Záznam veřejné debaty
Záznam veřejné debaty
Básník a hudebník Martin Dytko čte své verše na oblíbeném místě v Ostravě
GALERIE DOLE – ONDŘEJ KOTRČ: VICTIM OF DESTINY
Slovo autora a slovo kurátorky Kataríny Klusové k výstavě v Galerii Dole.
HLASY MĚSTA: FRANTIŠEK HRUŠKA
Básník František Hruška čte své verše na oblíbeném místě v Ostravě.
GALERIE DOLE – MARTA GRUBER: ÚTOČIŠTĚ
Slovo autorky a kurátora Petra Vaňouse k výstavě v Galerii Dole.
GALERIE DOLE – AVU, MALBA 4: HLUBOKO DOLE
Kurátorské slovo k výstavě studentů a pedagogů ateliéru Petra Duba a Marka Meduny v Galerii Dole.
HLASY MĚSTA: MARTIN ŠENKYPL
Básník Martin Šenkypl čte své verše na několika místech v Ostravě-Vítkovicích, jež jsou spjata s jeho profesním životem i tvorbou.
GALERIE DOLE – MONIKA ŽÁKOVÁ: SOFT LOGIC
Slovo autorky a slovo kurátora Martina Mikoláška k výstavě v Galerii Dole.
GALERIE DOLE – KLAUDIE HLAVATÁ: VEZMU SI Z TEBE KAŽDÝ DEN TROCHU
Slovo autorky a slovo kurátora Martina Mikoláška k výstavě v Galerii Dole.
GALERIE DOLE – ALEŠ HUDEČEK: VYPRAVĚČKA PŘÍBĚHŮ
Slovo autora a kurátora Martina Mikoláška k výstavě v Galerii Dole.
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – POČÁTKY BIBLIOFILSTVÍ V OSTRAVĚ
Jaké tisky vydávali ve 30. letech 20. století ostravští bibliofilové, kdo mezi ně patřil a jak probíhal 4. sjezd moravských bibliofilů, který probíhal v roce 1931 v ostravském Domě umění pod záštitou tehdejšího starosty Moravské Ostravy Jana Prokeše? Dozvíte se od knihovnice a dokumentaristky Galerie výtvarného umění v Ostravě Vladimíry Lichovníkové a od vedoucí oddělení sbírek a výstav GVUO Gabriely Pelikánové.
GALERIE DOLE – KAROLÍNA NETOLICKÁ: TMA, SVĚTLO, HRANICE
Slovo autorky a kurátora Martina Dostála k výstavě v Galerii Dole.
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – SYMPOZIA PROSTOROVÝCH FOREM
S Eduardem Ovčáčkem, Martinem Mikoláškem a Jakubem Ivánkem vzpomínáme na slavná ostravská sympozia z 60. let 20. století.
FENOMÉN BACHNER – ODBORNÁ DEBATA
Ostravský obchodní dům Bachner je jedinou stavbou světoznámého architekta Ericha Mendelsohna na českém území. V čem spočívá jeho hodnota a jaká by mohla být jeho budoucnost? Mrkněte na záznam z odborné debaty, lze vybírat i dle témat v rámci stopáže (za pomoc děkujeme Štěpánu Klusovi).
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – LÍPA NA PODBORČÍ
Památná lípa Na Podborčí se stala v anketě Strom roku Stromem hrdinou. Jaký se za ní skrývá příběh? Proč je vzácná? A proč stojí za to ji zachovat pro další generace? Podívejte se na další díl naší virtuální ostravské kroniky.
HMYZ JE FAJNOVY!!! aneb BROUKOVIŠTĚ
Proč je v lesech potřeba tzv. „mrtvé“ dřevo, k čemu je ve městech užitečné broukoviště a jak vypadá zbrusu nové broukoviště v Ostravě na náměstí Dr. Edvarda Beneše? Prozradí další díl našeho cyklu s Petrem Kočárkem z Ostravské univerzity.
GALERIE DOLE – GABRIELA SLANINKOVÁ: TOUCH-PAD SITUATIONS
Slovo autorky a slovo šéfkurátora Galerie Dole Martina Mikoláška k výstavě.
