Dvě události navíc: přednáška o udržitelné architektuře a večer tří oceňovaných básnířek z Polska a ČR

Srdečně vás zveme spolu s Dnem architektury Ostrava a Nadací Olgy Tokarczuk na dva mimořádné večery do Fiducie, které pořádáme mimo program:

čtvrtek 21. 11. 2024 v 18:00 v klubu Fiducia / Zelená utopie nebo udržitelná architektura? / Přednáška architekta Vojtěcha Lekeše. 

Jak může reagovat současná architektura na stále důraznější projevy změny klimatu? Kde leží hranice mezi zelenou utopií a možnostmi současných staveb? Přijďte se dozvědět více na diskuzi s architektem Vojtěchem Lekešem, zakladatelem ostravského NEXT Studia, které se zaměřuje na racionální spojení architektury s udržitelností. Vstup volný.

Pátek 22. 11. v 18:00 v klubu Fiducia / Honek, Iljašenko, Bałdyga / Večer tří oceňovaných básnířek

Česko-polská básnická událost – diskuse básnířek Urszuly Honek, Marie Iljašenko a Zofie Bałdygy. Setkání bude moderovat básník Petr Ligocký. Vstup volný. Pořádá Antikvariát a klub Fiducia a Fundacja Olgi Tokarczuk.

Urszula Honek, autorka mj. sbírek Białe noce (2023) a „Poltergeist” (2024), Marie Iliašenko, básnířka a překladatelka, autorka sbírky Osip míří na jih (2015) a Zofia Bałdyga, autorka mj. sbírek Passe-partout (2006) a Klimat kontynentalny (2021) budou diskutovat o poesii a o jejím překládání do jiného jazyka.  

Medailonky:

Urszula Honek (1987) za svou prozaickou prvotinu, sbírku povídek Białe noce (2023) získala Cenu Conrada, Cenu Kościelských a také nominaci na cenu Paszport Polityki. Tato kniha v  překladu Kate Webster získala letošní nominace na Mezinárodní Bookerovou cenu. Urszula Honek je též nositelkou Ceny Adama Włodeka. Spisovatelské portfolio autorky doplňují básnické sbírky: Sporysz (2015), Pod wezwaniem (2018), Zimowanie (2021) a Poltergeist (2024). V roce 2024 Urszula Honek získala prestižní Cenu Václava Buriana (Cena diváků). 

Marie Iljašenko (1983) je česká básnířka, spisovatelka a překladatelka. Narodila se v Kyjevě v rodině ukrajinsko-česko-polského původu. Dosud vydala dvě sbírky básní, za svoje texty byla nominováná na několik cen, mj na Drážďanskou cenu lyriky a na Cenu Václava Buriana. Za esej Jsem všudezdejší věnovanou středoevropské identitě, byla v loňském roce oceněna Cenou Toma Stopparda. Překládá současnou poesii z polštiny a ukrajinštiny.

Zofia Bałdyga (1987) je básnířka a překladatelka nejnovější české a slovenské poesie. Autorka básnických sbírek: Passe-partout (2006), Współgłoski (2010), Kto kupi tak małe kraje (2017) a Klimat kontynentalny (2021). Připravila také antologii ženské poesie Sąsiadki. 10 poetek czeskich (2020) a Sąsiadki. 10 poetek słowackich (2022). Za svou překladatelskou činnost získala v 2021 roce Cenu Literatury na Świecie (kategorie Mladá tvář). V roce 2024 byla za svůj basnický debut v češtině Poslední cestopisy nominována na českou literární cenu Magnesia Litera.