Program

Březen 2024

PONDĚLÍ 4. 3. v 18.00 JAKUB ČUŠKA: DREAMS ARE BIGGER

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

V tvorbě olomouckého malíře Jakuba Čušky (*1989) dominuje procesuálnost v nakládání s médiem malby. Důležitou roli přitom hraje náhoda a improvizace. Ačkoli se na obrazech často objevuje lidská figura, nejde primárně o ni samotnou. Autor ji pojímá spíše jako znak či symbol, jehož prostřednictvím může uvažovat o situaci člověka v současném světě. Stejně dobře se ale dá využít pro introspektivní meditaci. Patrné je to především na akvarelech, které Jakub Čuška vnímá jako své osobité deníkové záznamy. Absolvent ateliéru Malba 4 na Akademii výtvarných umění v Praze (2020) v Galerii Dole představí obě polohy své tvorby. Kurátorem výstavy je Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 11. 4. 2024.

STŘEDA 13. 3. v 18.00 MAREK NENUTIL AKA OPENMINDZ360: LETTER’S FROM THE NEW YORK

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Fotografický projekt výtvarníka Marka Nenutila, doplněný videem, mapuje „město, které nikdy nespí“, z pohledu graffiti, jeho zrodu i vzniku celé subkultury hip hopu. Fotografie jsou jakýmisi obrazovými dopisy autora z několika návštěv New Yorku – v cyklu dokumentuje místa jako Lower East Side, Soho, East Village či Brooklyn, kde v 70.–80. letech minulého století začínali tvořit významní graffiti umělci, kde měli své první ateliéry významní umělci druhé poloviny 20. století, kde vznikaly později známé galerie. Důležitou částí je obraz nadzemní dráhy, metra, všude přítomný bombing, throws ups a graffs. Kurátory výstavy jsou Roman Polášek a Martin Popelář. Výstava potrvá do 29. 4. 2024. 

Výtvarník Marek Nenutil (*1978) je neoddělitelně spjatý s prostředím streetartu a graffiti, ve kterém se pohyboval do roku 2011. Odjakživa se však věnuje také malbě a dalším výtvarným technikám (koláž, fotografie, grafické techniky, keramika) a vytváření prostorových objektů a instalací. Prošel řadou výtvarných škol, ilustroval knihy, časopisy, vytvářel plakáty, design triček apod. Namaloval desítky interiérů a exteriérů po celé ČR. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha českých i zahraničních sbírkách (např. v USA, Polsku, Německu, Taiwanu, Rakousku, Španělsku).

ČTVRTEK 14. 3. v 18.30 BROKEN GHOST CONSORT (USA) + PASCALL & BOURVILLE (BRNO) 

Koncert/performance hudebního tělesa z New Yorku a improvizovaný noise z jihu Moravy

Broken Ghost Consort ve složení Matthew Goodheart, Georg Wissell a George Cremaschi uvádí díla, která žijí v hybridním světě kompozice, volné improvizace a zvukové instalace. Základem skupiny je používání techniky „re-embodied sound“, při níž jsou gongy, činely a další rezonanční nástroje aktivovány pomocí malých snímačů připevněných k jejich povrchu a ovládaných prostřednictvím počítače, což způsobuje jejich autonomní zvuk. Vedle těchto „nástrojů duchů“ živí performeři interagují s psanými, strukturovanými a spontánně improvizovanými materiály v rozvíjející se sérii děl, která zkoumají povahu zvuku, performance, materiálnosti a prostoru. 

Duo Ondřej Merta a Kryštof Pátra z uskupení Pascall & Bourville naváže na undergroundové destrukce virtuózních konvencí improvizovaným noise setem na řadu elektronických a akustických nástrojů.

PONDĚLÍ 18. 3. v 18.00 DEBUTY VOL. 16 – STANJURA, ZHOŘEC
Spisovatelé Jakub Stanjura a Antonín Zhořec v pořadu básníka Romana Polácha
Poznej sám sebe – tato věčná pobídka (i neustávající upomenutí) nad námi bude viset v prvních letošních Debutech. Opět představíme jednoho autora, který již zažil tu radostnou chvíli po vydání první knihy, a spolu s ním tvůrce, jenž prvotinu pomalu vyhlíží. Vystupující spojuje i přes odlišné poetiky zájem o to nejintimnější, často pečlivě skrývané, nebo dokonce vnitřně potlačované, jež hrozí (symbolickým) výbuchem. Jakubu Stanjurovi (*1995) letos vyšla v nakladatelství Host próza Srpny, v níž velmi koncentrovaně a zvláštně cyklicky tematizuje skryté rodinné násilí na dětech, různé formy následné manipulace a její důsledky pro budoucí (racionální) suverenitu oběti. Antonín Zhořec (*2000) se ve svých básních a krátkých prózách rovněž zabývá velmi intimní sebereflexí, vztahovou toxicitou, tělesností prostřednictvím obrazné i textové fragmentarity, výbušné imaginativnosti i konkrétních záznamů. Večerem provází básník Roman Polách. 

ČTVRTEK 21. 3. v 18.00 ČÍM TIBETSKÁ KNIHA MRTVÝCH JE A ČÍM NENÍ…

Beseda s Alexandrem Neumanem, autorem nového překladu Tibetské knihy mrtvých

Kompletní cyklus nauk Bardo Thedol, na západě ne úplně přesně prezentovaný jako Tibetská kniha mrtvých, je považován za jednu z nejvýznamnějších tibetských literárních a filozofických písemností. Obsahuje detailní a přesvědčivé popisy posmrtného stavu (bardo), doprovázené výkladem buddhistických meditací, které mohou zcela proměnit dosavadní zkušenost našeho běžného denního života. Kniha rovněž nabízí rady, jak umírajícím pomoci na jejich cestě, a může být i inspirací k tomu, jak se vyrovnat s bolestnou ztrátou blízkého člověka. Uvádíme v rámci festivalu ProTibet.

SOBOTA 23. 3. v 15.00–22.00 DRUHÝ OSTRAVSKÝ SLUCHÁTKOVÝ FESTIVAL

Tomáš Knoflíček, Ladbuch, Laboratorium Expiravit, Lukáš Kleberc, Faunus a další na festivalu koncipovaném jako „tichý koncert“

Koncept „tichého“ koncertu, recipovaného prostřednictvím sluchátek, proslavil festival Le Placard, který roce 1999 založil pařížský hudebník Erik Minkkinen. Od té doby se tato nomádská, v reálném čase streamovaná akce uskutečnila na mnoha místech po celém světě. V Česku sluchátkový festival inicioval v Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych – první ročník proběhl v roce 2012 v Praze, první ostravský ročník v roce 2018. Pojetí živého a zároveň zcela privátního poslechu hudby (ale třeba i mluveného slova nebo terénních nahrávek) si získalo mnoho příznivců na celém světě – částečně i proto, že produkce nejde jen do sluchátek na daném místě, ale bývá také streamována po internetu. Festival je otevřený nejen posluchačům, ale i účinkujícím, nemá pevnou dramaturgii, pořadí je ponecháno na vystupujících. Každý, kdo chce přispět svým živým vystoupením nebo třeba DJským setem, se může přihlásit, zapojit své vybavení a zahrát (technická omezení daná charakterem sluchátkového festivalu k účasti nicméně předurčují především elektronické a tišší akustické hudební projekty).

K dispozici bude pouze omezený počet sluchátek, doporučujeme si přinést sluchátka vlastní (ideálně i s redukcí na 6,3mm jack). Pořádáme ve spolupráci s A2+. 

NEDĚLE 24. 3. v 10.00 RODINNÝ VÝTVARNÝ ATELIÉR

Současné umění hravě a bez nudy s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou 

V rodinném ateliéru na motivy výstavy malíře Jakuba Čušky budou tvořit děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup je volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

PONDĚLÍ 25. 3. v 18.00 VENDULA HNÍDKOVÁ: ZAHRADNÍ MĚSTA – LÉK PRO MODERNÍ SPOLEČNOST

Přednáška historičky umění představí koncept zahradních měst, jak jej na konci 19. století formuloval anglický myslitel a vizionář Ebenezer Howard. 

Odvážná představa o novém sídelním útvaru a jeho reformním potenciálu se v Británii rychle ujala, ale také záhy začala žít vlastním životem napříč kontinenty. Za významnou kapitolu dějin zahradních měst lze považovat jejich výstavbu ve střední Evropě, kde především v průmyslových centrech silně rezonovala snaha o zlepšení životních podmínek dělníků a chudých vrstev. Přestože sám Howard věnoval zahradním městům dvě knihy, časem se ukázalo, že převádět jeho komplexní ideje plně do reality nově zakládaných měst je nadmíru obtížná úloha. Přestože bylo na světě postaveno mnoho „zahradních měst“, většina se původní koncepcí inspirovala jen výběrově.

Jak se Howardova utopická myšlenka na kvalitní bydlení pro všechny společenské vrstvy proplétala historií? A jak mohla zahradní města reformovat společnost? Proč v české historiografii mizela nebo byla mylně interpretována? A najdeme v Česku vůbec nějaká města inspirovaná konceptem pokrokového Angličana? 

Vendula Hnídková je historička architektury, působí v Ústavu dějin umění AV ČR, zabývá se moderní a současnou architekturou, často ve vztahu k politickému vývoji. V letech 2018–2020 pobývala na University of Birmingham, kde se v rámci Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship zabývala tématem zahradních měst. Podílela se na dvou svazcích publikace Umělecké památky Prahy. Velká Praha (2017). V Národní galerii v Praze připravila v roce 2013 výstavu Národní styl. Kultura a politika, v Kunsthalle Praha v roce 2022 pak výstavu Zengerova transformační stanice. Elektřina ve městě, elektřina v architektuře. K oběma výstavám vyšly stejnojmenné publikace. Kromě zahradních měst se momentálně zabývá činností Ministerstev veřejných prací (1908–1938).

Únor 2024

ÚTERÝ 6. 2. v 18.00 PAVEL NOVOTNÝ: PRARADY A JINÉ PÍSNĚ

Uvedení multimediální knihy a autorské „čtení“ s nehudebními nástroji Silvrexem, Žárobednou či Troubelem.

Pavel Novotný (liberecký básník, germanista, překladatel, radiofonický tvůrce) uvede svou multimediální knihu Prarady a jiné písně, která koncem minulého roku vyšla v nakladatelství Protimluv a představuje průřez jeho písňovou tvorbou z let 2002–2022. Autor s sebou vezme i některé ze svých nehudebních nástrojů, například Silvrex, Pružeň, Žárobednu, Europu, Troubel, lakovací pistoli nebo kamení. K mání bude jak nová kniha, tak její limitovaná verze s fyzickými nosiči (CD). V pořadu vystoupí také nakladatel a houslista Jiří Macháček. Jako vědec se Pavel Novotný zabývá literární montáží, akustickou literaturou a také fonickou poezií (nedávno například vydal textově-zvukovou publikaci Česká fonická poezie), do češtiny přeložil mimo jiné poezii Hanse Magnuse Enzensbergera nebo Gerharda Rühma. Pořádáme ve spolupráci s nakladatelstvím Protimluv

STŘEDA 14. 2. v 18.30 IAN MIKYSKA & MOŽNÁ HOSTÉ

Koncert jednoho z nejvýraznějších mladých českých skladatelů

Ian Mikyska patří mezi nejvýraznější mladé skladatele a aktivní organizátory dění v oblasti soudobé a experimentální hudby. Věnuje se ale také překladům poezie a prózy, kompozici a improvizačním projektům v různých žánrech. Jeho práce jsou obvykle v určitém smyslu založeny na zvuku, často propojují několik médií a opakovaně zkoumají souvislosti mezi vnímáním a konceptem, mezi myšlenkami a zážitkem přítomného okamžiku, často poukazují na pomíjivost našeho bytí, ekologická témata, meditativní praktiky a naše každodenní zkušenosti vůbec.

NEDĚLE 18. 2. v 10.00 GUERILLOVÁ PTAČÍ KRMÍTKA

Ptačí dílna pro rodiny ve Fiducii

Téma městské zvěře rezonuje v poslední době ostravskou kulturní krajinou více než dříve. V Galerii PLATO je zvěři věnována aktuální výstava, před její budovou pak stojí vánoční stromeček pro městská zvířátka, na který se létají přikrmovat i různé druhy ptáků. A právě ptactvo je předmětem rodinné dílny ve Fiducii. Guerilla gardening i guerilla knitting už jsou termíny více méně zavedené, my ale představíme pojem nový, guerilla krmítking. Pro ptáky budeme vyrábět vlastní autorská krmítka, něco si povíme o trendu a významu celoročního krmení ptáků ve městech a posléze společně vyrazíme do ulic a krmítky osadíme různá místa v centru Ostravy. Ptačí dílnu pro rodiny ve Fiducii vede Hynek Chmelař.Vstup na dílnu je volný pro všechny zájemce, materiál zajištěn. 

PONDĚLÍ 26. 2. v 17.30 VITRÍNKA VOLUME 8 – UMĚLECKÉ VAZBY
Knižní výstava v galerii Vitrínka ve vstupní chodbě antikvariátu
Vystavíme knihy, jejichž nevšední vazby vytvořili jak významní čeští umělci a knihvazači, jako byl František Bílek či Jenda Rajman, tak anonymní tvůrci. Budete si moci prohlédnout vazby ručně malované, pergamenové či jinak originálně pojaté.  

PONDĚLÍ 26. 2. v 18.00 PONDĚLÍ 4. 3. v 18.00 JAKUB ČUŠKA: OBRAZY A AKVARELY

Vernisáž výstavy v Galerii Dole 

V tvorbě olomouckého malíře Jakuba Čušky (*1989) dominuje procesuálnost v nakládání s médiem malby. Důležitou roli přitom hraje náhoda a improvizace. Ačkoli se na obrazech často objevuje lidská figura, nejde primárně o ni samotnou. Autor ji pojímá spíše jako znak či symbol, jehož prostřednictvím může uvažovat o situaci člověka v současném světě. Stejně dobře se ale dá využít pro introspektivní meditaci. Patrné je to především na akvarelech, které Jakub Čuška vnímá jako své osobité deníkové záznamy. Absolvent ateliéru Malba 4 na Akademii výtvarných umění v Praze (2020) v Galerii Dole představí obě polohy své tvorby.

Výstava potrvá do 2. dubna 2024. Kurátorem výstavy je Martin Mikolášek. 

ČTVRTEK 29. 2. v 18.00 OSTRAVSKÝ HLAVÁK – JAKÝ BYL, JE A BUDE?

Historie, současnost a budoucnost hlavního nádraží a jeho okolí v terénní přednášce Martina Strakoše a Romany Rosové

Ostravské hlavní nádraží je cennou stavbou bruselského stylu a klíčovou vstupní branou do města. Město Ostrava před časem zadalo projektovou přípravu radikální proměny přednádražního prostoru architektonickému ateliéru CASUA architekta Olega Hamana. Ateliér vytvořil několik možných variant řešení, žádná však nemohla potlačit negativní vliv určitých daností, vybraných městem a Správou železnic, včetně plánovaného vyústění podchodů z nástupišť v prostoru pergoly v přednádraží. Uvedené změny zatím zůstávají na papíře a veřejnost o nich příliš neví. Přitom je důležité pojmenovat hodnoty zmíněné lokality, poukázat na kvalitu architektury současné výpravní budovy i přednádražního prostoru a zdůraznit potřebu komplexního řešení celku, včetně hledání vhodného projektu, nejlépe prostřednictvím architektonické soutěže. Propojení výpravní budovy s přednádražím a vyřešení napojení hlavního nádraží na centrum Přívozu představují důležité výzvy pro kvalitu budoucího řešení zmíněné lokality, o níž si budeme na místě povídat s historikem architektury Martinem Strakošem a historičkou Romanou Rosovou z Národního památkového ústavu. Pozor! Sraz u hlavního nádraží.

Leden 2024

STŘEDA 17. 1. v 17.00 PAVEL VANČÁT A ROSTISLAV KOŠŤÁL: KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY KRAJINA (S BABAMA) 

Výstavou ve Fotografické galerii Fiducia budou provázet kurátor Pavel Vančát a autor Rostislav Košťál.

Rostislav Košťál uzavírá čtveřici samostatných výstav členů legendární fotografické skupiny Epos ve Fotografické galerii Fiducia. Své osmdesátiny aktivně oslavil monstrózní soubornou publikací a řadou výstav, prezentujících především jeho inscenované a divadelní fotografie. Proto jsme se při výběru z jeho archivu rozhodli akcentovat téma krajiny, které doposud zůstávalo v pozadí jeho baladických snímků. Výstava potrvá do 24. 1. 2024.

STŘEDA 24. 1. v 18.00 BARBORA MIKUDOVÁ – MARTIN KUBICA: DOTÝKANÉ OBRAZY

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

Setkání malířky Barbory Mikudové a sochaře Martina Kubici patří na první pohled spíše do kategorie náhodných, následujících příklad šicího stroje a deštníku, jež se setkaly na pitevním stole. V přístupu obou autorů lze skutečně nalézt více odlišností než pojítek. Přesto již podruhé v krátké době vstupují do téže řeky a po společné výstavě v pražské The Chemistry Gallery se pokoušejí zkřížit svůj umělecký genofond i v domovské Ostravě. Motivací je jim nejen upřímná snaha o dialog a odmítnutí klauzury jednoho média, ale i zájem o prostor, ať už fyzický nebo mentální, reálný nebo fiktivní. Výsledkem je spolupráce, v níž se instalace Martina Kubici stávají rozšířeným polem hyperrealistických maleb Barbory Mikudové, přičemž stejně jako není jisté, kde v jejich pojetí končí skutečný rám obrazu, není jisté ani to, zdali se spokojí s hranicemi galerie a nebudou expandovat i do přilehlých prostor. Kurátorem výstavy je Tomáš Knoflíček. Výstava potrvá do 22. 2. 2024.

STŘEDA 31. 1. v 18.00 PETRA BAŠNÁKOVÁ: BORN OF SAND AND SUN

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Výstava Petry Bašnákové Born of sand and sun přináší nevšední vhled do života pouštních kmenů současného Izraele – kočovných Beduínů. Namísto efektních cestovatelských nebo reportážních snímků ale představuje
meditativní krajinářské výjevy, nalezená zátiší a nadčasové portréty ne nepodobné malířským obrazům. Jejich vizuální monumentalita je tak v přímém kontrastu s efemérní a proměnlivou podstatou prostředí pouště a života v něm.

Zrozen z písku a slunce je fotografický projekt studentky ateliéru Reklamní fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Část fotografií pro projekt byla pořízena v rámci programu Erasmus během studijního pobytu na Bezalel Academy v Jeruzalémě. Petra Bašnáková vydala na konci roku 2023 knihu Born of sand and sun v prestižním londýnském nakladatelství Dewi Lewis Publishing, které si její práce vybralo i na základě několika významných ocenění, jako je Ian Parry Scholarship, Sony World Award nebo Slovak Press Photo. Kurátorkou výstavy je Lucia L. Fišerová. Výstava potrvá do 9. 3. 2024.

SBÍRKA POTRAVIN PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY V OSTRAVĚ

Přátelé, pokud máte možnost, pomozte nákupem nebo uspořádejte potravinovou
sbírku ve svém okolí, v práci, ve škole, mezi přáteli. Potraviny pak můžete dovézt do
Fiducie, případně na faru ve Staré Bělé. Je jasné, že mnoho z vás již pomohlo, děkujeme, ale bohužel, aktuálně má mnoho ukrajinských uprchlíků v Ostravě finanční nouzi, chybí potraviny a naše pomoc je stále potřebná!
 
Pokud je pro vás složité nakupovat trvanlivé potraviny a vozit je do Fiducie a je pro vás
lepší přispět penězi, fara má účet, ze kterého kupuje pro Ukrajince jídlo a potřebné
věci: 111729531/0300, VS: 81116. Farnost se dlouhodobě stará o řadu rodin.
Jsou potřeba hlavně trvanlivé potraviny (mouka, těstoviny, rýže, konzervy, kompoty,
sterilovaná zelenina, trvanlivé mléko, cereálie, vakuované uzeniny, sirupy, čaje, káva,
marmelády, ořechy, luštěniny…), částečně i drogerie (hygienické potřeby, zubní pasta,
mýdlo, šampony, jar, krémy, prášek na praní…).
 
Potraviny lze dovézt do Fiducie kterýkoli pracovní den v 10.00–18.00. My poté vždy minimálně jednou měsíčně vše převezeme na farnost, potraviny dáváme rovněž ukrajinským maminkám, které přijdou přímo do Fiducie.

VYDALI JSME DALŠÍ DÍLY OSTRAVSKÝCH KULTURNÍCH STEZEK A SPUSTILI WEB

V roce 2023 jsme pro veřejnost připravili nový edukační projekt, tentokrát jsme jej nazvali Ostravské kulturní stezky. Snažíme se turistům i obyvatelům Ostravy přinést nový pohled na kulturní bohatství Ostravy. S Ostravskými kulturními stezkami můžete objevovat místa, která jsou spojena s významnými osobnostmi ostravské kultury a architektury, ale také se zajímavými místy, přírodními unikáty i událostmi ostravských dějin. Formou krátkých atraktivních textů, přístupných on-line a na tištěných skládačkách, jsme postupně v roce 2023 představili veřejnosti v 5 okruzích to nejzajímavější z ostravské architektury a kultury. Zároveň jsme spustili webovou stránku http://ostravskestezky.cz/, na které najdete skládačky ke stažení, ale i v on-line podobě. Kromě anglické jazykové verze bychom v budoucnu chtěli nabídnout i jazykovou verzi polskou a ukrajinskou. 

Vydali jsme skládačku věnovanou přívozské urbanistické perle z dílny světového urbanisty Camilla Sitteho, stezku po stopách prvního českého starosty Jana Prokeše, stezku po drobných hornických památkách Ostravy. V prosinci jsme vydali stezku věnovanou ostravským stromům mohykánům a stezku věnovanou zajímavým ostravským ženským osobnostem. Skládačky byly dvakrát rozebrány, pro velký zájem děláme dotisky.


Na přípravě skládaček a on-line verze webu a skládaček spolupracujeme s Archivem města Ostravy, Národním památkovým ústavem, Ostravským muzeem, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou a infocentrem OSTRAVAINFO!!!, které skládačky/brožurky používá i v rámci práce s průvodci, zároveň pomáhá s distribucí a propagací, včetně sdílení webu. 

Naše mapy ve formátu A4 jsou zdarma k dostání v Antikvariátu a klubu Fiducia a všech pobočkách ostravského infocentra. Můžete si je také stáhnout z našich webových stránek v digitální verzi.

Ostravské kulturní stezky jsou podpořeny dotací Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Nadací české architektury a MUDr. Davidem Feltlem. 

Tak neváhejte a vydejte se s námi na kulturní výlet po Ostravě a okolí!

NOVÉ DÍLY OSTRAVSKÝCH KULTURNÍCH STOP

Na konci roku 2023 jsme pro vás připravili dva nové snímky naší kulturní filmové kroniky, zaměřené na zajímavá místa, fenomény a osobnosti, spjaté s Ostravou.

Ostravica-Textilia

Dokument o pohnuté historii ostravské ikony. Existence domu, který se po desetiletí chátrání konečně dočkal v roce 2023 díky novému majiteli rekonstrukce, byla ohrožena nejen v době nedávné. Na konci druhé světové války byla stavba zasažena bombou. V padesátých letech 20. století město plánovalo zbořit většinu domů, včetně Ostravice-Textilie, na Smetanově náměstí a vytvořit velké náměstí s novými domy. V roce 2000 byla Ostravica-Textilia ohrožena nepovolenou rekonstrukcí, která způsobila zřícení stropů. Po roce 2010 plánovala developerská společnost demolici části objektů a postavení hypermarketu. Posledních deset let o záchranu domu intenzivně usilovali památkáři, odborníci a široká veřejnost, vznikla petice na jeho záchranu a probíhala řada aktivit, včetně diskusí i demonstrací. Díky novému majiteli se nyní Ostravica-Textilia konečně dočkala opravy a v roce 2024 zde bude otevřeno kulturně-kreativní centrum s kavárnami a restaurací. 

O pohnuté historii jedné z perel mezi prvorepublikovými ostravskými obchodními domy, ale i o architektuře meziválečných obchodních domů a budoucnosti Smetanova náměstí hovoří ve filmu Martin Strakoš a Romana Rosová z Národního památkového ústavu, územního pracoviště v Ostravě, a člen Petičního výboru za záchranu celku zvaného Ostravica-Textilia a zakladatel facebookové stránky Módní dům Ostravica-Textilia Michal Šíma. 

Ve filmu najdete řadu unikátních historických pramenů a také časosběrné záběry z rekonstrukce či letecké záběry.

Ostravský komiks

Ostrava byla od 60. let minulého století jedním z center českého komiksu. Vznikaly či vycházely zde legendární komiksy Rychlé šípy či Výprava ze Sixtie, ale i alternativní komiksy V. Tučapského, Kakalíka, P. Pavlána, M. Jindry, R. Bílka či H. Puchové. Nejzásadnější autory a díla v dalším díle naší ostravské kulturní kroniky shrnuje literární historik Michal Jareš. Autor komiksů Planeta Inspiro, 666 případů komisaře Pinzetty nebo Žena za barem Petr Pavlán zase prozrazuje, jak se k tvorbě komiksů dostal a kdo ho inspiroval.

Snímky z cyklu Ostravské kulturní stopy nabízejí řadu zajímavých skutečností a souvislostí, aktuálních či historických záběrů mapovaných míst i unikátních archivních materiálů. Všechny již natočené dokumenty můžete zhlédnout zdarma na webu spolku Fiducia, na vzdělávací televizi Slezské univerzity LucernaTV a také na sociálních sítích.

Dokumenty vznikají díky finanční podpoře statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Nadace české architektury a Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, a to ve spolupráci s Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity a Archivem města Ostravy. 

NOVINKY V ROCE 2024

Dvě knihy o literární Ostravě

V roce 2024 pokřtíme dvě knihy o literární Ostravě. Aktuálně pracujeme na knize Ostrava je, když…, jež je autorským dílem literárního historika Pavla Hrušky. Půjde o druhý díl knihy Literární Ostrava 1918–2018, kterou jsme spolu s Ostravskou univerzitou připravovali v rámci projektu NAKI a vydali v roce 2022. Obě knihy bychom rádi představili veřejnosti společně, jakmile vydáme druhý díl.

Na druhé knize Ostrava je, když… pracujeme od roku 2023 – původně mělo jít o drobnou přílohu knihy Literární Ostrava 1918–2018, ale téma se nám během badatelské práce významně rozrůstá pod rukama a vzhledem k jeho atraktivitě i novátorství jsme se rozhodli napsat a vydat v roce 2024 samostatnou knihu, která se dotkne nejrůznějších témat souvisejících s Ostravou a jejím literárním zpodobňováním. Deset esejí literárního historika Pavla Hrušky přinese dosud nepublikované a tematicky mnohdy dosud neprobádané pohledy na Ostravu skrze literární témata, motivy a symboly. Eseje „Nová příroda“, „Haldy“, „Šachty, hutě, robota jak cyp…“, „Zával a jiné životní radosti“, „Ostravské figurky“, „Po našemu (ostravská mluva)“, „Soudružka Ostrava“, „Kořaleční mor“, „Ostrava je, když…“ a „Kaj džas, Ostrava?“ se přitom opírají o tříletý badatelský výzkum týmu Fiducie a Ostravské univerzity, který probíhal v letech 2020–2022. 

Objevujme spolu Ostravu!

Městské „výsadky“ a pouliční hry pro rodiny

V roce 2024 připravujeme nové aktivity pro rodiny – městské výsadky a pátrací hry. Lektoři městských „výsadků“ budou spolu s rodinami objevovat méně známá ostravská místa a pomocí umění budou děti a jejich rodiče/prarodiče učit přemýšlet o městě. Tato netradiční společná aktivita rodinám zároveň umožní navzájem se více seznámit s tím, jak která generace vnímá město a konkrétní místa v něm, co by si kdo na nějaké konkrétní lokalitě přál, proč dané místo působí příjemně nebo nepříjemně a jak vlastně o různých městských místech přemýšlet. Celkem budeme objevovat 5 ostravských míst.

Také pátrací hry nabídnou netradiční způsob poznávání městského prostoru pro rodiny. Na pátracích listech najdou dílčí úkoly, které se vztahují k jednotlivým stavbám, památečním objektům, důležitým událostem v dějinách Ostravy a dílům ve veřejném prostoru. Odpovědi na jednotlivé úkoly budou podle plánku hledat přímo na vybraných místech. Hra bude založena na společném pátrání, objevování a tvůrčím přístupu, což upevní rodinné vztahy a umožní rodinám poznat se lépe navzájem, vést dialog. Prvními lokacemi pro pouliční hry budou Přívoz, Pustkovec a Poruba.

Prosinec 2023

PONDĚLÍ 4. 12. v 18.00 POSLECHOVÝ VEČER HUDEBNÍ SOUTĚŽE PRIX RUSSOLO

Skladatelská soutěž Prix Russolo ve Fiducii – to nejlepší z akusmatické a elektronické hudby

Od svého vzniku v roce 1979 zkoumá Russolova cena nová zvuková teritoria, jejichž brány svým mezioborovým zkoumáním otevřel skladatel, malíř a metafyzik Luigi Russolo (1885–1947). Pozdější klíčový aktér hudebního obrození 20. století se v roce 1913 proslavil manifestem Umění hluku, v němž rozvíjí myšlenku, že všechny zvuky, zejména ty z průmyslových hájemství, mají pevné místo v hudebním všehomíru. Svou teorii Russolo prakticky ilustroval vývojem mnoha zvukových zařízení, jako byly slavné hlučníky intonarumori, russolofon a rané syntetizéry, i kompozičním předznamenáním hlukové, elektronické a konkrétní hudby. Od prvopočátku Russolo usiloval o dosažení vyšších stavů vědomí prostřednictvím obrazů i zvuků. Ve stejném duchu již po čtyřiačtyřicáté otevírá Prix Russolo svou skladatelskou soutěž akusmatické a elektronické hudby. Cíl je smělý: zhmotnění ducha, zduchovnění hmoty. Vybraná díla budou prezentována ve dvaceti městech tří kontinentů, o vítězi ročníku spolurozhodne i hlasování publika těchto poslechových večerů. 

ÚTERÝ 5. 12. v 18.00 DEBUTY VOL. 16 – STANJURA, ZHOŘEC Z důvodu nemoci přesunuto na leden

ČTVRTEK 7. 12. v 17.30 PRVOREPUBLIKOVÉ DĚTSKÉ KNÍŽKY 

Vánoční výstava v galerii Vitrínka

Ve vitrínách na vstupní chodbě Fiducie vám představíme krásné pohádkové knihy vydané do roku 1948 a ilustrované takovými umělci, jako byli Rudolf Mates, Marie Fischerová-Kvěchová či Artuš Scheiner. 

ČTVRTEK 7. 12. v 18.00 DVOJVERNISÁŽ

Rostislav Košťál: Krajina (s babama) ve Fotografické galerii Fiducia

Roel van der Linden: Není třeba vše komplikovat, leccos se zašmodrchá samo od sebe v Galerii Dole

– ROSTISLAV KOŠŤÁL: KRAJINA (S BABAMA) 

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Čtveřici samostatných výstav členů legendární fotografické skupiny Epos ve Fotografické galerii Fiducia uzavírá Rostislav Košťál, který své letošní osmdesátiny aktivně oslavil monstrózní soubornou publikací a řadou výstav, prezentujících především jeho inscenované a divadelní fotografie. Proto jsme se při výběru z jeho archivu rozhodli akcentovat téma krajiny, které doposud zůstávalo v pozadí jeho baladických snímků. Kurátorem výstavy je Pavel Vančát.

Výstava potrvá do 24. 1. 2024.

