V srpnu vzniknou v Ostravě dva další originální velké hmyzí domky, veřejnost si bude moci se sochaři vyrobit malé na balkony

Na osmi místech Ostravy vznikne do konce října 2021 osm originálních kolekcí hmyzích domků, vytvořených ostravskými architekty, sochaři, umělci či designéry, vybraných na základě veřejné soutěže. První domek již vznikl na pozemku mateřské školky Paprsek v Hrabůvce, autorkou je sochařka Marie Seibertová. S projektem Antikvariátu a klubu Fiducia pomáhá okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, Ostravská univerzita a Slezská univerzita – zapojujeme do něj také veřejnost, která si může postupně na osmi speciálních dílnách s umělci vyrobit hmyzí domky a odnést si je bezplatně domů na balkony či zahrady. 

Termíny konání dílen v srpnu

6. 8./15.00–18.00 Hmyz je fajnovy!!! – hmyzí intervence v centru Ostravy

◦ 15.00 Nech brouka žít

   – Křest broukoviště a dočasné hmyzí intervence na náměstí Edvarda Beneše. Ve spolupráci se Statutárním městem Ostrava a Městskými lesy.

◦ 16:00 Hmyzí dílna a okrášlení podchodu v Komenského sadech

   – Dílna pro veřejnost a křest hmyzího domku z dílny sochaře Bedřicha Mrkvy, křest naučných cedulí v podchodu. Přijďte si vyrobit originální hmyzí domek na balkon z kolekce sochaře Bedřicha Mrkvy. Vyrobíme si je spolu s autorem a lektory Lenkou a Ivem Škutovými. Materiál zajištěn, domek bude možné si odnést bezplatně. Pro děti bude připravena „hmyzí dílna“ s lektorkou Elli Motýlovou. Pokřtíme velký hmyzí domek a velkoplošné okrášlení podchodu. Ostravský hmyzí mobiliář vzniká díky podpoře Statutárního města Ostravy z programu Fajnový prostor. Sraz za Novou radnicí u podchodu pro pěší pod Mostem pionýrů.

20. 8./16.00 Hmyzí dílna a prohlídka krytu na Sokolské

Dílna pro veřejnost a křest hmyzího domku Marie Seibertové na Sokolské ulici (za domem č.p. 56 vedle vozovny trolejbusů). Prohlédneme si také málo známý kryt pod domy.

Přijďte si vyrobit originální hmyzí domek na balkon z kolekce sochařky Marie Seibertové. Vyrobíme si je spolu s autorkou a lektory Lenkou a Ivem Škutovými. Materiál zajištěn, domek si bude možné odnést bezplatně. Pro děti bude připravena „hmyzí dílna“ s lektorkou Elli Motýlovou, prohlédneme si také kryt civilní ochrany, který se nachází na pozemku, kde vznikne hmyzí domek. V rámci intervence bude opraven a okrášlen výduch krytu. Pořádáme ve spolupráci s realizátory projektu Fajnová Sokolská napříč generacemi.

Součástí je edukační kampaň zaměřená na záchranu hmyzu, která se snaží přinést odpovědi na otázky, proč hmyz ve městě potřebujeme a jak mu konkrétně v Ostravě může každý z nás pomoci. Videa s biologem Petrem Kočárkem z Ostravské univerzity jsou ke zhlédnutí na webu klubu Fiducia a na stránce vzdělávací televize Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě LucernaTV

Hmyzí domky jsou totiž jednou z vhodných a účinných cest, jak pracovat s veřejným prostorem v kontextu zmírnění dopadu klimatických změn na jeho obyvatele (tedy nejen člověka, ale také živočichy a rostliny). Mohou fungovat v místech, kde není jiná možnost, jak hmyzu připravit přijatelné podmínky – například ve vnitroblocích, na náměstích, v parcích a dalších veřejných místech, kde by bylo jinak problematické ponechávat například zarostlé kouty. Velkou výhodou hmyzích domků je jejich bezpečnost – hmyzí domky osidluje pouze samotářský hmyz (včelky, vosičky, brouci ad.), který není vůči lidem agresivní, nerojí se – z těchto důvodů v posledních letech rychle roste jejich popularita a umístit je lze bez obav i na komunitní místa. 

Projekt Hmyz je fajnovy!!! aneb Ostravský hmyzí mobiliář je financován dotací Statutárního města Ostrava v rámci dotačního programu fajnOVY prostor.

Další termíny hmyzích dílen

sochař Petr Szyroki 10. 9. v Přívoze za kostelem za ptačí voliérou

architekt Jiří Markevič 17. 9. na Černé louce za dětským hřištěm

sochař Josef Kukučka 24. 9.  u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity na Slezské Ostravě

sochařka Gabriela Maňáková 1. 10. v parčíku před gymnáziem Olgy Havlové v Porubě

sochař Lukáš Dvorský 8. 10. na zelené ploše vedle gymnázia v Hrabůvce

Srdečně zveme také na diskusi, zaměřenou na ostravskou krajinu

◦ 11. 8. v 18.00 Ostravské pozemšťanství

   – Neexpertní svědectví o změnách krajiny na Ostravsku v důsledku klimatické krize. Společná debata, inspirovaná příspěvky hostů na téma pozemšťanství a hledání způsobů, jak zobrazovat klimatickou krizi a mluvit o ní mimo slovník současné vědy a politiky. Budeme se navzájem ptát, co utváří prostředí, které obýváme, a jak se příroda kolem nás, v Ostravě a jejím okolí, bez pomoci člověka adaptuje na situace způsobené klimatickou změnou (námi). A jak/zda jsme si těchto změn všimli. Těšíme se na setkání, jehož části budou natáčeny a následně představeny skrze film a audio v rámci 11. ročníku Fotograf Festivalu 2021 nazvaného kurátorem Lukášem Likavčanem „Pozemšťané“.  Hosté budou upřesněni. POZOR: koná se v městské galerii PLATO. 

Pořádá Institut úzkosti, Antikvariát a klub Fiducia, PLATO a Fotograf festival.

Sochařka Marie Seibertová u hmyzího domku na pozemku mateřské školky Paprsek v Hrabůvce.