Milí přátelé, od ledna 2025 pro vás budeme připravovat kulturní program jako dvouměsíčník. Skrze omezení množství tištěných letáků/programů se připojujeme ke snaze o udržitelnost. Za novou vizuální podobou programu stojí grafička Kristína Pupáková. V lednu a únoru se můžete těšit na několik výstav současných českých umělců, vycházku za doly Slezské Ostravy, představení nové knihy známého novináře Radka Bartoníčka, setkání nad knihou Neposlední slova a diskusi o situaci ruských politických vězňů, přednášku historičky Hany Krutílkové nejen o ostravských ženách/političkách za habsburské monarchie, přednášku historika umění Martina Strakoše o brutalismu v architektuře či křest bulletinu Krásná Ostrava a komentovanou prohlídku výstavy Ostravského muzea s názvem Lauby. Na počátku roku pro vás chystáme také křest tří knih, na nichž jsme pracovali poslední čtyři roky. První z nich pokřtíme v únoru v rámci diskuse o české anarchistické poezii. Představíme vám rovněž edukační materiály pro učitele a žáky, jež doprovodí náš dokumentační projekt Ostravské kulturní stopy. Na speciálních stojáncích najdete ve Fiducii také nové skládačky Ostravských kulturních stezek, mapující ostravské haldy, hornické kolonie, světové architekty, cenné ostravské vily a místa, spojená s historií a současností ostravských Romů. Stezky již najdete i v online podobě na webu v několika jazykových mutacích. Ve Fiducii najdete rovněž první dvě pátrací hry Přívozem a Porubou/Pustkovcem, v roce 2025 vytvoříme další dvě, tentokrát Vítkovicemi a ostravským Hlučínskem.
Pokud jde o směřování našich kulturních aktivit v roce 2025, můžete se těšit nejen na akce věnované architektuře, literatuře, současnému umění či popularizačním aktivitám zaměřeným na ostravskou historii a současnost, ale také na naši dokumentační a edukační činnost, jež bude opět zacílena na mapování ostravské historie a kultury. Kulturní akce budeme pořádat nejen v domovském prostředí klubu či jeho okolí, ale stejně jako v předchozích letech po celé Ostravě.
Moc se těšíme na setkávání s vámi i v roce 2025!
PROGRAM V LEDNU A V ÚNORU
9. 1. V 18.00 ZA DOLY SLEZSKÉ OSTRAVY
Komentovaná vycházka s popularizátorem ostravské historie a provozovatelem webu Historická Ostrava Lukášem Gliniarczykem
Během vycházky navštívíme místa, na kterých si přiblížíme historii obce Polská Ostrava, povíme si příběhy o objevení a těžbě uhlí a prozkoumáme změny v krajině přímo v terénu. Trasa povede částmi, kde bylo objeveno uhlí, starými i zaniklými koloniemi, bývalými doly, rekultivovanými místy a dalšími zajímavostmi. Připravte se na úžasnou cestu plnou zajímavých informací a krásné přírody. Sraz u kostela sv. Josefa na Těšínské ulici.
Dobrou obuv a svítilny s sebou. Vstupné dobrovolné.
13. 1. V 18.00 VÁCLAV BUCHTELÍK: „AŽ PŘÍLIŠ MOJE SRDCE MAKÁ“
Vernisáž výstavy v Galerii Dole
V ostravské galerii Dole představí své obrazy a objekty výrazný mladý malíř Václav Buchtelík, jehož osobitý výtvarný jazyk si již získal renomé na ostravské i republikové výtvarné scéně. Prací s osobní imagerií, která – přetavená do malby – získává obecnější možnosti výkladu, zasahuje několik generací diváků. Jeho nejnovější cyklus obrazů je inspirován vztahem. Vztahem muže a ženy. Vztahem dvou lidí s jejich danostmi, očekáváními, limity komunikace i duchovními přesahy. Autor řeší toto téma vitálně a zároveň výtvarně. Kurátorem výstavy je Daniel Balabán. Výstava potrvá do 19. 2. 2025.