– ROEL VAN DER LINDEN: NENÍ TŘEBA VŠE KOMPLIKOVAT, LECCOS SE ZAŠMODRCHÁ SAMO OD SEBE

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

Holanďan Roel Jeroen van der Linden (nar. 1982) je malíř, který dlouhodobě žije v České republice. Staleté kořeny jeho rodiny jsou však, v tehdy koloniální, Indonésii. Malířství je pro něj otevřené pole pro různé obrazové strategie, k čemuž má ovšem také perfektní řemeslné dispozice. Ty se stejně dobře vypořádají s hladkou realistickou malbou jako s různými fázemi abstrakce. Tendují přitom k symbolickému či postsurrealistickému vyznění a také k postkonceptuálním zásahům. Kurátorem výstavy je Martin Dostál.

STŘEDA 13. 12. v 18.00 „UPROSTŘED NA OKRAJI_SEVEROVÝCHOD“ 

Prezentace nové knihy, pojednávající mimo jiné i o Ostravě či Hlučínu

Kniha Uprostřed na okraji_Severovýchod, kterou ve Fiducii představí vydavatel – spolek Antikomplex –, je druhým dílem čtyřdílné edice česko-německých publikací, jež prostřednictvím rozhovorů s lidmi přibližují dnešní život v pohraničí. Tento díl zachycuje činnost různých aktérů, kteří působí v regionu od Jablonce nad Nisou po Nový Jičín – v knížce se objeví také Ostrava či Hlučín. Konkrétní výpovědí mimo jiné ilustrují, jakými tématy lidé v této oblasti žijí a jakým čelí výzvám. Dozvíte se také, jak post/pandemická doba ovlivnila činnost spolků a iniciativ, kterým se zrovna nedostává prostoru v nejsledovanějších médiích. Antikomplex, který za projektem stojí, tak navazuje na úspěšné předchozí projekty (např. Zmizelé Sudety a Pod jednou střechou) a snaží se prostřednictvím tohoto aktuálního přístupu ukázat periferní oblasti Česka v pestřejších barvách, než jaké jim mainstream často přisuzuje. Kniha bude na místě k dostání za zvýhodněnou cenu. 

FIDUCIA ON-LINE

17. 12. Ostravské kulturní stopy – Ostravica-Textilia

29. 12. Ostravské kulturní stopy – Komiks

SVÁTEČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA ANTIKVARIÁTU A KLUBU FIDUCIA

Do 22. 12. 2023: po–pá 10.00–18.00

23. 12. 2023 – 1. 1. 2024 zavřeno

Od 2. 1. 2024: po–pá 10.00–18.00

SBÍRKA POTRAVIN PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY V OSTRAVĚ

Přátelé, pokud máte možnost, pomozte nákupem nebo uspořádejte potravinovou

sbírku ve svém okolí, v práci, ve škole, mezi přáteli. Potraviny pak můžete dovézt do

Fiducie, případně na faru ve Staré Bělé. Je jasné, že mnoho z vás již pomohlo, děkujeme, ale bohužel, aktuálně má mnoho ukrajinských uprchlíků v Ostravě finanční nouzi, chybí potraviny a naše pomoc je stále potřebná!

Pokud je pro vás složité nakupovat trvanlivé potraviny a vozit je do Fiducie a je pro vás

lepší přispět penězi, fara má účet, ze kterého kupuje pro Ukrajince jídlo a potřebné

věci, zde: 111729531/0300, VS: 81116. Farnost se dlouhodobě stará o řadu rodin.

Jsou potřeba hlavně trvanlivé potraviny (mouka, těstoviny, rýže, konzervy, kompoty,

sterilovaná zelenina, trvanlivé mléko, cereálie, vakuované uzeniny, sirupy, čaje, káva,

marmelády, ořechy, luštěniny…), částečně i drogerie (hygienické potřeby, zubní pasta,

mýdlo, šampony, jar, krémy, prášek na praní…).

Potraviny lze dovézt do Fiducie kterýkoli pracovní den v 10.00–18.00. My poté vždycky minimálně jednou měsíčně vše převezeme na farnost, potraviny dáváme rovněž ukrajinským maminkám, které přijdou přímo do Fiducie.

NOVINKY V ROCE 2024

Dvě knihy o literární Ostravě

V roce 2024 pokřtíme dvě knihy o literární Ostravě. Aktuálně pracujeme na knize Ostrava je, když…, jež je autorským dílem literárního historika Pavla Hrušky. Půjde o druhý díl knihy Literární Ostrava 1918–2018, kterou jsme spolu s Ostravskou univerzitou připravovali v rámci projektu NAKI a vydali v roce 2022. Obě knihy bychom rádi představili veřejnosti společně, jakmile vydáme druhý díl. 

Na druhé knize o literární Ostravě s názvem Ostrava je, když… pracujeme od roku 2023 – původně mělo jít o drobnou přílohu knihy Literární Ostrava 1918–2018, ale téma se nám během badatelské práce významně rozrůstá pod rukama a vzhledem k jeho atraktivitě i novátorství jsme se rozhodli napsat a vydat v roce 2024 samostatnou knihu, která se dotkne nejrůznějších témat souvisejících s Ostravou a literárním zpodobňováním Ostravy. Deset esejí literárního historika Pavla Hrušky přinese dosud nepublikované a tematicky mnohdy dosud neprobádané pohledy na Ostravu skrze literární témata, motivy a symboly s tím, že v literárních dílech českých i některých zahraničních autorů se objevují reflexe ostravské krajiny, historie i architektury, což jsou témata pro ostravskou laickou, ale i odbornou veřejnost atraktivní a dosud souhrnně v knize nezpracovaná. Eseje „Nová příroda“, „Haldy“, „Šachty, hutě, robota jak cyp…“, „Zával a jiné životní radosti“, „Ostravské figurky“, „Po našemu (ostravská mluva)“, „Soudružka Ostrava“,“Kořaleční mor“, „Ostrava je, když…“ a „Kaj džas, Ostrava?“ se přitom opírají o již zmíněný tříletý badatelský výzkum týmu Fiducie a Ostravské univerzity, který probíhal v letech 2020–2022.  

OBJEVUJME SPOLU OSTRAVU! MĚSTSKÉ „VÝSADKY“ A POULIČNÍ HRY PRO RODINY 

V roce 2024 připravujeme nové aktivity pro rodiny – městské výsadky a pátrací hry. Lektoři městských „výsadků“ budou spolu s rodinami objevovat méně známá ostravská místa a pomocí umění budou děti a jejich rodiče/prarodiče učit přemýšlet o městě. Zároveň jim tato netradiční společná aktivita umožní navzájem se více seznámit se svými pocity, s tím, jak která generace vnímá město a konkrétní místa v něm, co by si kdo na nějaké konkrétní lokalitě přál, proč dané místo působí příjemně nebo nepříjemně a jak vlastně o různých městských místech přemýšlet. Celkem budeme objevovat 5 ostravských míst. 

Také pátrací hry nabídnou netradiční způsob poznávání městského prostoru pro rodiny. Připravíme pro ně pátrací listy s dílčími úkoly, které se vztahují k jednotlivým stavbám, památečním objektům (pamětní desky, pomníky) a také důležitým událostem v dějinách Ostravy, které jsou ve veřejném prostoru nějakým způsobem reflektovány. Odpovědi na jednotlivé úkoly budou rodiny (děti s rodiči/prarodiči či širší rodiny) hledat přímo na vybraných místech podle připraveného plánku. Hra bude založena na společném pátrání, objevování a tvůrčím přístupu, což upevní rodinné vztahy a umožní rodinám poznat se lépe navzájem, vést dialog. Prvními lokacemi pro pouliční hry budou Přívoz, Pustkovec a Poruba. 

Listopad 2023

NEDĚLE 5. 11. od 18 hodin KONCERT
Dave Phillips, Ryousuke Kiyasu, Atomic Candy Creeps
Koncert japonské legendy, spoluzakladatele Fear of God a nového ostravského synth noise dua


DAVE PHILLIPS se na scéně pohybuje více než 25 let, objevil se na více než 190 nahrávkách, odehrál kolem 500 koncertů ve 40 zemích.
Rituální protestní hudba, zvukový aktivismus, humanismus. skladba, audio umění, psychoakustika, experimentální hluk, musique concrète, performance. hlas, mikrofony, objekty, elektronika, terénní nahrávky, video. Na scéně od r. 1987, spoluzakladatel Fear of God, zmiňovaných vedle Napalm Death a Extreme Noise Terror, zastoupený svými nahrávkami na 150 albech, švýcarský sonický mág Dave Philips. 

Ryosuke Kiyasu je japonská legenda, nejslavnější hráč na sólo snare buben na Zemi. Od roku 2003 je takřka permanentně na tour, představil se v 55 zemích. Kromě sólových aktivit hrál nebo hraje také v kapelách Sete Star Sept, Kiyasu Orchestra nebo v Keiji Haino´s Fushitsusha. Podílel se na více než 200 nahrávkách na různých labelech po celém světě.

Atomic Candy Creeps, nové ostravské synth noise duo Tomáše Kotáska a Petra Ondráčka (ex At Bona Fide). Kytara, bicí, synťáky, samply a zpěv = atomový koktejl, kde dostává elektronika punkový punc.

PONDĚLÍ 6. 11. v 18.00 ANNEMARI VARDANYAN: TVÁŘÍ V TVÁŘ

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

Zásadní roli v popisně narativních obrazech Annemari Vardanyan hraje vztah figury a místa. Akcent na bytový interiér, na způsob jeho improvizovaného zařízení, na přesnou autenticitu výplňových prvků (okna, dveře) a na materialitu jeho povrchů (parkety, dlaždice, tapety), v sobě skrývá princip „odcizení“. Podprahově, prostřednictvím citlivě volených lidských gest a věcných atributů, autorka na svém vlastním příkladu sděluje osud běženců a emigrantů, spojený s opuštěním vlasti, kulturním vykořeněním a nutností žít v odlišném civilizačním prostředí (zde střední Evropy), jež je přes všechny snahy pociťován jako jakési provizorium, v němž tiká, jako ve spáncích, zneklidňující dočasnost a v němž neustále přetrvávají obavy o geopolitický vývoj a nestabilitu ve své vzdálené rodné zemi. Annemari Vardanyan (nar.  1994 v Jerevanu v Arménii) se v roce 2020 stala finalistkou Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy. S pracemi autorky jsme se mohli setkat například na projektech Sokolovský zázrak (kostel sv. Antonína Paduánského, Sokolov, 2018), No Drama (Pražský dům, Brusel, 2021, samostatně vystavovala v pražské Galerii Vyšehrad nebo v Los Angeles v Lowel Ryan Projects. Kurátor Petr Vaňous.

ÚTERÝ 7. 11. v 18.00 HLADOMOR NA UKRAJINĚ VE 30. LETECH

Moderovaná diskuse s historiky Annou Chlebinou, Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem

Debata o sovětském režimu ve 20. a 30. letech, kolektivizaci zemědělství, perzekuci rolníků a hladomorech na Ukrajině. Jaké byly příčiny hladomorů, jejich rozsah a dopady? Čím byly specifické? A nakolik se jednalo o záměrnou genocidu ukrajinského národa? Na tyto zásadní otázky se pokusí hosté diskuse odpovědět.

ČTVRTEK 16. 11. v 15.30 SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ U PAMĚTNÍ DESKY OBĚTEM ZLA K UCTĚNÍ PAMÁTKY DNE BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

Pietní shromáždění

Tradiční setkání u pamětní desky obětem zla u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, které pod záštitou statutárního města Ostravy pořádají Gymnázium Olgy Havlové, Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Antikvariát a klub Fiducia a političtí vězni České republiky.  Kromě pozvaných hostů vystoupí i pěvecký sbor Chorus Ostrava, který řídí Petra Rašíková. Pozor! Koná se ve vestibulu Nové radnice.

PONDĚLÍ 20. 11. v 18.00 DEBATA S PŘEKLADATELEM MARTINEM POKORNÝM

Literární večer s uznávaným filozofem, literárním historikem a překladatelem

Martin Pokorný se věnuje modernistické literatuře – zejména Jamesi Joyceovi – a překladům často jazykově náročných próz. Těsněji je spojen s nakladatelstvím Prostor, uměleckou literaturu dnes překládá pro nakladatelství RUBATO a další prestižní nakladatelství. Na kontě má překlady Dylana Thomase, Virginie Woolfové, Davida Fostera Wallace, ale také řadu filozofických a politologických titulů. Ve Fiducii připomene také Dante Alighieriho, jehož 700. výročí úmrtí před dvěma lety bohužel zastínila celosvětová pandemie covid-19. Debatou provede filozof a knihovník Marek Timko.

ÚTERÝ 28. 11. v 18.30 JAKÉ CHCEME SOCHY VE VEŘEJNÉM PROSTORU OSTRAVY?

Moderovaná debata z cyklu „S důvěrou do arény“

Kýč, hnus, hrůza, anebo kvalitní současné umění? Takové otázky si kladla média i laická veřejnost ve chvíli, kdy se před Novou radnicí v Ostravě objevila vánoční instalace sochařky Eriky Bornové Velký dar. Proč v nás moderní umělecké intervence vzbuzují tolik emocí? Jak by mělo současné umění v ulicích města vypadat a kdo by o tom měl rozhodovat? Je socha mravenců na kulturní památce přijatelná s argumentem, že se veřejnosti líbí, nebo má být umění ve veřejném prostoru vybíráno podle předem stanovených pravidel? Jaké jsou zkušenosti Ostravanů a jak se na tyto otázky dívají v jiných městech? Existují nástroje, které mohou městu účinně pomoci při rozhodování, jaká díla a kam ve městě umísťovat? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět naši hosté v diskusi, kterou moderuje Michael Rozsypal.

Hosté

Lucie Baránková-Vilamová – náměstkyně primátora pro finance a kulturu

Marie Foltýnová – vedoucí Oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy

Petr Dub – umělec, kurátor, člen spolku Skutek a iniciativy Procenta na umění

Tomáš Knoflíček – teoretik a historik umění a pedagog, spoluzakladatel ostravského festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka

Pozor! Koná se v divadle Komorní scéně Aréna. Vstup volný, doporučujeme rezervovat si místo. Rezervace na webu divadla od 1. 11. 2023 zde: https://divadloarena.cz/program/.

Debaty pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s divadlem Komorní scéna Aréna v rámci cyklu „S důvěrou do arény“.

Konají se za finanční podpory statutárního města Ostrava, Ministerstva kultury ČR, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Nadace české architektury.

do 4. 12. MARCELA OČENÁŠOVÁ – SEDIEŤ S NIEKÝM

Výstava ve Fotografické galerii Fiducia

„Odrazu sa v rohu zjavil Netvor, bol čierny ako noc. Šíril sa rýchlo. Ako svetlo. Ale bola to tma. Bol to šialene zlý Netvor. Nikto ho nezastavil. Všetko začiernil. (…) Urobil som do neho desaťtisíc dier. Za Netvorom bolo svetlo. Zjavilo sa desaťtisíc najbližších hviezd. Z Netvora sa stala hviezdnatá noc.“ Erik Jakub Groch

Pripustiť si temnotu, rozvinúť bolesť, nahliadnuť do nej a cez ňu uvidieť. Séria fotografií Marcely Očenášovej vizualizuje jej vnútorný proces zmierovania sa s existenciálnou neistotou. Tento stav, koreniaci v osobnom strachu zo smrti a inherentných pochybnostiach o posmrtnom živote, vo svojich obrazoch rozpúšťa neúnavným načieraním do takých hĺbok, v ktorých pravdivé už musí byť krásne. Kurátorka Lucia L. Fišerová.

FIDUCIA ON-LINE

19. 11. Ostravské kulturní stopy – Slezskoostravský hřbitov

26. 11. Ostravské kulturní stopy – Hornická voliéra v Ostravě-Přívoze

ŘÍjen 2023

ČTVRTEK 5. 10. v 18.30 TOMÁŠ KNOFLÍČEK, ●●●, MEI ZHIYONG / 梅志勇, SVARTVIT

Nevšední koncertní zážitek ve světové hudební sestavě

Hudebník, zvukový designer a kurátor Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun, LyrArkestra+) přichází s druhým sólovým albem Serendipity, které vydal na konci srpna na bretaňském labelu laaps. Jeho skladby sestávají z kombinace glitchových struktur, počítačové dekonstrukce, soundscapingu, terénních nahrávek a akustických nástrojů, včetně historického psalteria nebo kytary. Po více než dvě dekády bytost s neslyšnou přezdívkou ••• (aka nikola h. mounoud) zpracovává analogové, digitální a hybridní zpětné vazby v reálném čase, aby vytvořila jedinečné, silné a vysoce dynamické živé vystoupení, během kterého se setkávají podivné výbuchy zvuku, totální nesmysl a čistá iracionalita pro vytvoření intenzivního nadčasového zážitku.

Mei Zhiyong / 梅志勇se narodil v provincii Shandong v roce 1984, nyní žije ve městě Changchun v provincii Jilin. Sleduje fyzickou formu zvukového vytržení, zkoumání mysli s tělem jako nástrojů posouvajících hranice, hledá osvobozující nicotu mimo logiku, kterou lze nalézt v hrubých akčních nebo tiše manických vzplanutích. Mei Zhiyong také režíruje a natáčí nezávislé krátké filmy. Holandský harsh noise projekt Svartvit založil v roce 2008 zvukový umělec Kevin Jansen. Přebírá vlivy širokého spektra, včetně Vídeňského akcionismu, společensko-politických témat, undergroundové punkové hudby, ruského konstruktivismu i jeho současníků, jako jsou Sword Heaven, The Rita, Prurient & Vomir. Výsledkem je velmi osobní a emotivní prezentace utrápené mysli, často velmi fyzická performance. Svartvit si vybudoval pověst agresivní a velkolepé živé show, kterou si nesmíte nechat ujít.

PONDĚLÍ 9. 10. v 17.00 ZA OSTRAVSKÝMI VĚŽOVÝMI VODOJEMY ANEB Z HLADNOVSKÉHO KOPCE DO VÍTKOVIC

Cyklovýlet s odborníkem na věžové vodojemy Robertem Kořínkem

Díky objevu černého uhlí a následnému prudkému rozvoji Ostravy zde dodnes najdeme celou řadu těchto objektů v různých typech vodovodních systémů. Na hladnovském kopci navštívíme architektonicky zajímavý městský vodojem (věžový i zemní) s rozhlednou z roku 1909 od inženýra Jaroslava Volence i dvojice typizovaných ocelových staveb z 80. let 20. století, vyrobených Vítkovickými železárnami, sloužících rovněž k zásobování obyvatelstva Ostravy pitnou vodou. Na Plynární ulici se podíváme na dochovaný památkově chráněný věžový vodojem z roku 1911, dodávající v minulosti vodu pro potřeby parních lokomotiv Báňské dráhy. Nedaleko od něj se zastavíme u dalšího památkově chráněného objektu, tentokráte v podobě zajímavé víceúčelové stavby bývalého areálu městských jatek. Ten kromě nádrží plnících funkci věžového vodojemu nesl také kondenzační sprchový výměník. A v průmyslovém areálu Dolní oblasti Vítkovice si prohlédneme věžový vodojem zajišťující zásobu vody pro zdejší vysokopecní provoz a další víceúčelovou stavbu v podobě hasicí věže. Kromě toho si připomeneme i několik již zaniklých a jedinečných věžových vodojemů ostravského hutního gigantu. Sraz u Gymnázia Hladnov.

DO 10. 10. VITRÍNKA VOLUME 6 – HORNICKÉ TISKY

Knižní výstava v galerii Vitrínka ve vstupní chodbě antikvariátu

Vystavíme staré knihy o hornictví, včetně vzácných titulů z našeho regionu.

OD 12.10. VITRÍNKA VOLUME 7 – FIDUCIA

Knižní výstava v galerii Vitrínka ve vstupní chodbě antikvariátu

Vystavíme knihy, tisky, mapy, katalogy, pohlednice a pexesa, jež vydala Fiducia za 25 let své existence.

ÚTERÝ 17. 10. v 18.00 DEBUTY VOL. 15 – ZÁŘECKÝ, MASSALEMA

Básníci Ladislav Zářecký a Sufian Massalema v pořadu básníka Romana Polácha

Představíme jednoho literárního debutanta a k němu přizveme autora, který sice vydanou prvotinu nemá, ale jeho básnická tvorba k soubornému vydání vybízí. Ladislav Zářecký (*1993) vydal v roce 2022 v nakladatelství Adolescent prvotinu Kostlivec světa / Cyklolineár, zatímco Sufian Massalema (*1999) prozatím publikoval své rukopisy v prestižních básnických digitálních platformách současné poezie Psí víno a Revue Prostor. Oba básníky spojuje téma periferie – jednak periferie místní, jejíž krásy nacházejí na cestách vlakem či každodenním pozorovatelstvím a zjišťují, kolik v ní je života, jednak periferie imaginace: surrealizující pozorování, podvědomý zázrak chvíle, filmový střih světa!

STŘEDA 18. 10. v 10.00–20.00 FIDUCIA SLAVÍ ČTVRT STOLETÍ, OSLAVTE JE S NÁMI!

Celodenní program k výročí Fiducie a 25% sleva na vše

10.00–18.00

– Ateliéry s ostravskými umělci – se známými ostravskými umělci, kteří dlouhodobě spolupracují s Fiducií, si budete moci vyrobit různé objekty a dárky, které souvisejí s našimi aktivitami

– Projekce speciálních videí, která vznikla k výročí

– Výstava tisků, jež Fiducia za 25 let vydala, v galerii Vitrínka

– Speciální výroční merch z dílny malířky Hany Puchové

– Nástěnka pro naše příběhy a vaše vzkazy

– A pro každého, kdo přijde, bude připraven dárek

– 25% sleva na vše – knihy v antikvariátu i spolkové tisky, trička a tašky (platí pouze 18. října)

18.00–20.00

Speciální výroční komentovaná procházka centrem Ostravy s historiky Romanou Rosovou a Martinem Strakošem.

Fiducia je jednou z nejdéle fungujících kulturních institucí v kraji. Patří mezi nejznámější nezávislé kluby Moravskoslezského regionu. Antikvariát, který je jedním z největších na Moravě, založili Ilona a Jiří Rozehnalovi v roce 1998 u kostela v Ostravě – Mariánských Horách. Od dubna 1999 působí již na nynější adrese na Mlýnské ulici. Fiducia se angažuje v otázkách rozvoje města Ostravy a organizuje debaty, v nichž otevírá ožehavá témata, vztahující se k budoucnosti našeho města (Nová Karolina, Černá kostka, Ostravica-Textilia, hotel Palace, obchodní dům Bachner či městská jatka). Snaží se Ostravanům přiblížit to nejzajímavější z oblasti literatury, architektury, historie či industriálního dědictví. Pořádá výstavy současného umění a fotografie, aktivity zaměřené na veřejný prostor, besedy s mimořádnými a zajímavými osobnostmi České republiky i zahraničí, autorská čtení, workshopy pro děti, veřejné debaty, komentované procházky či komunitní akce s velkou sítí dobrovolníků. Spravuje databázi ostravských památek a architektury, databázi ostravských soch, vydává knihy o Ostravě, spolu s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu vytváří naučné cedule i pamětní desky a stará se o nejrůznější místa ve městě. Natáčí filmy prezentující současné umělce a představující významná kulturní místa a fenomény moravskoslezské metropole. Spolupracuje s Národním památkovým ústavem, územním pracovištěm Ostrava, Archivem města Ostravy, městskou galerií PLATO, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou v Opavě, Gymnáziem Olgy Havlové a řadou dalších institucí. 

Více o historii klubu se dozvíte zde:
https://klubfiducia.cz/o-nas/

Podrobný přehled toho, čemu se věnujeme, najdete na našem webu v sekci Naše aktivity:
https://klubfiducia.cz

Za podporu naší činnosti velmi děkujeme:
https://klubfiducia.cz/partneri/

PONDĚLÍ 23. 10. v 18.00 ROBERT KOŘÍNEK A MICHAL HORÁČEK – VĚŽOVÉ VODOJEMY

Představení knih o věžových vodojemech a stručné pojednání o některých z nich na území Ostravy

Věžové vodojemy představují specifickou součást našeho stavebního dědictví. Prvním komplexním zpracováním tohoto u nás doposud souhrnně opomíjeného tématu se věnují nové knižní publikace Věžové vodojemy a Konverze věžových vodojemů autorů Roberta Kořínka, Michala Horáčka a Jana Pustějovského. 

Věžové vodojemy jsou nejvýraznějším a také nejviditelnějším prvkem vodovodních systémů, jichž byly součástí. Původně čistě provozně-technické stavby, jež byly nutné k zajištění provozu na železnici, se postupně objevily i v mnoha dalších oblastech. V nich sloužily k distribuci vody pro uzavřené areály či jejich provozní součásti a také k zajištění dostatku vody pro široké vrstvy obyvatelstva. Díky tomu najdeme (nebo bychom v minulosti našli) v Ostravě zajímavou plejádu těchto staveb, ať již z pohledu architektonického, konstrukčního nebo technologického.

ÚTERÝ 24. 10. v 18.00 MARCELA OČENÁŠOVÁ – SEDIEŤ S NIEKÝM

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

„Odrazu sa v rohu zjavil Netvor, bol čierny ako noc. Šíril sa rýchlo. Ako svetlo. Ale bola to tma. Bol to šialene zlý Netvor. Nikto ho nezastavil. Všetko začiernil. (…) Urobil som do neho desaťtisíc dier. Za Netvorom bolo svetlo. Zjavilo sa desaťtisíc najbližších hviezd. Z Netvora sa stala hviezdnatá noc.“ Erik Jakub Groch

Pripustiť si temnotu, rozvinúť bolesť, nahliadnuť do nej a cez ňu uvidieť. Séria fotografií Marcely Očenášovej vizualizuje jej vnútorný proces zmierovania sa s existenciálnou neistotou. Tento stav, koreniaci v osobnom strachu zo smrti a inherentných pochybnostiach o posmrtnom živote, vo svojich obrazoch rozpúšťa neúnavným načieraním do takých hĺbok, v ktorých pravdivé už musí byť krásne. Kurátorka Lucia L. Fišerová.

PONDĚLÍ 30. 10. v 18.00 S ANGLISTOU LADISLAVEM NAGYEM NEJEN O ANGLICKÉ A AMERICKÉ LITERATUŘE

Večer s uznávaným překladatelem a literárním vědcem

Ladislav Nagy je autorem řady odborných knih, např. studií Od romance k románu a zase zpět, a překladů. Přeložil mimo jiné eseje o pohlaví, genderu a feminismu americké kritičky Camille Pagliové, texty Charlese Bukowského, Kazua Ishigura či Cormaca McCarthyho. Spolu s Martinem Hilským edičně připravil esejistický soubor Od Slavíka k papouškovi (Host 2002). Od roku 2010 působí jako ředitel Ústavu anglistiky na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Moderuje Libor Magdoň.

ZÁŘÍ 2023

ÚTERÝ 5. 9. v 18.00 DVOJVERNISÁŽ

Fotografická galerie Fiducia – Tomáš Chadim: Znásilněná krajina

Galerie Dole – Dominik Hlinka: Odpočinutí

Tomáš Chadim: Znásilněná krajina

Fotografický soubor z roku 2014, který vás donutí přemýšlet. Je to reálné, či není? Obrazům dominují fotografie s digitální manipulací, na nichž Tomáš Chadim systematicky pracoval pět let. Základ tvoří nedotčené krajiny České republiky, jako jsou Doupovské hory, Šumava, Krkonoše, Krušné hory, pískovny na Mělnicku, Milovice apod. Do těchto krajin autor následně digitálně umístil objekty z různých technologických staveb. Výstava potrvá do 13. 10. 2023. 

Dominik Hlinka: Odpočinutí

Ve své aktuální malířské tvorbě, kterou představí na výstavě v Galerii Dole, se Dominik Hlinka pozastavuje nad napětím mezí zvýšenou pozorností, kterou věnujeme strojům, a tím, jak se těmto strojům zároveň (p)oddáváme. Symbolickým zástupcem tohoto rozporu je na Hlinkových obrazech nabouraný automobil Tesla. Jeho prostřednictvím prozkoumává okamžik, v němž sebekontrolu slastně i nesnesitelně ztrácíme a ke kterému se paradoxně nutkavě toužíme přiblížit. Rozpor mezi našimi očekáváními a vzrůstající soustavnou kontrolou vnímá jako zásadní konflikt dneška. Dominik Hlinka (*1989) je absolventem VŠVU Bratislava (2014 ateliér malby, vedoucí ateliéru doc. Mgr. Art. Klaudia Kosziba, ArtD). V roce 2021 na VŠVU dokončil své doktorské studium. V Ostravě vystavuje poprvé. Výstava potrvá do 31. 10. 2023

ČTVRTEK 7. 9. v 10.00–18.00 HORNICKÝ POETICKÝ ATENTÁT

Okrašlovací akce

Pojďte s námi vyzdobit centrum Ostravy poetickými cedulkami s básněmi o hornictví, společně je během dne rozneseme po městě v rámci Hornického poetického atentátu. Zároveň vyzdobíme básněmi výlohy spřízněných organizací na trase, jíž se v sobotu 8. září vydá krojovaný průvod hornických spolků z celé České republiky. Stavte se za námi do Fiducie, vybavíme vás cedulkami a společně jimi vyzdobíme centrum. 

Básně můžete posílat do 3. září na fb stránku Antikvariátu a klubu Fiducia nebo na mail akce@klubfiducia.cz, můžete je také donést vytištěné na A4 přímo do Fiducie na akci anebo je vhodit do naší schránky ve dveřích, pokud budeme mít zavřeno. 

Koná se v rámci projektu Fajront, kdy si celá Ostrava letos na podzim formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. 

NEDĚLE 10. 9. v 14.00–20.00 SEJDEME SE NA HALDĚ

Výstava, literární čtení, komentovaná procházka a ateliér pro děti

Odpolední program pro děti i dospělé.Ostravské haldy jsou nejen reliktem hornické činnosti, unikátním prostředím z hlediska hornické minulosti a přírodního bohatství, ale jsou také magnetem pro umělce, kteří zde v minulosti pořádali a dodnes pořádají nejrůznější kulturní akce. Odpolední program se bude z různých úhlů pohledu zabývat tím, v čem jsou ostravské haldy unikátní.  

– 14.00 A kdo myslí na mravence? – ateliér pro děti i pro dospělé

Halda zarůstá nebo se rekultivuje, je to pozůstatek světa, který je stále přítomný ve vzpomínkách a všelijakých materiálech, ale pomalu zaniká. Haldu vytvořili lidé, ale funguje jako součást krajiny, a jako takovou ji neužívají pouze lidé, ale převážně jiní tvorové. A ti si na ní také zaslouží vyžití. Je zde jedna lavička pro lidi, aby se mohli kochat vyhlídkou na Ostravu, ale co například takoví mravenci? Ti ze své perspektivy převážně při zemi třeba ani nemají dobrou představu o tom, co se pod nimi rozprostírá. V rámci dílny na haldě tak budeme vytvářet zázemí a odreagování právě pro tyto obyvatele haldy, pro ty, kteří na ní skutečně žijí a její horké jádro je jejich každodenním topením. Ateliér vede Hynek Chmelař

– 16.00 Za teplomilnými rostlinami haldy – procházka s botaničkou Zdenkou Rozbrojovou

Jaké rostliny přežijí na místě, které stále prohořívá? Pojďte s námi objevovat unikátní teplomilnou stepní flóru, rostoucí na červeném svahu haldy Ema mezi bělostnými obláčky plynů, jež vyvěrají z jejích útrob.  

– 17.00 Performativní procházka na haldě Ema

Halda se na den stane místem, kde se můžete setkat s různými zvuky, osobními příběhy a artefakty. Na haldě se budou zpívat hornické písně, které budou znít z úst skutečných horníků, psát dopisy s tajemstvími nebo příběhy, které posléze uchováme do schránky a tu na haldě ukryjeme. S hornictvím je úzce spojeno i téma péče, a tak na haldu dopravíme i „lázně“. A těšit se můžete i na živou sochu horníka.

