Naše aktivity

Jsme jednou z nejdéle fungujících kulturních institucí v kraji, patříme mezi nejznámější nezávislé kluby Moravskoslezského kraje.  Antikvariát, který je jedním z největších na Moravě,  byl založen Ilonou a Jiřím Rozehnalovými v roce 1998  u kostela v Ostravě- Mariánských Horách. Od dubna 1999 působíme již na nynější adrese na Mlýnské ulici.

Jsme patrioti, kterým záleží na Ostravě a na tom, jaká je a bude. Angažujeme se v otázkách rozvoje města Ostravy, organizujeme diskuze na ožehavá témata, iniciovali jsme několik různých petic. Zapojili jsme se do debaty o budoucnosti industriálních památek v Dolních Vítkovicích, lipové aleje v Komenského sadech, budoucí podobě oblasti Nové Karoliny či diskusí o vědecké knihovně přezdívané Černá kostka. Zajímáme se o osud historických městských jatek, o obchodní dům Ostravica-Textilia a další ohrožené městské památky. 

Jsme skupina nadšenců, která se snaží přiblížit vám to nejzajímavější z oblasti literatury, architektury, historie či industriálního dědictví. Pořádáme výstavy současného umění a fotografie, aktivity zaměřené na veřejný prostor, besedy s mimořádnými a zajímavými osobnostmi České republiky i zahraničí, autorská čtení, workshopy pro děti, veřejné debaty, komentované procházky, či komunitní akce s velkou sítí dobrovolníků. Spolupracujeme s katedrou české literatury Ostravské univerzity, Národním památkovým ústavem Ostrava, Archivem města Ostravy, Fakultou umění Ostravské univerzity, Slezskou univerzitou v Opavě, Národním divadlem moravskoslezským a řadou dalších institucí.

Spolek Fiducia jsme založili v roce 2001 a kromě kulturních aktivit jsme vydali několik publikací věnovaných historii Ostravy a Opavy, provozujeme také databázi ostravských soch a databázi ostravských památek. Od roku 2013 ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu upravujeme veřejná místa Ostravy, v prostoru našeho města tak můžete najít nejrůznější květináče, lavičky, bylinkové zahrádky, poetické cedulky nebo poetické popelnice. Vytváříme pamětní desky a instalujeme naučné cedulky významným osobnostem ostravské kultury ( v roce 2014 Jaromír a Dolores Šavrdovi, v roce 2015 Karel Biňovec, Vladimír Macura, v roce 2016 Zdeněk Jirotka a Václav Havel, v roce 2018 Zdeněk Rossmann, v roce 2019 Augustin Handzel). Od roku 2013 vydáváme pravidelně 4x ročně bulletin Krásná Ostrava

V prostorách Fiducie působí Galerie Dole, založená v roce 2006. O výstavní program se od počátku stará šéfkurátor Martin Mikolášek s týmem přizvaných kurátorů ( v posledních letech například Jiří Ptáček, Petr Vaňous, Martin Dostál, Vladislav Holec, František Kowolowski). Galerie se zaměřuje na současnou malbu a vystavuje především mladé tvůrce z celé České republiky. Od roku 2007 připojila k aktivitám galerie výtvarnice Marcela Lysáčková dětský ateliér reflektující jednotlivé výstavy. Od roku 2006  galerie pravidelně vydává celoroční katalogy mapující výstavní činnost v jednotlivých letech. 

Fotografická galerie Fiducia byla založena v roce 2001 fotografy Romanem Poláškem a Martinem Popelářem. Jako jedna z mála v České republice se specializuje na fotografické výstavy  – zaměřuje se na prezentaci fotografické tvorby napříč médiem, a dále na multižánrové instalace a nová média. Galerie nevystavuje jen známé osobnosti české a zahraniční fotografie, naopak velký důraz klade na představování mladých tvůrců, objevování talentů či prezentaci studentů uměleckých škol.  Ve svých prostorách uspořádala více než 180 výstav, vydává také katalogy k vybraným výstavám.

Naše aktivity v roce 2020 finančně podporují:

Statutární město Ostravy, Ministerstvo kultury ČR, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, firma Portaflex.