměstí Republiky. Podchod pod ním, zpřístupněný veřejnosti v roce 1986, slouží jako důležitá pěší trasa, která nekoliduje se silniční dopravou. Seznámíme vás s architektonickým a stavebním řešením této oblasti, včetně použití kvalitních materiálů, jako je benátská dlažba a travertinové obklady, které byly v době výstavby považovány za luxusní. Prozkoumáme také umělecká díla a monumentální konstrukce, jež jsou součástí tohoto prostoru. Na závěr navštívíme legendární bar Metro, jehož setrvání na místě můžete podpořit podpisem.
POZOR! Sraz na trolejbusové smyčce na náměstí Republiky „u hodin“.
25. 3. | 19.00
LITERÁRNÍ DEBUTY VOL. 19 – TICHÝ, VEJVALKA
Literární večer s mladými autory Lubomírem Tichým a Matyášem Vejvalkou
Literární večer věnovaný výrazným knižním prvotinám. Mezi vynikající debuty loňského roku bezpochyby patří knihy Místní (Fra) Lubomíra Tichého a Kolena v jehličí Matyáše Vejvalky (JT´s) – je v nich totiž vše, co by měl pořádný debut mít: odkazy na dětství a zároveň vyspělou imaginativnost, každodennost, která je vyživována surreálnem a řečí-zaříkáváním, pohybujeme se zde prostory a situacemi, které nás děsivě překvapují i překvapivě děsí. Zároveň jsou to knihy správně drzé a hlavně – osobité. Moderuje básník a literární historik Roman Polách.
27. 3. | 18.00
ANNA ŠTÁDLEROVÁ: O PŘEKLADECH A UMĚLÉ INTELIGENCI
Diskuse s oceňovanou překladatelkou
Anna Štádlerová (*1993) je překladatelkou z angličtiny a španělštiny, za svou práci obdržela řadu cen. Kromě překládání literatury se zajímá o téma propojování lidské tvorby se stále pokročilejšími technologiemi. Pracuje ve vzdělávacím spolku Aignos, který pro školy i veřejnost pořádá workshopy o umělé inteligenci. Vede například workshop, během něhož studenti tvoří příběhové texty s asistencí generativní AI a učí se, jak si nechat od technologie smysluplně pomoci, avšak neztratit kontrolu nad tvůrčím procesem.
Absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy překládá beletrii i odbornou literaturu a v oblibě má také literaturu pro děti a mládež. Je laureátkou Prémie Tomáše Hrácha, Zlaté stuhy za překlad beletrie pro mládež a vítězkou Překladatelské soutěže Jiřího Levého. Mezi její překladatelské majstrštyky patří například Šest procházek literárními lesy Umberta Eca, vědecké pojednání Tobyho Orda Nad propastí: Existenční riziko a budoucnost lidstva (2022), román Benjamína Labatuta Strašlivá závrať (2022) nebo román Jessie Ann Foley Víš, že jsem hrozná (2021). Literární večer moderuje Libor Magdoň.
6. 4. | 10.00
MAPY, KTERÉ NEEXISTUJÍ
Rodinný výtvarný ateliér s Barborou Šidlovou a Jakubem Kurtulíkem
Přijďte si s vytvořit vlastní svět pomocí koláže z novinových a časopisových výstřižků. Budeme zkoumat hranice mezi realitou a imaginací, skládat území, která neexistují, a objevovat cesty, které nikdo před námi neprošel. Vhodné pro všechny, kdo rádi experimentují s obrazem, příběhem a prostorem. Přijďte tvořit, zkoumat a trochu se ztratit v krajině fantazie! Vstup je volný, materiál a výtvarné potřeby máme.
10. 4. | 18.00
PROCITNUTÍ DO ŽIVÉ ZEMĚ (PODLE DAVIDA ABRAMA, AMERICKÉHO FILOZOFA)
Nejen o fenoménu vody s krajinářskou architektkou Klárou Salzmann
Systémová regenerace krajiny jako zásadní předpoklad pro náš další život. Klára Salzmann ve své přednášce poukáže na fenomén vody, který je v současnosti vnímán spíš jako zdroj našeho života a aktivit. Voda je přitom součástí a spoluaktérem tvorby naší Země a má přesně vymezené trasy svého pohybu. Naše snahy tyto danosti měnit a nenaslouchat koncertu zvuků, tvarů a vztahů se napříč dějinami příliš neosvědčily. Jaké tedy máme možnosti přežití v naší krajině bez ohrožení samotné podstaty našeho bytí a ducha? Předmětem myšlení a tvorby Kláry Salzmann je hledat a nacházet modely, které umožní naši vzájemnou koexistenci s živým světem kolem nás. Úvodní slovo architekt Jiří Mika. Ve spolupráci s Dnem architektury Ostrava.