GALERIE DOLE – JAKUB TAJOVSKÝ: DRIP DO POLE
Slovo autora a slovo kurátorky Kataríny Klusové k výstavě v Galerii Dole.
JAK BUDE VYPADAT ČERNÁ KOSTKA?
Záznam debaty k plánované novostavbě Moravskoslezské vědecké knihovny. O tom, jak bude vypadat Černá kostka a jaká jsou případná úskalí projektu, hovoří architekt a autor návrhu „Černé kostky“ Ladislav Kuba, náměstci hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a Lukáš Curylo či ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Libuše Foberová. Moderuje Marta Pilařová.
GALERIE IN VITRO – ANNA HRBÁČOVÁ: BĚŽ DAT KURAM
Slovo autorky a slovo kurátora Martina Mikuláška k výstavě v galerii IN VITRO ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia.
GALERIE DOLE – MICHAL MOUČKA: MIX IT UP-(BIG)
Slovo kurátora Martina Mikuláška a autora výstavy Michala Moučky k výstavě v Galerii Dole.
GALERIE DOLE – RADOSLAV BIGOŠ: ALL THE IDEAS WE HAVE LOST
Slovo kurátora Martina Mikuláška a autora výstavy Radoslava Bigoše k výstavě v Galerii Dole.
HLASY MĚSTA: NELA BÁRTOVÁ
Básnířka a vizuální umělkyně Nela Bártová čte u haldy v Ostravě-Heřmanicích své verše z debutové sbírky Na konci chodby je ráno.
HMYZ JE FAJNOVY!!! aneb DRUHY HMYZU V OSTRAVĚ
Jaké druhy hmyzu žijí v Ostravě? Jak a kde zejména se v Ostravě hmyzu daří? Přibyly v poslední době nějaké nové druhy? To vše v dalším díle našeho cyklu s Petrem Kočárkem z Ostravské univerzity.
GALERIE DOLE – JAN T. URANT: DĚRAVÝ SVETR
Kurátorské slovo Martina Mikoláška a slovo autora k výstavě v Galerii Dole.
GALERIE IN VITRO – IVO ŠKUTA: MITCH BALLONY
Slovo kurátora Martina Mikoláška a autora výstavy.
JAKÁ JE BUDOUCNOST OSTRAVSKÉHO MUZEJNICTVÍ?
Jaké jsou vize Ostravy v oblasti muzejnictví? Je v Ostravě dostatek paměťových institucí, které naplňují poslání muzea ve smyslu získávání, zachovávání, zkoumání a zprostředkování dokladů hmotného a nehmotného dědictví společnosti? Jaká je role a budoucnost Ostravského muzea? Proč Ostrava stále nemá, na rozdíl od Prahy či Brna, muzeum zabývající se industriálním a technickým dědictvím? Jak do vizí města v oblasti muzejnictví zapadá Národní zemědělské muzeum či nově vzniklá příspěvková organizace ministerstva kultury MUSEum+? Na tyto a další otázky se pokouší odpovědět hosté odborné debaty, kterou uspořádal Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s městskou galerií PLATO.
GALERIE DOLE – SOFIE ŠVEJDOVÁ: BLESS THE FIRE
Kurátorské slovo a slovo autorky k výstavě v Galerii Dole.
HLASY MĚSTA: ROMAN POLÁCH
Básník Roman Polách čte své verše v samém centru Ostravy – na místě, kde dříve stála studentská hospoda Voliéra.
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY: OSTRAVA – OBLEŽENÉ MĚSTO
S fotografem Viktorem Kolářem a literárním historikem Pavlem Hruškou se můžete vydat po stopách vzniku kultovní publikace.
HMYZ JE FAJNOVY!!! aneb OSTRAVSKÝ HMYZÍ MOBILIÁŘ
Spolek Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, Ostravskou univerzitou a Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity vypsal soutěž na vytvoření osmi kolekcí ostravských hmyzích domků. Jaké návrhy se sešly? Co musely splňovat? Které se porotě soutěže líbily nejvíce? A proč vůbec vypisovat soutěž na něco takového, jako je hmyzí domek? Dozvíte se v tomto videu s porotci soutěže, kteří se sešli 22. dubna v Galerii Dole v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia.
