Literární večery ve Fiducii – Jaromír Typlt a Radek Malý

Srdečně vás zveme na literární večery do Fiducie: 
25. 11. V 18.00 JAROMÍR TYPLT: ROZPÍNÁNÍ RUKOPISŮ V ART BRUT
29. 11. V 18.00 RADEK MALÝ: POEZIE NĚMECKEHO A ČESKÉHO EXPRESIONISMU25. 11. V 18.00 JAROMÍR TYPLT: ROZPÍNÁNÍ RUKOPISŮ V ART BRUT

Básník Jaromír Typlt nás nechá nahlédnout do světa „surového psaní“, a to v ukázkách, ve kterých už někdy přestává být rozlišitelné, kterým jazykem jsou vlastně napsány…Zdeněk Košek, Adolf Wölfli, Aimable a Jayet v podání performera, kurátora a básníka Jaromíra Typlta, který se zabývá nejen experimentální literaturou, ale také dílem Ladislava Zívra, o němž vydal obsáhlou monografii. 

29. 11. V 18.00 RADEK MALÝ: POEZIE NĚMECKEHO A ČESKÉHO EXPRESIONISMU

Přednáška překladatele a spisovatele Radka Malého o literárním expresionismu

Jaké jsou ideové základy literárního expresionismu a kdo jsou jeho zásadní tvůrci? Jakým způsobem reagovali na německý expresionismus čeští autoři? Jak německé expresionisty překládat? Na tyto a další otázky vám odpoví spisovatel, překladatel a vysokoškolský pedagog Radek Malý, autor antologie německého expresionismu, který do češtiny přeložil několik klasiků německy psané poezie a dvěma z nich, Paulu Celanovi a Georgu Traklovi, věnoval i odborné knihy. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za sbírku Vraní zpěvy (2002) a dvou Liter ve výročních knižních cenách Magnesia Litera za sbírku Větrní (Zcestné verše) (2005) a za knihu pro děti Listonoš vítr (2011).