V prosinci do Fiducie přijede známá odbornice na surrealismus Anna Pravdová, kurátorka výstav Toyen či Ecole de Paris – v diskusi 9. 12. vystoupí spolu se surrealistickým básníkem a dokumentaristou Bertrandem Schmittem. Fotografka Jana Šturdíková vystaví ve fotografické galerii 12. 12. nejnovější cyklus fotografií nazvaný Dom, který vychází rovněž formou obsáhlé fotografické publikace v nakladatelství PositiF. Zveme vás také na zahajovací koncert festivalu HLUKOVÆ MYSTERIA 13. 12., na němž vystoupí řada zvukových experimentátorů. Básník Roman Polách představí 19. 12. debutující autorky Bělu Čápovou a Kláru Krásenskou v literárním pořadu Debuty. Zavedeme vás také do Poruby a Pustkovce, kde vás 16. 12. čeká speciální pátrací program okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu. Kromě pátrací hry pokřtíme také dalších pět skládaček Ostravských kulturních stezek. Formou krátkých atraktivních textů, přístupných online a na tištěných skládačkách, veřejnosti v prosinci představíme v pěti okruzích zajímavosti z ostravské architektury a kultury, zmapujeme i málo známé anebo zcela neznámé fenomény – pokřtíme skládačky Romská stezka, Ostravské haldy, Hornické kolonie, Ostravské vily a Světoví architekti v Ostravě. Jednotlivé skládačky pro nás připravovali odborníci na daná témata (historici Martin Strakoš, Romana Rosová, Tomáš Majliš, Nina Pavelčíková a spolek Ostravská nota). V roce 2024 jsme spustili cizojazyčné verze webu ostravskestezky.cz, zájemci tam najdou skládačky v angličtině, polštině, ukrajinštině, ruštině a několika dalších jazycích.
V prosinci také zveřejníme dalších pět nových dílů naší kulturní dokumentární kroniky Ostravské kulturní stopy. Najdete je na webu Fiducie v sekci Fiducia online, na YouTube a dalších streamovacích platformách. Letos se v dokumentech věnujeme tématům: Velká Ostrava, Vítkovické nádraží a bruselský styl, Ostravská pohornická krajina (2 díly) a Erich Mendelsohn a Ostrava.
Zároveň v prosinci zveřejníme pět metodických listů pro pedagogy a studenty středních škol, které připravujeme s pedagogy Petrem Šimíčkem a Jiřím Sovadinou z gymnázia Olgy Havlové. Zájemci z řad veřejnosti budou mít k dispozici také takzvané mikrostudie – 5 textů věnovaných jednotlivým tématům této unikátní ostravské kulturní kroniky. Mikrostudie připravujeme s historičkou umění Gabrielou Pelikánovou.
V neposlední řadě finišujeme přípravu dvou knih, které pokřtíme na začátku roku 2025. Můžete se těšit na sebrané dílo neprávem zapomenutého anarchistického básníka Kamila Berdycha, které vychází 110 let od básníkova úmrtí. S Ostravou Berdycha pojilo přátelství s Bohuslavem Šádou, díky jehož dopisu adresovanému Kamillu Reslerovi (velkému propagátorovi Berdychova díla, který také do Ostravy jezdil, a dokonce tu spolu s dalšími vydával bibliofilie) o Berdychovi dnes máme alespoň nějaké osobní informace. Editorem knihy je literární historik Michal Jareš, který mnoho let shromažďuje Berdychovo dílo a vše, co o něm bylo napsáno, včetně archivních dokumentů a rukopisů. Kniha vyjde v naší nové edici Trinity s ilustracemi malíře Jakuba Janovského v grafické úpravě Kristíny Pupákové a návrhem originální vazby od Gabriely Pilařové.
