Fiducia znamená důvěra. Latinsky i italsky,
takže Fiducia, Fiduča, Fiduna, Fidučka i Fidu.
Jsme patrioti, kterým záleží na Ostravě a na tom, jaká je a bude.
Jsme skupina nadšenců, která se snaží přiblížit vám to nejzajímavější z oblasti živé kultury. Patříme mezi nejznámější a nejdéle fungující nezávislé kluby Moravskoslezského kraje.
Angažujeme se v otázkách rozvoje města Ostravy, organizujeme diskuse na ožehavá témata, iniciovali jsme několik různých petic, mj. na podporu Černé kostky, jatek, proti boření vysokých pecí či komína Strakáč.
Ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu upravujeme veřejná místa Ostravy, opravujeme sochy, vytváříme pamětní desky a instalujeme naučné cedulky.
Antikvariát je jedním z největších a nejdéle fungujících antikvariátů na Moravě.
Galerie Dole a Fotografická galerie Fiducia jsou jedny z nejdéle fungujících nezávislých galerií současného umění na Moravě.
Od roku 2013 vydáváme pravidelně vlastním nákladem bulletin Krásná Ostrava o historii i současnosti města.
Vydáváme knihy nejen o Ostravě a její kultuře, mapy, pohlednice, výtvarné katalogy či pexesa.
Staráme se o Databázi ostravských soch a Databázi ostravských památek a architektury.
Provozujeme stránku www.krasnaostrava.cz s archivem ostravských témat.
Po celé Ostravě najdete také naše Poetické popelnice a poetické cedulky.
Fiducia na Wikipedii.
Fiducia s režisérem Radovanem Lipusem Patnáct let Fiducie v reportáži České televizeIlona Rozehnalová o Fiducii v pořadu Telefonotéka Českého rozhlasu Vltava
O nás podrobněji
Jsme jednou z nejdéle fungujících kulturních institucí v kraji, patříme mezi nejznámější nezávislé kluby Moravskoslezského regionu. Antikvariát, který je jedním z největších na Moravě, byl založen Ilonou a Jiřím Rozehnalovými v roce 1998 u kostela v Ostravě-Mariánských Horách. Od dubna 1999 působíme již na nynější adrese na Mlýnské ulici.
Jsme patrioti, kterým záleží na Ostravě a na tom, jaká je a bude. Angažujeme se v otázkách rozvoje města Ostravy, organizujeme diskuse na ožehavá témata, iniciovali jsme několik různých petic. Zapojili jsme se do debaty o budoucnosti industriálních památek v Dolních Vítkovicích, lipové aleje v Komenského sadech, budoucí podobě oblasti Nové Karoliny, diskusí o vědecké knihovně přezdívané Černá kostka, o vzniku městské galerie či o hodnotě dnes již bohužel zaniklého ostravského komína Strakáč. Zajímáme se o osud historických městských jatek, o svého času zdevastovaný obchodní dům Ostravica-Textilia a další ohrožené městské památky.
Jsme skupina nadšenců, která se snaží přiblížit vám to nejzajímavější z oblasti literatury, architektury, historie či industriálního dědictví. Pořádáme výstavy současného umění a fotografie, aktivity zaměřené na veřejný prostor, besedy s mimořádnými a zajímavými osobnostmi České republiky i zahraničí, autorská čtení, workshopy pro děti, veřejné debaty, komentované procházky či komunitní akce s velkou sítí dobrovolníků. Spolupracujeme s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, Národním památkovým ústavem Ostrava, Archivem města Ostravy, městskou galerií PLATO, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou v Opavě, Národním divadlem moravskoslezským, Gymnáziem Olgy Havlové a řadou dalších institucí.
Spolek Fiducia jsme založili v roce 2001 a kromě kulturních aktivit jsme vydali několik publikací věnovaných historii Ostravy a Opavy, provozujeme také databázi ostravských soch a databázi ostravských památek. Od roku 2013 ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu upravujeme veřejná místa Ostravy, v prostoru našeho města tak můžete najít nejrůznější květináče, lavičky, bylinkové zahrádky, poetické cedulky nebo poetické popelnice. Vytváříme pamětní desky a instalujeme naučné cedulky významným osobnostem ostravské kultury (v roce 2014 Jaromír a Dolores Šavrdovi, v roce 2015 Karel Biňovec, Vladimír Macura, v roce 2016 Zdeněk Jirotka a Václav Havel, v roce 2018 Zdeněk Rossmann, v roce 2019 Augustin Handzel, v roce 2022 Ilse Weberová). Od roku 2013 vydáváme pravidelně bulletin Krásná Ostrava.