– 19.00 Literární čtení z kopce nahoru

Jak mladá básnická generace vnímá svůj vztah k Ostravě, její postindustriální krajině a hornické minulosti? Přijďte si poslechnout básně autorů a autorek narozených v 90. letech na haldu Ema, místo, které je jedním z emblematických symbolů hornické minulosti Ostravy, avšak může také vybízet – svou situovaností doslova i metaforicky – k novým výhledům vstříc budoucnosti, k přehodnocování a hledání nových cest. 

Na haldě také pokřtíme první z nového cyklu literárních sborníků. 

Koná se v rámci projektu Fajront, kdy si celá Ostrava letos na podzim formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. 

ČTVRTEK 14. 9.v 18:30 MYL TRIO + DANIEL MEIER

Koncert improvizačního tria světové úrovně a klasicky vzdělaného houslisty vydávajícího u Stoned to Death

Mezinárodní MYL Trio tvoří Mia Zabelka (housle, hlas), Lawrence Casserley (signal processing instrument) a Yoko Miura (toy piano, melodica).

Rakouská houslistka, vokalistka a skladatelka Mia Zabelka patří mezi špičku mezinárodní scény elektroakustické hudby. Svůj jedinečný hudební jazyk vyvinula v procesu, který nazývá „automatické hraní“, při němž hudba vyrůstá z jejího fyzického pohybu a nachází svůj výraz v jejích elektrických houslích s elektronickými zařízeními, nevšedními předměty, vokály a/nebo akustickými houslemi.

Zvukový rozsah houslí rozšířila natolik, že se housle samy stávají rozhraním, elektronickým zvukovým generátorem, a tím i zvukovým strojem. Mia Zabelka neustále zkoumá zvuk a hudbu jako fyzikální fenomény, neustále posouvá hranice v experimentálních performancích a skladbách, které zpochybňují zavedené představy, zdokonalují rozšířené techniky a jejich struktury. Housle a její vlastní hlas a tělo se v procesu proměňují ve zvuková těla, která jsou zároveň organická, ječící, lyrická, komponovaná a výbušná. 

Lawrence Casserley (narozen UK, 1941) zasvětil svou profesionální kariéru jako skladatel, dirigent a performer elektroakustické hudby v reálném čase. V roce 1967 se stal jedním z prvních studentů Elektronické hudby na Royal College of Music v Londýně u Tristrama Cary. Později se stal vrchním profesorem studií a poradcem pro elektroakustickou hudbu na RCM. Nejznámější je jeho práce v oblasti volné improvizované hudby, zejména zpracování zvuku jiných hudebníků v reálném čase. Spolupracoval s mnoha špičkovými improvizátory, zejména s Evanem Parkerem. Nahrávky vydal na značkách ECM, Konnex, Leo Records, Psi, Sargaso a Touch. 

Yoko Miura se narodila v Tokiu, od 5 let absolvovala lekce klasického klavíru. Inspirovala se jazzem a klasickou hudbou, navštěvovala kurzy u Masahiko Sato, Takashi Kako, Yoshio Suzuki a dalších. Zvuky podle svých slov nevnímá jako noty či akordy, ale jako energii nebo vibrace. „Vkládám několik tónů do našeho hudebního pole a sleduji chemickou reakci. Je to jako dobrodružství. Vždy se snažím otevřít okno, abychom se dostali do nového světa,“ říká.

Klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier se pohybuje na hranicích improvizace, experimentu a současné kompozice. Jednou stránkou jeho tvorby je čistě akustická, zpravidla přemýšlivá a ukázněná volná hra, v současnosti ovšem tíhne k důslednému ohledávání psychoakustických fenoménů. Aktuální tvorba je, co se lineárně chápané kompozice týče, až průzračná, klíčové jsou ale interakce mezi jednotlivými vrstvami zvuku. Dronové smyčky nebo hra na dvě struny vytvářejí kombinační a diferenční tóny, které Meier „ve skutečnosti“ nehraje a které se někdy dostávají zcela mimo rozsah nástroje. Výsledkem přitom není akademická exhibice, ale hudba, která je zemitá i uhrančivá. Díky četným efektům i smyčcové technice vyniká fyzičnost hry – jakoby roztřepené zvuky houslí jsou nesmírně plastické. Promyšlené experimentální techniky přitom kontrastují s inspirací středovýchodní hudbou nebo až liturgickým zvukem. Do rozpoznatelných melodií se tak vkrádají nepovědomé témbry – a výsledný dojem je pozoruhodně bezčasý. Nahrávku již brzy chystá label Stoned to Death.  

PÁTEK 15. 9. v 16.00 KONEC ŠAMANSKÉHO LÉTA

Ateliér pro děti i dospělé

Tentokrát vytvoříme tradiční předměty peruánských šamanů, ale tak trochu po svém. Budeme vyrábět autorská díla inspirovaná peruánskou kulturou, poslouchat i hrát šamanskou hudbu a nakonec provedeme i vlastní rituál, ve kterém si připomeneme uplynulé léto a nadcházející nové roční období. Workshopem budou provázet Barbora Sukatschová, která v Peru strávila několik posledních měsíců, a ostravský výtvarník Hynek Chmelař.

STŘEDA 20. 9. v 18.00 VZHŮRU DO DOLŮ!

Prezentace nové fotografické knihy Ondřeje Durczaka

Kniha Vzhůru do dolů! připomíná prostřednictvím více než 450 fotografií vybrané historické mezníky hlubinné těžby ostravsko-karvinského revíru. Moravskoslezský region je s těžbou černého uhlí nerozlučně spjat hospodářsky, sociálně, kulturně i historicky. Hornictví vždy stálo na počátku těžkého průmyslu a bylo klíčovým odvětvím hospodářství celé naší země. 

PÁTEK 22. 9. v 16.00–19.00 HORNICKÁ VOLIÉRA V PŘÍVOZE  

Okrášlení, křest naučné cedule, ateliér, křest podzimního bulletinu Krásná Ostrava, skládačky Ostravské kulturní stezky zaměřené na drobné hornické památky a pexesa na téma hornictví

V Přívoze stojí jediná dochovaná hornická voliéra v kraji. Na odpolední akci pro děti i dospělé představíme nejen voliéru a její obyvatele, ale také téma využívání harckých kanárků v ostravských dolech formou terénní přednášky a ateliéru pro děti. Na hornickou voliéru spolu se spolkem chovu harckých kanárů Přívoz nainstalujeme naučnou ceduli o voliéře a historii práce s harckými kanáry v ostravských dolech. Budete se moci setkat s pamětníkem a jedním ze zakladatelů voliéry Janem Dudou a se členy chovatelského spolku, se kterými společně okrášlíme interiér voliéry. Na místě uděláme rovněž ateliér pro děti, zaměřený na téma kanárci v dolech. 

Koná se v rámci projektu Fajront, kterým si letos na podzim celá Ostrava formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. Sraz u voliéry v Přívoze na ulici Zákrejsova (naproti Archivu města Ostravy).

PONDĚLÍ 25. 9. v 18.30 KAM OSTRAVU POSUNE KONCERTNÍ SÁL?

Veřejná debata, kterou moderuje Michael Rozsypal. Pozor, koná se v divadle Komorní scéna Aréna!  

Proč potřebujeme stavět nové koncertní sály? Co nová stavba přinese Ostravě a kam ji posune? Jaké jsou výhody a jaká rizika? Nové koncertní sály plánují kromě Ostravy postavit také v Brně i Praze. Ostrava se dostala v realizaci projektu stavby koncertního sálu nejdál. Ovlivní tato stavba její další rozvoj? Nejen na to se bude ptát moderátor a novinář Michael Rozsypal.

Hosté diskuse:  

Karolína Vránková – publicistka, šéfredaktorka časopisu EARCH.cz

Jan Dohnal – primátor města Ostravy

Tomáš Macura – exprimátor města Ostravy (v letech 2014–2023)

David Mareček – hudební pedagog a manažer, generální ředitel České filharmonie

Téma, které budí emoce a pozornost na sociálních sítích, ale také v rámci ostravských politických stran, odstartuje nový formát veřejných debat „S důvěrou do arény“. Diskuse bude Antikvariát a klub Fiducia pořádat v Komorní scéně Aréna, která je partnerem projektu. Moderátorem bude Michael Rozsypal, novinář, ostravský rodák známý z působení v Českém rozhlase či DVTV.

Vstup volný, doporučujeme ale rezervaci místa na webu divadla, abyste měli zajištěno místo, viz zde: https://divadloarena.cz/program/. Rezervovat místo bude možné od 1. 9. 2023. 


Debaty se konají za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Nadace české architektury. 

ČERVENEC A SRPEN 2023

PONDĚLÍ 17. 7. v 18.00 MATĚJ FRANK: DOLŮ

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Výstava Dolů připravená pro Galerii Dole představí Frankovy experimenty s kresbou vytvářenou pomocí netypických prostředků. Autor představí sérii velkoformátových propalovaných kreseb na ručně vyráběném papíru nebo kreseb litinou. V centru Frankova dlouhodobého zájmu jsou jak záznamy lidské přítomnosti, tak záznamy situací, míst a času. Obě linie – konkrétní i abstraktní – se budou ve výstavě prolínat. Ač to nemusí být na první pohled patrné, díky použití jednoduchých, syrových materiálů a odkazů k lidskému tělu i času se kresby přímo vztahují k současnosti. Kurátor: Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 30. 8. 2023.

OD PONDĚLÍ 17. 7. VITRÍNKA VOLUME 5: STARÉ CESTOPISY

Knižní výstava v galerii Vitrínka ve vstupní chodbě antikvariátu. 

Vystavíme staré cestopisné knihy, včetně publikací slavných českých cestovatelů S. E. Vráze či Joe Hlouchy, či sto let staré výpravné knížky s fotografiemi dnes již zaniklých či zcela proměněných dálných krajin. 

DO 20. 8. VÝZVA – BÁSNĚ S TEMATIKOU HORNICTVÍ

Vyberte svou nejoblíbenější báseň s tématem hornictví či hornické krajiny a pošlete nám ji do 20. srpna. Na konci srpna vybereme 30 nejlepších, vyrobíme cedulky a společně je 7. září 2023 v rámci Hornického poetického atentátu rozneseme po městě. Básně posílejte na facebookovou stránku Antikvariát a klub Fiducia nebo na e-mail akce@klubfiducia.cz, můžete je také donést přímo do Fiducie či je vhodit do naší schránky ve dveřích, pokud budeme mít zavřeno. Koná se v rámci projektu Fajront, kterým si letos na podzim celá Ostrava formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. 

NEDĚLE 30. 8. v 16.30–20.00 FESTIVAL INVERZE VE FIDUCII

Akce pořádáme ve spolupráci s Provozem u řeky v rámci festivalu Inverze, celý program festivalu najdete zde: http://www.festivalinverze.cz/ucinkujici-program

– 16.30 Le Grand Jeu: Jinou znalost skutečnosti! pořad Romana Polácha

V roce 1922 se seznámili Bratři Simplisté – Roger Gilbert-Lecomte, Robert Meyrat, Roger Vailand a René Daumal –, ke kterým se později už jako ke skupině Le Grand Jeu připojili český prozaik a básník Richard Weiner a malíř Josef Šíma. Le Grand Jeu pak v průběhu své krátké, (sebe)destruktivní existence dodržovala (ať už pomocí opiátů nebo neobvyklou prací s vlastním tělem a vědomím) onu rimbaudovskou zásadu neustálého rozrušování smyslů, aby dosáhla ryzího uchopení skutečnosti, které „se nenazývá“. Utvořili tak jednu z neopominutelných (para)surrealistických skupin, jež se rovněž vymezovala vůči dobovému surrealismu bretonovského typu. Robert Janda a Roman Polách zvou do dolních prostor Fiducie (a nevědomí) na pásmo z textů (a jejich nových překladů) členů Le Grand Jeu!

– 17.30 Česká a slovenská queer poezie

Vystoupí Aleš Kauer a Kino Peklo. V rámci programu mimo jiné představí knihu Toto je môj coming out a také aktivity nakladatelství Adolescent.

Aleš Kauer je výtvarník, básník, performer, zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent, několika avantgardních hudebních projektů, organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Graficky a výtvarně doprovodil mnoho knih a časopisů. Básně a texty publikoval například v A2, Hostu, Tvaru, Welesu, Glosolalii, Prostoru, Artiklu… Občasnými hudebními recenzemi přispívá na portál Deník Referendum. Jeho básně byly přeloženy do angličtiny (Natálie Nera), španělštiny (Emilio Paz), polštiny (Jaroslaw Pastuszak), ukrajinštiny (Krystyna Kuznietsová), slovinštiny (Taťjana Jamnik), maďarštiny (Csehy Zoltán) a publikovány v zahraničních literárních časopisech a antologiích. Výběr z jeho juvenilních básní vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020). Na Bandcampu jsou ke slyšení cykly zhudebněných básní Heron (Ivan Martin Jirous), ERTH (Olina Stehlíková), Imaginists (Sergej Jesenin), Vyrozumění (Václav Havel).

Kino Peklo (1993) je básnířka, performerka, hudebnice a knižní editorka v nakladatelství Adolescent. Dosud vydala čtyři básnické sbírky (Před setřením, Osa, Black screen a Borderline), pátou knihu s názvem Fuga připravuje k vydání na příští rok. Její básně byly přeloženy do několika evropských jazyků, byla též zařazena do antologie Nejlepší české básně.

– 18.30 Jakub Šponer: Ekstase

Kniha o člověku, který není schopný žít v dnešní společnosti… Nejen o tom je prozaický debut Ekstase od hudebního publicisty Jakuba Šponera, který letos vyšel v nakladatelství Paseka. Hrdina novely se propadá do světa, nevnímá čas a hranice, jenom se v sobě utlouká a ničí. Záchranu spatřuje v upínání se na vztah – na to, že si najde někoho, kdo ho z trápení vytáhne. A co o své knize říká Šponer? „Nemám rád, když autor svůj text jasně definuje. Je mnohem lepší, když to dělají sami čtenáři, protože vznikne několik interpretací, a to i autory může obohatit.“

FIDUCIA ON-LINE

17. 7. Hlasy města – Martin Dytko

21. 8. Ostravské kulturní stopy – Jan Prokeš

PŘIPRAVUJEME

NOVÝ FORMÁT DEBAT S NÁZVEM S DŮVĚROU DO ARÉNY

Připravujeme pro vás nový formát veřejných debat, ve kterých budeme dále mapovat ostravská kulturní témata. V letošním roce se spolu s novým moderátorem Michalem Rozsypalem chceme zaměřit na dvě otázky spojené s kulturní politikou a rozvojem města, v dalších letech budeme pořádat diskuse vždy na tři témata ročně. Debaty bude pořádat Fiducia na půdě divadla Komorní scéna Aréna, jež se stalo partnerem projektu. Moderátor Michal Rozsypal je ostravský rodák, posluchači ho znají mimo jiné z jeho působení v Českém rozhlase či v DVTV. 

Antikvariát a klub Fiducia se tématy spojenými s rozvojem Ostravy a architekturou zabývá kontinuálně již od roku 2004. Kromě debat o záchraně industriálních památek, jimiž v roce 2004 odstartovala tradice veřejných debat v našem klubu, se Fiducia angažovala i v mnoha dalších aktivitách, jejichž snahou je rozvíjet demokratickou diskusi a pojmenovávat problematická témata spojená s rozvojem Ostravy (mj. Černá kostka, městská jatka, hotel Palace, Ostravica-Textilia, architektonické soutěže, koncepce kultury, ostravské muzejnictví a další témata). 

PEXESO OSTRAVSKÁ HORNICKÁ KRAJINA

Přes léto pro vás vytváříme pexeso zaměřené na ostravskou hornickou krajinu. Kromě známých témat, jako jsou ostravské doly, najdou děti i dospělí v pexesu také méně propagované či téměř neznámé položky – například hornickou pekárnu na Hranečníku, hornický oltářík z Hošťálkovic, kaštanovou alej s křížkem na Slezské Ostravě či saranče modré, žijící na heřmanické haldě. Tato aktivita se bude konat v rámci projektu Fajront. Pexeso pokřtíme v září v okolí haldy Ema na celodenní akci Sejdeme se na haldě – termín a místo upřesníme v zářijovém programu.

OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STEZKY – SITTE, PROKEŠ A DALŠÍ, připravujeme i web

V roce 2023 jsme spustili další edukační projekt, tentokrát jsme jej nazvali Ostravské kulturní stezky. Formou krátkých atraktivních textů, přístupných on-line a na tištěných skládačkách, představujeme veřejnosti v roce 2023 v minimálně 5 okruzích to nejzajímavější z ostravské architektury a kultury. Inspirací nám jsou jiná města, která v rámci práce s patriotismem a turismem předkládají veřejnosti to nejlepší ze své kultury srozumitelnou formou tzv. infobrožurek (drobné skládačky formátu A4), které jsou bezplatně k dispozici v síti infocenter a v kulturních organizacích. V dubnu jsme vydali skládačku věnovanou přívozské urbanistické perle z dílny světového urbanisty Camilla Sitteho, v květnu stezku po stopách prvního českého starosty Jana Prokeše. Přes léto pracujeme s botaničkou Zdenkou Rozbrojovou na tématu ostravských stromů-mohykánů, na podzim bychom chtěli připravit stezku věnovanou ostravským hornickým památkám a místům. Na přípravě skládaček a on-line verze webu a skládaček spolupracujeme s Archivem města Ostravy, Národním památkovým ústavem, Ostravským muzeem, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou a OSTRAVAINFO!!!, který skládačky/brožurky používá i v rámci práce s průvodci, zároveň pomáhá s distribucí a propagací, včetně sdílení webu. 

Na podzim 2023 bychom rádi spustili web Ostravské kulturní stezky, na kterém najdete všechny trasy v on-line verzi a také skládačky ke stažení.

OSTRAVA JE, KDYŽ…

Aktuálně dokončujeme větší projekt, na kterém pracujeme od roku 2019. V prosinci jsme vydali ve spolupráci s Ostravskou univerzitou knihu Ani síť, ani hvězda… s podtitulem Literární Ostrava 1918–2018 Literární mapu Ostravy, v nichž ukazujeme literární Ostravu prostřednictvím událostí, které se v ní staly, a beletrie, která zde byla vytvořena, ale také skrze vyprávění a verše, jež město reflektují, i když jejich autoři pocházejí odjinud. Nyní dopisujeme druhou část knihy, nazvanou Ostrava je, když…, jež představuje určující toposy a literární motivy města. Obě knihy bychom chtěli pokřtít během podzimu.


DALŠÍ DÍLY OSTRAVSKÝCH KULTURNÍCH STOP 

Aktuálně pro vás natáčíme další díly dokumentů našeho cyklu Ostravské kulturní stopy. Těšit se můžete na snímek o Janu Prokešovi, který zveřejníme v srpnu. Připravujeme také díly o fenoménu ostravských hornických voliér, o ostravském komiksu, Ostravici-Textilii a o Slezskoostravském hřbitově. Na našem webu můžete zhlédnout předchozí filmy, v roce 2022 jsme natočili dokumenty Nová Karolina, Třebovický sochařský ateliér a Marie Stona, Camillo Sitte, Samizdat a Příběh městských jatek a kunsthalle. 

Snímky ve stopáži 30–60 minut nabízejí řadu zajímavých skutečností a souvislostí, aktuálních či historických záběrů mapovaných míst i unikátních archivních materiálů. Cyklus má velký ohlas, například díl věnovaný historii a diskusím týkajícím se výstavby Nové Karoliny má, přes svou stopáž 60 minut, několik tisíc zhlédnutí. Filmy se vyrábějí jako DYI aktivita lidí spojených s Fiducií a Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Dokumenty můžete zhlédnout zdarma na webu spolku Fiducia https://klubfiducia.cz/nase-aktivity/ostravske-kulturni-stopy/, na vzdělávací televizi Slezské univerzity LucernaTV a také na sociálních sítích.

ČERVEN 2023

PÁTEK 2. 6. v 18.00 NÁMĚSTÍ PODLE MÉHO GUSTA 

výtvarný ateliér

Přijďte do mapy náměstí Svatopluka Čecha zakreslovat různými způsoby věci, které by se vám zde líbily, anebo které byste si tady přáli. Vznikne tak náměstí podle našeho gusta. 

Ateliér pro děti a jejich rodiče/prarodiče povede Marcela Lysáčková. Koná se v rámci Noci kostelů ve spolupráci s přívozskou farností. Sraz před přívozským kostelem. 

PÁTEK 2. 6. v 18.20, 21.00, 21.55 FARNÍ KINO – OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY: CAMILLO SITTE 

Filmová projekce

Dokumentární film spolku Fiducia (režie Monika Horsáková) o vídeňském architektovi a autorovi urbanistické koncepce Přívozu i přívozského kostela. Vstup je zdarma, doporučujeme rezervaci místa na http://rezervace.nasefara.cz. Koná se v rámci Noci kostelů ve spolupráci s přívozskou farností. Promítáme ve farním kině na náměstí v Přívoze.

PONDĚLÍ 5. 6. v 17.00 AM1: A6

Vernisáž výstavy v galerii Dole

Výstava ateliéru Malířství 1 z brněnské FaVU VUT (pedagogové doc. MgA. Vasil Artamonov a MgA. Marie Štindlová) reprezentuje jak jednotlivé aktérstvo, tak ateliér jako celek. Kromě dialogu jednotlivých malířek a malířů vyzdvihuje taky důležitost komunikace formy a obsahu. Výstava tak nepřímo poukazuje na podstatu hmoty, potažmo řemeslného přístupu k malbě, jakožto k základnímu stavebnímu kameni pro realizaci ideálů, proměnu konceptu ve skutečnost. Text Bára Bažantová a Marie Štindlová. Kurátoři Vasil Artamonov, Marie Štindlová. Výstava potrvá do 4. 7. 2023.

PONDĚLÍ 5. 6. v 19.00 DEBUTY VOL. 14 – PETROVÁ, WAWRACZ

Literární pořad s básnířkami Alžbětou Johankou Petrovou a Olgou Wawracz

Svou prvotinu Rodiště (Dobrý důvod, 2023) představí Alžběta Johanka Petrová (*1993), jejíž poetika je založena na prohledávání toho nejbližšího kolem nás, jež ale po básnickém uzávorkování masky každodennosti nabývá na neznámém neklidu. Olga Wawracz (*2004) přečte z rukopisů básně imaginativního aktivismu a nové citlivosti, jež zastupuje hlas soudobé nespokojené nejmladší generace. Večerem provází básník Roman Polách.

ÚTERÝ 6. 6. v 18.00 LENKA GLISNÍKOVÁ: HAVE YOU FINISHED EVERYTHING ON YOUR TO-DO LIST?

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Neobyčejný cit pro materiál, zájem o současné technologie a neobvyklé propojování obrazové informace s objektem jsou charakteristické pro dílo Lenky Glisníkové (*1990). Její volná tvorba vzniká paralelně (a neoddělitelně) se zakázkovou tvorbou – společně s Karolínou Matuškovou tvoří tvůrčí tandem Shotby.us. Společně jsou také držitelkami ceny Czech Grand Design za rok 2020, Lenka je pak letošní laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Kurátor Lukáš Bártl. Výstava potrvá do 28. 7. 2023

ČTVRTEK 8. 6. v 18.30 GORZ (LARA ALARCÓN & CYRILL FERRARI), IVA SVOBODA

Koncert „cutecoreového“ dua a české performerky

Duo GORZ tvoří Lara Alarcón (ARG/DE) a Cyrill Ferrari (CH). On hraje na kytaru, ona pro své vyjádření využívá hlas a tělo. Jejich hudba je intenzivní a hyperaktivní. Během svého dvouměsíčního jihoamerického turné rozvíjeli jazyk, který se dotýká žánrů jako nu metal, grindcore, ale i noise a žánru, který rádi nazývají „cutecore“. Od jemných a roztomilých zvuků až po ty drsné a impulzivní. Duo je velmi aktivní na evropské undergroundové scéně, spolupracuje a podporuje výměnu mezi latinskoamerickými a evropskými umělci prostřednictvím série koncertů SDK a argentinsko/švýcarského labelu Neue Numeral. Iva Svoboda je česká performerka se sídlem v Halle v Německu, která jako médium využívá sochu, psaní, video a zvuk. Při svých hudebních vystoupeních používá široký výběr pásek, od experimentálních a špinavých zvuků přes techno až po zvuky, které vás přinutí vrátit se do břicha vaší matky.

ČTVRTEK 15. 6. v 18.00 MARTIN STRAKOŠ: FINSKO A JEHO ARCHITEKTURA OD 19. STOLETÍ PO SOUČASNOST 

Přednáška historika architektury

Finsko patří ke skupině skandinávských zemí, o nichž se nejčastěji píše v souvislosti s vysokou úrovní životního stylu. Je to země tisíců jezer, hlubokých lesů, ale i moderního průmyslu a pozoruhodné architektonické kultury. Autor se na základě osobních zkušeností podělí s posluchači o své dojmy z této severské země a představí nejzajímavější ukázky moderní finské architektury i projevy současné architektonické kultury. 

ČTVRTEK 29. 6. v 18.00 LITERÁRNÍ VYCHÁZKA VÍTKOVICEMI

Po stopách Literární mapy Ostravy, tentokrát ulicemi Vítkovic s průvodci Pavlem Hruškou, Janem Malurou, Romanem Poláchem, Ivou Málkovou a Ilonou Rozehnalovou 

Vítkovice, původně malá a nevýznamná ves, zažily dramatický přerod v moderní tovární město – jednotné architektonické pojetí staveb z režného zdiva v tzv. firemním stylu či průmyslové objekty, koexistující v jakémsi přirozeném a samozřejmém souručenství s obytnými domy a veřejnými budovami, tvoří osobitý „genius loci“ této průmyslové lokality. Byly a jsou inspirací řadě spisovatelů – nalezneme je v díle Jana Balabána, staly se jedním z dějišť klíčového románu Rudolfa Slobody, na zdejším hřbitově je pohřben básník Jaroslav Žila, v místní hospodě vznikl samizdatový sborník Eliáš v zahrádkách, narodil se tu básník Karel Jan Čapek či jeden ze zakladatelů ismuismu Miroslav Stoniš, najdeme tu pamětní desku Ilse Weberové a řadu dalších míst spojených s (nejen) ostravskou literaturou. Vydejte se s námi za literárními příběhy se spoluautory připravované knihy Literární Ostrava a vydané Literární mapy Ostravy. Sraz před vítkovickým hřbitovem. 

Fiducia on-line:

Hlasy města – Martin Dytko

Galerie Doe – AM1: A6

KVĚTEN 2023

4. 5. V 17.00 IVANČENA: ODPOR SKAUTŮ VŮČI NACISMU I KOMUNISMU

Setkání s historikem skautingu Kryštofem Hyvnarem a promítání unikátních záznamů Paměti národa.

O mohyle Ivančeně, jež se stala vzpomínkou na pětici mladých mužů popravených v dubnu 1945 a symbolem útlaku skautů v obou totalitách, si budeme povídat s historikem skautingu Kryštofem Hyvnarem. Promítneme také unikátní záznamy Paměti národa ze vzpomínek ostravského skauta Miloše Rozsypala, zvaného Čmel. Ten v roce 1945 unikl gestapu a skrýval se v Beskydech. Na setkání se těší tým Paměti národa v Ostravě, Antikvariát a klub Fiducia a skauti.

4. 5. V 19.00 JIŘÍ HORÁK

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Jiří Horák (nar. 1940 v Hodoníně) se již koncem 60. let etabloval jako jeden z členů legendární brněnské skupiny Epos. Ta do české fotografie přinesla nový způsob práce s modelem, vycházející z reportážní fotografie, výrazově však odpovídající počínající normalizaci. Z potemnělých vizí rebelů ztracených mezi paneláky se Horákovy snímky během 70. let postupně vracely k humánnější notě, okořeněné výjimečným smyslem pro fotogenii i kompozici. Ten uplatňoval i ve svých dokumentárních cyklech ze slovenské Oravy, z folklórních slavností ve Strážnici i z chorvatského pobřeží. Výstava, doprovázená autorským katalogem, propojuje celou Horákovu tvorbu prostřednictvím tématu portrétu a empatie. Výstava potrvá do 2. 6. 2023. Kurátor Pavel Vančát.

15. 5. OD 18.30 NEZNÁMÝ UMĚLEC, YANN LEGUAY, MARIA KOMAROVA, OOTIL

Třetí hudební večer letošních ostravských Hlukových mystérií.

Multimediální umělkyně Maria Komarova se během několika posledních let etablovala na evropské scéně performativního umění. Pracuje se zvukem jako performativním médiem s použitím DIY elektroakustických objektů. Belgický umělec Yann Leguay uvede dva ze svých mnoha pozoruhodných projektů, Volta Feedback pracuje s elektrickými výboji jako zdroji masívního zvuku, jež je možno zároveň opticky sledovat. Ootil je pak oživením modulárního syntezátoru. Večer otevře Neznámý umělec – hádanka či hra s očekáváním.

20. 5. 18.00–22.00 NEVYHAZUJ, PROMĚŇUJ! ANEB OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC VE FIDUCII

18.00 na pódiu před Novou radnicíe / Prokešův poslední nýt  

Na pódiu před radnicí v rámci Ostravské muzejní noci slavnostně pokřtíme po téměř 100 letech nalezenou a zrestaurovanou pamětní destičku. Ukážeme si také poslední nýt, který do věže tohoto unikátního konstruktivistického „majáku“ nýtoval starosta Jan Prokeš v roce 1930.  Obnovená pamětní deska byla v dobách komunistické totality zatřena a teprve v letošním roce znovuobjevena v rámci badatelského výzkumu týmu historiků, kteří 25. května pokřtí knihu Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu

18.00–22.00 ve vestibulu Nové radnice / Možná přijde i Jan Prokeš
Zahajte s námi připomínku narozenin Jana Prokeše přímo v prostorách Ostravské radnice. Vyfotit se můžete jak u starostova fotopointu, tak třeba, budete-li mít štěstí, přímo s Janem Prokešem v rámci komentovaných prohlídek. V rámci prohlídek si budete moci prohlédnout unikátní poslední nýt, který do věže zanýtoval starosta Prokeš v roce 1930.

18.00–22.00 ve Fiducii / Nevyhazuj, proměňuj!

Speciální „recyklační“ ateliér. Kromě výtvarných aktivit se ve Fiducii můžete těšit také na výstavy, literární soutěže o naše ostravské kulturní mapy a pexesa a na další aktivity.Otevřen bude antikvariát i obě galerie.

TÝDEN JANA PROKEŠE – OSLAVA VÝROČÍ INICIÁTORA VELKÉ OSTRAVY A ÚSPĚŠNÉHO STAROSTY OSTRAVSKÉ MEZIVÁLEČNÉ ÉRY

Všechny aktivity najdete na www.klubfiducia.cz/janprokes.

AKTIVITY FIDUCIE:

23. 5. V 18.00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA NOVÉ RADNICE S MARTINEM STRAKOŠEM A ROMANOU ROSOVOU

Projděte se s námi známými i méně známými zákoutími cenné ostravské stavby.

Podíváme se na místa, která jsou spojená s působením prvního českého starosty Moravské Ostravy Jana Prokeše a ukážeme si mnohé unikátní architektonické prvky. Doporučujeme rezervaci míst v Infocentru ve věži Nové radnice nebo na https://shop.entradio.cz/event/156 . . Sraz před radniční budovou.

25. 5. V 15.00 JAN PROKEŠ: OSTRAVA NA CESTĚ K VELKOMĚSTU

Slavnostní uvedení knihy, kterou vydává spolek Fiducia u příležitosti 150 let od narození nejúspěšnějšího ostravského starosty.

Knihu pokřtíme s autorským týmem – Martinem Jemelkou, Radkem Seďou, Gabrielou Pelikánovou, Romanou Rosovou a Martinem Strakošem. Kmotry knihy budou ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková, ředitel Ostravského muzea Filip Petlička a náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, která převzala nad Týdnem Jana Prokeše záštitu. Z důvodů omezené kapacity doporučujeme rezervaci míst v pokladně Ostravského muzea: duchonova@ostrmuz.cz, tel. 597 578 450 (po-pá 9.00-17.00). Pozor, koná se v Ostravském muzeu.