23. 1. V 18.00 NEPOSLEDNÍ SLOVA – PROSLOVY RUSKÝCH POLITICKÝCH VĚZŇŮ
Ostravský křest knihy a diskuse o situaci ruských politických vězňů
V českém překladu vyšel soubor proslovů pronesených ruskými politickými vězni těsně před vynesením rozsudku ve vykonstruovaných procesech. O knize a o situaci nespravedlivě odsouzených budeme debatovat s redaktorkou Marinou Feltlovou a Alexandrou Skorvid z organizace Gulag.cz. Ukázky z knihy bude číst herečka Karolína Vyhlídal Hýsková. Zájemci budou moci během večera napsat dopis nebo pohled některému z politických vězňů.
V současném Rusku je jedním z mála míst, kde můžete otevřeně říct, co si myslíte, prosklená klec v soudní síni. Právě odtud mohou obvinění těsně před vynesením rozsudku pronést své poslední slovo. Soubor textů 29 politických vězňů představuje průřez ruskou společností a časově pokrývá období od roku 2010 do roku 2023. Najdete v něm projevy známých politiků, podnikatelů, umělců či novinářů jako Michail Chodorkovskij, Alexej Navalnyj, Ilja Jašin, Vladimir Kara-Murza, Kirill Serebrennikov nebo Marie Aljochinová, ale i zcela neznámých studentů či aktivistů, vojáka či kmenového stařešiny.
29. 1. V 18.00 CESTY OSTRAVSKÝCH ŽEN DO „SVĚTA POLITIKY“ ZA HABSBURSKÉ MONARCHIE
Přednáška historičky Hany Krutílkové a prezentace knihy
Byly ženy 19. století opravdu jen „přívažkem“ mužů, jejich „doplňkem“? Jaké formy jejich aktivismu si dnes připomínáme? Zaměřujeme se při připomínání žen pouze ty tzv. velké? Účastnily se ženy politického života už před rokem 1914, tedy v době, kdy oficiálně neměly politická práva? Jaké byly formy jejich zapojení? A jak toto vše na národnostně a politicky pestré mapě Ostravska probíhalo? Na tyto otázky se pokusí odpovědět historička Moravského zemského muzea Hana Krutílková, autorka knihy Disciplinované buřičky: Ženy v politických stranách na Moravě do roku 1914.
30. 1. V 18.00 JIŘÍ SURŮVKA: „KDYŽ TI VÍTR NAPNE PLACHTU…“
Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia
Výstava představí výběr autorových fotografií vytvořených v novém miléniu, které spojuje ironický pohled na současný svět a forma výtvarné fotografie s epickým obsahem. Fotografie vznikaly paralelně s autorovými digitálně vytvářenými kolážemi, výsledkem jsou tedy mystifikační performativní fotografie – zobrazují akce, které se nikdy nestaly, nebo je reálný fotografický obraz přetvářen a metaforicky sugeruje zcela novou výpověď, jež původní situaci posouvá do nových souvislostí. Kromě digitálních fotografií bude výstava obsahovat i videoprojekce několika autorových performancí. Výstava se koná v rámci projektu Nová média ve FGF. Potrvá do 14. 3. 2025.
Jiří Surůvka je český současný malíř, performer, fotograf, kurátor, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel performance skupiny Předkapela Lozinski, výtvarné skupiny Přirození (1988–1992) a kabaretu Návrat mistrů zábavy. Působí jako vyučující a vedoucí ateliéru video-multimedia-performance na katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity.
10. 2. V 18.00 NOVINAŘINA JE MŮJ ŽIVOT
Debata publicistů Radka Bartoníčka a Jana Žabky
Dlouholetý novinář Radek Bartoníček ze serveru Aktuálně.cz bude o radostech a strastech své profese hovořit s Janem Žabkou, spoluzakladatelem a novinářem regionální redakce Okraj, která se zaměřuje na investigativní a analytickou žurnalistiku v Moravskoslezském kraji. Hlavní přikázání, podle nějž se řídil celý profesní život novináře Radka Bartoníčka, zní: „Být u toho tady a teď.“ Referoval o rozpadu Československa, pokrýval nespočet voleb a zlomových událostí, dělal rozhovory s vrcholovými politiky a dával hlas i lidem, kteří běžně slyšet nejsou. Jak to vypadá, když je práce zároveň posláním, vášní i koníčkem? Dá se stoprocentní oddanost žurnalistice skloubit s rodinou a osobním životem? Tyto i další otázky otevře diskuse nad novou knihou Radka Bartoníčka Novinařina je můj život.