V prostorách Fiducie působí Galerie Dole, založená v roce 2006. O výstavní program se od počátku stará šéfkurátor Martin Mikolášek s týmem přizvaných kurátorů (v posledních letech například Jiří Ptáček, Petr Vaňous, Martin Dostál, Vladislav Holec, František Kowolowski, Katarína Klusová). Galerie se zaměřuje na současnou malbu a vystavuje především mladé tvůrce z celé České republiky. Od roku 2007 připojila k aktivitám galerie výtvarnice Marcela Lysáčková dětský ateliér reflektující jednotlivé výstavy. Od roku 2006 galerie pravidelně vydává celoroční katalogy mapující výstavní činnost v jednotlivých letech.
Fotografická galerie Fiducia byla založena v roce 2001 fotografy Romanem Poláškem a Martinem Popelářem. Jako jedna z mála v České republice se specializuje na fotografické výstavy – zaměřuje se na prezentaci fotografické tvorby napříč médiem a dále na multižánrové instalace a nová média. Galerie nevystavuje jen známé osobnosti české a zahraniční fotografie, naopak velký důraz klade na představování mladých tvůrců, objevování talentů či prezentaci studentů uměleckých škol. Ve svých prostorách uspořádala více než 200 výstav, vydává také katalogy k vybraným výstavám.
Proč se jmenujeme Fiducia a co bylo v prostoru před námi?
Fiducia je latinský (ale i italský) výraz pro důvěru. Kulturní nadaci téhož jména založil v roce 1992 ve Frýdku-Místku houslista a muzikolog Ladislav Hoskovec, první pořady se konaly v tamní Galerii U Tepra, spolupracovali na nich básník Ivan Motýl s manželkou Elli a malíř Ivo Sumec. K přesunu do Ostravy podnítila Ivo Sumce kromě pořadatelské zkušenosti s festivalem Malamut 94 také skutečnost, že dům ve Frýdku-Místku, kde galerie necelé dva roky sídlila, byl v roce 1994 určen k demolici (neuskutečněné). Galerie našla nejprve azyl v legendárním antikvariátu a klubu Černý pavouk, koncem roku 1995 přesídlila do dnešních prostor Fiducie, jež sloužily jako vjezd do dvora a posléze jako skladiště pro vedlejší hudební prodejnu Melodie. Kromě galerie a kavárny vzniklo v místě bývalého průjezdu také knihkupectví Votobia. Mezi spolumajitele tehdejší nadace přibyli Jan Čermák a Tomáš Koudela. Výstavní program galerie tehdy významně pomáhal naplňovat étos „vynořující se scény“, jak o Ostravě a místním výtvarném dění 90. let hovoří manželé Ševčíkovi. Konala se tady také řada literárních akcí, postupně ale program klubu upadal a prostor galerie se přeměnil v kavárnu a hospodu. V roce 1998 Fiducii převzal literární kritik Miroslav Zelinský. Na prahu milénia do uvolněných suterénních prostor směřuje další významný subjekt místní scény, Galerie 761 vedená René Rohanem, členem skupiny Kamera skura. V horním prostoru kavárny, posléze hospody, připravoval výstavy fotograf Roman Polášek. Do části po uzavřeném knihkupectví Votobia (posléze antikvariátu) přišla v dubnu 1999 jako podnájemník Ilona Rozehnalová, celý prostor pak převzala v roce 2001– byl založen spolek Fiducia, místo kavárny byla otevřena Fotografická galerie Fiducia, po odchodu kurátora René Rohana do Prahy vedla Galerii 761 trojice tehdejších studentů místní umělecké školy (pozdější Fakulty umění), Petr Pavlán z umělecké skupiny Record, Petra Čiklová a Karolína Grymová. V roce 2005 jsme galerii zrekonstruovali, v roce 2006 zde byla založena Galerie Dole.
Zdroje:
https://www.osu.cz/dokumenty/monitoringmedii/2324.pdfhttps://vvp.avu.cz/archivy/archiv-instituci/204/