25. 5. V 17.00 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA PO STOPÁCH JANA PROKEŠE

Pojďte se s námi vydat po místech, která jsou spojena s iniciátorem Velké Ostravy Janem Prokešem.

Průvodci nám budou autoři knihy Ostrava za Jana Prokeše. Vycházku symbolicky ukončíme u Prokešova hrobu na Slezské Ostravě. Sraz před Ostravským muzeem.

29. 5. V 18.00 CHRISTIAN MORGENSTERN A JEHO PŘEKLADY

Komponovaný večer s překladateli Janou Pokojovou a Janem Janulou.

Nad novými překlady německého básníka Christiana Morgensterna s překladateli, kteří pro nakladatelství Vyšehrad připravili a přeložili výbory 77 šibenic (2020), BUbásně (2021) a Praktičtí lidé (2022). Za první z nich byli ocenění tvůrčí prémií prestižní překladatelské Ceny Josefa Jungmanna za rok 2020. Večerem provede a recitací textů se ujme publicista Petr Adámek.

30. 5. V 18.30 A 31. 5. V 16.00 DREAM FACTORY – PŘEDSTAVENÍ DOBŠINSKÝ AKO SOM SA STAL

Divadelní stolní hra pro čtyři herce a 16 diváků.

Volné sdružení umělců Zlaté schody, Bratislava.
Autor Pavol Dobšinský a kol., režie Jan Lepšík a Ela Lehotská.
Rezervace vstupenek na www.dfov.cz/dobsinsky-ako-som-sa-stal.

FIDUCIA ON-LINE

Galerie Dole – Tomáš Kurečka: Údolí
Hlasy města – Martin Dytko

DUBEN 2023

STŘEDA 5. 4. v 18.00 – DEBUTY VOL. 13: ŠIMČÍK, VANĚK

Básník a jazzový hudebník Jiří Šimčík a básník a literární kritik Jakub Vaněk v pořadu básníka Romana Polácha.

První letošní večer literárních čtení Debuty se uskuteční v rámci aktualizovaného konceptu, kterým chceme představit nejenom pozoruhodné knižní debuty, ale rovněž neméně pozoruhodně talentované autory, kteří teprve na první knížku čekají. Tentokrát vystoupí básník a jazzový hudebník Jiří Šimčík (*2003), jehož sbírka Vězeňská strava (Dobrý důvod, 2022) je strukturována mladou vlnou nespokojenosti se současným stavem světa, kterou koncentruje do mnohdy surrealisticko-kafkovských souřadnic. Jakub Vaněk (*1992) je soudobým zástupcem mladé literárně-teoreticko-kritické generace – pro digitální platformu Psí víno uvádí a komentuje mladou básnickou generaci, do jejíhož okruhu se vřazuje originální konceptualitou básní, jež je založena na tkáni rozlehlosti světa, na aktivaci života a dynamické a hravé obraznosti.

Literární pořad Debuty je zaměřen na pozoruhodné básnické a prozaické prvotiny, případně pak na knížky druhé, které jsou často poměřovány právě prvotinami. Debuty také fungují jako pořad, jenž dává prostor i dalším hostům mladé a střední literární generace, kteří nespadají do výše zmíněné kategorie a kteří se představí ostravskému publiku svým „debutovým“ čtením.

ČTVRTEK 6. 4. v 18.00 – OTEVŘENÍ SEZÓNY NA BENEŠÁKU

Jarní okrášlení náměstí, ateliér pro děti a křest bulletinu Krásná Ostrava.

Přijďte s námi otevřít poslední sezónu na náměstí Edvarda Beneše, které by příští rok mělo projít rekonstrukcí. Připravíme náměstí na jaro, opravíme květináče a naučné cedulky, nainstalujeme pítko pro ptáky a pokřtíme jarní číslo bulletinu Krásná Ostrava. Děti se mohou těšit na ateliér, na kterém budeme výtvarně přemýšlet o městské divočině a životě zvířat ve městě. Špekáčky a jiné pochutiny na opékání s sebou.

PONDĚLÍ 17. 4. v 15.00 – SITTE A URBANISTICKÁ PERLA PŘÍVOZ

Křest první skládačky z cyklu Ostravské kulturní stezky a dílna pro děti.

Přijďte s námi oslavit výročí 180 let od narození světového urbanisty Camilla Sitteho na přívozské náměstí, které je jeho slavnou realizací. Pokřtíme první originální skládačku z nového cyklu Ostravské kulturní stezky, věnovanou Sittemu a Přívozu, děti si na výtvarné dílně budou moci vytvořit vlastní zalomenou uličku. Od 16 hodin vás v kostele čeká další program, pořádaný přívozskou farností.

STŘEDA 19. 4. v 18.00 – TOMÁŠ KUREČKA: ÚDOLÍ

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Tomáš Kurečka (*1994 ve Frýdku-Místku) absolvoval pražskou AVU v roce 2020 v Intermediálním ateliéru Mileny Dopitové (ještě před tím ale krátce prošel ateliérem Jiřího Surůvky na Fakultě umění Ostravské univerzity a také ateliéry Milana Knížáka a Jiřího Sopka na AVU). Ve své aktuální ostravské prezentaci odkazuje na nejrůznější dobové a historické souvislosti zobrazování. Prostřednictvím kreseb, objektů a jejich konstelací hledá cestu k tomu, jak pro vnímání otevřít „svět pod světem“. Pracuje přitom se symbolikou rituálů, tematizací metamorfózy, ale i s motivy marnosti a pomíjivosti (vanitas). Jejich prostřednictvím se dotýká aktuálních témat, jakými jsou identita, proměna, morálka, sexualita, ale i romantika provázaná se smutkem.

Kurátor Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 31. 5. 2023.

ČTVRTEK 20. 4. v 19.00 – PHOLO0 /IT/, TEHA(A)NU, LUAN GONÇALVES 

Špičková elektronika i alternativa v dalším z koncertů v dramaturgii Martina Režného.

Za projektem Pholo0 stojí Paolo Possidente, Ital usazený v Berlíně. Hraje na bicí a elektroniku, využívá také zvukové objekty různého druhu, z útržků prchavých melodií vytváří transcendentní zvukové plochy. Dan Nguyen kdysi hrál pod nickem Hledání folk punkové songy, jako Teh(a)nu se pohybuje ve vodách ambientu, noise a industrialu. Luan Gonçalves hraje na kontrabas a basovou kytaru současnou vážnou hudbu, alternativu i jazz. Mezi nejaktivnější skupiny, se kterými hraje, patří Talaqpo, Jungle Debris, Stratocluster nebo Prague Quite Music Collective. Zahraje sólo + duo s Martinem Režným.

ČTVRTEK 27. 4. v 18.00 – PETYA STACH A JAKUB PERGLER – DVOJKŘEST BÁSNICKÝCH SBÍREK

Autorské čtení z nových ostravských sbírek JT’s nakladatelství.

Bohemistka a básnířka petya stach představí sbírku TETAM a básník Jakub Pergler sbírku Místo držky výčep. Jako host vystoupí nakladatel a básník Jan Těsnohlídek. Večerem provede polonista, knihovník a básník Petr Ligocký, hudebně křest doprovodí Martin Dytko.

OD PÁTKU 28. 4. – VITRÍNKA VOLUME 4: JAROSLAV HAŠEK A JEHO SOUPUTNÍCI

Knižní výstava v galerii Vitrínka ve vstupní chodbě antikvariátu.

Vernisáž výstavy knížek spisovatele Jaroslava Haška a jeho přátel, mimo jiné malířů Josefa Lady či Jaroslava Panušky. Výstavu uvádíme u příležitosti stého výročí Haškova narození.

FIDUCIA ON-LINE

Galerie Dole – Tomáš Kurečka: Údolí

OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STEZKY – SITTE, PROKEŠ A DALŠÍ

V roce 2023 spouští Fiducia další edukační projekt, tentokrát jsme jej nazvali Ostravské kulturní stezky. Formou krátkých atraktivních textů online a na tištěných skládačkách představíme veřejnosti v roce 2023 v minimálně 5 okruzích to nejzajímavější z ostravské architektury a kultury. Inspirací nám jsou jiná města, která v rámci práce s patriotismem a turismem předkládají veřejnosti to nejlepší ze své kultury srozumitelnou formou tzv. infobrožurek (drobné skládačky formátu A3), které jsou bezplatně k dispozici v síti infocenter a v kulturních organizacích. V dubnu se můžete těšit na skládačku věnovanou přívozské urbanistické perle z dílny světového urbanisty Camilla Sitteho, v květnu na stezku po stopách prvního českého starosty Jana Prokeše. Rádi bychom letos také udělali ostravskou romskou stezku a další témata. Na přípravě skládaček a online verze webu a skládaček budeme spolupracovat s Archivem města Ostravy, Národním památkovým ústavem, Ostravským muzeem, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou a Ostravským informačním servisem, který bude skládačky/brožurky používat i v rámci práce s průvodci, zároveň pomůže s distribucí a propagací včetně sdílení webu. 

BŘEZEN 2023

PÁTEK 3. 3. v 19.00 

Ido Bukelman, Tomáš Vtípil, Sindre Bjerga & Jan Kruml

Čtyři originální hudební tvůrci během jednoho večera. 

Norsko-kutnohorský ambient, výrazně performativní elektroakustická improvizace Tomáše Vtípila a divoké kytarové gejšlení izraelského, v Berlíně usazeného hráče na kytaru a banjo ve stylu Billa Orcutta.

ČTVRTEK 14. 3. v 18.00 

Kateřina Sýsová: KUKBUK

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Fotografická série Kukbuk tvoří obrazový průvodce po české jídelní kultuře. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním. V důsledně inscenovaných fotografiích má každá postava i předmět přesně přidělenou roli. Kateřina Sýsová své fotografie koncipuje jako otevřená díla, která je možné číst ve více rovinách. Prvotně jako obrazový vtip nebo obrazový rébus, ve kterém není složité poznat kuře na paprice nebo utopence.

Vizuální žert si však ve druhé rovině klade širší otázky týkající se vlivu minulosti na současnost, vztahu obrazu a slova nebo potěšení z pohledu a s tím spojenou problematikou genderu. Retro estetika v jejím pohledu není retrem skutečným. Neodkazuje k minulosti jako takové. Mísí současné a minulé prvky, a naráží tak na kolektivní vzpomínku, která může formovat přemýšlení celého národa.

STŘEDA 15. 3. v 18.00 

Zuzana Ondomišiová: Himálajské centrum

Přednáška v rámci festivalu ProTibet. 

Zuzana Ondomišiová přenáší díky Himálajskému centru kousek Tibetu do české kotliny. Dozvíte se informace o činnosti centra, o společnosti Potala a o aktuálním dění v Tibetu. 

Pořádáme ve spolupráci s festivalem ProTibet. 

ČTVRTEK 16. 3. v 19.00

Ryosuke Kiyasu, Joke Lanz & Petr Vrba, Furuburasuto

Japonská legenda a další vynikající hudebníci ve Fiducii.

Japonská legenda, nejslavnější hráč na sólo snare buben na Zemi, švýcarský hráč na gramofony a legenda evropské industriální scény, spiritus agens české improvizační scény a těleso propojující jazz s radikální elektronikou. Pořádáme ve spolupráci se Starou sítí pro novou hudbu a spolkem Bludný kámen.

PONDĚLÍ 20. 3. v 18.00

Augustová a Kaprálová – Experimentální duo Friederike Mayröcker a Ernst Jandl

Literární večer s překladatelkou Zuzanou Augustovou a spisovatelkou Dorou Kaprálovou.

Rakouskou spisovatelku Friederike Mayröcker během večera představí překladatelka a teatroložka Zuzana Augustová a spisovatelka a editorka Dora Kaprálová, které společně pro nakladatelství Dybbuk loni připravily její vzpomínkovou knihu A zatřásla jsem miláčkem. Mayröcker v ní vzpomíná zejména na svého literárního a životního partnera, básníka a dramatika Ernsta Jandla, jehož tvorbě se Augustová věnovala ve své monografii Experiment jako kritika nacismu: Poválečné rakouské experimentální drama (Academia, NAMU, 2020). Večer bude doprovázen ukázkami z díla obou autorů, připomenut bude také jejich vztah k české experimentální škole, zejména dvojici Josef Hiršal a Bohumila Grögerová. Večerem provází básník a bohemista Petr Stach.

STŘEDA 29. 3. v 18.00

Steffen Krones: Severní proud

Projekce dokumentárního filmu s následnou diskusí. 

Jak se láhev od piva vyrobeného v Německu ocitla v panenské přírodě za polárním kruhem? Dokument stojí na zajímavém experimentu – jeho režisér se rozhodne v Drážďanech vypustit do Labe plastovou láhev a pomocí GPS lokátoru sledovat, kam se dostane. Z původně sólové akce vzešlé ze zděšení nad tím, že evropský odpad zanáší i nejvzdálenější kouty planety, se podaří vytvořit vědecký projekt, na kterém se podílejí inženýři, oceánografové i veřejnost. Úchvatné záběry z monumentální norské přírody a scény týmového nadšení ze sledování trasy speciálních bójí střídají šokující obrazy kolonií plastů, které okupují civilizací dříve nedotčené přírodní scenérie. Pořádáme v rámci projektu Promítej i ty!

 POKRAČUJEME V PROJEKTU OSTRAVSKÝCH KULTURNÍCH STOP    

V roce 2022 jsme natočili další díly unikátní ostravské kulturní kroniky, tzv. Ostravských kulturních stop. Konkrétně jde o snímky Nová Karolina, Třebovický sochařský ateliér a Marie Stona, Camillo Sitte, Samizdat a Příběh městských jatek a kunsthalle. 

Filmy jsou dlouhé 30–60 minut a nabízejí řadu zajímavých skutečností a souvislostí, aktuálních či historických záběrů mapovaných míst. Ty vycházejí zejména z unikátních archivních dokumentů (dobové pohlednice, fotografie, dobový tisk, dobové výpovědi, dobové reportáže, dobová videa), nashromážděných na základě našich rešerší. Tyto dokumenty jsme získali z Archivu města Ostravy, archivu Antikvariátu a klubu Fiducia, archivu České televize, Televizního studia Ostrava, ale také od soukromých osob a sběratelů. Ve filmech zaměřených na urbanismus (Nová Karolina, Camillo Sitte) jsme využili také leteckých záběrů, které dobře demonstrují umístění staveb v urbanistickém kontextu okolí. Ve filmech zaměřených na konverzi původního industriálního dědictví moravskoslezské metropole (Nová Karolina a Příběh městských jatek a kunsthalle) jsme navíc použili unikátní časosběrné záběry, mapující počátky a průběh konverze dané lokality, které jsme získali z QQ studia Ostrava, jež změny našeho města již řadu let tímto způsobem zaznamenává.

Cyklus má velký ohlas, například podzimní díl věnovaný historii a diskusím týkajícím se výstavby Nové Karoliny má, přes svou stopáž 60 minut, po několika měsících od zveřejnění již přes 2 500 zhlédnutí.

V natáčení Ostravských kulturních stop budeme pokračovat i v roce 2023. Těšit se můžete třeba na díly o fenoménu hornických voliér, o Janu Prokešovi či Slezskoostravském hřbitově.

Filmy se vyrábějí jako DYI aktivita lidí spojených s Fiducií a Ústavem filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Tvůrci: dramaturgie a rešerše – Ilona Rozehnalová, Monika Horsáková; kamera – Jan Vlček; hudba – Martin Režný; scénář, střih a režie – Monika Horsáková. Dokumenty můžete zhlédnout zdarma na na webu spolku Fiducia https://klubfiducia.cz/nase-aktivity/ostravske-kulturni-stopy, na vzdělávací televizi Slezské univerzity LucernaTV a také na sociálních sítích.

Projekt vzniká díky dotační podpoře Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ostravy, Nadace české architektury a Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

ÚNOR 2023

8. 2. OD 19.30 MAYAS / BUCK / VRBA, OUTBETWEIN (DANEL, BURIAN, REŽNÝ)

Hvězda světové experimentální scény Tony Buck, houslista Janáčkovy filharmonie David Danel a hudebník Martin Režný v našem prvním letošním koncertu. 

Ve Fiducii se tentokrát představí dvě improvizující tria, jedno české a jedno mezinárodní, v němž se představí absolutní špička světové experimentální hudby – Tony Buck. Na svém kontě má dvě stovky titulů a hrál s řadou zvučných jmen, třeba s Otomem Yoshihidem, Andym Moorem, Lee Ranaldem, Johnem Butcherem, The Necks, Matsem Gustafssonem či Fenneszem, nahrával se Swans nebo Underwold. Žánrovou otevřenost koncertu dokládá účast houslisty Davida Danela, který mimo jiné vystupuje jako sólista s Janáčkovou filharmonií, komorní hudbě se pak věnuje v souborech Ensemble Moravia, Camerata Janáček a FAMA Quartet.

od 9. 2. VITRÍNKA VOL 4. – TISKY JOSEFA FLORIANA A JEHO LITERÁRNÍCH SOUPUTNÍKŮ
Výstava ve vstupní chodbě antikvariátu.
Představíme knižní produkci známého meziválečného nakladatele Josefa Floriana u příležitosti 150 let od jeho narození, vystavíme také dobová vydání jeho literárních souputníků. Josef Florian představuje jednoho z nejpracovitějších a zároveň nejrozpornějších představitelů tzv. katolické či spirituální literatury. Sám psal především kritiky, které se vyznačují silnou subjektivitou, a překládal. V průběhu času kolem sebe dokázal ve Staré Říši soustředit mnoho talentovaných spisovatelů, překladatelů, výtvarníků a duchovních, se kterými spolupracoval na vydávání mnoha pozoruhodných knih. 

9. 2. V 18.00 IVAN BINAR: KUDY? TUDY!

Křest nové knihy spisovatele Ivana Binara, která právě vychází v nakladatelství Protimluv. 

V květnu 1977 odjížděl z Ostravy po podpisu Charty 77 vlakem do emigrace ve Vídni. Co všechno tomu předcházelo? Přijďte si popovídat se spisovatelem i disidentem Ivanem Binarem o Ostravě šedesátých a sedmdesátých let, kde tehdy žil, při příležitosti uvedení jeho autobiografické knihy Kudy? Tudy! Ivan Binar (*1942) je spisovatel a překladatel, pedagog a novinář. V šedesátých letech se podílel také na představeních ostravského studentského Divadélka Pod okapem (později Waterloo). V roce 1971 byl zatčen a odsouzen za pobuřování, kterého se měl dopustit při inscenaci muzikálu Syn pluku. Po propuštění z vězení nemohl veřejně publikovat a byl zaměstnán v manuálních profesích. Pod nátlakem státní bezpečnosti byl nucen odejít v roce 1977 do exilu v Rakousku (Vídeň). Po přestěhování do Mnichova (1983) pracoval v Rádiu Svobodná Evropa. Roku 1994 se vrátil zpět do vlasti a stal se spisovatelem na volné noze. Je autorem řady knih, např. Kdo, co je pan Gabriel (samizdat 1974), Rekonstrukce (samizdat 1977), Rozprava v krabici (1985). Za román Revoluce! dostal v roce 2018 cenu Nadace Český literární fond za významné literární dílo roku 2017. V roce 2020 vydal knihu vzpomínek na dětství nazvanou Bezstarostná léta bezradná. V roce 2022 se stal čestným občanem města Ostravy. Žije v Praze. 

Večer moderuje literární historička Iva Málková z Ostravské univerzity. Během večera zahraje klezmerovou hudbu akordeonistka Anežka Gebauerová spolu s houslistou Jiřím Macháčkem, šéfredaktorem nakladatelství Protimluv a také vydavatelem Binarovy prózy Kudy? Tudy!

15. 2. V 18.00 VEČER S LITERÁRNÍM HISTORIKEM A BÁSNÍKEM MICHALEM JAREŠEM 
Diskuse nejen o fenoménu detektivek, komiksů, ale i anarchistické poezie. 
Oceňovaný literární historik, editor a básník Michal Jareš (*1973) se ve své badatelské činnosti zabývá nejen dějinami českých (a slovenských) nakladatelství či samizdatu, ale uspořádal i výbor detektivních povídek českých spisovatelů 19. a počátku 20. století s názvem Lupiči nedobytných pokladen nebo publikaci věnovanou fenoménu tzv. cliftonek. Edičně uspořádal nejen spisy Vladimíra Körnera, ale i básnické dílo slovenského básníka Štefana Strážaye, tvorbu Jana Nováka, Zdeňka Barborky, Vladimíra Burdy nebo také deníky Josefa Kocourka. Je spoluautorem odborně zaměřených knih Svět rodokapsu či Dějiny československého komiksu 20. století, které získaly Cenu Muriel. V nakladatelství Dybbuk pomáhá v posledních letech s koncepcí edice Opium poezie, do které připravil několik čtenářských výborů. Když nesedí ve vlaku, chodí brzy spát, a ještě dříve vstává. Diskusi moderuje Libor Magdoň.

27. 2. V 18.00 ESTER KNAPOVÁ: ZIMNÍ SPÁČI

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Malířka Ester Knapová (*1993) absolvovala pražskou AVU (ateliér prof. Vl. Skrepla). Dominantní téma jejích kreseb a obrazů je úzce svázáno s tematizací paměti a vzpomínek a selektivně-erozivního působení času. Barvu a světlo využívá koloristickým způsobem nejen jako nástroje k malířskému vyjádření smyslových kvalit, ale i jako významové akcenty, které fakticky i symbolicky naplňují a podtrhují její autorskou výpověď. Výstava potrvá do 12. 4. 2023.


do 10. 3. JAROMÍR ČEJKA: STOPY / FOTOGRAFIE Z LET 1968–2001

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia. Kurátor Jaromír Typlt.

„Brutální něha. Vtipný smutek. Dojemná hrubost. 

Přesně taková rozporuplná spojení mě napadají, když si fotky prohlížím.

Připomíná mi to pocit, který zažívám při poslechu muziky, ve které jede

šlapací složitá rytmika a z ní najednou vyjede krásná, melodická linka.

Někdy čistě harmonická, někdy s vědomou lehkou disharmonií.

Ten pocit, kterým snímky působí, se nedá jednoduše popsat. Je v něm i

nostalgie z pomíjivosti času a režimů.

Se vší krásou a neretušovanou ošklivostí. Je to celé tak komplexně pravdivé.

Je to jako když se tě někdo zeptá: ,Jak se máš?‘ 

A ty odpovíš: ,No, tak. Život.‘“

(Alice Flesarová)

FIDUCIA ON-LINE 

Galerie Dole – Jakub Ružinský: Halfway to Nowhere / Na půlcestě nikam

Podívejte se na nové díly Ostravských kulturních stop na našem webu klubfiducia.cz v sekci Fiducia on-line:

Ostravské kulturní stopy – Camillo Sitte

Ostravské kulturní stopy – Samizdat 

Ostravské kulturní stopy – Příběh městských jatek a kunsthalle

VYŠLO ZIMNÍ ČÍSLO BULLETINU KRÁSNÁ OSTRAVA

Zimní číslo jubilejního 10. ročníku bulletinu Krásná Ostrava je na světě. Věnujeme se v něm například monumentální malbě na betonové zdi kolem Bazalů – mural zachycující historii Ostravy vznikl na základě mezinárodní výtvarné soutěže podle návrhu Jana Lörincze. Téma veřejného prostoru rezonuje i v dalších příspěvcích – vracíme se k happeningu PodChod, který chtěl mimo jiné upozornit na neutěšený stav podchodu pod Frýdlantskými mosty. Stal se ale také jakýmsi generačním vystoupením nastupující ostravské generace umělců, stejně jako před 33 lety akce Ahoj, lidé, která je spjata s výtvarnou skupinou Přirození. Uměleckému vývoji skupiny, jež hrála na přelomu 80. a 90. let významnou roli na poli nezávislé scény, je věnován příspěvek kurátorky Renaty Skřebské. Na mariánskohorském hřbitově kameníci díky iniciativě Petra Vaňka opravili zanedbaný hrob čtyř utonulých dětí. O hrob se léta nikdo nestaral, jeho příběh objasňuje historik Tomáš Majliš. Na stejném hřbitově byl na podzim opraven hrob naší kamarádky a členky spolku, archivářky Blaženy Przybylové, která tragicky zahynula v roce 2017 – o opravě hrobu se více dozvíte v textu sochaře Jana Šnébergera. V říjnu letošního roku nás předčasně opustil architekt Josef Kiszka, ve svých textech na něj vzpomínají jeho přátelé a kolegové. Na stránkách zimní Krásné Ostravy najdete i příspěvky věnované spisovateli Ivanu Binarovi, který se v září stal čestným občanem Ostravy. Představujeme také knihu věnovanou dosavadní sochařské tvorbě Jaroslava Koléška a prozrazujeme, jak dopadla iniciativa za zachování ostravského televizního studia, kterou jsme adresovali Radě ČT, generálnímu řediteli ČT a politické reprezentaci České republiky. 

Rok 2022 se do dějin zapíše jako rok Ruské agrese a ekonomických turbulencí. Stala se v něm ale i řada dobrých věcí, některé připomínáme i v našem bulletinu. V novém roce 2023 vstoupí Krásná Ostrava do druhé dekády existence. Počínaje tímto rokem budeme bulletin z finančních důvodů vydávat jen dvakrát do roka. Po celou dobu deseti let vychází bez dotací jako DIY aktivita, financovaná pouze z příspěvku členů a dobrovolných dárců. Vzhledem k radikálnímu nárůstu cen budeme nyní bulletin vydávat jen na jaře a na podzim, ovšem v rozšířeném šedesátistránkovém vydání. Moc děkujeme všem, kdo nás po celé roky podporujete a zajímáte se o naše město.

LEDEN 2023

ČTVRTEK 12. 1. V 18.00 PO STOPÁCH MARIE STONY A TŘEBOVICKÉHO SOCHAŘSKÉHO ATELIÉRU 

Terénní přednáška a křest zimního čísla bulletinu Krásná Ostrava.

V třebovickém parku vás seznámíme s bohatou historií tohoto místa a s osudem spisovatelky Marie Stony, jež v dnes již bohužel zaniklém zámku hostila za první republiky osobnosti z řad evropských i českých myslitelů a spisovatelů. Podíváme se také do sochařského ateliéru její dcery, Heleny Scholzové – Železné, kde se seznámíme jak s dílem jejím, tak s dílem sochařů Augustina Handzela, Vladislava Gajdy a Jakuba Gajdy, který nám v ateliéru ukáže i řadu sochařských realizací všech zmíněných umělců. Na závěr pokřtíme zimní číslo bulletinu Krásná Ostrava. Sraz u hlavního vstupu do zámeckého parku

STŘEDA 18. 1. V 18.00 ZATRACENÁ PRÁCE – NEZÁVISLÉ ZPRAVODAJSTVÍ V PUTINOVĚ RUSKU

Projekce filmu a debata s expertem na kulturní a politickou geografii Vladimírem Baarem.

Film Zatracená práce (VB, Německo, 2021) mapuje skrze příběh zakladatelky TV Dožď Natalie Sindějevové turbulentní vývoj této stanice a odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku. Kvůli reportážím, v nichž dávala stanice prostor protivládním hlasům, bylo její vysílání postupně putinovským režimem omezováno a nyní v souvislosti s informováním o válce na Ukrajině zcela zablokováno. Po projekci filmu nás čeká debata s expertem na kulturní a politickou geografii Vladimírem Baarem z Ostravské univerzity. Akce probíhá v rámci iniciativy Promítej i ty!

PONDĚLÍ 23. 1. V 18.00 JAKUB RUŽINSKÝ: HALFWAY TO NOWHERE / NA PŮLCESTĚ NIKAM

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.  

Z Košic pocházející malíř Jakub Ružinský (*1996) aktuálně dokončuje své studia malby na Fakultě umění Ostravské univerzity u prof. Daniela Balabána. Ve své tvorbě vědomě využívá vizuální narativy středověké estetiky. Zajímá se o její formální i obsahový synkretismus mísící křesťanskou spiritualitu, mystické vize a hermetismus s magií. V původním obsahovém zacílení a formální výstavbě středověké malby přitom nachází široké pole možností pro artikulaci současných témat a pro polemiku s modernistickou racionalitou, která „nás dovedla tam, kde jsme dnes“. (J. R.). Kurátorem výstavy je Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 22. února 2023. 

PONDĚLÍ 30. 1. V 18.00 JAROMÍR TYPLT: OBCOVANCI, MEDIÁNI, DUCHAŘI – OHLASY SPIRITISMU V ČESKÉ LITERATUŘE

Přednáška básníka a editora Jaromíra Typlta.  

Téma spiritismu se do povědomí českých čtenářů vtisklo ustáleným souslovím „blouznivci našich hor“, a to díky titulu povídkového souboru Antala Staška, vydaného poprvé v roce 1896. Už tam také došlo k propojení „duchařských“ seancí s atmosférou Krkonoš a Podkrkonoší, kde se populární techniky vyvolávání duchů staly součástí jakéhosi samorostlého lidového náboženství. Další literární odrazy tohoto hnutí se dají zaznamenat například v prózách Jana Opolského, Karla Sezimy nebo Josefa Kocourka – a je zajímavé sledovat, jak se tu původně „realistické“ obrazy venkovských spiritistů proměňují pod vlivem literárních tendencí, které byly už podstatně otevřenější myšlence „jiných světů“ – symbolismu, expresionismu či surrealismu. 

Jaromír Typlt je od počátku 90. let znám především díky své vlastní literární tvorbě, která přesahuje i do oblasti experimentálních zvukových a scénických performancí. Zároveň je ale kurátorem výstav a věnuje se odborným tématům z oblasti výtvarného umění (art brut, surrealismus, moderní fotografie). Vedle toho se jako editor a interpret dlouhodobě soustředí také na autory Podkrkonoší, ze kterého sám pochází: Šlejhara, Kocourka, Opolského, Zívra a další. 

ÚTERÝ 31. 1. V 18.00 JAROMÍR ČEJKA: STOPY / FOTOGRAFIE Z LET 1968–2001

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia. 

„Brutální něha. Vtipný smutek. Dojemná hrubost. 

Přesně taková rozporuplná spojení mě napadají, když si fotky prohlížím.

Připomíná mi to pocit, který zažívám při poslechu muziky, ve které jede

šlapací složitá rytmika a z ní najednou vyjede krásná, melodická linka.

Někdy čistě harmonická, někdy s vědomou lehkou disharmonií.

Ten pocit, kterým snímky působí, se nedá jednoduše popsat. Je v něm i

nostalgie z pomíjivosti času a režimů.

Se vší krásou a neretušovanou ošklivostí. Je to celé tak komplexně pravdivé.

Je to jako když se tě někdo zeptá: ,Jak se máš?‘ 

A ty odpovíš: ,No, tak. Život.‘“

(Alice Flesarová)

Kurátorem výstavy je Jaromír Typlt. Výstava potrvá do 17. března 2023

FIDUCIA ON-LINE: 

Galerie Dole – Nikola Kopp Lourková: Limbo 

Podívejte se na nové díly Ostravských kulturních stop na našem webu klubfiducia.cz v sekci Fiducia on-line:

Ostravské kulturní stopy – Camillo Sitte

Ostravské kulturní stopy – Samizdat 

Ostravské kulturní stopy – Příběh městských jatek

PROSINEC 2022

1. 12. V 18.00 JAKÁ JE SOUČASNÁ ČESKÁ A SLOVENSKÁ LITERATURA?

Nové fenomény v české a slovenské beletrii v pořadu literárních kritiků Viliama Nádaskaye a Martina Lukáše.

Řeč bude o básnících a básnířkách, kteří si víc než jiní přejí, aby svět byl lepší, širší, spravedlivější – Svatavě Antošové, Romanu Poláchovi, Kristině Láníkové, Zbyňku Fišerovi, Marii Šťastné, Pavlu Rajchmanovi a dalších. Těšit se můžete také na prezentaci vybraných titulů slovenské poezie a prózy z let 2020–2021. Představíme dílo Barbory Hrínové, Nicol Hochholczerové, Dominiky Moravčíkové, Rudolfa Juroleka, Stanislava Rakúsa či Lizy Gennart, ale i knihy od Jany Micenkové, Ivana Medešiho, Ivany Dobrakovové, Vladimíra Bally či Nóry Ružičkové.