12. 2. V 18.00 BRUTALISMUS V BETONU, OCELI A CIHLE VE SVĚTĚ I DOMA + VČERA A DNES
Přednáška historika umění Martina Strakoše
Jak vypadaly počátky brutalismu a jak probíhal vývoj brutalismu v betonu, v oceli a cihlách? Proč se často píše o betonovém brutalismu a mnohem méně o brutalismu ocelovém nebo cihlovém? Jakou podobu nabral brutalismus ve světě a jakou v domácím českém prostředí? A jaký význam měla iniciativa SOS Brutalismus v posledních letech? Pozornost budeme věnovat nejen těmto otázkám, ale i začátkům brutalismu na přelomu 40. a 50. let 20. století ve Velké Británii, následně jeho rozvoji v 50. a 60. letech ve světovém kontextu a transformaci tohoto stylového modu moderní architektury v českém prostředí. Pozornost se zaměří i na to, jakým způsobem tuto architekturu reflektuje nynější společnost, jak se daří příklady brutalismu památkově chránit a proč jsou mnohé stavby té doby ohroženy zánikem. Z toho vyplyne i odpověď na otázky, proč bychom měli uvedenému termínu lépe rozumět a proč bychom měli brutalistním stavbám lépe rozumět, a to nejen na příkladech staveb z Prahy, Brna či Ostravy.
19. 2. V 17.00 LAUBY – PŘÍBĚH ZMIZELÉ OSTRAVSKÉ ZÁSTAVBY OČIMA ARCHEOLOGIE
Komentovaná prohlídka výstavy „Lauby – světla a stíny Ostravy“ s archeologem Zbyňkem Moravcem a křest bulletinu Krásná Ostrava 2/2024
Jako „Lauby“ nebo též „pod laubami“ byly označovány domy s podloubím na ulici Velké na rohu dnešního Masarykova náměstí v centru Ostravy. V první polovině 20. století neměly dobrou pověst, během éry komunismu byly všechny postupně zbourány a dnes bychom po nich v rámci urbanismu města nenalezli žádnou památku. Pojďte se s autorem výstavy, archeologem Zbyňkem Moravcem, projít výstavou Lauby – světla a stíny Ostravy, věnovanou tomuto ostravskému fenoménu. Na závěr pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. Pořádáme ve spolupráci s Ostravským muzeem a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu. POZOR, koná se v Ostravském muzeu.
24. 2. V 18.00 DÁVID ČERŤANSKÝ: WHERE THE MAPS BURN
Vernisáž výstavy v Galerii Dole
Slovenský umělec Dávid Čerťanský (*1998) často využívá barvu k zachycení psychického rozpoložení postav nebo k vyjádření ambivalentních nálad spojených se zobrazeným prostředím či situací. Soustředí se přitom na introvertní a často statické mikropříběhy plné vnitřního napětí. Zatímco dřív pracoval s motivem obrazu v obraze, ve své aktuální sérii, v níž se často objevuje motiv svitku či ohořelé mapy, tento způsob práce začíná zvolna opouštět. Změnou zabarvení a také akcentací motivu plynutí času míří k symbolickému komentáři o mnohosti individuálních perspektiv nazírání světa a jejich akceptované oprávněnosti.
Dávid Čerťanský absolvoval malířský ateliér IV Marka Meduny a Petra Duba na pražské AVU v roce 2023. Výstavou v Galerii Dole se poprvé samostatně představuje ostravskému publiku. Výstava potrvá do 4. 4. 2025.
27. 2. V 18.00 KAMIL BERDYCH A ANARCHISTICKÁ POEZIE
Křest knihy a diskuse s editorem Michalem Jarešem
Slavnostní uvedení sebraného díla básníka Kamila Berdycha (od jehož úmrtí uplynulo loni 110 let) a diskuse s editorem jeho díla Michalem Jarešem o fenoménu anarchistické poezie v českých zemích i na Ostravsku. Knihu Berdychova sebraného díla nazvanou V srdcích zima nelítostná, kterou vydala Fiducia, doplní debata, v níž připomeneme nejen Berdychův život, ale také kontext anarchistické poezie, k níž se Berdych hlásil. Moderuje Libor Magdoň, básně bude číst herečka Karolína Vyhlídal Hýsková.