HLASY MĚSTA: KRISTÝNA SVIDROŇOVÁ
Básnířka Kristýna Svidroňová a její autorské čtení u rybníků v Nové Vsi.
HLASY MĚSTA: JAROSLAV ŽILA
Speciální díl k nedožitým šedesátinám Jaroslava Žily. Na Jardu vzpomínají a z jeho knih čtou: fotograf Viktor Kolář, literární historik Pavel Hruška, malíř Aleš Hudeček a kapelník skupiny Kazachstán Robert Hejduk. Záběry z pořadu Kultura.cz nám poskytla Česká televize, Televizní studio Ostrava.
GALERIE IN VITRO – MARTIN CIHLÁŘ: KRAJINY
Kurátorské slovo Martina Mikuláška v galerii IN VITRO ve vitrínách Ostravice-Textilie.
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – „OSTRAVSKÝ DONBAS“ ANEB NOVÁ HUŤ V KRÁSNÉ LITERATUŘE
Další díl ostravské virtuální kulturní kroniky. Tentokrát vás literární historik Pavel Hruška zasvětí do obrazu ostravské Nové huti v literární produkci 50. 60. i sedmdesátých let a seznámí vás třeba i s autory, kteří o ní nejen psali, ale také v ní pracovali. Unikátní záběry a fotografie nám pro účely tohoto dílu Ostravských kulturních stop poskytly Akreditovaný archiv Liberty Ostrava a.s., Zemský archiv v Opavě a Archiv města Ostravy. Děkujeme.
GABRIELA MAŇÁKOVÁ & PETR SZYROKI – INTERVENCE NA KOMÍNU OSTRAVICE-TEXTILIE
Umělecká intervence parafrázující klasickou korouhev, v níž kohouta nahradil pes, reaguje na současnou společenskou situaci. Instalace je součástí výstavy In Vitro – 30 let SUŠ Ostrava.
HMYZ JE FAJNOVY!!! aneb PROČ CHTÍT HMYZ V OSTRAVĚ
Proč chtít hmyz v Ostravě? S entomologem Petrem Kočárkem z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity o tom, proč je hmyz důležitý, jak moc a proč ho ubývá a proč ho chtít ve městě.
HLASY MĚSTA: VASILIOS CHALEPLIS
Básník a hudebník Vasilios Chaleplis a jeho autorské čtení na střeše klubů Dock a Provoz u řeky.
HLASY MĚSTA: JAN BALABÁN
Speciální vydání pořadu, věnované nedožitým šedesátinám spisovatele, překladatele a publicisty Jana Balabána. Záběry z pořadu Salón moravskoslezský a Sváteční slovo nám poskytla Česká televize, Televizní studio Ostrava.
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – PODCHOD POD FRÝDLANTSKÝMI MOSTY
Martin Mikolášek o výstavě neoficiální kultury v roce 1989 s názvem Ahoj, lidi a formování výtvarné skupiny Přirození.
GALERIE DOLE – VLADIMÍR HOUDEK: HMOTA A TĚLO
Kurátor Martin Mikolášek a Vladimír Houdek k výstavě v Galerii Dole. „Krása sama o sobě by měla být v něčem plná tenze,“ říká v jednom z rozhovorů výrazná osobnost mladé malby Vladimír Houdek. Soustředěně a systematicky přitom prozkoumává možnosti, které mu práce s barevnou hmotou a jejím mnohonásobným vrstvením nabízí. Velkým inspiračním zdrojem pro malované koláže a obrazy jsou mu dějiny modernismu – od futurismu přes kubismus a artificialismus až k brutalismu. Akcentuje v nich nejen geometricko-technicistní tvarosloví a jeho formalistní vyznění, ale i podstatné ukotvení v materiálu, jehož formováním (nanášením, hnětením či narušováním) a osobitým barevným laděním vyvstává skrze napětí mezi čistotou formy a enigmatickým obsahem konečný smysl jeho díla.