Několik let pracujeme spolu s Ostravskou univerzitou na projektu Literární Ostrava. Aktuálně dokončujeme druhý díl knihy, nazvaný Ostrava je, když…, ve kterém najdete eseje literárního historika Pavla Hrušky. Kniha by měla přinést dosud nepublikované a tematicky mnohdy i dosud neprobádané pohledy na Ostravu skrze literární témata, motivy a symboly. Téma reflexe ostravské krajiny, historie i architektury v literárních dílech českých i některých zahraničních autorů je pro ostravskou laickou, ale i odbornou veřejnost atraktivní a dosud souhrnně v knize nezpracované. Obě knihy ze série Literární Ostrava pokřtíme v prvním čtvrtletí roku 2025 v rámci stejnojmenného týdenního festivalu, na němž budeme spolupracovat s řadou ostravských kulturních organizací.
Budeme se těšit na to, že všechny tyto radostné události budeme sdílet s vámi. Přejeme vám klidné svátky a ať vám kultura dělá radost i v roce 2025.
VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA ANTIKVARIÁTU I GALERIÍ
do 20. 12. 2024 pondělí–pátek 10.00–18.00
od 21. 12. 2024 do 1. 1. 2025 zavřeno
od 2. 1. 2025 pondělí–pátek 10.00–18.00
PODROBNÝ PROGRAM:
9.12. v 18:00 Anna Pravdová a Bertrand Schmitt: nejen o umění a surrealismu
Debata s kurátorkou výstav Toyen či Ecole de Paris a dokumentaristou a básníkem.
Anna Pravdová je kurátorkou Národní galerie Praha, vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na pařížské Sorbonně. Zabývá se výtvarným uměním 20. století, především česko-francouzskými kulturními vztahy.
Připravila mj. výstavy Toyen – snící rebelka (ve spolupráci s A. Görgen-Lammers a A. Le Brun), která kromě Prahy proběhla v Hamburger Kunsthalle a pařížském Musée d’art moderne, Josef Šíma – Cesta k Vysoké hře (ve spolupráci s P. Ingerlem a Moravskou galerií v Brně), Bonjour, Monsieur Gauguin: čeští umělci v Bretani 1850–1950 (ve spolupráci s K. Hochmuth) či École de Paris, aktuálně k vidění ve Valdštejnské jízdárně. Je autorkou knihy Zastihla je noc. Čeští výtvarní umělci ve Francii 1938–1945 (2009). Za svou práci obdržela několik ocenění, například francouzský Řád umění a literatury.
Bertrand Schmitt je básník, člen pařížské i pražské surrealistické skupiny, esejista (Znamení surrealismu, 2021), režisér filmů Chiméry Jana a Evy Švankmajerových (s M. Leclercem, 2000), Vzdor básníků (s P.-A. Sauvageotem, 2013) a dokumentu o J. Heislerovi, který právě dokončuje. Je rovněž spoluautorem katalogu k výstavě Jan Švankmajer: možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou (2013) a monografie Eva Švankmajerová – jsem malířka (2023).
Moderuje Mariana Orawczak Kunešová.
12. 12. v 18.30 JANA ŠTURDÍKOVÁ: DOM / HOUSE
Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia
Vypínač, dlaždička, klika, zásuvka, tlačítko na přivolání výtahu. Obyčejné detaily domů a bytů, které jsou pevně ukotveny v našem vědomí, denně se jich dotýkáme očima i prsty, ale nevěnujeme jim pozornost. Možná si je ani nedokážeme přesně vybavit, rozhodně nás ale nenapadne je vyfotografovat. Jana Šturdíková více než deset let v deseti bytech zaznamenávala od kotelny až po hromosvod původní prvky běžného funkcionalistického domu, postaveného v Bratislavě v roce 1936 židovským architektem Alexandrem Skuteckým.