Pořádáme ve spolupráci s katedrou české literatury a literární vědy Ostravské univerzity.

7. 12. V 18.00 VÁCLAV MAXMILIÁN: MARCEL PROUST STO LET POTÉ

Večer k výročí velikána modernistické literatury s autorem proustovské monografie Václavem Maxmiliánem.

V listopadu uběhlo sto let od úmrtí francouzského spisovatele Marcela Prousta, připomeneme si jej s básníkem, estetikem a redaktorem časopisu Host Václavem Maxmiliánem, který mu věnoval monografii Rozeznění času: Implicitní estetika Marcela Prousta (2021). Na pozadí Proustova monumentálního románového cyklu Hledání ztraceného času se v ní zabývá vnímáním, vzpomínkami a dalšími obecnými otázkami estetiky.

Večerem bude provázet filozof a knihovník Marek Timko.

12. 12. V 17.30 VITRÍNKA VOL 3. – ILUSTRÁTOŘI DĚTSKÝCH KNÍŽEK

Vernisáž výstavy ve vstupní chodbě antikvariátu.

Představíme to nejlepší z české ilustrátorské tradice knih pro děti, mj. Květu Pacovskou, Marii Fischerovou Kvěchovou, Jiřího Trnku, Kamila Lhotáka či Františka Tichého.

12. 12. V 18.00 FRANTIŠEK MARŠÁLEK – SEN O FOTOGRAFII

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

František Maršálek (1939–2020) proslul jako člen legendární brněnské fotoskupiny Epos, která od konce 60. let nově definovala baladicky aranžovanou figurální fotografii. Jeho rozpětí však bylo mnohem širší, od profesní dokumentace vědeckých experimentů přes leteckou fotografii až po progresivnější typ výtvarné fotografie, ovlivněný studiem na pražské FAMU. Výstava ve Fiducii se soustředí právě na jeho takřka neznámou tvorbu od konce 70. let, blížící se tehdejší vlně vizualismu a směřující k takřka abstraktním snovým obrazům. 

Kurátor výstavy: Pavel Vančát. Výstava potrvá do 25. 1. 2023.

12. 12. V 18.15 NIKOLA KOPP LOURKOVÁ – LIMBO 

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Malířka Nikola Kopp Lourková (1996) představí své poslední obrazy, které od abstraktních kompozic s výrazným gestickým akcentem tendují k metafyzické figurální naraci. Bezpochyby jde o aktuální nahlédnutí do překvapivých proměn současné malby, která vpouští do svého hájemství stylizovanou postavu či postavy, aniž by si autoři a autorky lámali hlavu se stylistickou disciplínou. Autorka studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Davida, studia pak zakončila na témže ústavu v ateliéru Jiřího Černického. V Ostravě se představí vůbec poprvé. 

Kurátor výstavy: Martin Dostál. Výstava potrvá do 18. 1. 2023. 

16. 12.  V 18.00 DEBUTY VOL. 12 – JOLANTA TROJAK

Prozaička a historička umění v pořadu básníka Romana Polácha.  

Ve dvanáctém dílu literárních Debutů představíme historičku umění a prozaičku Jolantu Trojak, jíž nedávno vyšla v prestižním nakladatelství Host románová prvotina Svatava. Pražská teosofická společnost, východní mystika, dekadence, problematika zobrazení světa v umění, spiritismus, jenž bude jistě ostravskému (či dokonce radvanickému) čtenáři velmi blízký, a konečně existenciální úzkost, která se napříč historií nemění, pouze se mění kulisy, ve kterých na nás dopadne – to jsou hlavní tematické okruhy, na které se můžete těšit.

19. 12. V 18.00 ZROZENÍ METROPOLE. OSTRAVA VE FOTOGRAFIÍCH PADESÁTÝCH A ŠEDESÁTÝCH LET 20. STOLETÍ.

Prezentace a křest nové fotografické publikace.

Autoři Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek představí svůj nový knižní počin, jímž navazují na předchozí projekty, mezi něž patří například vyhledávaná publikace Ostrava v důchodu (2015). Tentokrát ovšem využívají archivních materiálů – pohlednic a často dosud nepublikovaných fotografií dvou klíčových poválečných dekád, během nichž došlo v Ostravě k rozvoji průmyslu, kultury i bydlení. 

19. 12. V 19.00 KONCERT KOONDA HOLAA + LADBUCH

Psychadelické country/noir western a atmosférický ambient živě ve Fiducii.

KOONDA HOLAA, alias Kamil Krůta, svou tvorbu označuje jako psychadelické country/noir western. Ve své one man show pomocí kytary a looperu vrství kytarové a basové linky, které dotváří magickým hlasem v mimořádný zážitek! Někdejší baskytarista F.P.B a Už jsme doma byl v 80. letech krátce vězněn za napadení sochy Klementa Gotwalda, poté emigroval do USA. Hrál s řadou hudebních hvězd, patří mezi ně např. Iggy Pop, Lydia Lunch, The Residents, Bastard Noise či Sikhara.

LADBUCH je slezský rodák a kytarista Ladislav Buchta. Na svých koncertech propojuje živé hraní na kytaru s procesy v počítači. Na značce Blue Lizard vydal tři alba atmosférického ambientu, začátkem roku 2022 mu vyšlo digitální album Various Matters u Polí5. 

Pořádáme ve spolupráci s dramaturgem Martinem Režným.

SVÁTEČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA ANTIKVARIÁTU A KLUBU FIDUCIA

Do 23. 12. 2022: po–pá 10.00–18.00

24. 12. 2022 – 1. 1. 2023 zavřeno

Od 2. 1. 2023: po–pá 10.00–18.00

LISTOPAD 2022

8. 11. V 17.00 VITRÍNKA VOLUME 2 – EXILOVÉ TISKY

Vernisáž výstavy knížek, které u nás za komunismu nemohly vycházet a byly vydávány v exilu.

V listopadu se v naší nové galerii Vitrínka, jejímž autorem je sochař Petr Szyroki, budete moci seznámit se zajímavými exilovými tisky, například z legendárního Sixty-Eight Publishers. Všechny knížky budou po ukončení výstavy prodejné.

8. 11. V 18.00 ROZPAD SOVĚTSKÉHO SVAZU A POSTSOVĚTSKÝ PROSTOR V 90. LETECH 20. STOLETÍ

Moderovaná diskuse s historiky Liborem Svobodou, Milanem Bártou, Matějem Bílým a Vojtěchem Vlčkem.

Spolu s historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů se budeme věnovat těmto tématům: Gorbačov, perestrojka, zánik sovětského impéria a nástup Borise Jelcina, osamostatnění Ukrajiny, Běloruska, Pobaltí a středoasijských republik, válka v Čečensku. Večer moderuje historik Vojtěch Vlček.

11. 11. V 17.30 LITERÁRNÍ OBRAZ REGIONU 1918–2018 

Slavnostní uvedení výstupů literárního projektu NAKI II.

Osobnosti, události, instituce, místa a texty severovýchodní Moravy a českého Slezska v katalogu, mapě a slovníku.

Pozor – koná se v univerzitním knihkupectví Ostravské univerzity na Mlýnské ulici.

15. 11. V 15.30 SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ U PAMĚTNÍ DESKY OBĚTEM ZLA

Pietní vzpomínka na oběti komunistického režimu. 

Tradiční setkání u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Pořádají Gymnázium Olgy Havlové, Fiducia a političtí vězni České republiky. Vystoupí Pěvecký sbor Chorus Ostrava.

Pozor – ve vstupní hale ostravské Nové radnice. 

23. 11. V 18.00 PREZIDENT EMIL HÁCHA HUDBOU OBKLOPENÝ 

Hudebně-popularizační pásmo k 150. výročí narození Emila Háchy. 

Osudy kontroverzně vnímaného politika v originálním představení souboru Ostravská bandaska. Komorní hudební těleso Fakulty umění Ostravské univerzity vede muzikolog Viktor Velek. 

24. 11. V 18.00 ROSTISLAV ŠVÁCHA: ARCHITEKTKA ALENA ŠRÁMKOVÁ

Přednáška předního českého historika umění o významné české architektce.

Alena Šrámková (1929–2022) byla první českou architektkou, jejíž tvorba dosáhla téhož významu jako tvorba architektů-mužů. K přední pozici v domácí architektuře se dlouho probojovávala. Dosáhla jí s domem ČKD (dnes New Yorker) v Praze na Můstku, na který tehdejší kritici hleděli jako na nejdůležitější dílo českého postmodernismu. Aleně Šrámkové však spíše šlo o vyjádření představy normálnosti, obyčejnosti a pravdivosti; přála si, aby její práce nepodléhala módám a abychom u jejích staveb rychle nepoznali, v jaké době vznikly a v jakém stylu jsou pojaté. Nedívala se se sympatiemi na konzumní společnost, chtěla raději lidi vychovávat ke správným hodnotám. Přednáška upozorní na nejdůležitější projekty a stavby Aleny Šrámkové s jistým důrazem na její práce pro severní a střední Moravu.  

27. 11. v 10.00 DĚTSKÝ ATELIÉR 

Současné umění hravě a bez nudy. 

Ateliér pro děti a jejich rodiče/prarodiče vedou Marcela Lysáčková a Martina Janošcová. V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

30. 11. v 18.00 KATEŘINA VIDENOVÁ: O STROMECH V ULICÍCH

Přednáška a prezentace knihy rozhovorů, jež otevírá důležité téma stromů v urbanizovaném prostředí a odkrývá jeho kontexty. 

Manuálů, jak správně sázet v ulicích stromy, existuje celá řada. Problémem je ale podle řady odborníků špatná, nebo vůbec žádná, zastřešující koncepce a nedostatek koordinace a komunikace. Stromy ve městech nepřibývají. Stromy mizí. Kde je nepřítel? Jsou to auta? Jsou to inženýrské sítě? Anebo posedlost ekonomickým růstem jako jedinou představitelnou budoucností? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět autorka oceňované knihy O stromech v ulicích, architektka Kateřina Videnová. V publikaci shromáždila osmnáct úhlů pohledu k dané problematice, ke každému vyzpovídala ochotného a kompetentního odborníka a pokusila se všechny odpovědi propojit a kontextualizovat.

FIDUCIA ON-LINE

13. 11. Ostravské kulturní stopy – Camillo Sitte v Ostravě

ŘÍJEN 2022

od 3. 10. ERIKA KOVAČIČOVÁ, ALINA YESSIMBEKOVÁ – ZAVOLÁM TI POTOM

POZOR ZMĚNA – koná se bez vernisáže, proběhne dernisáž 28.10. v 17:00.

Výstava v galerii IN VITRO ve vitrínách Ostravice-Textilie.

Poslední výstava v této venkovní galerii před jejím zbouráním. Dvojice absolventek ateliéru grafiky na Fakultě umění Ostravské univerzity uvede kopie a zvětšeniny doposud nevystavených souborů kreseb a textů svých deníků, jež vznikají již několik let. Představují nejen záznamy dokumentující jejich každodenní civilní i psychický život, ale rovněž nahrazují ztrácející se komunikaci mezi oběma autorkami, které se po dostudování vysoké školy odstěhovaly na jiná místa, a přerušily tím intenzivní přátelské a umělecké soužití, které trvalo celé jejich studijní období. V poslední den výstavy celou instalaci pomyslně uzavře performance, při které se autorky opět po dlouhé době setkají a ze všech stránek obou deníků sešijí jeden jediný. Vznikne tak syntéza dvou odrazů identity a záznam přežívání uplynulých let. Závěrečná performance proběhne 28. 10. 2022 v 17.00 hod. Kurátorka: Tereza Kučerová

6. 10. V 18.00 MICHAL BAUER: BÁSNĚ OSVĚTLENÉ TMOU ANEB ČESKÁ POEZIE PADESÁTÝCH LET

Přednáška odborníka na umění totalitních režimů o poezii 50. let 20. století.

Jaké byly hlavní tendence, nejvýznamnější básnické osobnosti a knihy veršů – klíčové jak v domácím kontextu, tak v exilu – v padesátých letech minulého století v Československu? Jaký byl vztah politiky a umělecké tvorby? Literární historik Michal Bauer bude ve své přednášce hledat odpovědi nejen na tyto otázky, ale bude se rovněž zabývat tvorbou autorů kolem časopisu Květen, stěžejními motivy domácí i exilové poezie i básnickou tvorbou výrazných tvůrců té doby (především Milana Kundery).

Michal Bauer působí jako profesor na Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, odborně se zabývá zejména uměním totalitních režimů. Na toto téma publikoval několik knih (Ideologie a paměť, Tíseň tmy, Souvislosti labyrintu), je spoluautorem tří svazků Dějin nové moderny, zachycujících období české literatury 1905–1947, s Jiřím Kolářem napsal knihu Z každého z nás postupem let něco zmizí, edičně připravil knižní publikace z tvorby Zdeňka Lorence, Skupiny Ra, materiálů z II. sjezdu Svazu československých spisovatelů nebo ze vzpomínek rodinných příslušníků na Jana Čepa, je autorem básnických sbírek Architektura paměti a Barvy doslova.

10. 10. V 18.30 JEROME NOETINGER, TRIO QUOST & BOER & WHITEHILL, SÄKKIKANGAS

Koncert francouzských hudebníků – průkopníka živé elektroniky, trumpetistů, noise-trubadoura a multiinstrumentalistky.

Jérôme Noetinger je francouzský průkopník živé elektroniky, filmař, skladatel a improvizátor, který hraje na elektroakustické přístroje, především pak na kotoučové magnetofony Revox, jež mistrně ovládá jako zdroj zvuku. Na kontě má desítky nahrávek na značkách Erstwhile, Editions Mego, Potlatch, Mikroton a řadě dalších. Po dlouhá léta působil jako šéf neziskové organizace Metamkine, která se věnovala distribuci improvizované a elektroakustické hudby.

Francouzský trumpetista Timothée Quost se vrátil do Berlína, kde se znovu sešel v triu s berlínskými hudebníky Benjaminem Whitehillem a Laure Boer, s nimiž nyní vyráží na turné po Polsku a České republice. Spojují své divoké zvuky, zakořeněné v experimentálním jazzu a noise. 

Timothée Quost je francouzský hudebník kráčející po hranicích různých hudebních metod. Improvizátor, skladatel, trumpetista, který rozvíjí osobní přístup ke svému nástroji tím, že jej zesílí pomocí specifického zesilovacího zařízení.

Laure Boer je multiinstrumentalistka působící v Berlíně. Její hudba je inspirována hlukem a tradiční lidovou hudbou. Pro její vystoupení je typická hypnotická improvizace tradičních nástrojů, DIY elektroniky a někdy i hlasu, zpěvu nebo recitace v její rodné francouzštině.

Benjamin Whitehill je kytarista, noise-trubadour a opomíjený studiový hráč, jenž od svého přesídlení v roce 2012 obchází periferii berlínského experimentálního undergroundu, hraje si s různými volně improvizujícími hluky a pokračuje ve vytváření své konkrétní značky lo-fi hudby do ložnice. Benjamin hraje na kytaru se zaměřením na texturní/perkusivní potenciál nástroje. Jeho hra často zahrnuje rozšířené techniky a zařízení (především pro vyřezávání zpětné vazby) ve snaze spektrálně zapojit přirozené rezonance/nedokonalosti nástrojů a zveličovat nepravidelné aspekty rezonujících strun.

11. 10. V 18.00 DEBUTY VOL. 11 – TOUŠ, VACEK

Literární pořad Romana Polácha s básníky Radkem Toušem a Vojtěchem Vackem.

Hosty jedenáctých Debutů budou jednak letošní finalista Ceny Jiřího Ortena Radek Touš (*1993), jednak její laureát Vojtěch Vacek (*1993). Toto literární rozestavení večera vybízí nejenom k diskusi o cenách pro mladé literáty a o cenách obecně, ale rovněž umožní uvidět dva naprosto rozdílné básnické světy autorů narozených ve stejném roce. Poezie Radka Touše je založena na básnické skromnosti – slovní i obrazné, zatímco básnický svět Vojtěcha Vacka je značně hýřivý a imaginativní. Typologická protichůdnost ovšem nezamezuje podobnému úžasu ze světa v jeho bohatství ani tomu, jak je možné jej básnicky zachytit. Večerem provází básník Roman Polách.

13. 10. V 18.00 ANIPROMÍTAČKA – TO NEJLEPŠÍ ZE SOUČASNÉ ČESKÉ ANIMACE

Pásmo krátkých autorských animovaných filmů určené především pro dospělé publikum.

Nezisková organizace AniPromítačka představí to nejlepší od současných studentů i čerstvých absolventů českých ateliérů animace (na školách jako třeba FAMU, UMPRUM nebo UTB). Mnoho z promítaných filmů získalo řadu prestižních ocenění na festivalech celého světa, a výrazně tak přispělo k mezinárodnímu respektu, kterému se v posledních letech česká autorská animace těší. Projekce je podpořena Státním fondem kinematografie. 

18. 10. 18.00 HLUKOVÆ MYSTERIA Vol. XIV

Úvodní večer hudebního festivalu – Neznámý umělec, DREKKA (USA) a Bu.d.d.A. (GE).

Festival HLUKOVÆ MYSTERIA začne ve Fiducii a poté se přesune do klubů Brno a Otvor na Havlíčkově nábřeží. Festival v 18.00 hod. zahájí Neznámý umělec, na jehož performanci naváží americká legenda atmosférického a rituálního ambientu DREKKA a německé duo Bu.d.d.A. věnující se meditativním dronům. Silná atmosféra zaručena!

24. 10. V 18.00 ROMAN FRANC – POSPOLITOSTI

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Fotografie Romana France jsou dokladem toho, že i v době vpletené do virtuální reality sociálních sítí může technologie přispívat ke kontaktům, které mají přirozenou lidskou povahu. Franc je vyznavačem fotografické práce, jež má blízko k rané historii média, kdy fotograf putoval za svými zákazníky a stisknutí spouště bylo vyvrcholením události, jíž předcházela řada malých soukromých rituálů, během nichž si měli všichni zúčastnění příležitost uvědomit, kdo jsou. Před Francovým objektivem se na různých místech světa scházejí skupiny lidí rozličných zájmů a společenských rolí, aby si vzájemně potvrdily, že k sobě patří, a deklarovaly to prostřednictvím fotografického obrazu, který stále považujeme za pravdivý. Výstava potrvá do konce listopadu. Kurátor: Jiří Pátek.

24. 10. V 18.30 TADEÁŠ KOTRBA – ROZLOMENÝ ČAS

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Obrazy Tadeáše Kotrby (*1986) působí malířský úsporně a tematicky soustředěně. V poslední době v nich autor intenzivně propojuje svůj rukopis s odkazy na tvorbu svého otce, předčasně zesnulého sochaře Mária Kotrby. Na klížených lněných plátnech akcentuje plošnou monochromii, kterou sporadicky doplňuje barevnými akcenty. Kresby andělů a démonů, citlivě přenesené na plátno pomocí šablon a scelující obrazovou kompozici, jsou citacemi otcových sochařsky cítěných kreseb.

Výstava potrvá do 23. 11. Kurátor: Martin Mikolášek.

FIDUCIA ON-LINE

23. 10. OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – MARIE STONA

30. 10. GALERIE DOLE – TADEÁŠ KOTRBA – ROZLOMENÝ ČAS

ZÁŘÍ 2022

8. 9. V 18.00 PAVEL VAVROUŠEK: NOVÁ SEDLICA

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Pavel Vavroušek fotografoval v letech 1971–1981 Novou Sedlici, nejvýchodnější vesnici tehdejšího Československa. Snažil se zachytit jeden z posledních ostrovů venkovské pospolitosti, kde lidé žili tradičním stylem života, jen minimálně se lišícím od života svých předků, a v neustálém vyjednávání s přírodou. Pracovali s hospodářskými zvířaty a jejich čas se odvíjel v rytmu střídajících se ročních dob a pravoslavných svátků. Fotografoval v prostředí ještě nezasaženém unifikující globalizací. Vybíral si to mizející, ohrožené, a zachytil je, dokud ještě bylo. Poslední vesnici. Další čtyři desetiletí tyto fotografie ležely v archivu. Kurátor Tomáš Pospěch.

12. 9. V 18.00 ONDŘEJ KOTRČ: VICTIM OF DESTINY

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

„Ty věci vypadají happy, nevinně, cute, nice, barevný světýlko.

Ok, ale není to tak pěkný, jak se zdá. Je to trochu složitější. Skrývá se v tom vypointovaný real, protože jak to děláš every day, realita se v tom nutně promítne.“ Tvorbu Ondřeje Kotrče charakterizuje procesuální přístup, technická variabilita a kombinace různých materiálů, ze kterých vytváří objekty a instalace. Výstava potrvá do 12. 10. 2022. Kurátorka Katarína Klusová. 

13. 9. V 19 HODIN ZONE NULL (TONY ELIAH & BURKHARD BEINS) / ANTEZ

Koncert baskytaristů z Berlína a Libanonu a francouzského zvukového umělce  

ZONE NULL – zvuk dvou basových kytar proháněný přes digitální i analogovou elektroniku. Zatímco pro Tonyho Eliaha, jednu z ústředních osobností libanonské experimentální scény, byla baskytara vždy hlavním nástrojem, skladatel a průkopník berlínské Echtzeitmusik Burkhard Beins je známý především neotřelým přístupem k bicím a perkusím (jak jsme mohli slyšet mj. v červnu v galerii PLATO). Hudební horizont, z něhož Zone Null vycházejí, je poměrně pestrý – sahá od musique concrète a současné kompozice přes neidiomatické impro až k avantgardnímu rocku.

ANTEZ je francouzský zvukový umělec, jehož původní autorské nástroje obsáhnou široké spektrum zvukového univerza. Rozšiřuje běžný rejstřík způsobů hry na bicí nástroje, který mu umožňuje vytváření emočně velmi působivých hluků. Ve vrstevnatých rezonancích dosahuje zvuku, který je zcela opačný oproti běžnému použití perkusí. Dynamika je nahrazena bezčasím dlouhého tónu, namísto rytmu se zde rozeznívá hmota. Tep je nahrazen cirkulujícím plynutím, které muže mít původ v drobných zvukových detailech a postupem času odkrývá dronovou, až hlukovou intenzitu. Na posluchače-diváka je kladen jistý požadavek, aby se ponořil do intimity zvukové hmoty a oddal se obřadu rozvíjení zvuku – od obtížně slyšitelných úrovní po ultraintenzívní sekvence, od jemných zvukových hustot po nasycení celého prostoru.

Pořádáme ve spolupráci s dramaturgem Martinem Režným.

18. 9. V 10.00 DĚTSKÝ ATELIÉR 

Současné umění hravě a bez nudy 

Ateliér pro děti a jejich rodiče/prarodiče vedou Marcela Lysáčková a Martina Janošcová. V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

19. 9. V 18.00 VLADIMÍR ŠLAPETA: ALFABET, ČESKÁ MODERNÍ ARCHITEKTURA

Křest knihy s přednáškou známého českého historika architektury Vladimíra Šlapety 

Vladimír Šlapeta, autor řady publikací o moderní architektuře dvacátého století a urbanismu, se v své přednášce zaměří na představení knihy a odkaz předních osobností v ostravské architektuře. Publikace „ALFABET, Česká moderní architektura“, jejímž je hlavním editorem, navazuje na loňskou úspěšnou výstavu v Jízdárně Pražského hradu a představuje české a mezinárodní veřejnosti nejvýznamnější ikony české architektury realizované od secese až k dnešku a má sloužit jako průvodce architektury českých a moravských zemí. Obsahuje stručné životopisy vybraných 120 architektů, seznam staveb a fotografie nejvýznamnějších architektonických staveb, rejstřík i adresář staveb.  Akci pořádáme ve spolupráci s organizací Architecture week. 

22. 9. V 18.00 LITERÁRNÍ PROCHÁZKA PORUBOU A KŘEST BULLETINU KRÁSNÁ OSTRAVA

Po stopách Literární mapy Ostravy, tentokrát ulicemi Poruby s průvodci Pavlem Hruškou, Janem Malurou, Romanem Poláchem a Ilonou Rozehnalovou. 

Poruba, kdysi malá zemědělská obec, později takzvaná Nová Ostrava, v níž se měla zrealizovat vize moderního socialistického města, je místem, které inspirovalo řadu spisovatelů. Stala se mimo jiné dějištěm experimentální knihy autora takzvané zmrhané generace Hnáta Daňka, ale i současných fantasy příběhů Marka Skřipského. V porubských kulisách žili za normalizace spisovatel Ota Filip a Věnceslav Juřina, najdeme tu pamětní desku spisovateli Karlu Biňovcovi a řadu dalších míst spojených nejen s ostravskou literaturou. Vydejte se s námi za literárními příběhy se spoluautory připravované knihy Literární Ostrava a Literární mapy Ostravy. V rámci vycházky pokřtíme zářijové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Sraz na Alšově náměstí.

27. 9. V 16.30 VITRÍNKA VOL. 1 – STARÉ MÍSTOPISNÉ TISKY

Vernisáž výstavy v nových výstavních vitrínkách ve vstupní chodbě antikvariátu Fiducia 

Autorem vitrínek je sochař Petr Szyroki a budeme v nich pravidelně jednou měsíčně vystavovat nejrůznější knížky podle vybraných témat – postupně představíme kupříkladu prvorepublikové pohádky, staré knížky o hornictví, českou a slovenskou avantgardu, knížky s podpisy či málo se objevující první vydání knih. V září se ve Vitrínce budete moci seznámit se zajímavými místopisnými tisky a knihami, třeba o hornickém krveprolití na Slezské Ostravě v roce 1894 nebo s Pamětním listem z Moravské Ostravy z roku 1933. Všechny knížky budou po ukončení výstavy prodejné.  

27. 9. V 17.00 KATEŘINA VIDENOVÁ: O STROMECH V ULICÍCH

Přednáška a prezentace knihy rozhovorů, jež otevírá důležité téma stromů v urbanizovaném prostředí a odkrývá jeho kontexty 

Manuálů, jak správně sázet v ulicích stromy, existuje celá řada. Problémem je ale podle řady odborníků špatná nebo vůbec žádná zastřešující koncepce a nedostatek koordinace a komunikace. Stromy ve městech nepřibývají. Stromy mizí. Kde je nepřítel? Jsou to auta? Jsou to inženýrské sítě? Anebo posedlost ekonomickým růstem jako jedinou představitelnou budoucností? Na tyto a další otázky se nám pokusí odpovědět autorka oceňované knihy O stromech v ulicích, architektka Kateřina Videnová. V publikaci shromáždila osmnáct úhlů pohledu k dané problematice, ke každému vyzpovídala ochotného a kompetentního odborníka a pokusila se všechny odpovědi propojit a kontextualizovat.

FIDUCIA ON-LINE

1. 9. Marta Gruber – Útočiště

11. 9. Hlasy města – František Hruška

18. 9. Ondřej Kotrč – Victim of destiny

30. 9. Ostravské kulturní stopy – Nová Karolina

Otevírací doba přes léto

Antikvariát

po–pá 10.00–18.00

Galerie Dole

červenec po–pá 10.00–13.00, 14.00–18.00

srpen čt–pá 10.00–13.00, 14.00–18.00

Fotografická galerie Fiducia

červenec po–pá 10.00–13.00, 14.00–18.00

srpen zavřeno

ČERVENEC A SRPEN 2022

14. 7. V 16.00 UKRAJINSKÉ MOTANKY – VOLUME 2

Výtvarná dílna pro děti i rodiče s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou

Přijďte si k nám vyrobit ukrajinskou motanku, tentokrát si budete moci vytvořit jinou, jejímž ústředním motivem je kříž namotaný na tvář. Motanka je ukrajinská lidová panenka, symbol ženské moudrosti, rodinný amulet. Od nepaměti sloužila jako talisman v každé rodině, symbol moudrosti, strážce rodu, symbol spojení mezi generacemi, jedna z nejstarších hraček a posvátných bytostí ukrajinského národa.

27. 7. V 17.00 PO STOPÁCH CAMILLA SITTEHO A JEHO OSTRAVSKÝCH REALIZACÍ

Terénní přednáška

Komentovaná prohlídka výstavy Architekt Camillo Sitte (1843–1903) a jeho tvorba na Ostravsku s jejími autory Martinem Strakošem a Romanou Rosovou a procházka po jeho stopách do Mariánských Hor. Pořádáno ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě.

K nejvýznamnějším pracím vídeňského architekta Camilla Sitteho patří návrhy regulačních plánů nových průmyslových měst na Ostravsku. Camillo Sitte představuje jednu ze zakladatelských osobností moderního urbanismu. Studoval genius loci historické zástavby a harmonické utváření starobylých měst. Z toho odvozoval zásady, jejichž uplatněním se snažil překonat šablonovitost moderní zástavby. Usiloval o propojení racionality vědeckých metod stavby měst s uměleckým přístupem. Principy, k nimž dospěl, se snažil vtělit do konkrétních studií a projektů, a to nejen v případě vídeňské Okružní třídy. Ve své knize Stavba měst podle uměleckých zásad z roku 1889 zformuloval principy, které následně rozvíjel ve svých realizacích.

V Ostravě vytvořil regulační plán Přívozu, Moravské Ostravy, Mariánských Hor a ve spolupráci se synem Siegfriedem regulaci Hrušova. Zvláště Přívoz se stal ukázkovou realizací Sitteho představ o novém městském prostředí, neboť kromě regulačního plánu zde navrhl i kostel, faru a radnici. Sledování toho, jak Sitte zkoumal historická sídla, jak řešil regulační plány měst a sídel, zvláště v kontextu tehdejšího Ostravska, představuje základní osu výstavy. Po komentáři k výstavě bude následovat procházka do Mariánských Hor, kde konfrontujeme Sitteho návrh regulačního plánu této průmyslové obce s výsledným stavem. Budeme taktéž hovořit v obecné rovině o aktuálnosti jím definovaných principů v současnosti.

Sraz před budovou Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě, Odboje 1941/1, Ostrava (budovu najdete vedle městské nemocnice na Fifejdách).

DO 27. 7. HLUBOKO DOLE

Pokračování výstavy studentů a pedagogů ateliéru Petra Duba a Marka Meduny v Galerii Dole 

Výstava Hluboko dole je založena na jednoduchém principu: vystavují jen studenti, studentky a pedagogové, kteří byli schopni do dané lhůty vybrat a donést na určené místo dílo své a svého hosta, kterého si mohli volně vybrat. Seznam účastníků výstavy tak zůstává do posledního okamžiku otevřený.

DO 29. 7. TEREZIE FOLDYNOVÁ – V ZAHRADĚ DŮM, V TOM DOMĚ STŮL

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Terezie Foldynová (*1985) ve své předchozí volné tvorbě vedla dialog s imaginativním uměním, pracovala s drastickými zásahy do fotografického obrazu, propojovala fotografii a text, dělala koláže. Její současná výstava V zahradě dům, v tom domě stůl představuje však úplně jinou tvůrčí polohu – plnou uvolněnosti, všednosti a intimnosti rodinného života. K výstavě vydáváme katalog. Kurátorem výstavy ve Fotografické galerii Fiducia je Lukáš Bártl.

1. 8. V 18.00 MARTA GRUBER – ÚTOČIŠTĚ

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

Výstava ÚTOČIŠTĚ představuje průřez poslední malířskou tvorbou Marty Gruber (Zechové). Zahrnuje obrazy z období od diplomového ročníku a absolutoria školy po současnost. Autorka ve své práci tematizuje vztah ke krajině jako k rámci, v němž jsou podstatné především „události“. Každý pobyt mimo město je spojen s řetězícími se zážitky (včetně opakujících se pobytových rituálů), které se stávají malířskými náměty. Horské chaty, strmé svahy, zasněžené pláně, lyžaři a turisté promlouvají o dočasných útočištích lidských bytostí, které prchají z měst, aby v sobě obrodily smysl pro opuštěná místa odlehlá od lidské civilizace. Místa, jež je dobré navštěvovat sám nebo pouze s těmi nejbližšími. Jsou to malířské deklarace „útočišť“, kde se člověk klidní a znovu-formátuje do citlivé bytosti napojené na to, co se zdá být zapomenuto, co však je ve skutečnosti nejpodstatnější – přímý a vědomý kontakt s konkrétním prostorem a časem. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

Marta Gruber (1989) v letech 2004–2008 absolvovala Střední školu průmyslovou a uměleckou v Opavě, v roce 2011 získala bakalářský titul na Fakultě umění Ostravské univerzity a v roce 2013 magisterský titul na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity (obor Učitelství výtvarné výchovy pro SŠ a ZUŠ. V letech 2014–2020 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze (Ateliér Kresby, škola Jiřího Petrboka). V letech 2016–2017 pobývala v rámci AVU na stáži v Ateliéru Malba I, škola Roberta Šalandy.

