Hmyzí dílna a prohlídka krytu na Sokolské

Srdečně vás zveme v pátek 20. srpna od 16:00 na dílnu pro veřejnost a křest hmyzího domku Marie Seibertové na Sokolské ulici (za domem č.p. 56 vedle vozovny trolejbusů). Budete si moci prohlédnout také velký kryt civilní ochrany pod domem, ve kterém se nachází zachovaná stará technika!

Přijďte si vyrobit originální hmyzí domek na balkon z kolekce sochařky Marie Seibertové. Vyrobíme si je spolu s autorkou a lektory Lenkou a Ivem Škutovými. Materiál zajištěn, domek si bude možné odnést bezplatně. Pro děti bude připravena „hmyzí dílna“ s lektorkou Elli Motýlovou, prohlédneme si také kryt civilní ochrany, který se nachází na pozemku, kde vznikne hmyzí domek. V rámci intervence bude opraven a okrášlen výduch krytu. Pořádáme ve spolupráci s realizátory projektu Fajnová Sokolská napříč generacemi.

Další termíny hmyzích dílen: 

◦ 10. 9. v 16:00 v Přívoze za kostelem za ptačí voliérou na Zákrejsově ulici, sochař Petr Szyroki

◦ 17. 9. v 16:00 v centru na Černé louce za dětským hřištěm za hlavním pavilonem, architekt Jiří Markevič

◦  24. 9.  v 16:00 na Slezské Ostravě u sídla Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, sochař Josef Kukučka

◦ 1. 10. v 16:00 v Porubě v parčíku před gymnáziem Olgy Havlové, sochařka Gabriela Maňáková

◦  8. 10. v 16:00 v Hrabůvce na zelené ploše vedle gymnázia Františka Hajdy, sochař Lukáš Dvorský

Součástí je edukační kampaň zaměřená na záchranu hmyzu, která se snaží přinést odpovědi na otázky, proč hmyz ve městě potřebujeme a jak mu konkrétně v Ostravě může každý z nás pomoci. Videa s biologem Petrem Kočárkem z Ostravské univerzity jsou ke zhlédnutí na webu klubu Fiducia a na stránce vzdělávací televize Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě LucernaTV

Hmyzí domky jsou totiž jednou z vhodných a účinných cest, jak pracovat s veřejným prostorem v kontextu zmírnění dopadu klimatických změn na jeho obyvatele (tedy nejen člověka, ale také živočichy a rostliny). Mohou fungovat v místech, kde není jiná možnost, jak hmyzu připravit přijatelné podmínky – například ve vnitroblocích, na náměstích, v parcích a dalších veřejných místech, kde by bylo jinak problematické ponechávat například zarostlé kouty. Velkou výhodou hmyzích domků je jejich bezpečnost – hmyzí domky osidluje pouze samotářský hmyz (včelky, vosičky, brouci ad.), který není vůči lidem agresivní, nerojí se – z těchto důvodů v posledních letech rychle roste jejich popularita a umístit je lze bez obav i na komunitní místa. 

Projekt Hmyz je fajnovy!!! aneb Ostravský hmyzí mobiliář je financován dotací Statutárního města Ostrava v rámci dotačního programu fajnOVY prostor.