Jana Šturdíková (*1983) vystudovala dramaturgii na VŠMU v Bratislavě, fotografii na VŠVU v Bratislavě a na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vystavovala na festivalech Měsíc fotografie v Bratislavě či Mois de la Photo v Paříži. Od roku 2015 dlouhodobě pracovala na rozsáhlém fotografickém projektu Châteaux po našom o chátrajících zámečcích Slovenska, který byl publikován i ve formě úspěšné fotografické knihy. Její nejnovější projekt Dom vychází rovněž formou obsáhlé fotografické publikace v nakladatelství PositiF.
13. 12. v 18.00 HLUKOVÆ MYSTERIA
Úvodní koncert festivalu a současně poslední koncert ve Fiducii
Vystoupí formace Skovka a Kmotřenka a také zvukoví experimentátoři Kasha Potrohosh, Michal Kindernay, Petr Válek, Tomáš Knoflíček a Martin Režný. Začátek už v 18 hodin. Večerní program poté pokračuje od 22 hodin v Otvoru v Docku a v sobotu od 17 hodin v klubu Rock Hill.
16. 12. v 18.00 PÁTRACÍ HRA ANEB HRAVÉ PUTOVÁNÍ PORUBOU A PUSTKOVCEM / KŘEST SKLÁDAČEK OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STEZKY
Pátrání pro rodiny a milovníky Ostravy, křest brožury a skládaček
Pojďte s námi objevovat Porubu a Pustkovec hravou a tvůrčí formou! Po cestě vás čekají speciální úkoly, hádanky a poetické výstupy okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu. Na Alšově náměstí pak pokřtíme druhou ze série pouličních pátracích her, brožuru Pátrání v Porubě a Pustkovci, kterou opět připravil spolek Fiducia s pedagogy Petrem Šimíčkem a Jiřím Sovadinou z gymnázia Olgy Havlové. Zároveň pokřtíme 5 skládaček Ostravských kulturních stezek. Sraz v Porubě před Duhou (autobusová zastávka Duha).
V brožuře Pátrání v Porubě a Pustkovci najdete listy s dílčími úkoly, které se vztahují k jednotlivým stavbám, památečním objektům a také důležitým událostem v dějinách těchto městských částí, jež jsou ve veřejném prostoru nějakým způsobem reflektovány. Po křtu bude pátrací hra bezplatně přístupná pro všechny zájemce o netradiční poznávání Ostravy v Antikvariátu a klubu Fiducia s tím, že ve Fiducii naleznete i správné odpovědi a budete se moci zapojit do soutěže o drobné ceny.
19. 12. v 18.00 LITERÁRNÍ DEBUTY VOL. 17 – BĚLA ČÁPOVÁ A KLÁRA KRÁSENSKÁ
Debutující autorky v pořadu básníka Romana Polácha
Básnický večer věnovaný debutovým knihám bude tentokrát patřit různým typům imaginace, díky které můžeme věřit tomu, že svět je stále nekonečný. Běla Čápová (*1995) bude číst z prvotiny s bangerovým názvem Cucat vnitřní mňau (Malvern, 2024), jež čerpá z hlubin brautiganovského typu surrealizující obraznosti, jazykové hravosti a vynalézavosti nonsensu. Z neustálé imaginativní proměnlivosti, propojenosti reálného a ireálna, z osvěžujících spirituálních zkušeností, s nimiž prochází časoprostory pokojů, měst a lesů, vychází rovněž první kniha Kláry Krásenské (*1995) Mýtinami (Viriditas, 2023), která byla nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Debut roku.
ZVEŘEJNÍME NOVÉ DÍLY DOKUMENTŮ OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY, MIKROSTUDIE A METODICKÉ LISTY
V prosinci zveřejníme dalších pět nových dílů naší kulturní dokumentární kroniky Ostravské kulturní stopy. Najdete je na webu Fiducie v sekci Fiducia online, na YouTube a dalších streamovacích platformách. Letos se v dokumentech věnujeme tématům: Velká Ostrava, Vítkovické nádraží a bruselský styl, Ostravská pohornická krajina (2 díly) a Erich Mendelsohn a Ostrava.