Výstava potrvá do 6. 9. 2022.

9. 8. V 17.00 PO STOPÁCH OSTRAVSKÉHO MOŘE

Komentovaná procházka

Vydejte se s námi po stopách mořského oka, ukrytého v ostravském podzemí. Od našich průvodců Zdeňky Rozbrojové, Romany Rosové, Martina Strakoše a Pavla Hrušky se dozvíte mnohé i o dalších přírodních, historických i literárních souvislostech míst v okolí bývalého dolu Bedřich. Sraz u vodárny v Nové Vsi.

15. 8. V 17.00 PO STOPÁCH STROMŮ MOHYKÁNŮ V CENTRU OSTRAVY

Terénní přednáška

Mají staré stromy ve městech právo na důstojné stáří, anebo by měly uhýbat těm „perspektivním“? Jaká je jejich role ve městě a které unikáty a kuriozity v Ostravě máme? Řeč bude rovněž o nepůvodních druzích a nových výsadbách. Zkusíme si zodpovědět otázku, zda staré stromy patří do měst, a pokud ano, jak o ně máme pečovat. O tom všem a mnohém dalším si budeme povídat se známou botaničkou z Ostravského muzea Zdeňkou Rozbrojovou. Sraz před kostelem sv. Václava.

31. 8. V 18.00 ZEMĚ NA OBZORU!

Literární večer v rámci festivalu Inverze – pořádá Provoz u řeky

Přesně před pěti sty lety dorazila do Sevilly jediná zbývající loď velké Magalhãesovy výpravy s osmnácti zuboženými lidmi na palubě. Mezi nimi byl Antonio Pigafetta, autor šokující Zprávy o první cestě kolem světa. Zcela mimořádné dílo dnes téměř nikdo nezná. Také Marco Polo, James Cook či tzv. Mandeville zanechali po svých cestách literární díla mimořádných kvalit. U příležitosti epochálního výročí první cesty kolem světa zvou Roman Polách a Petr a František Hruškovi na strhující plavbu divokými vodami těchto jedinečných cestopisů. Vyplouvá se bez záchranných vest, s rumem v podpalubí Fiducie!

ČERVEN 2022

od 2. 6. UA TYPO
Výstava v Galerii IN VITRO

V reakci na nedávné světové události vystaví studenti Střední umělecké školy, Ostrava z oboru grafický design tematické plakáty s pěti ukrajinskými fonty, které byly buď přímo vytvořeny pro města na Ukrajině, nebo byl jejich vznik jimi inspirován. Například Andrij Shevchenko a Sergiy Rodionov vytvořili v roce 2017 písmo Mariupol pro navigační systém města, jehož jméno je v posledních dnech hojně skloňováno. Přístup jednotlivých žáků k tvorbě plakátů se odlišoval stejně tak, jako se liší jednotlivé fonty.  Každý z patnácti vystavených plakátů je však originálním pojetím tématu.  Galerie In Vitro se nachází ve vitrínách Ostravice-Textilie. 
Výstava potrvá do 30.6. 2022.

6. 6. V 18.00 PETR LIGOCKÝ: POPEL DNŮ

Křest druhé sbírky bohumínsko-ostravského básníka. 

Petr Ligocký v nové básnické sbírce Popel dnů plynule navazuje na svůj debut Diagnóza (Protimluv, 2020), rozvíjí některé jeho motivy a témata jako rodina, nemoc, pomíjivost nebo odcizení v současné společnosti. Znatelně zde však přibývá básní, ve kterých roste míra ironie. Ta se projevuje zejména v neustálém napětí mezi uměřeností a patosem, závažností a banálností nebo mezi tragickým a komickým. Je to únik před realitou, nebo snaha vyrovnat se s ní? Anebo je to jen hra se čtenářem? Hosté: Jan Těsnohlídek a Vasilios Chaleplis. Moderuje Petr Stach.

9. 6. V 16.00 VÝTVARNÁ DÍLNA – UKRAJINSKÉ PANENKY, TZV. MOTANKY

Přijďte si vyrobit ukrajinskou motanku s ukrajinskou lektorkou Nanou Chereshnevou.

První uzlované panenky, někdy nazývané motanky, se objevily asi před 5 000 lety. V ukrajinské kultuře je motanka symbolem dobra, plodnosti a blahobytu, symbolem naděje a silným posvátným předmětem, talismanem pro rodinu. Takové panenky se často staly skutečným rodinným dědictvím a předávaly se z generace na generaci. Samotný název panenky „motanka“ pochází z pojmu „role“. Panenka vypadá jako lidská postava, vyrobená z kusů látky. Často se k její tvorbě používalo staré oblečení členů rodiny – byla vytvořena pouze s upřímnými pocity, takže se věřilo, že má silnou energii a chrání dům a každého z jeho obyvatel.

Můžete si přinést své látky (samozřejmě jich budeme mít dostatek i na místě, takže to není nutné). Ukrajinské rodiny jsou vítány. 

14. 6. V 18.00 TEREZIE FOLDYNOVÁ: V ZAHRADĚ DŮM, V TOM DOMĚ STŮL

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Terezie Foldynová (*1985) ve své předchozí volné tvorbě vedla dialog s imaginativním uměním, pracovala s drastickými zásahy do fotografického obrazu, propojovala fotografii a text, dělala koláže. Její současná výstava V zahradě dům, v tom domě stůl představuje však úplně jinou tvůrčí polohu – plnou uvolněnosti, všednosti a intimnosti rodinného života. K výstavě připravujeme katalog. Výstava potrvá do 29. 7. 2022. Kurátorem výstavy je Lukáš Bártl.

17. 6. V 16.00 PREZENTACE SOUTĚŽNÍCH NÁVRHŮ PAMĚTNÍ DESKY ILSE WEBEROVÉ

Přijďte se seznámit s výsledky veřejné soutěže na pamětní desku Ilse Weberové. Představíme všechny návrhy a okomentujeme vítězný návrh Jiřího Markeviče. 

17. 6. 19.00 MARTIN BRANDLMAYR (AT), PETR VRBA (CZ)

Koncert 

MARTIN BRANDLMAYR 

Jedna z ústředních postav vídeňské avantgardní scény, perkusista Martin Brandlmayr, je našinci známý především z působení v brilantním triu Radian, které mistrně využívá postrockový žánr ke hře s kontrasty (ano, víme, hodně to zjednodušujeme), případně pak z Trapist, Polweschel, Autistic Daughters nebo Kapital Band 1. Jakožto vyhledávaného spoluhráče najdeme jeho jméno na albech muzikantů, jako jsou Otomo Yoshihide, David Sylvian, Fennesz, John Tilbury nebo Chad Taylor. Způsob, jakým Martin Brandlmayer doslova staví skladby, může na první dojem možná působit neúměrně komplikovaně, snad až jako přehnané gesto. Přesto je na tom cosi uklidňujícího – od první chvíle je totiž posluchač zároveň ujišťován, že to, co před ním vyrůstá, má pevný řád. Ve Fiducii představí živě projekt Vive Les Fantômes, který původně vznikl pro německou rozhlasovou stanici SRW, následně vyšel v americkém vydavatelství Thrill Jockey a autor o něm říká, že je to jeho první úkrok k radioartu.

PETR VRBA

Tajemstvími obestřený umělec, o jehož sólovém vystoupení si troufneme pouze spekulovat, že by mohlo být elektroakustické. 

www.vrrrba.cz

BRANDLMAYR/VRBA DUO

Po skončení obou sólových vystoupení se stane naprosto nečekaná věc – oba umělci spontánně založí duo (v discografii Petra Vrby to bude kapela s pořadovým číslem 14 169) a zahrají společně. 

20. 6. V 18.00 HLUBOKO DOLE

Vernisáž výstavy studentů a pedagogů ateliéru Petra Duba a Marka Meduny v Galerii Dole. 

Výstava Hluboko dole je založena na jednoduchém principu: vystavují jen studenti, studentky a pedagogové, kteří byli schopni do dané lhůty vybrat a donést na určené místo dílo své a svého hosta, kterého si mohli volně vybrat. Seznam účastníků výstavy tak zůstává do posledního okamžiku otevřený. Výstava potrvá do 26. 7. 2022.

23. 6. V 18.00 SLAVNOSTNÍ ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY ILSE WEBEROVÉ A KŘEST BULLETINU KRÁSNÁ OSTRAVA

Křest pamětní desky architekta Jiřího Markeviče, vzniklé na základě veřejné soutěže. 

Deska bude odhalena na fasádě domu Šalounova 18 ve Vítkovicích, který byl dlouholetým bydlištěm Ilse Weberové (1903–1944), židovské spisovatelky a hudební skladatelky, jež byla vítkovickou patriotkou a vlastenkou. Vydala několik knih židovských pohádek, spolupracovala s ostravským rozhlasovým studiem a skládala písně. V únoru 1942 byla deportována do Terezína, kde nesmírně obětavě pracovala jako dětská ošetřovatelka (pro uvězněné děti mj. skládala a zpívala ukolébavky) a v těžkých podmínkách pokračovala v literární tvorbě. Mnohé její písně a zhudebněné verše z terezínského ghetta „zlidověly“ a jsou dnes na repertoáru řady předních interpretů a sborů z celého světa (slavnými se staly zejména ukolébavka Wiegala či balada Ich wandre durch Theresienstadt). Život této hrdinné a výjimečné bytosti tragicky vyhasl v osvětimském koncentračním táboře. Její tehdejší básně a další texty se podařilo zachránit díky důmyslné skrýši v kůlně na nářadí a jsou shrnuty v publikaci z roku 2012 Kdy skončí naše utrpení.

Vznik pamětní desky inicioval Antikvariát a spolek Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu z finančního daru členky spolku. 

Za pomoc a ochotu děkujeme městskému obvodu Vítkovice.  

Současně s odhalením pamětní desky pokřtíme také letní číslo bulletinu Krásná Ostrava.

 

POKRAČUJÍCÍ VÝSTAVY

DO 13. 6. 2022 – LUKÁŠ PROKŮPEK: PROMĚNY NOCI

Proměny noci jsou výběrem fotografií z posledních dvou let. Les a měsíční světlo, toť vše, co autora dle jeho slov „vždy jednou za měsíc láká v noci ven a do lesů, těšit se prapodivnou hrou světel a stínů tohoto neskutečného světa“.

DO 15. 6. 2022 – MONIKA ŽÁKOVÁ: SOGT LOGIC

Ve svých aktuálních realizacích Monika Žáková balancuje na tenké hranici mezi malířskou monochromií a velmi mělkým plošným reliéfem. Pracuje s plátnem jako s autonomní sebereferenční entitou nesoucí reziduální stopy toho, jak s ním autorka estetizujícím gestem manipulovala prostřednictvím skládání, překládání a ohýbání. Výsledkem je plošně zvlněný obraz s jemně nastříknutým barevným nádechem, měkce akcentujícím reverzibilitu světla a stínu.

FIDUCIA ON-LINE

5. 6. MONIKA ŽÁKOVÁ – SOGT LOGIC

Slovo kurátora a autorky k výstavě v Galerii Dole.

12. 6. HLASY MĚSTA – MARTIN ŠENKYPL

Literární pořad. 

SBÍRKA POTRAVIN PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY V OSTRAVĚ – PROSÍM POMOZTE!

Přátelé, Potravinová banka nestíhá zásobovat ukrajinské rodiny, které přicházejí do Ostravy – prosím, pomozte a přineste do Fiducie jakékoli trvanlivé potraviny (viz níže). Aktuálně spolupracujeme kromě Organizace na pomoc uprchlíkům také s farností ve Staré Bělé, která rovněž pomáhá uprchlíkům v nouzi. Naprostá většina z nich jsou ženy a děti. Řada maminek má malé děti, chodí na brigády, nemohou ale pracovat na plný úvazek a mají finanční nouzi. Jsou mezi nimi i lidé z Mariupolu a jiných zničených oblastí, kteří potřebují akutní pomoc.

Pokud máte možnost, pomozte nákupem nebo uspořádejte potravinovou sbírku ve svém okolí, v práci, ve škole, mezi přáteli. Potraviny pak můžete dovézt do Fiducie, případně do Organizace pro pomoc uprchlíkům na Českobratrské ulici nebo na faru ve Staré Bělé. Moc děkujeme za jakoukoli vaši pomoc, sdílení, uspořádání sbírky u vás. Je jasné, že mnoho z vás již pomohlo, ale bohužel má aktuálně mnoho ukrajinských uprchlíků v Ostravě finanční nouzi, chybí potraviny a naše pomoc je stále potřebná!

Pokud je pro vás složité nakupovat trvanlivé potraviny a vozit je do Fiducie a je pro vás lepší přispět penězi, fara má účet, ze kterého kupuje pro Ukrajince jídlo a potřebné věci, zde: 111729531/0300, VS: 81116. Farnost se dlouhodobě stará o řadu rodin, dává jim poukázky na jídlo, zorganizovala pro ně 2x týdně kurz češtiny, chystá pro ně letní tábor atd.

Jsou potřeba hlavně trvanlivé potraviny (mouka, těstoviny, rýže, konzervy, kompoty, sterilovaná zelenina, trvanlivé mléko, cereálie, vakuované uzeniny, sirupy, čaje, káva, marmelády, ořechy, luštěniny…), částečně i drogerie (hygienické potřeby, zubní pasta, mýdlo, šampony, jar, krémy, prášek na praní…).

Prosíme, kdybyste cokoli mohli koupit a dovézt do Antikvariátu a klubu Fiducia, budeme vám velmi vděčni!

Potraviny lze dovézt kterýkoli pracovní den 10.00–18.00. My poté vždycky minimálně jednou týdně vše převezeme na farnost, potraviny rovněž dáváme ukrajinským maminkám, které přijdou přímo do Fiducie.

KVĚTEN 2022

5. 5. V 18.00 KOSMICKÝ VÁBIČ WALT WHITMAN 

Komponovaný pořad s překladatelem Ondřejem Skovajsou a muzikantkou Hanou Lundiakovou věnovaný nejen nejnovějšímu překladu Listů trávy.
Walt Whitman byl jedinečný a dodnes ne zcela pochopený básník. Leaves of Grass je Whitmanova jediná básnická sbírka a celoživotní dílo, které doplňoval a přepracovával celý život. Amerikanista a písňový folkorista Ondřej Skovajsa se Whitmanovu dílu interpretačně věnuje řadu let a jeho étos popsal v knize Psaný hlas, jež vyšla v roce 2015. Od stejného roku překládal první a nejdivočejší vydání Listů trávy, až do roku 2018 nebyla původní sbírka v českém jazyce vydána (překládána byla pozdější vydání pod názvem Stébla trávy). Jde o rozsáhlou lexikální masu, s níž bylo třeba pracovat tak, aby „rozhýbala celé tělo současného člověka a rozproudila v něm sounáležitost se vším živým“. Na překladu Skovajsa spolupracoval s muzikantkou, spisovatelkou a redaktorkou Hanou Lundiakovou, jejíž hudební a jazykový cit pomohl Listy trávy rozhýbat a roztančit tak, aby vynikla barvitost, živelnost a silně smyslová, až erotizující povaha Whitmanova básnického textu. 

9. 5. V 17.30 DÍLNA AFRICKÝCH ZPĚVŮ S LUCIÍ PÁCHOVOU

Hudební workshop.

Budeme se učit několik písní – z ugandského kmene Acholi, kmene Gogo z Tanzánie a zambijského kmene Tonga. Písně Lucie Páchová odposlouchala ve vesnicích Nzali, Odek a Chikuni, které navštívila na svých cestách na bicyklu v roce 2019. Některé písně jsou vícehlasé, k většině patří tanec, každá z nich má svůj příběh, svůj kulturní a sociální kontext. Jelikož jsou to ale lidovky, může je zpívat kdokoli, ať už umí zpívat nebo nikoli, ať už má hlas takový nebo makový. Zpívají se v kruhu, v úzkém kontaktu s ostatními. A ačkoliv je nemůžeme interpretovat autenticky, autorka věří, že se o ně může podělit v podobě, jak se je od lidí v Africe naučila. Ukážeme si také, jak na některé vokální techniky, jak se jimi inspirovat v hledání svého hlasového výrazu a jak se do zpěvu opřít ve chvíli, když je nám to třeba.

Vstupné na workshop 250,-

9. 5. V 19.30 FRISK + TALAQPO FEAT. VOJTĚCH PROCHÁZKA

Pardubické trio a sextet s novým albem, inspirovaným východní Afrikou.

Improvizující pardubické trio Frisk letos vydalo album Rengeteg a sklidilo nadšené ohlasy a recenze. Východiskem tvorby skupiny (Zdeněk Závodný – dechové nástroje, František Václavík – kytara, pravítko, Vít Hoigr – bicí) je free jazz, ovšem v širokých dovednostech instrumentalistů můžete zaslechnout také ohlasy lidové hudby různých koutů světa, amerického minimalismu a v sonických výbojích dokonce prvky raného industriálu. Talaqpo jede turné k novému albu, které natočilo jako sextet s hostujícím Vojtou Procházkou na analogové varhany Vermona ET 6-2, jež perfektně doplňují vokál Lucie Páchové, housle Milana Jakeše, bicí Jana Chalupy, cello Šimona Marka a kontrabas Luana Goncalvese. Po předchozích albech Jaghnobiology, Haroka a Totribes, jež čerpala z tádžických jazyků a výprav do Indie, jsou skladby na vycházejícím albu inspirovány zvuky, písněmi a zejména příběhy zaznamenanými během měsíců ve východní Africe. Ve svébytném přístupu šestičlenné kapely, jejíž členové mají background v nejrůznějších hudebních žánrech, jsou tyto fragmenty, ozvuky a postřehy absorbovány a složitě i lehce transformovány do mozaiky nejrůznějších odstínů, kde se komplexní struktury nepostřehnutelně prolínají s improvizací. 

11. 5. V 18.00 KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ V HUDBĚ

Hudební těleso Ostravská bandaska představí formou komentovaného koncertu první a druhý život Karla Havlíčka Borovského. 

Karel Havlíček Borovský je znám především jako politik a novinář, ovšem úspěšný byl i jako autor textových parafrází. Využíval je pro reflexi aktuálního dění a v mnoha ohledech tato tvorba neztratila nic ze svého kouzla ani dnes. Dramaturgii koncertu tvoří i skladby, které na téma Havlíčkova života nebo na texty jeho děl složili různí čeští skladatelé. Komentovaný koncert připomene loňské 200. výročí narození „K. H. B.“. Koncertem provází muzikolog Viktor Velek (FU OU), na klavír hraje Ivo Morys a zpívá Tomáš Kura.

12. 5. V 18.00 LUKÁŠ PROKŮPEK: PROMĚNY NOCI

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Proměny noci jsou výběrem fotografií z posledních dvou let. Les a měsíční světlo, toť vše, co autora dle jeho slov „vždy jednou za měsíc láká v noci ven a do lesů, těšit se prapodivnou hrou světel a stínů tohoto neskutečného světa“. Výstava potrvá do 13.6. 2022.

12. 5. V 19.00 MONIKA ŽÁKOVÁ: SOFT LOGIC

Vernisáž výstavy v Galerii Dole. 

Ve svých aktuálních realizacích Monika Žáková (*1987, v roce 2012 absolvovala malířský ateliér prof. Jiřího Sopka na pražské AVU) balancuje na tenké hranici mezi malířskou monochromií a velmi mělkým plošným reliéfem. Pracuje s plátnem jako s autonomní sebereferenční entitou nesoucí reziduální stopy toho, jak s ním autorka estetizujícím gestem manipulovala prostřednictvím skládání, překládání a ohýbání. Výsledkem je plošně zvlněný obraz s jemně nastříknutým barevným nádechem, měkce akcentujícím reverzibilitu světla a stínu. Kurátor Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 15. 6. 2022.  

20. 5. 15.00–20.00 JATKA UŽ SE NEVYBULI 

Večer se všemi a pro všechny, kterým nebyl lhostejný osud chátrající kulturní památky bývalých jatek. Poetická rekapitulace. 

Od 90. let 20. stol. usilovala odborná veřejnost a několik ostravských iniciativ o záchranu bývalých městských jatek. Na protest proti chátrání památky se pořádaly odborné debaty, happeningy i petice se snahou o dialog s tehdejšími majiteli objektu a vedeními města. Díky tomu se udrželo téma jatek živé, což zásadním způsobem ovlivnilo veřejnou a politickou debatu ve prospěch záchrany jatek. Večerem vás provede Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, který tyto iniciativy „zespodu“ poeticky zrekapituluje. Akci věnuje všem, kteří usilují nebo v budoucnu budou usilovat o záchranu kulturního a industriálního dědictví Ostravy. POZOR, koná se v jatkách. Kapacita pouze 50 osob, nutná registrace míst v galerii PLATO.

Programu předchází komentované prohlídky v 15 h a 17 h s historiky, památkáři a členy okrašlovacího spolku Romanou Rosovou a Martinem Strakošem.

23. 5. V 18.00 DEBUTY VOL. 10 – BAŁDYGA, TALLO

Literární pořad Romana Polácha s básníky Zofií Bałdygou a Michalem Tallou. 

Hosty jubilejního desátého pořadu Debuty budou autoři sice formálně „zahraniční“, neformálně to jsou ovšem básnířka a básník, kteří jsou v českém prostředí a české literatuře patřičně aklimatizováni. Zofia Bałdyga (1987) a Michal Tallo (1993) píší básně, v nichž tematizují nejenom dynamiku a prudkost vnitřního světa, ale rovněž se se stejnou silou dívají takzvaně ven a ve svých básních věnují patřičnou pozornost světu a jeho společenským a klimatickým problémům v nebývale silné obraznosti a křehké starosti o vše kolem nás. Večerem provází básník Roman Polách. 

28. 5. 18.00–22.00 TEMNÝMI ZÁKOUTÍMI PODZEMNÍ KRAJINY ANEB OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC VE FIDUCII. 

V antikvariátu a klubu Fiducia bude na děti a jejich rodiče čekat zvláštní podzemní krajina. Budou si ji moci spolu s loutkoherci Hanou a Tomášem Volkmerovými projít, prozkoumat ji, objevovat a odkrývat její tajemství. Budeme společně hledat otisky podzemního života v temných zákoutích, na schodech a na zdech. Formou frotáže odhalíme, co podzemí ukrývá. Budeme zkoušet frotovat všemožnými způsoby. Následně všichni společně vytvoříme jeden společný muzejní exponát. Protože děti patří do muzea a dokáží jej oživit, naplnit a rozžít. 

Kromě podzemního dobrodružství se můžete těšit také na výstavy, literární soutěže v antikvariátu o naše ostravské kulturní mapy a pexesa a další aktivity.

Otevřen bude antikvariát i obě galerie.

DUBEN 2022

6. 4. V 18.00 JIŘÍ FOLTÝN: UPRAVENÉ KRAJINY

Vernisáž ve Fotografické galerii Fiducia. Výstavu uvede Josef Moucha.

Jiří Foltýn (1951) je moravský fotograf a grafik. Fotografií se zabývá od roku 1973. Za jeho zásadní období lze označit léta 1977 až 1992. V této době vznikly cykly a soubory fotografií Příhody s lanem, Zátiší, Malované objekty a Upravené krajiny. Pomocí umělých zásahů do negativů i pozitivů, manipulacemi během dlouhých a dvojnásobných expozic měnil význam obrazové výpovědi a zaváděl prvek času do statického záběru. Ve Fotografické galerii Fiducia bude vystaven kompletní soubor Upravené krajiny. Výstava potrvá do 6. 5. 2022. 

6. 4. 2022 v 19.00 JAROSLAV KOLÉŠEK: WORKS 1996–2021

Křest publikace věnované dosavadní sochařské tvorbě Jaroslava Koléška.

Autory monografie jsou Marcel Fišer a Jaroslav Koléšek. Knihu pokřtí Marcel Fišer, Aleš Hudeček, Katarína Szanyi, Jan Šnéberger a Pavel Hruška.

„Kniha je obrazem sochařské cesty založené na hledání pevného tvaru věcí v pomíjivém prostoru mizejícího industriálního věku.“

Jaroslav Koléšek je členem výtvarné skupiny VY3, s níž vystavoval v řadě českých měst, realizoval i řadu samostatných a kolektivních výstav. Aktuálně působí jako vedoucí Ateliéru sochařství na Fakultě umění Ostravské univerzity. 

„…Rozhodl jsem se pro sochařství. Mým hlavním tématem je průnik lidského a technického prostoru. Skrze hledání tvaru věcí se snažím dostat k jejich vnitřní podstatě. To mi pomáhá nalézt vlastní pevný tvar a svoji pozici. Sochařství mi poskytuje možnost opřít se o něco stálého a trvalého. Pro život a tvorbu potřebuji mít pevnou půdu pod nohama. Nemám nic důležitějšího. Vybral jsem si cestu pomalou a komplikovanou, přesto – a možná právě proto – jsem toto rozhodnutí učinil…“

8. 4. V 19.00 LYRARKESTRA + AUDIOVIZUÁLNÍ INTERPRETACE GRAFICKÝCH PARTITUR MILANA ADAMČIAKA

Koncert

Nový experimentální kolektiv LyrArkestra+ se opírá o kromobyčejný syntezátor Lyra 8, který v tomto případě slouží novému konceptu interpretace grafických partitur primárně českých a slovenských autorů. Mezinárodní sestava ansámblu není pevně daná, aktuální složení je Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun) z Ostravy, Michal Zbořil (IQ+1, B4) z Přerova, Daniel Jakeš (Jasnovidec, Koroze) z Vysokých Tater, Ken Ganfield (PIO, The MoND) z Ames, Petr Vrba (Boyse, Banausoi) z Prahy a Martin Nábělek (Boyse) z Bánské Bystrice. Elektronický orchestr plnohodnotně doplňuje Eliška Kociánová (Lunchmeat aj.), která grafické partitury na scéně převádí do autorských digitálních vizualizací. Ansámbl LyrArkestra+ si pro první fázi svého fungování zvolil k interpretaci grafické partitury Milana Adamčiaka (1946–2017), slovenského skladatele, violoncellisty a muzikologa, který je známý jako autor akustických objektů, instalací a nekonvenčních hudebních nástrojů. 

16. 4. od 18 hodin SPINIFEX (NL), ZGB (IT, DE, FIN), WOHRRE 

Koncert

Spinifex je mezinárodní impro-anarcho-jazz-core kvintet z Amsterodamu. Představuje malou hudební senzaci, která vám otevře úplně nové hudební horizonty. Neuvěřitelně intenzivní hudba je naprosto originálním mixem moderního jazzu, hudební avantgardy, trash metalu a hardcore. Jejich energická smršť se vyznačuje matematicky přesnými rytmickými strukturami a detailně prokomponovanými party, extrémními změnami temp a rytmů, explozivními improvizovanými pasážemi, nečekanými melodickými zvraty, virtuózními sóly a drtivě silnými groovy. Sestava: John Dikeman (US) – ternosaxofon, Tobias Klein (DE) – altsaxofon, Jasper Stadhouders (NL) – kytara, Gonçalo Almeida (PT) – baskytara a Philipp Moser (DE) – bicí.

ZGB je taktéž mezinárodní trio (tentokráte Itálie, Německo a Finsko) věnující se radikální improvizaci, všestranně technicky vybaveným hráčům není cizí ani humor. Sestava: Dario Fariello – saxophony, feedbacker viola, Alex Riva – flétny, rekordéry, zpětné vazby a Mikael Szafirowski – kytara.

WOHRRE je nová free-impro-noiseová masírka ve složení Viki Wojtanovský – bicí, Štěpán Hruška – trumpeta, efekty, Martin Režný – elektronika, šroubovák a utěrka.

20. 4. V 17.00 JAN ZAHRADNÍČEK – POEZIE A SKUTEČNOST EXISTENCE

Diskusní večer s literárními vědci Josefem Vojvodíkem a Janem Wiendlem moderuje Jan Malura. 

Autoři úctyhodné monografie o básnickém díle Jana Zahradníčka v rozhovoru s literárním historikem Janem Malurou představí tuto mimořádnou osobnost české literatury, jejíž dílo bylo poznamenáno citelnou, bezmála padesátiletou cézurou (nepočítáme-li léta 1966–1969), kdy bylo Zahradníčkovo jméno vyškrtnuto z české literatury. V rámci večera si položíme několik (pro jeho dílo zásadních) poetologických otázek a pokusíme se na ně odpovědět. 

22. 4. V 17.00 ZE ŽIVOTA HMYZU 
Literárně-entomologická intervence na náměstí Dr. E. Beneše, poetická stezka, dětská dílna, občerstvení. 
Přijďte nám pomoci zabydlet zelenou plochu na náměstí Dr. E. Beneše pro letošní rok – postavíme spolu nový hmyzí domek, opravíme květináče a s ostravskými literáty pokřtíme poetickou stezku věnovanou broukům, včelám, motýlům a dalším zástupcům hmyzí říše. Těšit se můžete také na společné opékání specialit (mj. hmyzí i vegan menu), na speciální tematický program se mohou těšit i děti. 

24. 4. v 10.00 VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE/PRARODIČE

Současné umění hravě a bez nudy s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou.

V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně.

27. 4. V 16.00 DENISA ŠTEFANIGOVÁ: SERIOUS HALABALA

Vernisáž výstavy v galerii IN VITRO ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. 

Denisa Štefanigová (nar. 1995) získala bakalářský titul v oboru malba na Vysoké škole technické Fakulty výtvarných umění (FaVU) v Brně v roce 2019. Poté pokračovala ve studiu na Estonské akademii umění, kde absolvovala v roce 2021. Zaměřuje se především na malbu, pracuje ale i se zvukem, textilem, videem, kolážemi. Ve své tvorbě se zabývá tematikou vztahů, lásky, intimity, ale i násilí, které z těchto interakcí může vycházet. V instalaci vytvořené přímo pro galerii IN VITRO, nazvané Serious halabala, vizuálně vypráví o povrchním vnímání a prožívání lásky, chtěném lpění na pocitu prvotní intenzivní zamilovanosti postavené do kontrastu k dlouhodobě vytvořenému a pěstovanému partnerskému poutu. Výstava potrvá do 30. 5. 2022. 

DO 15. 4. VEŘEJNÁ SOUTĚŽ NA PAMĚTNÍ DESKU ILSE WEBEROVÉ

Spolek Fiducia vyhlašuje veřejnou soutěž na umělecké dílo – na pamětní desku věnovanou vítkovické rodačce, židovské spisovatelce a hudební skladatelce Ilse Weberové (1903–1944). Pamětní deska bude umístěna na fasádě domu Šalounova 18 ve Vítkovicích, jenž byl jejím dlouholetým bydlištěm. Detaily k soutěži včetně podmínek a složení poroty najdete na stránkách klubu Fiducia ZDE a v našem antikvariátu.

Do 15. 4. OPEN CALL NA KURÁTORA/VÝSTAVNÍ PROJEKT PRO GALERII IN VITRO

Fiducia vypisuje open call na kurátora a výstavu v galerii IN VITRO ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Prostřednictvím open callu chceme dát příležitost mladým kurátorům a jejich projektům. Do soutěže se do 15. 4. 2022 mohou přihlásit kurátoři ve věku do 40 let s výstavním projektem, který by chtěli realizovat. Nejzajímavější pak bude vybrán šéfkurátorem Galerie Dole Martinem Mikoláškem k realizaci v letošním roce. Každý kurátor může přihlásit maximálně 2 projekty. Pro rok 2022 budou vybrány 1–3 projekty.