13. 4. | od 14.00
Z KUNČIC DO VRATIMOVA ANEB PUTOVÁNÍ KRAJINOU KONTRASTŮ
Komentovaná procházka
Na cestě plné protikladů najdeme nejen dopravní uzel a průmyslový areál, ale také starý mlýnský náhon a bludný balvan vyzvednutý při hloubení základů slévárny u Jižní brány do huti. Zavítáme do zapomenuté zámecké zahrady s dvě stě let starými stromy. Připomeneme si významné osobnosti spojené s tamním kulturním děním – Ostravického, Adamuse, Stalmacha, Sumína (Vrbovou). Prozkoumáme Ostravici, jejíž tok se štěrkonosným charakterem probouzí s každou povodní a následky jsou patrné doteď. Uzoučkou cestou se dostaneme do Vratimova – Zaryje s kostelem sv. Jana Křtitele a hřbitovem s památným dubem. Provázet nás bude botanička Zdenka Rozbrojová, historické souvislosti představí Martin Strakoš, literární ukázky budou číst Pavel Hruška, Monika Horsáková a Ilona Rozehnalová. POZOR! Sraz na konečné tramvaje č. 4 Nová huť jižní brána.
Délka trasy 6,5 km.
Možnost občerstvení v Myslivně u hřbitova. Spojení z vlakové stanice Vratimov a autobusy č. 21, 41, 81, 448 ze zastávky Vratimov náměstí
Doporučujeme vzít s sebou dobrou obuv.
14. 4. | 18.00
NATÁLIE TEPEROVÁ: VRSTVY
Vernisáž výstavy v Galerii Dole
Natalie Teperová je absolventkou bakalářského studia v Ateliéru malby 3 na FAVU VUT v Brně. Témata, kterými se ve své tvorbě aktuálně zabývá, lze jejími vlastními slovy shrnout takto: „Ženství ve své celistvosti, cykličnost, tělesnost a senzuální zkušenost propojenosti s přírodou.“ Pohybuje se přitom mezi figurální malbou a dekonstruktivními instalacemi na pomezí malby, koláže a asambláže. Stěžejní je pro ni především fyzický prožitek procesu vznikání samotné malby. Kurátorem výstavy je Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 23. 5. 2025.
22. 4. | 19.00
LITERÁRNÍ DEBUTY VOL. 20 – CHÝLE, MUSIL
Básník Jan Musil a básnířka Lenka Chýle v pořadu Romana Polácha
Literární večer věnovaný knižním prvotinám, případně druhým knížkám a také talentovanému autorstvu, které k prvním knihám míří. To je zrovna případ Jana Musila, který zatím debut nevydal, ale svými literárními úspěchy (např. prvenstvím v mezinárodní soutěži Básne SK/CZ) má k němu rozhodně výrazně nakročeno. Ve Fiducii představí svou básnickou tvorbu, v níž se snaží rozrušovat stereotypy české poezie imaginací, nadsázkou a jasnozřivým vypravěčstvím. Lenka Chýle, jež je letos nominována na Cenu literární kritiky za knihu Raná, bude číst z básnicko-pastýřského cyklu, který ale z klasické „pastýřské“ poezie vychází pouze zčásti a je plný syrového vidění, humoru, pulzující sexuality a mýtů.
28. 4. | 18.00
SBĚRATELÉ KRATOMU ANEB JAKÁ JE HRANICE MEZI DROGOU A LÉKEM?
Projekce dokumentárního filmu a debata
V Česku v lednu vstoupil v platnost zákon o regulaci psychoaktivních látek. Patří mezi ně i kratom. Kolik je v České republice uživatelů kratomu? Jaké jsou pozitivní stránky užívání této byliny a jaká jsou rizika? Skrývá nějaký léčebný potenciál, který stojí za to prozkoumat? Projekce nového dokumentárního filmu Sběratelé kratomu a debata s režisérem Liborem Cinegrem a sociálním pracovníkem a terapeutem Janem Horákem. Film diváky zavede do Indonésie, kde se rostlina Mitragyna Speciosa, z jejichž listů se populární zelený prášek vyrábí, pěstuje, věnuje se zpracování kratomu a jeho účinkům a upírá pozornost také na příběhy lidí, jimž kratom, ať už pozitivně či negativně, změnil život.