Komín přístavby Ostravice-Textilie nově zdobí originální umělecký objekt

V centru Ostravy vznikla umělecká intervence sochařů Gabriely Maňákové a Petra Szyrokého. Je umístěna na dnes již nefunkčním komínu přístavby Ostravice-Textilie a má podobu korouhve, v níž tradičního kohouta nahradil pes. Intervence reaguje vtipnou formou na český protiepidemický systém PES a je součástí výstavy In Vitro – 30 let Střední umělecké školy Ostrava, kterou najdete ve vitrínách bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia.

„Když jsme byli osloveni spolkem Fiducia, abychom komín nějak pojednali, přemýšleli jsme nad tím, co by to mělo být. I když ani jeden z nás není zvyklý ve své tvorbě pracovat tak, že by reagoval na politickou situaci či aktuální dění ve světě, rozhodli jsme se tentokrát současnou výjimečnou situaci přece jen nějak reflektovat,“ vysvětluje Gabriela Maňáková. „Oba jsme učitelé na střední, ještě k tomu umělecké škole, a tak se nás aktuální situace hodně dotýká. Nevíme, co budeme dělat příští týden, jestli se do školy půjde nebo ne. Řešíme, jakou formu učení zvolit. V podstatě už celý rok. Je to jako s počasím, člověk do poslední chvíle neví, co se bude dít,“ doplňuje Petr Szyroki. Vytvořili proto parafrázi na klasickou korouhev – má obruč s číslicemi od jedničky do pětky a uprostřed místo kohouta psa, který se otáčí ve větru a ukazuje na jednotlivé číslice podle toho, jakým směrem vítr fouká. „Když dnes na internetu zadáte slovo pes, tak musíte sjíždět hodně hluboko, abyste se dozvěděli něco o psu-zvířeti,“ konstatuje Petr Szyroki. „PES by nás měl nějak regulovat, ale v podstatě to tak není. Máme pocit, že jsme vydání napospas rozhodnutím vlády, která se mnohdy neřídí rozumem, ale tím, jak zrovna fouká vítr,“ uzavírá Gabriela Maňáková.

Video z instalace intervence zveřejníme v pořadu Fiducia on-line na stránkách spolku Fiducia a vzdělávací internetové televizi Slezské univerzity Lucernatv.cz ve čtvrtek 4. 3. ve 20.00 hodin. Výstava In Vitro zůstane ve vitrínách Ostravice-Textilie ještě do poloviny března. 24. 3. ji nahradí výstava absolventa ostravské Fakulty umění Martina Cihláře. Korouhev na komínu zůstane.

Vznik umělecké intervence inicioval spolek Fiducia, vznikla díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR v rámci podpory projektu výtvarných aktivit Galerie Dole a spolku Fiducia.

Fotografie: Jan Vlček.