Délka trvání výstavy je přibližně 2 měsíce. Kurátor obdrží za realizaci výstavy honorář 2 000 Kč, umělec 2 000 Kč. Fiducia realizaci výstavy podpoří rovněž produkčně, včetně PR, technicky i organizačně. Rozpočet výstavního projektu by neměl přesáhnout 5 000 Kč (materiálové náklady). Vyhrazujeme si právo – v případě, že projekty nebudou na požadované úrovni – od soutěže zcela odstoupit.


Přihláška musí obsahovat:

– strukturovaný profesní životopis s přehledem dosavadní kurátorské činnosti;

– jméno, adresu, kontaktní telefon a e-mail;

– stručný popis zamýšleného výstavního projektu včetně výběru zastoupených umělců a jejich portfolií či odkazů na jejich webové stránky (pokud existují) – rozsah 1–2 stran formátu A4.

Uzávěrka podání přihlášek je 15. dubna 2022. Přihlášku včetně všech příloh zasílejte na e-mail: antikfiducia@seznam.cz. Do zprávy uveďte „Open call In Vitro“ a zaškrtněte Požadovat potvrzení o přečtení. V případě, že vám do druhého dne nepotvrdíme převzetí, bude přihláška považována za nedoručenou. 


Galerie IN VITRO – jedná se o 8 venkovních vitrín u bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru Ostravy. Vitríny jsou uzamykatelné. Rozměry vitrín 1720 x 1720 mm (jedna vitrína je atyp s výklenkem). 

Do 26. 4. KLAUDIE HLAVATÁ: VEZMU SI Z TEBE KAŽDÝ DEN TROCHU

Pokračování výstavy v Galerii Dole.

V sérii obrazů, které Klaudie Hlavatá (*1992; ateliér Vl. Skrepla na AVU absolvovala 2018) představuje v Galerii Dole, vychází ze svého dlouhodobého zájmu o strukturu lidské mysli a stopy paměti. Věnuje se vizuálnímu vyjádření imaginace místa a schopnosti přetvářet svět tak, aby se v něm člověk mohl cítit bezpečně. Pracuje s principem digitální a klasické koláže. Kresebné záznamy, momenty, vzpomínky a fragmenty fotografií z vlastního dětství, fixované na plexisklovém podkladu, se opakují, navzájem se vrství, překrývají a prolínají tak, že získávají na sugestivní plasticitě. Kurátor: Martin Mikolášek. 

PŘIJĎTE SI VYROBIT PLACKY ČI KOUPIT VLAJKY – VÝTĚŽEK PŮJDE NA POMOC UKRAJINĚ

Ve Fiducii si můžete za dobrovolný příspěvek vyrobit originální placky s ukrajinskými motivy nebo si koupit ručně šité vlajky Ukrajiny. Můžete také přinést žluté a modré látky, které dáme dobrovolnicím-šičkám. Výtěžek z prodeje placek a vlajek věnujeme ostravské pobočce Organizace pro pomoc uprchlíkům, která pomáhá konkrétním ukrajinským rodinám, prchajícím před válkou. Za půjčení plackovače děkujeme Střední umělecké škole Ostrava.

Můžete také poskytnout finanční dar přímo na účet Organizace pro pomoc uprchlíkům 6026562017/2700 a nebo se přihlásit jako dobrovolník – vytvářejí databázi lidí, kteří chtějí pomoci. 

BŘEZEN 2022

Na vnitřních akcích je potřeba mít nasazenu roušku. Sledujte také prosím aktuální epidemiologická opatření. Děkujeme za pochopení.

FIDUCIA V BŘEZNU 2022

Milí přátelé, v březnu jsme pro vás připravili řadu kulturních akcí – budeme moc rádi, když si i v současné vypjaté situaci společně budeme moct zažít radost z umění, poslechnout si zajímavé lidi nebo se dozvědět něco o těch, kteří zde žili před námi a museli také čelit nejrůznějším výzvám. Kromě tradičního kulturního programu se zapojujeme do aktivit na podporu Ukrajiny – veškerý výtěžek darujeme Organizaci pro pomoc uprchlíkům, jejíž ostravská pobočka dlouhodobě pomáhá těm, kdo prchají před válkou a totalitními režimy a nyní aktivně pomáhá také konkrétním ukrajinským rodinám. V březnu vypisujeme náš první open call pro mladé kurátory, kteří budou letos moci realizovat výstavy v galerii In Vitro ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Do poloviny dubna pak běží veřejná soutěž na pamětní desku vítkovické spisovatelce a hudební skladatelce Ilse Weberové. Děkujeme, že jste s námi, a těšíme se na společná setkávání. 

PŘIJĎTE SI VYROBIT PLACKY ČI KOUPIT VLAJKY – VÝTĚŽEK PŮJDE NA POMOC UKRAJINĚ

Od 1. března si ve Fiducii budete moci za dobrovolný příspěvek vyrobit originální placky s ukrajinskými motivy nebo si koupit ručně šité vlajky Ukrajiny. Můžete také přinést žluté a modré látky, které dáme dobrovolnicím-šičkám. Výtěžek z prodeje placek a vlajek věnujeme ostravské pobočce Organizace pro pomoc uprchlíkům, která pomáhá konkrétním ukrajinským rodinám, prchajícím před válkou. Za půjčení plackovače děkujeme Střední umělecké škole Ostrava.

Můžete také poskytnout finanční dar přímo na účet Organizace pro pomoc uprchlíkům 6026562017/2700 a nebo se přihlásit jako dobrovolník – vytvářejí databázi lidí, kteří chtějí pomoci. 

2. 3. V 18.00 JAN PIKOUS / HORIZONT ILUZÍ

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Jan Pikous (1929–2017) se v 60. letech zapojil do proudu české strukturální a imaginativní fotografie, ale jeho dílo začíná být doceňováno až zpětně, i v souvislosti s rostoucím zájmem o někdejší Studio výtvarné fotografie v Liberci. Povzbuzením pro něj přirozeně byla situace, v jaké se fotografie nacházela v 60. letech, kdy se svou tvorbou začínal. Pozorně vnímal, že fotografové jako Emila Medková, Čestmír Krátký nebo Karel Kuklík už svoje snímky vystavují jako díla plně rovnocenná s abstraktními malbami a grafikami svých vrstevníků. Zvláště tam, kde se podkladem pro fotografický záběr stávaly fantaskně prokreslené struktury zdí, rezivějících kovů nebo třeba trouchnivějícího dřeva, se už právem dalo mluvit o samostatném oboru výtvarného umění. Jan Pikous se nijak nezdráhal využít všeho, co pro něj z těchto proudů bylo zajímavé, ale rozhodující pro něj zůstávala představa, ke které mířil. A kdybychom snad chtěli jedním slovem pojmenovat, co jeho fotografie při vší různorodosti zvolených postupů spojuje, možná by se nabízelo slovo „přísvit“. Není překvapivé, že Pikous byl po celý život náruživý pěší poutník. Všechny ty imaginární krajiny a přeludné horizonty na jeho snímcích byly možná jen snahou přiblížit se tomu, jak neskutečná umí být krajina, když ji dokážeme ve skutečnosti uvidět. Výstavu připravili Šimon Pikous a Jaromír Typlt, uvede ji Jaromír Typlt. Výstava potrvá do 1. 4. 2022. (Text: Jaromír Typlt).


do 6. 3. Výzva – pošli nám báseň ukrajinského autora!

Jako vyjádření podpory Ukrajině pak společně okrášlíme Ostravu poetickými cedulkami. Vyber báseň svého oblíbeného ukrajinského autora a pošli nám ji na e-mail: akce@klubfiducia.cz, na messenger Antikvariátu a klubu Fiducia, případně vhoď do schránky u dveří Fiducie do 6. března. Ze shromážděných textů vyrobíme poetické cedulky a společně jimi okrášlíme Ostravu, čímž vyjádříme podporu Ukrajině. Cedulky budou připravené ve Fiducii k roznesení od 9. března. Pořádá Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu.


7. 3. V 16.30 LITERÁRNÍ OBRAZ REGIONU 1918–2018 

Vernisáž literární výstavy v pasáži Knihovny města Ostravy.

Výstava Literární paměť regionu 1918–2018 (texty, osobnosti, místa) je součástí řešení projektu Ministerstva kultury ČR (NAKI II, DG20P02OVV020), v rámci něhož kromě jiného spolek Fiducia spolu s Ostravskou univerzitou připravuje Literární mapu Ostravy. Název výstavy připravené týmem Ostravské univerzity zdůrazňuje přesvědčení kolektivu autorů, že literární texty uchovávají jedinečnou podobu regionu. Vychází z národopisného, etnografického, folkloristického základu, postupuje od rurálního k industriálnímu, od minulého k přítomnému, často navzdory politickým a administrativním proměnám. Výstava se koná ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy. 

14. 3. V 18.00 KLAUDIE HLAVATÁ: VEZMU SI Z TEBE KAŽDÝ DEN TROCHU

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

V sérii obrazů, které Klaudie Hlavatá (*1992; ateliér Vl. Skrepla na AVU absolvovala 2018) představí v Galerii Dole, vychází ze svého dlouhodobého zájmu o strukturu lidské mysli a stopy paměti. Věnuje se vizuálnímu vyjádření imaginace místa a schopnosti přetvářet svět tak, aby se v něm člověk mohl cítit bezpečně. Pracuje s principem digitální a klasické koláže. Kresebné záznamy, momenty, vzpomínky a fragmenty fotografií z vlastního dětství, fixované na plexisklovém podkladu, se opakují, navzájem se vrství, překrývají a prolínají tak, že získávají na sugestivní plasticitě. Kurátor: Martin Mikolášek. Výstava potrvá do 26. 4. 2022.

20. 3. V 10.00 VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE/PRARODIČE

Současné umění hravě a bez nudy s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou.

V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně.

21.3. V 18.00 LITERÁRNÍ PROCHÁZKA MALOU KODANÍ A ZÁMOSTÍM 

První z nového cyklu literárních procházek inspirovaných vznikající Literární mapou Ostravy. 

Skácel, Bezruč, Veselský, Jirotka, Wechsberg, Binar – nejen tito, ale i mnozí další literáti se zapsali do míst, kterým dnes říkáme Malá Kodaň a Zámostí. Pojďte s námi objevovat literární stopy na nábřeží řeky Ostravice z moravské i slezské strany s literárními badateli Ivou Málkovou, Pavlem Hruškou, Janem Malurou a Romanem Poláchem. Sraz v pasáži před pobočkou Knihovny města Ostravy u Sýkorova mostu. 

21.3. V 19.00 KŘEST NAUČNÉ CEDULE U SÝKOROVA MOSTU A NOVÉHO ČÍSLA BULLETINU KRÁSNÁ OSTRAVA 

Přijďte pokřtít novou naučnou ceduli na nábřeží Ostravice, na které naleznete řadu zajímavých i netradičních informací o této části Moravské i Slezské Ostravy. Žánrově pestré texty budou věnovány historii, přírodě, architektuře či kultuře. Pokřtíme také jarní číslo bulletinu Krásná Ostrava. Sraz u Sýkorova mostu. Za podporu a spolupráci na výrobě naučné cedule děkujeme Kateřině Šebestové a Statutárnímu městu Ostrava.


25. 3. V 19.00 ABSTRACT HOUSEHOLD WARFARE (HU) + THISTLE (ČR, FIN)

Koncert maďarských hudebníků a ambientního česko-finského dua.

Abstract Household Warfare je spoluprací dvou maďarských umělců. Na jedné straně stolu je sonická ikona Rovar17 a na druhé rytmický poustevník Xpldnglke. Zvukové kulisy vytvořené touto dvojicí oscilují mezi katatonickými fantomovými zvuky a pulsujícími rytmy. Není to nic jiného než nekonečný boj o ovládnutí mixéru první ráno po lobotomii.


Thistle – duo Matěje Kotoučka a Sima Hakalista – se před pár lety vynořilo ze scény kolem kolektivu AVA a Bastl Instruments. Jejich společné abstraktní kompozice staví na kombinaci akustických či elektroakustických nástrojů, syntezátorů a terénních nahrávek. Thistle hrají hudbu, kterou někteří nazývají hypnotickou nebo ambientní. Polohy se mění, každý set se přizpůsobuje prostoru a situaci. Na přelomu roku vydali nahrávku Teleopsia na labelu Stoned To Death. Simo Hakalisto je finský hudebník, performer a autor dokumentárních filmů. Působí také v projektech Gnäw nebo Shakali. Matěj Kotouček působil nebo působí také v projektech Loops of Decay nebo Sky To Speak.

28. 3. V 18.00 PETR KRATOCHVÍL: ZELENÁ ARCHITEKTURA

Přednáška známého teoretika architektury o udržitelné architektuře.

Petr Kratochvíl se věnuje dějinám moderní a současné architektury a urbanismu, v posledních letech se zaměřuje především na aktuální problémy tvorby městského veřejného prostoru a téma zelené architektury (byl například kurátorem stejnojmenné výstavy v galerii Jaroslava Fragnera). Kromě jiného je spoluautorem či editorem knih Estetika udržitelné architektury (2020) či Veřejný prostor v ohrožení? Aktuální problémy městského veřejného prostoru z pohledu společensko-vědních disciplín (2018). Podílí se také na kolektivních projektech výzkumu současné světové a české architektury a specifických otázek vztahu nové architektury k historickému prostředí. 


POKRAČUJÍCÍ VÝSTAVY

do 2. 3. LIBOR FOJTÍK: TREMPOVÉ

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Soubor Trempové vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák. Ať už si říkali trempové, woodcrafteři, vandráci, čundráci, kovbojové, indiáni nebo si časem na své chaty pověsili satelit, všichni se stali součástí téměř výhradního českého a slovenského fenoménu trampingu, který je považován za naši největší subkulturu. Kurátor Tomáš Pospěch.

do 10. 3. JAN VLČEK: POLOČAS ROZPADU

Pokračování pop-up výstavy v Galerii Dole.

Duše a světlo, smrt a temnota, cesta a kruh, strach a naděje – témata, která provázejí tvorbu mladého vizuálního umělce Jana Vlčka už od začátku jeho studií na Slezské univerzitě. V posledních pěti letech se posluchač oboru Audiovizuální tvorba věnuje především glitch artu, světelným a multimediálním instalacím. Práce s chybou, ať už digitální či „analogovou“, v jeho tvorbě není jen technickou machou, ale výtvarnou reflexí naší civilizace, zhmotněním rozpadu tradičních hodnot, vztahů, odtržení duše od těla, člověka od přírody v současném přetechnizovaném, perfekcionistickém a sterilním světě. Kurátorka Monika Horsáková.

do 15. 4. VEŘEJNÁ SOUTĚŽ NA PAMĚTNÍ DESKU ILSE WEBEROVÉ

Spolek Fiducia vyhlašuje veřejnou soutěž na umělecké dílo – na pamětní desku věnovanou vítkovické rodačce, židovské spisovatelce a hudební skladatelce Ilse Weberové (1903–1944). Pamětní deska bude umístěna na fasádě domu Šalounova 18 ve Vítkovicích, jenž byl jejím dlouholetým bydlištěm. 

Detaily k soutěži včetně podmínek a složení poroty najdete na stránkách klubu Fiducia ZDE a v našem antikvariátu.

od 15. 3. OPEN CALL NA KURÁTORA/VÝSTAVNÍ PROJEKT PRO GALERII IN VITRO

Fiducia vypisuje open call na kurátora a výstavu v galerii IN VITRO ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Prostřednictvím open callu chceme dát příležitost mladým kurátorům a jejich projektům. Do soutěže se do 15. 4. 2022 mohou přihlásit kurátoři ve věku do 40 let s výstavním projektem, který by chtěli realizovat. Nejzajímavější pak bude vybrán šéfkurátorem Galerie Dole Martinem Mikoláškem k realizaci v letošním roce. Každý kurátor může přihlásit maximálně 2 projekty. Pro rok 2022 budou vybrány 1–3 projekty.

Délka trvání výstavy je přibližně 2 měsíce. Kurátor obdrží za realizaci výstavy honorář 2 000 Kč, umělec 2 000 Kč. Fiducia realizaci výstavy podpoří rovněž produkčně, včetně PR, technicky i organizačně. Rozpočet výstavního projektu by neměl přesáhnout 5 000 Kč (materiálové náklady). Vyhrazujeme si právo – v případě, že projekty nebudou na požadované úrovni – od soutěže zcela odstoupit.


Přihláška musí obsahovat:

– strukturovaný profesní životopis s přehledem dosavadní kurátorské činnosti

– jméno, adresu, kontaktní telefon a e-mail

– stručný popis zamýšleného výstavního projektu včetně výběru zastoupených umělců a jejich portfolií či odkazů na jejich webové stránky (pokud existují) – rozsah 1–2 stran formátu A4

Uzávěrka podání přihlášek je 15. dubna 2022. Přihlášku včetně všech příloh zasílejte na e-mail: antikfiducia@seznam.cz. Do zprávy uveďte „Open call In Vitro“ a zaškrtněte Požadovat potvrzení o přečtení. V případě, že vám do druhého dne nepotvrdíme převzetí, bude přihláška považována za nedoručenou. 


Galerie IN VITRO – jedná se o 8 venkovních vitrín u bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru Ostravy. Vitríny jsou uzamykatelné. Rozměry vitrín 1720 x 1720 mm (jedna vitrína je atyp s výklenkem). 

ÚNOR 2022

Konání akcí včetně kapacity se řídí dle platných epidemiologických opatření, sledujte prosím vládní opatření a náš web.

FIDUCIA – PROGRAM V ÚNORU

V únoru chystáme kromě pravidelného programu další soutěž na pamětní desku – tentokrát věnovanou vítkovické rodačce, básnířce Ilse Weberové, jež byla mimořádnou osobností meziválečné ostravské židovské komunity. Čeká nás pop-up výstava Jana Vlčka, komponovaný večer o současné Číně ve spolupráci se spolkem ProTibet, koncert psychedelických kapel, dětský ateliér i další video ze série Hlasy města, tentokrát s básníkem Dominikem Bártem. Kvůli zhoršeným pandemickým podmínkám v únoru částečně omezujeme program a zároveň počet návštěvníků jednotlivých programů na maximálně 30 osob (abychom dodrželi rozestupy, rezervujte si včas místa). Vernisáže pořádáme dočasně bez občerstvení. Pro vstup na akce je potřeba dodržovat platná vládní nařízení. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás.

2. 2. v 18.00 NECHAT STRACH ZA SEBOU – projekce, diskuse, výstava

Komponovaný večer o současné podobě Číny.

Heslem letní olympiády v Číně v roce 2008 bylo „Jeden svět, jeden sen“. Nesplnil se však pouze jeden čínský sen? V Pekingu brzy začnou zimní olympijské hry. Jak se za 14 let změnila země, kde vedoucí síla slibovala uvolnění restrikcí a liberalizaci společnosti? O tom se dozvíte víc na akci, na níž bude promítán film „Nechat strach za sebou“ (25 minut) tibetského režiséra Dhondup Wangchena (film byl „oceněn“ šesti lety vězení). Poté bude následovat beseda. Součástí akce je jednodenní výstava plakátů čínského disidenta Badiucao. Autor je čínský politický karikaturista, umělec a aktivista za práva se sídlem v Austrálii – www.badiucao.com. Pořádáme ve spolupráci se spolkem ProTibet.

13. 2. 10.00–13.00 VALENTÝNSKÝ DĚTSKÝ ATELIÉR

Tvůrčí dílna s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou

Tentokrát budeme vyrábět netradiční razítka a originální valentýnské dárky. V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně.

od 22. 2. VYHLÁŠENÍ VEŘEJNÉ SOUTĚŽE NA PAMĚTNÍ DESKU OSTRAVSKÉ RODAČCE ILSE WEBEROVÉ

Spolek Fiducia vyhlásí 22. února další veřejnou soutěž na umělecké dílo – tentokrát na pamětní desku věnovanou vítkovické rodačce, židovské spisovatelce Ilse Weberové.Spisovatelka knih pro děti, básnířka a hudebnice Ilse Weberová (1903– 1944) byla mimořádnou osobností meziválečné ostravské židovské komunity. Vydala několik knih židovských pohádek, spolupracovala s ostravským rozhlasovým studiem, skládala písně a dopisovala si s Karlem Čapkem. V únoru 1942 byla deportována do Terezína, kde obětavě pracovala jako dětská ošetřovatelka (pro uvězněné děti mj. skládala a zpívala ukolébavky) a v těžkých podmínkách pokračovala v literární tvorbě. Její tehdejší básně a další texty se podařilo zachránit díky důmyslné skrýši v kůlně na nářadí a jsou shrnuty v publikaci z roku 2012 Kdy skončí naše utrpení. Život této výjimečné ženy tragicky vyhasl v osvětimském koncentračním táboře.

Detaily k soutěži včetně podmínek a složení poroty najdete od 22. 2. na stránkách klubu Fiducia i na sociálních sítích, případně v našem antikvariátu.

24. 2. v 19.00 OSWALDOVI A HSPTL:BRT

Koncert psychedelických kapel.

Oswaldovi za několik let své existence prošli personálními změnami, které se podepisují také ve vývoji jejich hudby a zvuku. V současnosti působí jako trio: Andrea Rottin (zpěv, kytara, tamburína), Kateřina Malá (zpěv, bicí) a Adam Šťasta (zpěv, baskytara). Zvuk kapely lze popsat jako psychedelický rock s kořeny v americkém blues třicátých let minulého století, ale i v současném tuarežském blues. Další kořeny jejich inspirace prorůstají jihoevropským folkem, od soundtracků ke spaghetti westernům až k dronovému minimalismu. V současném triu se hutnější zvuk střídá s destabilizačními prvky. Ostravské duo HSPTL:BRT operuje ve změti krabiček a kabelů na poli noise a psychedelie.

do 25. 2. ALEŠ HUDEČEK: VYPRAVĚČKA PŘÍBĚHŮ

Pokračování výstavy v Galerii Dole.

V Galerii Dole aktuálně představuje své akvarely z poslední doby ostravský umělec Aleš Hudeček (*1973). Zůstává v nich nadále věrný svému typickému způsobu vyjadřování, v němž tematizuje malířskou narativitu prostřednictvím inscenací lidských figur a neživých atributů v paradoxních, nepatřičných, a přesto poeticky působících situacích a konstelacích. Kurátor Martin Mikolášek.

28. 2. V 18.00 JAN VLČEK: POLOČAS ROZPADU

Vernisáž pop-up výstavy v Galerii Dole.

Duše a světlo, smrt a temnota, cesta a kruh, strach a naděje – témata, která provázejí tvorbu mladého vizuálního umělce Jana Vlčka už od začátku jeho studií na Slezské univerzitě. V posledních pěti letech se posluchač oboru Audiovizuální tvorba věnuje především glitch artu, světelným a multimediálním instalacím. Práce s chybou, ať už digitální či „analogovou“, v jeho tvorbě není jen technickou machou, ale výtvarnou reflexí naší civilizace, zhmotněním rozpadu tradičních hodnot, vztahů, odtržení duše od těla, člověka od přírody v současném přetechnizovaném, perfekcionistickém a sterilním světě. Výstava potrvá do 10. 3. Kurátorka Monika Horsáková.

do 2. 3. LIBOR FOJTÍK: TREMPOVÉ

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Soubor Trempové vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák. Ať už si říkali trempové, woodcrafteři, vandráci, čundráci, kovbojové, indiáni nebo si časem na své chaty pověsili satelit, všichni se stali součástí téměř výhradního českého a slovenského fenoménu trampingu, který je považován za naši největší subkulturu. Kurátor Tomáš Pospěch.

FIDUCIA ON-LINE

27. 2. HLASY MĚSTA – DOMINIK BÁRT

Dominik Bárt čte své verše na oblíbeném ostravském místě.

LEDEN 2022

Konání akcí včetně kapacity se řídí dle platných epidemiologických opatření, sledujte prosím vládní opatření a náš web.

Na začátku ledna můžete přijít na výstavy Karolíny Netolické, nenechte si také ujít mimořádnou výstavu Stanislav Kolíbal/Jan Svoboda: Křehká stabilita, na níž uvidíte unikátní kolekci fotografií, v níž se na čas protnuly dva umělecké osudy v počáteční atmosféře dusného období nástupu normalizace. Čekají nás také dvě vernisáže výstav – v Galerii Dole představíme aktuální tvorbu ostravského umělce Aleše Hudečka, ve Fotografické galerii Fiducia soubor Trempové fotografa Libora Fojtíka. Můžete se těšit na koncert experimentální elektroniky s mezinárodní účastí, prezentaci nejzajímavějších studentských filmů ze Slezské univerzity i další ateliér pro děti a jejich rodiče. V prosinci jsme vydali Mapu tří živlů, od ledna bude k dostání jak v Antikvariátu a klubu Fiducia, tak na našem e-shopu, ale také ve všech pobočkách ostravských infocenter. Vyšlo také prosincové číslo bulletinu Krásná Ostrava, v němž opět najdete řadu zajímavých článku o minulosti i současnosti města. V roce 2022 vám přejeme vše dobré a těšíme se na společné setkávání!

do 6. 1. KAROLÍNA NETOLICKÁ: TMA, SVĚTLO, HRANICE

Pokračování výstavy v Galerii Dole.

Kreslířka Karolína Netolická tvoří suchými pastely svůj svět, v němž hraje důležitou roli světlo a tma. A také hranice, která je podle malířky paradoxním elementem, který spojuje jinakosti tím, že je odděluje. Je otázkou, zda Karolínina tvorba signalizuje také širší rozpoložení a chápání světa nejmladší artistní generace. Nebo je tento obrazový modul, tvořený tolika kresebnými tahy, výlučný?

10. 1. v 18.00 ALEŠ HUDEČEK: VYPRAVĚČKA PŘÍBĚHŮ

Vernisáž výstavy v Galerii Dole. 

V Galerii Dole na začátku roku 2022 představí své akvarely z poslední doby ostravský umělec Aleš Hudeček (*1973). Zůstává v nich nadále věrný (podobně jako v obrazech prezentovaných současně v Galerii současné malby v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě) svému typickému způsobu vyjadřování, v němž tematizuje malířskou narativitu prostřednictvím inscenací lidských figur a neživých atributů v paradoxních, nepatřičných, a přesto poeticky působících situacích a konstelacích. Výstava potrvá do 25. 2. 2022, kurátor Martin Mikolášek. 

14. 1. 2022 od 19.00 LORENZO ABATTOIR (ITÁLIE), THE OWL (VELKÁ BRITÁNIE, ČR)

Koncert experimentální elektroniky.

Klíčovým prvkem tvorby Lorenza Abattoira je vztah mezi duchovními praktikami a neobvyklými metodami zpracování zvuku. Sám si také některé nástroje ručně vyrábí z předmětů denní potřeby, případně se jedná o analogové elektronické přístroje postavené na principech kvantové fyziky. Proslulé jsou jeho dlouhotrvající performance snímaní tajícího ledu. Ve Fiducii jsme ho mohli vidět v roce 2017, kdy odehrál set na množství skleněných nádob a elektroniku. Letošní album Ostensione vyšlo na americké značce Flag Day Recordings (Tourette, Like Weeds, Howard Stelzer ad.). The Owl – Paul Priest pochází z Leedsu, na ostrovní scéně je aktivní od roku 1994, hrál na basu v kapelách Sloth Hammer či Gets Worse a dalších, Morbid Beauty je jeho harsh noise projekt. Od roku 2018 vydal pod hlavičkou The Owl desítky nahrávek experimentální elektroniky temnějšího ražení (často s použitím baskytary, případně hlasu). Na podzim 2021 přesídlil trvale do Česka a stal se součástí orlovské scény.

23. 1. v 10.00 VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Současné umění hravě a bez nudy s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou. 

V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

25. 1. v 18.00 LÁSKA ZA ČASŮ KORONY ATD.

Nejzajímavější studentské filmy z produkce Slezské univerzity.

Večer Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby představí to nejlepší z filmové produkce studentů z covidových let 2020 a 2021. Debora Macíková Coley, František Tomis, Jan Vlček, Jaroslav Vůjtek, Radek Barták, Tadeáš Zajac, Marek Labaj a další. Těšit se můžete na hrané filmy, dokumenty i experimentální tvorbu – horor, drama, parodii i poetiku.  

do 25. 1. STANISLAV KOLÍBAL, JAN SVOBODA: KŘEHKÁ STABILITA

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Dva světy výrazných osobností – Jana Svobody a Stanislava Kolíbala se na čas protnuly v počáteční atmosféře dusného období nástupu normalizace. Oba ve své tvorbě hledají vlastní cestu zobrazení světa prostřednictvím redukce vztahů často obyčejných věcí, kdy výraz odhmotnění může poukázat na jeho skrytý duchovní obsah.

27. 1. v 18.00 LIBOR FOJTÍK: TREMPOVÉ

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Soubor Trempové vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák. Ať už si říkali trempové, woodcrafteři, vandráci, čundráci, kovbojové, indiáni nebo si časem na své chaty pověsili satelit, všichni se stali součástí téměř výhradního českého a slovenského fenoménu trampingu, který je považován za naši největší subkulturu. Výstava potrvá do 2. března 2022. Kurátor Tomáš Pospěch.

FIDUCIA ON-LINE

Pořady najdete zde na webu Klubu Fiducia klubfiducia.cz nebo na internetové vzdělávací televizi Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity LucernaTV www.lucernatv.cz.

od 23. 1. ALEŠ HUDEČEK: VYPRAVĚČKA PŘÍBĚHŮ – video

Slovo autora Aleše Hudečka a kurátora Martina Mikoláška k výstavě v Galerii Dole

VYŠLA MAPA TŘÍ ŽIVLŮ, PŘEDSTAVUJE I ŘADU ARCHIVNÍCH NÁLEZŮ
V prosinci jsme pokřtili v areálu ostravské Nové huti (Liberty) novou mapu z dílny Antikvariátu a klubu Fiducia. Jmenuje se Mapa tří živlů — těžní věže, tovární komíny a věžové vodojemy ostravsko-karvinského revíru a prezentuje jedny z nejdominantnějších typů staveb, z nichž řada nebyla dosud v komplexním a plošném měřítku zmapována, respektive na jednom místě popsána. Syntézou stávajících dat a vlastních výzkumů řešitelského týmu vznikla mapa souhrnně představující cenné stavby těžních věží, továrních komínů a věžových vodojemů ostravsko-karvinského revíru mnohdy s architektonickou, technologickou, historickou či technickou hodnotou. Badatelský tým (Michal Horáček, Robert Kořínek, Radim Kravčík a Martin Vonka) přišel v řadě případů s novými zjištěními, kterým předcházely měsíce archivního výzkumu — archivní průzkumy například umožnily objevit celou řadu dávno zaniklých a zapomenutých věžových vodojemů, které patřily a v mnohých parametrech a konstrukčních řešeních stále patří mezi nejzajímavější stavby svého druhu u nás. V mapě také mimo jiné naleznete nové poznatky k souboru železobetonových tvárnicových komínů (konkrétně u dolu Hlubina, u elektrárny koksovny Karolina a koksovny vysokých pecí Vítkovických železáren), získané archivním výzkumem právě za účelem tvorby podkladů pro mapu. Mapa zobrazuje především stojící objekty, ale v odůvodněných případech jsou v ní zachyceny i stavby zdemolované. Mapa by měla široké veřejnosti pomoci se orientovat ve stavbách specifického průmyslového dědictví, popularizovat je, poodkrývat jejich hodnoty a podnítit zájem o ně jako o cenné, mnohdy i architektonicky atraktivní průmyslové dominanty oblasti a zvýšit turistický ruch v oblasti Ostravy a regionu. Součástí jsou aktuální fotografie objektů od fotografa Romana Poláška. Mapa vyšla díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ostravy a Nadace české architektury.