HLASY MĚSTA – BÁSNÍK JAKUB STROUHAL A JEHO AUTORSKÉ ČTENÍ VE STŘELNIČNÍ ULICI V OSTRAVĚ
FOTOGRAFICKÁ GALERIE FIDUCIA – ELSA RAUEROVÁ: FLOORDROBE CEREMONY
Kurátorské slovo a slovo autorky k výstavě ve Fotografické galerii Fiducia. Soubor Floordrobe Ceremony vychází z autorčiny obsese z oblečení. Musí je neustále shromažďovat a nedovede se jej vzdát. Fotografiemi autoaktů a zároveň textilních skulptur se vyrovnává s touto situací. Čím více variant, textilních protetik se podaří člověku nastřádat, tím větší je jeho domnělá moc nad vlastní identitou. S postupujícím úsilím o stále aktuálnější seberealizaci skrze textil a s touhou po nezměrné variabilitě přichází přehlcení. Fotografický soubor nezachycuje inscenace, ale performativní vyjádření, které staví na osobním vztahu k odívání.
HLASY MĚSTA – PETR STACH A JEHO AUTORSKÉ ČTENÍ V ULICI DR. ŠMERALA V OSTRAVĚ
IN VITRO – 30 let Střední umělecké školy v Ostravě
Výstava je k vidění ve vitrínách Ostravice-Textilie od 1. prosince do 28. února. Sedm pedagožek a pedagogů školy, která letos slaví 30 let, vybralo a oslovilo sedm žákyň a žáků nebo absolventek a absolventů školy s tím, že výtvarná intervence každého z nich se musí vměstnat do rozměrů jedné z vitrín. Ve videu se dozvíte více jak o koncepci výstavy a kurátorech, tak o vystavujících a jejich uměleckých záměrech.
OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – ELEKTRA
Flamendři, umělci, honorace i podsvětí, Voskovec a Werich a další známé i zapomenuté osobnosti – ti všichni se setkávali ve slavné prvorepublikové kavárně v centru Ostravy. Více o kulturním kvasu v kavárně Elektra s publicistou a básníkem Ivanem Motýlem.
FOTOGRAFICKÁ GALERIE FIDUCIA – MILOSLAV STIBOR: 15 FOTOGRAFIÍ PRO HENRYHO MILLERA
Kurátorské slovo Štěpánky Bieleszové k výstavě slavného českého fotografa Miloslava Stibora ve Fotografické galerii Fiducia. Výstavu FGF pořádá ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.
DEBUTY – Zuzana Husárová a Ľubomír Panák, Tim Postovit, moderuje Roman Polách
Hraniční Debuty – pořad literárních Debutů je v této hraniční době, v níž každodenně ohledáváme hranice našich sociálních a kulturních mezí, zaměřen především na hraniční projevy poezie, a to na velice zajímavé fenomény digitální poezie, vytvořené neuronovými sítěmi, a nesmírně oblíbené performance slam poetry. Vzhledem k epidemiologickým opatřením a rezidenci autorů v Praze jsme tentokrát natáčeli mimo Ostravu, v kavárně a knihkupectví FRA, a děkujeme majitelům a Ondřeji Lipárovi za poskytnutí prostor.
SETKÁNÍ U PAMĚTNÍ DESKY OBĚTEM ZLA U PŘÍLEŽITOSTI DNE BOJE ZA SVOBODU
Videozáznam tradičního setkání u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii u památníku obětem zla v hale Nové radnice v Ostravě. Hovoří primátor města Ostravy Tomáš Macura, zástupce politických vězňů Leo Žídek, historik Petr Šimíček a dokumentaristka Monika Horsáková. Čestnou sokolskou stráž drželi zástupci T.J. Sokol Moravská Ostrava.
HLASY MĚSTA – PETR LIGOCKÝ A JEHO AUTORSKÉ ČTENÍ NA SLEZSKOOSTRAVSKÉM HŘBITOVĚ
Bohumínský básník Petr Ligocký v pilotním dílu nového cyklu Hlasy města.
MARTIN MIKOLÁŠEK O VÝSTAVĚ MARTINY SMUTNÉ V GALERII DOLE