Fiducia on-line

Změna programu – Jaroslav Žila / Hlasy města až 15. 4.
Omlouváme se, ale ze zdravotních důvodů musíme přesunout zveřejnění pořadu věnovaného básníkovi Jaroslavu Žilovi na čtvrtek 15. dubna. Děkujeme za pochopení, Ilona Rozehnalová

GALERIE IN VITRO – MARTIN CIHLÁŘ: KRAJINY

Kurátorské slovo Martina Mikuláška v galerii IN VITRO ve vitrínách Ostravice-Textilie.

OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – „OSTRAVSKÝ DONBAS“ ANEB NOVÁ HUŤ V KRÁSNÉ LITERATUŘE

Další díl ostravské virtuální kulturní kroniky. Tentokrát vás literární historik Pavel Hruška zasvětí do obrazu ostravské Nové huti v literární produkci 50. 60. i sedmdesátých let a seznámí vás třeba i s autory, kteří o ní nejen psali, ale také v ní pracovali. Unikátní záběry a fotografie nám pro účely tohoto dílu Ostravských kulturních stop poskytly Akreditovaný archiv Liberty Ostrava a.s., Zemský archiv v Opavě a Archiv města Ostravy. Děkujeme.

GABRIELA MAŇÁKOVÁ & PETR SZYROKI – INTERVENCE NA KOMÍNU OSTRAVICE-TEXTILIE

Umělecká intervence parafrázující klasickou korouhev, v níž kohouta nahradil pes, reaguje na současnou společenskou situaci. Instalace je součástí výstavy In Vitro – 30 let SUŠ Ostrava.

HMYZ JE FAJNOVY!!! aneb OSTRAVSKÝ HMYZÍ MOBILIÁŘ

Proč chtít hmyz v Ostravě? S entomologem Petrem Kočárkem z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity o tom, proč je hmyz důležitý, jak moc a proč ho ubývá a proč ho chtít ve městě.

HLASY MĚSTA: VASILIOS CHALEPLIS

Básník a hudebník Vasilios Chaleplis a jeho autorské čtení na střeše klubů Dock a Provoz u řeky.

HLASY MĚSTA: JAN BALABÁN

Speciální vydání pořadu, věnované nedožitým šedesátinám spisovatele, překladatele a publicisty Jana Balabána.

OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – PODCHOD POD FRÝDLANTSKÝMI MOSTY

Martin Mikolášek o výstavě neoficiální kultury v roce 1989 s názvem Ahoj, lidi a formování výtvarné skupiny Přirození.

GALERIE DOLE – VLADIMÍR HOUDEK: HMOTA A TĚLO

Kurátor Martin Mikolášek a Vladimír Houdek k výstavě v Galerii Dole. „Krása sama o sobě by měla být v něčem plná tenze,“ říká v jednom z rozhovorů výrazná osobnost mladé malby Vladimír Houdek. Soustředěně a systematicky přitom prozkoumává možnosti, které mu práce s barevnou hmotou a jejím mnohonásobným vrstvením nabízí. Velkým inspiračním zdrojem pro malované koláže a obrazy jsou mu dějiny modernismu – od futurismu přes kubismus a artificialismus až k brutalismu. Akcentuje v nich nejen geometricko-technicistní tvarosloví a jeho formalistní vyznění, ale i podstatné ukotvení v materiálu, jehož formováním (nanášením, hnětením či narušováním) a osobitým barevným laděním vyvstává skrze napětí mezi čistotou formy a enigmatickým obsahem konečný smysl jeho díla.

HLASY MĚSTA – BÁSNÍK JAKUB STROUHAL A JEHO AUTORSKÉ ČTENÍ VE STŘELNIČNÍ ULICI V OSTRAVĚ

FOTOGRAFICKÁ GALERIE FIDUCIA – ELSA RAUEROVÁ: FLOORDROBE CEREMONY

Kurátorské slovo a slovo autorky k výstavě ve Fotografické galerii Fiducia. Soubor Floordrobe Ceremony vychází z autorčiny obsese z oblečení. Musí je neustále shromažďovat a nedovede se jej vzdát. Fotografiemi autoaktů a zároveň textilních skulptur se vyrovnává s touto situací. Čím více variant, textilních protetik se podaří člověku nastřádat, tím větší je jeho domnělá moc nad vlastní identitou. S postupujícím úsilím o stále aktuálnější seberealizaci skrze textil a s touhou po nezměrné variabilitě přichází přehlcení. Fotografický soubor nezachycuje inscenace, ale performativní vyjádření, které staví na osobním vztahu k odívání.

HLASY MĚSTA – PETR STACH A JEHO AUTORSKÉ ČTENÍ V ULICI DR. ŠMERALA V OSTRAVĚ

IN VITRO – 30 let Střední umělecké školy v Ostravě

Výstava je k vidění ve vitrínách Ostravice-Textilie od 1. prosince do 28. února. Sedm pedagožek a pedagogů školy, která letos slaví 30 let, vybralo a oslovilo sedm žákyň a žáků nebo absolventek a absolventů školy s tím, že výtvarná intervence každého z nich se musí vměstnat do rozměrů jedné z vitrín. Ve videu se dozvíte více jak o koncepci výstavy a kurátorech, tak o vystavujících a jejich uměleckých záměrech.

OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY – ELEKTRA

Flamendři, umělci, honorace i podsvětí, Voskovec a Werich a další známé i zapomenuté osobnosti – ti všichni se setkávali ve slavné prvorepublikové kavárně v centru Ostravy. Více o kulturním kvasu v kavárně Elektra s publicistou a básníkem Ivanem Motýlem.

FOTOGRAFICKÁ GALERIE FIDUCIA – MILOSLAV STIBOR: 15 FOTOGRAFIÍ PRO HENRYHO MILLERA

Kurátorské slovo Štěpánky Bieleszové k výstavě slavného českého fotografa Miloslava Stibora ve Fotografické galerii Fiducia. Výstavu FGF pořádá ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.

DEBUTY – Zuzana Husárová a Ľubomír Panák, Tim Postovit, moderuje Roman Polách

Hraniční Debuty – pořad literárních Debutů je v této hraniční době, v níž každodenně ohledáváme hranice našich sociálních a kulturních mezí, zaměřen především na hraniční projevy poezie, a to na velice zajímavé fenomény digitální poezie, vytvořené neuronovými sítěmi, a nesmírně oblíbené performance slam poetry. Vzhledem k epidemiologickým opatřením a rezidenci autorů v Praze jsme tentokrát natáčeli mimo Ostravu, v kavárně a knihkupectví FRA, a děkujeme majitelům a Ondřeji Lipárovi za poskytnutí prostor.

SETKÁNÍ U PAMĚTNÍ DESKY OBĚTEM ZLA U PŘÍLEŽITOSTI DNE BOJE ZA SVOBODU

Videozáznam tradičního setkání u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii u památníku obětem zla v hale Nové radnice v Ostravě. Hovoří primátor města Ostravy Tomáš Macura, zástupce politických vězňů Leo Žídek, historik Petr Šimíček a dokumentaristka Monika Horsáková. Čestnou sokolskou stráž drželi zástupci T.J. Sokol Moravská Ostrava.

HLASY MĚSTA – PETR LIGOCKÝ A JEHO AUTORSKÉ ČTENÍ NA SLEZSKOOSTRAVSKÉM HŘBITOVĚ

Bohumínský básník Petr Ligocký v pilotním dílu nového cyklu Hlasy města.

MARTIN MIKOLÁŠEK O VÝSTAVĚ MARTINY SMUTNÉ V GALERII DOLE