Zároveň v prosinci zveřejníme pět metodických listů pro pedagogy a studenty středních škol, které připravujeme s pedagogy Petrem Šimíčkem a Jiřím Sovadinou z gymnázia Olgy Havlové. Zájemci z řad veřejnosti budou mít k dispozici také takzvané mikrostudie – 5 textů věnovaných jednotlivým tématům této unikátní ostravské kulturní kroniky. Mikrostudie připravujeme s historičkou umění Gabrielou Pelikánovou.
POKŘTÍME NOVÉ SKLÁDAČKY OSTRAVSKÝCH KULTURNÍCH STEZEK
V rámci pátrací hry v Porubě pokřtíme 19. prosince také dalších pět skládaček Ostravských kulturních stezek. Formou krátkých atraktivních textů, přístupných online a na tištěných skládačkách, veřejnosti v prosinci představíme v pěti okruzích zajímavosti z ostravské architektury a kultury, zmapujeme i málo známé anebo zcela neznámé fenomény. V prosinci pokřtíme skládačky Romská stezka, Ostravské haldy, Hornické kolonie, Ostravské vily a Světoví architekti v Ostravě. Jednotlivé skládačky pro nás připravovali odborníci na daná témata (historici Martin Strakoš, Romana Rosová, Tomáš Majliš, Nina Pavelčíková a spolek Ostravská nota). V roce 2024 jsme spustili cizojazyčné verze webu ostravskestezky.cz, zájemci tam najdou skládačky v angličtině, polštině, ukrajinštině, ruštině a několika dalších jazycích.
PŘIPRAVUJEME DVĚ KNIHY – SEBRANÉ DÍLO KAMILA BERDYCHA A DVOJKNIHU LITERÁRNÍ OSTRAVA A OSTRAVA JE, KDYŽ…
Na začátku roku 2025 pokřtíme dvě nové knihy, které vydává spolek Fiducia. Můžete se těšit na sebrané dílo neprávem zapomenutého anarchistického básníka Kamila Berdycha, které vychází 110 let od básníkova úmrtí. S Ostravou Berdycha pojilo přátelství s Bohuslavem Šádou, díky jehož dopisu adresovanému Kamillu Reslerovi (velkému propagátorovi Berdychova díla, který také do Ostravy jezdil, a dokonce tu spolu s dalšími vydával bibliofilie) o Berdychovi dnes máme alespoň nějaké osobní informace.
Editorem knihy je literární historik Michal Jareš, který mnoho let shromažďuje Berdychovo dílo a vše, co o něm bylo napsáno, včetně archivních dokumentů a rukopisů. Kniha vyjde v naší nové edici Trinity s ilustracemi malíře Jakuba Janovského v grafické úpravě Kristíny Pupákové a návrhem vazby od Gabriely Pilařové.
Několik let pracujeme spolu s Ostravskou univerzitou na projektu Literární Ostrava. Aktuálně dokončujeme druhý díl knihy, nazvaný Ostrava je, když…, ve kterém najdete eseje literárního historika Pavla Hrušky. Kniha by měla přinést dosud nepublikované a tematicky mnohdy i dosud neprobádané pohledy na Ostravu skrze literární témata, motivy a symboly. Téma reflexe ostravské krajiny, historie i architektury v literárních dílech českých i některých zahraničních autorů je pro ostravskou laickou, ale i odbornou veřejnost atraktivní a dosud souhrnně v knize nezpracovanaé.
Obě knihy ze série Literární Ostrava pokřtíme v prvním čtvrtletí roku 2025 v rámci stejnojmenného týdenního festivalu, na němž budeme spolupracovat s řadou ostravských kulturních organizací.
VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA ANTIKVARIÁTU I GALERIÍ
do 20. 12. 2024 pondělí–pátek 10.00–18.00
od 21. 12. 2024 do 1. 1. 2025 zavřeno
od 2. 1. 2025 pondělí–pátek 10.00–18.00