V říjnu vás zveme na několik literárních pořadů. S nakladatelstvím Adolescent společně oslavíme 170 let od Wildeova narození na večeru plném textových koláží, hudby a zvuků , vystoupí mimo jiné Ondřej Macl a Anna Luňáková, pokřtíme také novou knihu Umělec: básně v próze, vydanou v nakladatelství Adolescent, které se mimo jiné zaměřuje na klasickou i současnou queer poezii.
Chystáme také literární vycházku, na níž vám představíme místa meziválečné Ostravy, kde se scházeli ostravští chachaři, jak svou generaci nazval Josef Wechsberg, když o ní jako původní německý Žid psal anglicky. Vystopujeme maďarské surrealisty, nadšené recitátory ruské poezie a nezapomeneme ani na „tyglík“ jazyků, který se potkával „pod laubama“.
Těšit se můžete také na literární pořad Debuty, v němž představíme básnířky Bělu Čápovou (*1995), která bude číst z prvotiny s bangerovým názvem Cucat vnitřní mňau (Malvern, 2024), a Kláru Krásenskou (*1995) se svou první knihou Mýtinami (Viriditas, 2023), která byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku.
Těšíme se na vás!
7. 10. v 18.00 POLIBKY NA WILDEŮV HROB
Literární performance s nakladatelstvím Adolescent
„A z bronzu sochy Bolesti, která trvá věčnost, vytvořil
sochu Rozkoše, která pomíjí v jediném okamžiku.“
Oscar Wilde, v Anglii působící dramatik, prozaik a básník irského původu, známý především svým románem Obraz Doriana Graye nebo dramatem Jak je důležité míti Filipa, je jednou z historických ikon světové queer literatury. Dokládá to i publikace Umělec: básně v próze, vydaná v nakladatelství Adolescent, které se mimo jiné zaměřuje na klasickou i současnou queer poezii. Básně v ní přeložil Ondřej Macl a sám do ní přispěl svým dopisem Wildeovi. Adolescent klasické formy literárních večerů narušuje živelně divokou performancí plnou textových koláží, hudby a zvuků a nejinak tomu bude tento večer, na kterém se společně s Ondřejem Maclem představí také Kino Peklo a Anna Luňáková a společně oslaví 170 let od Wildeova narození.
10. 10. v 18.00 OSTRAVSKÝ CHACHAR JOSEF WECHSBERG A MULTIJAZYKOVÝ TYGLÍK MEZIVÁLEČNÉ LITERÁRNÍ OSTRAVY
Literární procházka
Vycházka s literárními historiky a spoluautory Literární mapy Ostravy, na níž vám představíme místa meziválečné Ostravy, kde se scházeli ostravští chachaři, jak svou generaci nazval Josef Wechsberg, když o ní jako původní německý Žid psal anglicky. Vystopujeme maďarské surrealisty, nadšené recitátory ruské poezie, nezapomeneme na „tyglík“ jazyků, který se potkával „pod laubama“:„Prodávám buty, lunty, čepice, / košile, sukně, baj i střevice, / pentličky, šátky též i bluzečky, / papuče, vejce, čerstvé syrečky.“ Literární krajinou centra Ostravy vás provedou Iva Málková, Jan Malura, Pavel Hruška a Ilona Rozehnalová. Sraz před Fiducií.
22. 10. v 19.00 LITERÁRNÍ DEBUTY VOL. 17 – BĚLA ČÁPOVÁ A KLÁRA KRÁSENSKÁ
Debutující autorky v pořadu básníka Romana Polácha
Básnický večer věnovaný debutovým knihám bude tentokrát patřit různým typům imaginace, díky které můžeme věřit tomu, že svět je stále nekonečný. Běla Čápová (*1995) bude číst z prvotiny s bangerovým názvem Cucat vnitřní mňau (Malvern, 2024), jež čerpá z hlubin brautiganovského typu surrealizující obraznosti, jazykové hravosti a vynalézavosti nonsensu. První kniha Kláry Krásenské (*1995) Mýtinami (Viriditas, 2023), která byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku, rovněž vychází z neustálé imaginativní proměnlivosti, propojenosti reálného a ireálna, z osvěžujících spirituálních zkušeností, s nimiž prochází časoprostory pokojů, měst a lesů.