Program na červen

Milí přátelé, z důvodu mimořádných opatření spojených s pandemií koronaviru budeme náš program od června do září uskutečňovat především venku. Všechny akce budeme kvůli dodržení nařízení pořádat až do odvolání  S OMEZENOU KAPACITOU MÍST- venkovní akce s kapacitou 30 osob, akce v klubu s kapacitou 20 osob. Rezervujte si proto včas místa k sezení osobně v antikvariátu a nebo telefonicky na čísle 596 117 312 (po – pá 10:00 – 18:00).

Antikvariát i galerie jsou otevřeny v pracovní dny od 10:00 do 18:00, vybaveny desinfekcí a dodržují všechna doporučení tak, abyste se u nás cítili bezpečně. V galeriích bude do doby ukončení nouzového stavu omezen maximální počet návštěvníků najednou na 10 osob, abychom byli schopni zajistit rozestupy 2 metry.

4. 6. v 17:30 HALDY TADY PROSTĚ JSOU

Terénní přednáška geomorfologa Jana Lenarta.

Sraz: u dolu Petr Bezruč (na zastávce trolejbusu Revírní bratrská pokladna, trol. č. 104, 106)

Pozor – kapacita pouze 30 osob. 

V době, kdy klademe stále větší důraz na kvalitu veřejného prostoru a krajiny, ve které žijeme, na mnoha místech Česka vyvstává otázka jak naložit s prostory po dobývání surovin. Typickou krajinou po těžbě je Ostravsko. 27 let od ukončení těžby černého uhlí začíná nová generace Ostravanů řešit svůj vztah k památkově chráněným důlním areálům, zatopeným poklesům a haldám, které v krajině zůstaly jako svědkové překotné industrializace a extenzivního předrevolučního dobývání. Výsledky dotazníkového šetření, které probíhalo v rámci výuky na Ostravské univerzitě, ukazují, že vztah k takové krajině se rodí pomalu a ztuha. Přímo v terénu vám geomorfolog Jan Lenart ukáže, jaká jsou specifika a unikáty ostravských hald a představí také čerstvé výsledky dotazníkového šetření. 

Sraz: Sraz: u dolu Petr Bezruč (na zastávce trolejbusu Revírní bratrská pokladna, trol. č. 104, 106)

.

14. 6. 10:00 – 18:00 Ostravský výlet do Polaneckého lesa

Průvodci: botanička Zdenka Rozbrojová, historik umění Martin Strakoš, literární kritik Pavel Hruška

Sraz na tramvajové zastávce Horymírova (tram. č. 2 a 7)

Pozor – kapacita pouze 30 osob. 

Další z výletů s průvodci, kteří se podíleli na poetickém průvodci Cesty do ostravského (v)nitrozemí. Leitmotivem našeho putování bude řeka Odra, která od nepaměti představuje přirozenou hranici mezi Moravou a Slezskem i významnou záštitu života místních obyvatel. Čas od času se ale promění i ve svéhlavého ničitele lidských sídel. Je zkrátka něco jako zdejší Jordán. U slepého ramene Maschinenhausu i v přírodní rezervaci Polanecký les najdeme nejen vzácné rostliny a živočichy, ale také výrazné stopy po lidské činnosti, které ovlivnily tvář tamní přírody. Naše putování ukončíme u splavu v Polance, za pěkného počasí plavky s sebou  

15. 6. v 18:00 Petr Čichoň: LANOVKA NAD LANDEKEM 

Uvedení nového románu spisovatele Petra Čichoně v Husově sadu. 

Sraz u Fiducie v 18:00. 

Pozor – kapacita pouze 30 osob. 

Jako hosté vystoupí: literární kritik Pavel Hruška, básník Petr Hruška, básník Vít Slíva, večerem bude provázet básník a publicista Ivan Motýl.

Uvedení nového románu spisovatele Petra Čichoně Lanovka pod LAndekem (Host, 2020), který je příběhem rodiny, jež žije v domku pod landeckou skálou na periferii Ostravy a jejíž pokojný život je narušen stavbou lanovky, která má spojovat bývalý průmyslový areál Dolních Vítkovic s Landekem.  Básník a spisovatel Petr Čichoň pochází z Hlučínska a žije v Brně. Za sbírku Pruské balady byl navržen na Drážďanskou cenu lyriky. Svou poezii zhudebňuje a deklamuje za doprovodu loutny. Za Slezský román (2011) byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. 

„…se vybavim, jak ju Hannes na Landek přivez. Bylo to po te velke pandemii, to se dobře pamatuje, a ona hned Grys got, sem rada, že sem na Prajzke!“ 

16.6.2020 v 18:00 Petra Vlčková 

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia.