VYŠLO ZIMNÍ ČÍSLO BULLETINU KRÁSNÁ OSTRAVA
Milí přátelé, v den zimního slunovratu vyšlo tradičně prosincové číslo bulletinu Krásná Ostrava. V zimním čísle se můžete těšit na texty věnující se sedmdesátému výročí Moravskoslezské vědecké knihovny a shrnující diskuse kolem její novostavby — tzv. Černé kostky. Zaměřujeme se také na stav a možnosti rekonstrukce a využití budovy OD Bachner — poslední realizace Ericha Mendelsohna v kontinentální Evropě (a zároveň jediné v České republice). Věnujeme se publikaci Renaty Skřebské Oslava všedního dne, jež se velmi podrobně a novátorsky zabývá architektonickými plastikami s tematikou práce, dopravy, obchodu a peněžnictví, v příspěvku Romany Rosové prozrazujeme více o historii náměstí Dr. Edvarda Beneše a vzpomínáme také na dvě osobnosti, které nás náhle na sklonku roku 2021 opustily — historika Kamila Rodana a filozofa a básníka Vladimíra Jaromíra Horáka. Prostor jsme dali dvěma tématům, která rozvířila debatu zejména na sociálních sítích — jedno se týká ostravské Fakulty umění, druhé prostorové realizace Eriky Bornové před budovou ostravské Nové radnice. Umělkyně pracuje s dětským pohledem na svět a vytváří instalaci v obřím měřítku, jež by nám měla připomenout, jak jinak jsme vnímali svět jako děti. Jde podle nás o nápadité umělecké dílo. Chvályhodný je z našeho pohledu také krok města, které nyní podporuje současné umění nejen v galerii PLATO, ale umožňuje moderní umělecké intervence i v rámci vynikajícího ostravského festivalu Kukačka či letos poprvé právě během ostravských vánočních trhů. Přístup magistrátu, který pro intervenci oslovil městskou galerii PLATO a dal volnou ruku jejím kurátorům s výběrem umělce a tématu, považujeme za vzorový.

Obálka: plakát Štěpána Kuse k debatě o Bachnerovi, zadní strana: komiks Lívie Škutové.

VŠECHNY AKCE SE ŘÍDÍ PLATNÝMI PROTIEPIDEMIOLOGICKÝMI OPATŘENÍMI.

Děkujeme za pochopení. 


PROSINEC 2021

Srdečně vás zveme na naše prosincové akce. Fotografická galerie Fiducia oslaví dvacet let své existence výstavou, která spojuje dvě legendy českého umění: jednoho z nejvýraznějších umělců poválečného umění Stanislava Kolíbala a fotografa Jana Svobodu, který byl kromě jiného kongeniálním dokumentátorem díla řady výjimečných českých umělců. Můžete se těšit na koncert francouzských a švýcarských hudebníků hrajících na dechové nástroje, literární večer s polskou spisovatelkou Zofií Baldygou a slovenským autorem MIchalem Tallou, pokřtíme také debutovou sbírku básnířky Kristýny Svidroňové. Celý rok Fiducia s týmem odborníků připravovala Mapu tří živlů (těžní věže, vodojemy a komíny ostravsko-karvinského revíru), kterou pokřtíme 20. prosince v areálu Nové huti, kde zároveň proběhne komentovaná prohlídka s autorským týmem – Michalem Horáčkem, Martinem Vonkou, Robertem Kořínkem, Radimem Kravčíkem a fotografem Romanem Poláškem. Uvedeme také prosincové číslo bulletinu Krásná Ostrava. V prosinci vás také čeká vernisáž výstavy mladé malířky Karolíny Netolické, dva vánoční dětské ateliéry a také několik on-line pořadů. Těšíme se na vás. Program ke stažení

6.12. v 18.00 – KAROLÍNA NETOLICKÁ: TMA, SVĚTLO, HRANICE  /Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Kreslířská malířka Karolína Netolická tvoří suchými pastely svůj svět, v němž hraje důležitou roli světlo a tma. A také hranice, která je podle malířky paradoxním elementem, který spojuje jinakosti tím, že je odděluje. Je otázkou, zda Karolínina tvorba signalizuje také širší rozpoložení a chápání světa nejmladší artistní generace. Nebo je tento obrazový modul, tvořený tolika kresebnými tahy, výlučný? Lze ovšem bez nesnází mluvit i o jistých post postsurrealizujících evokacích, o věčném návratu k naraci, k figuře, jak se právě děje v nejmladší generaci. Karolina Netolická (nar. 1993) bude v letošním školním roce absolvovat na pražské Akademii, v ateliéru Jiřího Petrboka. Kurátor Martin Dostál, výstava potrvá do 6. 1. 2022.

8. 12. v 19.00 – TIMOTHÉE QUOST (FR), SILVAN SCHMID (CH) & ELIO AMBERG (CH) /Koncert tří hráčů na dechové nástroje jako warm up festivalu Hear Me!

Koncert muzikantů, kteří fascinujícím způsobem rozšiřují možnosti a limity dechových nástrojů! Francouzský hudebník Timothée Quost se ponoří do své hry na trumpetu, mikrofon (zpětné vazby a zázněje) a elektroniku. Silvan Schmid je trumpetista působící ve Švýcarsku a Nizozemsku. Hraje a nahrává s projekty Solo, Gamut Kollektiv, s Alexem Rivou, Eddiem Prévostem, Bertrandem Denzlerem atd. Ve Fiducii vystoupí se švýcarským saxofonistou Eliem Ambergem. Ten v současnosti zkoumá rytmické konstrukty, rozšířené techniky hry na saxofon, strukturování atonálních melodií a oblast mezi elektronickou a akustickou hudbou. Vysoce doporučeno! Koncert se koná ve spolupráci se spolkem Bludný kámen a Starou sítí na novou hudbu. Pozvánka na festival Hear Me, který se v sobotu 11. 12. koná v Opavě.

9. 12. v 18.00 – KRISTÝNA SVIDROŇOVÁ: SOCHY Z PEŘIN /Křest debutové sbírky

Uvedení básnické prvotiny Kristýny Svidroňové Sochy z peřin vydané v nakladatelství Protimluv. Hosty budou básník a prozaik Petr Stach a hudebnice Jana Sedláková, která křest rozezní svou intuitivní hrou na netradiční hudební nástroje. Večerem provede Petr Ligocký. „Básně Kristýny Svidroňové v její debutní sbírce jsou komponované do celku, jemuž dominuje lyrická mluvčí v druhé osobě a bohatý svět rostlinné říše a životodárné vody, na níž závisí: duby, břízy, olše, kaštany, smrk, zázvor, borůvky, karafiáty, pokojové rostliny, jejich tkáň a habitus, jejich listy, semena, květy, vůně a kořeny touto sbírkou prorůstají. Mluvčí se proměňuje v jejich soukmenovkyni – v rostlinu, která rozkvétá a plodí, ale také vadne, chřadne, natahuje se ke slunci, žízní. Přírodnímu světu stojí v opozici svět digitální a městský i stěny pokoje, v nichž jako by lyrický subjekt byl uzavřen, držen a mezi nimiž pěstováním pokojových rostlin imitoval přírodu ve smyslu přirozenosti,“ píše o sbírce její redaktorka Olga Stehlíková.

12. 12. v 11.00–16.00 – VÁNOČNÍ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Přijďte si vyrobit netradiční vánoční dárky s lektorkami Lenkou Škutovou a Alicí Sovadinovou. V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

13. 12. v 18.00 – DEBUTY VOL. 10: BAŁDYGA, TALLO /Básníci Zofia Bałdyga a Michal Tallo v literárním pořadu Romana Polácha. 

Hosty jubilejního desátého pořadu Debuty budou hosté sice formálně „zahraniční“, neformálně to jsou ovšem básnířka a básník, kteří jsou v českém prostředí a české literatuře patřičně aklimatizováni. Zofia Bałdyga (1987) a Michal Tallo (1993) píší básně, v nichž tematizují nejenom dynamiku a prudkost vnitřního světa, ale rovněž se se stejnou silou dívají takzvaně ven a ve svých básních věnují patřičnou pozornost světu a jeho společenským a klimatickým problémům v nebývale silné obraznosti a křehké starosti o vše kolem nás.

15. 12. v 18.00 – STANISLAV KOLÍBAL – JAN SVOBODA: Křehká stabilita /Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Na letošní závěrečné výstavě k jubileu 20 let od založení Fotografické galerie Fiducia představíme třicítku fotografií Jana Svobody, který mezi lety 1968–1975 fotograficky zaznamenával a dokumentoval realizace Stanislava Kolíbala. Některé fotografie z Kolíbalova archivu budou veřejně prezentovány vůbec poprvé. Dva světy výrazných osobností – Jana Svobody a Stanislava Kolíbala se na čas protnuly v počáteční atmosféře dusného období nástupu normalizace. Oba ve své tvorbě hledají vlastní cestu zobrazení světa prostřednictvím redukce vztahů často obyčejných věcí, kdy výraz odhmotnění může poukázat na jeho skrytý duchovní obsah. Stanislav Kolíbal (1925) je jedním z nejvýznamnějších protagonistů českého, ale i mezinárodního umění druhé poloviny dvacátého století. Jan Svoboda (1934–1990), bohužel předčasně zesnulý fotografující umělec, se pokoušel ve své době o novou definici a zrovnoprávnění fotografie v rámci klasických uměleckých oborů, jako je malířství nebo sochařství. Výstava potrvá do 25. 1. 2022.

19. 12. v 10.00 – VÁNOČNÍ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Přijďte si vyrobit netradiční vánoční dárky s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou. V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

20. 12. v 18.00 – MAPA TŘÍ ŽIVLŮ A BULLETIN KRÁSNÁ OSTRAVA /Křest mapy a časopisu, komentovaná prohlídka.

Křest nové mapy, která je zaměřena na těžní věže, vodojemy a komíny. Mapa badatelského týmu ve složení Michal Horáček, Robert Kořínek, Radim Kravčík a Martin Vonka zobrazuje objekty nacházející se na části území ostravsko-karvinského revíru, v několika málo případech s exkurzy za jeho hranice. Zobrazuje především stojící objekty, ale v odůvodněných případech jsou v ní zachyceny i zaniklé stavby. Kromě mapy pokřtíme i nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Akce se koná za účasti autorů mapy, součástí bude komentovaná prohlídka. Pozor, koná se v areálu Nové huti, sraz u vrátnice. Z důvodu omezené kapacity doporučujeme rezervaci míst na tel.: 596117312 (po–pá 10.00–18.00)

ON-LINE POŘADY V PROSINCI

12. 12. Ostravské kulturní stopy – Sympozia prostorových forem

19. 12. Karolína Netolická – Tma, světlo, hranice

26. 12. Počátky bibliofilství v Ostravě 

VŠECHNY AKCE SE ŘÍDÍ PLATNÝMI PROTIEPIDEMIOLOGICKÝMI OPATŘENÍMI.

Děkujeme za pochopení. 


LISTOPAD 2021

Programová skládačka ke stažení

AKCE NAŽIVO

1. 11. v 18.00 GABRIELA SLANINKOVÁ: TOUCH-PAD SITUATION

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Výstava nedávné absolventky ateliéru Kresby na pražské Akademii výtvarných umění. Její ryze figurativní malířský projev rezonuje od počátku s generačním naladěním, i proto se na jejích obrazech často vyskytují vedle autoportrétu postavy vrstevníků v různých vztazích a interakčních konstelacích. Ostravská výstava svým názvem odkazuje k fenoménu dotyku a dotýkání v jeho nejednoznačnosti a významovém rozptylu. Každý obraz lze vnímat do jisté míry jako „autoportrét v rozšířeném poli“, podobiznu osobního pocitu, reflexi nepojmenovatelného rysu zkušenosti, která je i není sdělitelná, a proto přenosná.Kurátor výstavy Petr Vaňous. Výstava potrvá do 1. 12. 2021. 

10. 11. v 18.00 FENOMÉN BACHNER ANEB JAKÁ JE BUDOUCNOST JEDNÉ Z NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH OSTRAVSKÝCH STAVEB?

Odborná diskuse o budoucnosti jediné realizace Ericha Mendelsohna v ČR

Jeden z velkých obchodních domů v centru Moravské Ostravy z období první Československé republiky vznikl na základě projektu z berlínské kanceláře světově známého architekta Ericha Mendelsohna. Architekt v něm uplatnil principy architektury nové věcnosti, kombinované s expresivním motivem reklamního motivu neonové výzdoby v podobě nápisů a symbolu B v kruhu, odvozeného od příjmení majitelů domu (Bachner). Nedávno se symbolicky nápis vrátil do výlohy obchodního domu díky umělecké intervenci Štěpána Kuse v rámci festivalu Kukačka. O významu a budoucnosti této stavby budeme diskutovat s našimi hosty:Jan Sapák – architekt a teoretik architekturyMartin Strakoš – historik umění a památkářOndřej Vysloužil – architekt, ředitel MAPPAZástupce majitele objektu (bude upřesněno)Debatu moderuje Marta Pilařová.Pořádáme ve spolupráci s městskou galerií PLATO, festivalem Kukačka a Štěpánem Kusem. Pozor! Koná se v městské galerii PLATO.

14. 11. v 10.00 HMYZÍ AUTOMATOFON

Výtvarný ateliér

Tak jako hmyzí kapela, i my máme kladívka – vytvořme si netradiční hudební nástroj, který vybočuje z konvenčních forem. Ateliér pro děti a jejich rodiče/prarodiče vedou Lívie Škutová a Hynek Chmelař. V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

15. 11. v 19.00 Éric Normand, Tomáš Knoflíček & Martin Režný 

Koncert

Kanadský baskytarista a improvizátor Éric Normand má na kontě zhruba třicítku nahrávek se špičkovými hráči amerického kontinentu a Evropy, ve Fiducii vystupoval v květnu 2017 v duu se saxofonistou Phillipem Lauzierem. Tentokrát se představí jednak jako sólový hráč, jednak v triu s Tomášem Knoflíčkem a Martinem Režným. Normand vytváří zvukové prostředí, jež se zpočátku zdá být jasné a přehledné jako stránka textu, která zrovna vyjela z kopírky. Stačí však jeden pozornější pohled, abychom si všimli, že už na druhém řádku se v jednotlivých literách začínají objevovat vlasové trhliny. A to je to nejmenší. Nejednotné řádkování a různé velikosti a typy písem napříč větami, ale i jednotlivými slovy vypadají vlastně přirozeně a poklidně jako třeba odpolední průvan z okna, které jsme právě otevřeli, abychom z kuchyně vyvětrali cigarety. Textura ustanovovaná tak trpělivě, až je skoro s podivem, s jakou zdánlivou ledabylostí je vzápětí odmítnuta. Hrudky spečeného inkoustu na konci stránky se potom zdají být vlastně docela v pořádku, což ostatně platí i pro špínu za nehty – ráno tam ještě nebyla.

18. 11. v 15.30 SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ U PAMĚTNÍ DESKY OBĚTEM ZLA

Slavnostní akt k uctění památky Dne boje za svobodu a demokracii 

V rámci slavnostního aktu, kterým tradičně provází Leo Žídek, vystoupí političtí vězni, zástupci města a další hosté, účinkovat bude rovněž Pěvecký sbor Chorus Ostrava, který řídí Petra Rašíková. Akci pořádá Gymnázium Olgy Havlové, Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Antikvariát a galerie Fiducia a političtí vězni České republiky pod záštitou statutárního města Ostravy. Pozor! Koná se ve vstupní hale radnice města Ostravy.

18. 11. v 18.00 PETR SIKULA: KRAJINA, OSTRAVA

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerie Fiducia
Fotograf Petr Sikula (*1941) se již koncem 60. let etabloval jako člen legendární brněnské skupiny Epos. V roce 1969 přesídlil do Ostravy, kde se stal průkopníkem ekologické fotografie (cyklus Ostravské krajiny, 1971–1974) a jako fotograf ostravského Stavoprojektu také pilným dokumentátorem rozvoje Ostravska. Od roku 1978 je registrován jako fotograf na volné noze, v průběhu 80. let pořizuje řadu dokumentů ze svých exotických cest. Od 90. let se pak soustředí na fotopublikace a kalendáře o severomoravském regionu. Výstava je jubilejním průřezem jeho celoživotním dílem. Výstava potrvá do 14. 12. 2021. Kurátor výstavy Pavel Vančát. 

18. 11. v 19.00 STÁTNÍ BEZPEČNOST V KOMUNISTICKÉM ČESKOSLOVENSKU

Odborná diskuse s historiky Liborem Svobodou, Martinem Tichým, Milanem Bártou a Vojtěchem Vlčkem

Debatní večer s historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů o Státní bezpečnosti (StB) v komunistickém Československu, jejím vývoji, struktuře, činnosti a výjimečném postavení v rámci komunistického aparátu. Budeme se věnovat také problematice spolupráce s StB, její práci proti jednotlivým skupinám společnosti, zmiňovány budou i známé kauzy, např. Babice, agenti chodci, tzv. králové Šumavy, práce StB proti katolické církvi, infiltrace odbojových skupin a podobně. 

21. 11. v 10.00 Výtvarný ateliér

Ateliér pro děti a jejich rodiče/prarodiče vedou Marcela Lysáčková a Martina Janošcová

V ateliéru tvoří děti spolu s rodiči/prarodiči. Vstup volný, materiál a výtvarné potřeby pro děti máme. Ateliéry jsou vhodné pro děti od 2 let, ale klidně můžete přijít i s menšími, určitě pro ně vymyslíme nějakou aktivitu. Doporučujeme převlečení – košili, plášť a podobně. 

25. 11. v 18.00 JAROMÍR TYPLT: ROZPÍNÁNÍ RUKOPISŮ V ART BRUT

Básník Jaromír Typlt nás nechá nahlédnout do světa „surového psaní“, a to v ukázkách, ve kterých už někdy přestává být rozlišitelné, kterým jazykem jsou vlastně napsány…Zdeněk Košek, Adolf Wölfli, Aimable a Jayet v podání performera, kurátora a básníka Jaromíra Typlta, který se zabývá nejen experimentální literaturou, ale také dílem Ladislava Zívra, o němž vydal obsáhlou monografii. 

29. 11. v 18.00 RADEK MALÝ: POEZIE NĚMECKEHO A ČESKÉHO EXPRESIONISMU

Přednáška překladatele a spisovatele Radka Malého o literárním expresionismu

Jaké jsou ideové základy literárního expresionismu a kdo jsou jeho zásadní tvůrci? Jakým způsobem reagovali na německý expresionismus čeští autoři? Jak německé expresionisty překládat? Na tyto a další otázky vám odpoví spisovatel, překladatel a vysokoškolský pedagog Radek Malý, autor antologie německého expresionismu, který do češtiny přeložil několik klasiků německy psané poezie a dvěma z nich, Paulu Celanovi a Georgu Traklovi, věnoval i odborné knihy. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za sbírku Vraní zpěvy (2002) a dvou Liter ve výročních knižních cenách Magnesia Litera za sbírku Větrní (Zcestné verše) (2005) a za knihu pro děti Listonoš vítr (2011). 

30. 11. v 18.00 DIGITÁLNÍ KANCELÁŘ OD GOOGLE – SEMINÁŘ PRO NEZISKOVKY

Naučte se používat efektivně Gmail, sadu nástrojů pro úpravu Dokumentů, Tabulek, Prezentací, Formulářů, týmový Kalendář, videokonferenci Meet a další profesionální nástroje.

Bezplatný seminář vede digitální koučka a Google Certified Trainer pro Google Workspace (dříve G Suite) Markéta Ubíková, která mimo jiné stojí za projektem Smart žena, který ženám pomáhá zorientovat se v on-line a digitálním světě, a fungovat tak efektivněji. Je součástí platformy MeetCloud, která pomáhá neziskovým organizacím s digitalizací. Markéta Ubíková byla dlouhou dobu ředitelkou neziskové organizace Čisté nebe (aktuálně je v dozorčí radě společnosti) a píše blog o životě bez auta www.carfreerodina.cz.Rezervace místa nutná na info@plato-ostrava.cz. Při přihlášení prosím uveďte organizaci, kterou zastupujete.Komu je seminář určen:spolky, obecně prospěšné společnosti, nadace, církevní organizace, které realizují obecně prospěšné nebo dobročinné projekty
poskytovatelé sociálních služeb
veřejné knihovny

DO KONCE LISTOPADU

MENS SANA – PODPIS KASSIOPEI A JEJÍ KREV

Výstava v galerii IN VITRO

Prezentace výtvarných prací klientů neziskové organizace MENS SANA. Tato společnost funguje od roku 1996 a ve své činnosti se zaměřuje na lidi s duševním onemocněním a kognitivním deficitem. Součástí jejích aktivit je i výtvarný ateliér, jehož náplní je kromě jiného relaxace skrze výtvarnou tvorbu. Výsledkem jsou velmi autentické výtvarné projevy autorů pracujících s jasnou vizí a intenzivním tvůrčím zápalem. Tvorba pro ně velmi často představuje klíčový životní obsah. Kurátor Martin Cihlář.

POETICKÁ STEZKA VE VĚŽI NOVÉ RADNICE

Město Ostrava inspirovalo řadu českých i zahraničních autorů k básním, celým sbírkám, povídkám či románům. Ukázky z některých z nich si můžete do konce listopadu přečíst ve zpřístupněné věži a na ochozech této krásné stavby. Pořádáme ve spolupráci s Ostravským informačním servisem. POZOR! Prohlídka je možná pouze s průvodcem Infocentra každou sobotu a neděli, více na webu ostravainfo.cz. 

do 12. 11. TEREZA KABŮRKOVÁ, ONDŘEJ MALEČEK: FURT ROMANTICKY

Výstava ve Fotografické galerii Fiducia 

Tvorba fotografky Terezy Kabůrkové (*1980) a malíře Ondřeje Malečka (*1977) se protíná na základě jejich společného vztahu k tajemstvím živého. Stromy, květiny, lastury, drahé i všední kameny, hrušky či švestky Tereza komponuje do pevně konstruovaného prostoru zátiší, Ondřej je nechává vznášet se v orámovaných barevných plochách. Původní význam zátiší Natura morte (Mrtvá příroda) i v případě našich autorů přináší paradox – semena schovaná v temnotě čekají na svou naději. Kurátor Jan Freiberg.

ON-LINE POŘADY V LISTOPADU

14. 11. Gabriela Slaninková – Touch-Pad Situation 

21. 11. Hmyz je FajnOVY!!! 

28. 11. Ostravské kulturní stopy – Lípa na Podborčí

VŠECHNY AKCE SE ŘÍDÍ PLATNÝMI PROTIEPIDEMIOLOGICKÝMI OPATŘENÍMI.

Děkujeme za pochopení. 


ŘÍJEN 2021

Srdečně vás zveme na naše říjnové akce – těšit se můžete na mladé básnířky Annu Luňákovou a Alžbětu Luňáčkovou v pořadu básníka Romana Polácha, vernisáž ve vitrínách Ostravice-Textilie, okrášlení věže Nové radnice a křest nové poetické stezky uvnitř tohoto “konstruktivistického majáku”, do Fiducie zavítá oceňovaný autor a překladatel Radek Malý s pořadem o literárním expresionismu, kurátor Jan Freiberg představí fotografy Terezu Kabůrkovou a Ondřeje Malečka, čeká vás také koncert italských a českých experimentálních hudebníků, křest poetické kroniky Timoteje Mara a výtvarný ateliér s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou. Kdo jste si nestihli vyrobit hmyzí domky, máte poslední dvě šance – 1.10. a 8.10. Připravujeme také další on-line pořady, sledujte náš web a facebook. Těšíme se na setkání s vámi!

Programová skládačka ke stažení

AKCE NAŽIVO

PONDĚLÍ 4. 10. v 18.00 DEBUTY VOL. 9 – LUŇÁKOVÁ, LUŇÁČKOVÁ

Zástupkyně nejmladší básnické generace v pořadu Romana Polácha. 

Anna Luňáková (*1993) a Alžběta Luňáčková (*1995) v devátém pokračování pořadu zaměřeného na zajímavé knižní debuty. Básnická prvotina Anny Luňákové Jen ztratím jméno (Malvern, 2021) je pozoruhodným promyšleným a zároveň prudkým a hutným surrealistickým pásmem plným podmanivých obrazů, ale rovněž znepokojujících dějů, zatímco kniha Pravý úhel (Host, 2020) Alžběty Luňáčkové, za kterou byla nominována na debut roku v soutěži Magnesia Litera, je drobnohledem do existenciální niternosti, do pravoúhlosti myšlení současného světa a jeho intimních vztahů, jež jsou zobrazovány prostřednictvím napětí mezi expresivní imaginativností a obrazem každodennosti. 

POZOR – VERNISÁŽ ZRUŠENA STŘEDA 6. 10. v 17.00 MENS SANA – PODPIS KASSIOPEI A JEJÍ KREV

Vernisáž výstavy v galerii IN VITRO. 

Ve vitrínách Ostravice-Textilie budou v říjnu a listopadu prezentovat své výtvarné práce klienti neziskové organizace MENS SANA. Tato společnost funguje od roku 1996 a ve své činnosti se zaměřuje na lidi s duševním onemocněním a kognitivním deficitem. Součástí jejích aktivit je i výtvarný ateliér, jehož náplní je kromě jiného relaxace skrze výtvarnou tvorbu. Výsledkem jsou velmi autentické výtvarné projevy autorů pracujících s jasnou vizí a intenzivním tvůrčím zápalem. Tvorba pro ně velmi často představuje klíčový životní obsah. Výstava potrvá do konce listopadu 2021. Kurátor: Martin Cihlář.

PÁTEK 8. 10. v 18.00 POETICKÁ STEZKA VE VĚŽI NOVÉ RADNICE

Přijďte s námi okrášlit ostravský „konstruktivistický maják“ poezií. 

Město Ostrava inspirovalo řadu českých i zahraničních autorů k básním, celým sbírkám, povídkám či románům. Ukázky z některých z nich si budete moci od října přečíst ve zpřístupněné věži a na ochozech této krásné stavby. Pořádáme ve spolupráci s Ostravským informačním servisem. POZOR! Sraz před Novou radnicí.

ÚTERÝ 12. 10. v 18.00 RADEK MALÝ: POEZIE NĚMECKEHO A ČESKÉHO EXPRESIONISMU

Přednáška překladatele a spisovatele Radka Malého o literárním expresionismu.

Jaké jsou ideové základy literárního expresionismu a jeho zásadní tvůrci? Jakým způsobem reagovali na německý expresionismus čeští autoři? Jak německé expresionisty překládat? Na tyto a další otázky vám odpoví spisovatel, překladatel a vysokoškolský pedagog Radek Malý, autor antologie německého expresionismu, který do češtiny přeložil několik klasiků německy psané poezie a dvěma z nich, Paulu Celanovi a Georgu Traklovi, věnoval i odborné knihy. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za sbírku Vraní zpěvy (2002) a dvou Liter ve výročních knižních cenách Magnesia Litera za sbírku Větrní (Zcestné verše) (2005) a za knihu pro děti Listonoš vítr (2011). 

PONDĚLÍ 18. 10. v 18.00 TEREZA KABŮRKOVÁ, ONDŘEJ MALEČEK: FURT ROMANTICKY

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia. 

Tvorba fotografky Terezy Kabůrkové (*1980) a malíře Ondřeje Malečka (*1977) se protíná na základě jejich společného vztahu k tajemstvím živého. Stromy, květiny, lastury, drahé i všední kameny, hrušky či švestky Tereza komponuje do pevně konstruovaného prostoru zátiší, Ondřej je nechává vznášet se v orámovaných barevných plochách. Původní význam zátiší Natura morte (Mrtvá příroda) i v případě našich autorů přináší paradox – semena schovaná v temnotě čekají na svou naději. Výstava potrvá do 12. listopadu 2021. Kurátor Jan Freiberg.

ÚTERÝ 19. 10. v 18.00 TIMOTEJ MARA: FRAGMENTY Z HOSTIMILOVY KRONIKY 

Křest poetické kroniky. 

Hostimil je brněnský podzemní „čajobar“, ale zlé jazyky by řekly, že jde o staršího sourozence ostravského Absintového klubu Les. No, ale kdo ví, jak to ve skutečnosti vlastně bylo či je… Pravda se prý ráda skrývá a o odkrývání její skrytosti se už od nepaměti snaží různí spisovatelé, zapisovatelé či kronikáři. Jeden z neoficiálních kronikářů tohoto „čajobaru“ – Timotej Mara – se pokusil zachytit situace, ve kterých se otevíraly duše příležitostných i chronických návštěvníků, zákazníků, konzumentů, ochlastů i spáčů…, což byl úkol nelehký, ba téměř nemožný. Možná jste v brněnském Hostimilovi nikdy nebyli…, ale kronikářské zápisky vás určitě usvědčí z toho, že to místo – ať už leží kdekoliv – znáte víc než dobře! A možná i ti lidé a jejich osudy vám budou víc než povědomé… Ukázky z „poetické kroniky“ čte a svým slovem doprovází blízká osoba samotného kronikáře – Marek Timko a další hosté. 

NEDĚLE 24. 10. v 10.00 VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Současné umění hravě a bez nudy s lektorkami Marcelou Lysáčkovou a Martinou Janošcovou. Vstup volný, materiál zajištěn.

PONDĚLÍ 25.10. v 18.00 JANOUŠEK–WRÓBLEWSKI QUARTET (CZ), PAOLO GAIBA RIVA & EMILIO BERNÉ (IT)

Koncert českého akustického kvartetu a italského dua. 

JWQ je akustický kvartet kombinující improvizovanou hudbu s kompozicemi z dílny obou dechařů. Kvartet byl původně zásadně ovlivněn newyorským jazzovým downtownem, postupem času se tato přímá inspirace částečně vytratila a eklektické skladby souboru čerpají z různých jazzových i jiných tradic, přičemž vše je propojeno totální improvizací. Italové Paolo Gaiba Riva aka PGR a Emilio Berné aka Noiose upřednostňují živé hraní a zvukovou tvorbu vnímají jako svébytný projev pudu sebezáchovy. První z nich hraje na klarinet (tehdy má blízko k free jazzu) a elektroniku (harsh noise), druhý na bicí, ale spíše než paličky používá různé objekty, spinnery atp. PGR podle vlastních slov produkuje „neempatickou, otravnou, nevzrušivou sračku“, ale kdo ví, kolik je v tom pravdy, když spolupracoval třeba s Vojtěchem Procházkou (Vertigo, Krekso), Masáží nebo Kazehitem Sekim.

HMYZÍ DÍLNY V ŘÍJNU

Dva říjnové pátky budou věnovány hmyzím dílnám a křtům originální hmyzí kolekce, vznikající v rámci projektu Ostravský hmyzí mobiliář. Přijďte si vyrobit originální hmyzí domek, který si můžete bezplatně odnést na balkon, máme připraveny i aktivity pro děti. 

PÁTEK 1. 10. v 16.00 v Porubě v parčíku před gymnáziem Olgy Havlové 

Dílna s autorkou návrhu hmyzího domku sochařkou Gabrielou Maňákovou a lektory Lenkou a Ivem Škutovými a Ivanou Sikulovou Křížkovou. 

PÁTEK 8. 10. v 16.00 v Hrabůvce na zelené ploše vedle gymnázia Františka Hajdy

Dílna s autorem návrhu hmyzího domku sochařem Lukášem Dvorským, lektory Lenkou a Ivem Škutovými a Ivanou Sikulovou Křížkovou. 

ON-LINE POŘADY V ŘÍJNU:

3. 10. Galerie IN VITRO – Anna Hrbáčová: Běž dat Kuram

10. 10. Jak bude vypadat Černá kostka – záznam debaty

17. 10. Galerie Dole – Jakub Tajovský: Drip do pole

31. 10. Ostravské kulturní stopy: Sympozia prostorových forem

POKRAČOVÁNÍ VÝSTAV:

Do 15. 10.  Gabriela Sauer Kolčavová a Ondřej Přibyl: Další kapitola

Pokračování výstavy ve Fotografické galerii Fiducia. 

Do 30. 10. Jakub Tajovský: Drip do pole

VŠECHNY AKCE SE ŘÍDÍ PLATNÝMI PROTIEPIDEMIOLOGICKÝMI OPATŘENÍMI.

Děkujeme za pochopení.