Naše prostory

Antikvariát Fiducia patří k největším moravským antikvariátům. Založen byl v roce 1998 a ve Fiducii sídlí od roku 1999. Provozuje tři e-shopy: www.e-antikvariat.com, www.antikfiducia.com a www.antikvariaty.com.

Fotografická galerie Fiducia byla založena v roce 2001 fotografy Romanem Poláškem a Martinem Popelářem. Jako jedna z mála v České republice se specializuje na fotografické výstavy. Podrobnosti o galerii najdete zde.

Galerie Dole byla založena v roce 2006, zaměřuje se na současnou malbu a vystavuje především mladé tvůrce z celé České republiky. Šéfkurátorem galerie je Martin Mikolášek. Podrobnosti o galerii najdete zde.

Klub Fiducia – patří mezi jednu z nejdéle fungujících kulturních institucí v kraji a je považován za jeden z nejznámějších nezávislých klubů Moravskoslezského kraje. Pod hlavičkou klubu se konají nejrůznější kulturní akce uvnitř Fiducie i po celém městě, vytvořili jsme databáze ostravských soch a památek, vydáváme knihy, zapojujeme se do diskusí o Ostravě a jejím směřování, s okrašlovacím spolkem Za Krásnou Ostravu opravujeme sochy, vytváříme pamětní desky či naučné cedule. Více o našich aktivitách zde nebo na Wikipedii .

Vstupní chodba antikvariátu – ve vstupní chodbě, která kdysi bývala průjezdem na dvorek, se konají nejrůznější výstavy zaměřené na historii Ostravy, návštěvníci si mohli v posledních letech prohlédnout třeba výstavu o zajímavých ostravských komínech, uměleckou instalaci Jiřího Šiguta v rámci výročí spisovatele Petra Bezruče, výstavy věnované komunistickým perzekucím či představením soutěžních návrhů na hrob známého ostravského sochaře Augustina Handzela. Nástěnná malba na chodbě je dílem umělecké dvojice Matěj Lipavský a Pure Beauty, kteří jsou také autory ostravských motivů na podlaze. Na schodišti se nachází umělecká intervence sochařky Šárky Mikeskové ku poctě zbořeného komína Strakáč.

Tajemná zákoutí – Fiducia je vlastně bývalý průjezd a do dvorku vestavěná budka – skladiště. Možná proto je její atmosféra tak specifická, stejně jako její prostory. Najdete v ní několik zvláštních zákoutí, třeba místo za závěsem, které bývalo schodištěm, depozitář v suterénu, jenž vypadá jako nějaká utajená klubovna, nahoře pod střechou malinkou dřevěnou kancelář, dlouhé, úzké a nízké skladiště pod domovními balkony a nebo kumbálek pod schodištěm, kam schováváme věci okrašlovacího spolku.

Nástěnná malba umělecké dvojice Matěj Lipavský a Pure Beauty.
Ostravské motivy na podlaze z dílny umělecké dvojice Matěj Lipavský a Pure Beauty.
Intervence sochařky Šárky Mikeskové ku poctě zbořeného komína Strakáč.
Bezručovské okrášlení v rámci poetického atentátu.

Gingo před vchodem do Fiducie se starými dřevěnými vraty.