Výstavu uvede Tomáš Pospěch.

Pozor – kapacita vernisáže pouze 20 osob.

RS je název pro otevřený dlouhotrvající cyklus fotografií, který pojednává o nemoci Roztroušená Skleróza. RS je chronické autonomní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá nervovou soustavu. Projekt reflektuje každodenní kontakt s nemocí a akcentuje skrytou fascinaci nad nekontrolovatelnou proměnnou vlastního těla pomocí fotografií a koláží.

21. 6. v 10:00 Výtvarný ateliér pro děti a jejich rodiče

Za pěkného počasí se koná v Husově sadu.

Ateliér vedou Marcela a Max Lysáčkovi. 

Sraz před Fiducií.

Pozor – kapacita venku pouze 30 osob, uvnitř pouze 20 osob.

23. 6. v 18.00 Náboženská revoluce na Ostravsku 1920

Terénní přednáška historika Martina Jemelky 

 Na závěr pokřtíme červnové číslo bulletinu Krásná Ostrava. 

 Sraz: U kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie v Radvanicích (zastávka trolejbusu č. 101 U Švasty).

Pozor – kapacita pouze 30 osob.

Ferdinand Peroutka označil rok 1920 nejtemnějším časem meziválečného Československa. Národní revoluce Čechů a Slováků plynule přešla do revoluce sociální, jejímiž projevy bylo enormní stávkové hnutí, rozpad sociální demokracie a vznik KSČ. Na Ostravsku se po doznění plebiscitních bouří k sociální revoluci připojila i revoluce náboženská, související s ustavením Církve československé (8. 1. 1920) a její vůbec první náboženské obce v Radvanicích ve Slezsku (15. 1. 1920). Do centra poválečné náboženské revoluce na severovýchodní Moravě a v českém Slezsku se vypravíme společně s Martinem Jemelkou, historikem českého dělnictva a moderních náboženských dějin. Cílem budou kostely církví římskokatolické a československé a „spiritistická kolonie“ v Radvanicích.

26. 6. v 17:30 S barokní poezií ke starobělským Lurdám

Terénní přednáška literárního historika Jana Malury.

Barokní poezii čte herec Šimon Krupa. 

Sraz: na autobusové zastávce Stará Bělá – kulturní dům (autobus č. 26, 55, 59)

Pozor – kapacita pouze 30 osob.

Barokní poezie má mnoho podob a může nečekaně oslovovat i současného člověka. Literární historik Jan Malura představí několik pozoruhodných českých i světových autorů 17. a 18. století, v jejichž tvorbě se hovoří o kráse a její pomíjivosti, smrti a naději, radosti i úzkosti, láskce milostné i duchovní. Představí také básně a písně k putování krajinou a k návštěvě poutního místa.

Terénní přednáška povede od barokního kostela sv. Jana Nepomuckého k poutnímu místu Starobělské Lurdy, kde se nachází více než sto let stará kaplička a studánka. Zakončíme ji  na smyčce tramvají ve Výškovicích (tram. č. 2, 6, 7).

do konce srpna

7 X 7 ZPŮSOBŮ KORONÁRNÍ CIRKULACE 

Výstavní projekt ostravských sedmi neziskových galerií ve vitrínách Ostravice-Textilie. 

Společný projekt galerií Jáma 10, Nibiru, Dukla, Saigon, GAFU, Fotografická galerie Fiducia a Galerii Dole.

Do 20. 6. přihlášky do soutěže

VEŘEJNÁ SOUTĚŽ NA PAMĚTNÍ DESKU VĚNOVANOU
OSTRAVSKÝM OBĚTEM KOMUNISTICKÝCH REPRESÍ

Spolek Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, zástupci politických vězňů 50. let, Sokolem a Gymnáziem Olgy Havlové vypsal veřejnou soutěž na pamětní desku, která bude věnována obětem ostravského monstrprocesu Buchal a spol. Veškeré informace k soutěži najdete na webu www.krasnaostrava.cz, uzávěrka přihlášek je 20. 6. 2020. 

do 8. 7.

PASTRŇÁK

Výstava malíře Petra Pastrňáka v Galerii Dole.

Pro malíře Petra Pastrňáka, severomoravského rodáka z Frýdku – Místku neplatí v umělecké práci dané jistoty. Každým obrazem, ať již ho vytváří na plátno nebo na papír, pokouší své možnosti a otevírá se očekáváním. Na výstavě je zachycen stav malířova malování v posledních letech, s větší či menší připomínkou minulosti. Kurátor: Martin Dostál