Fiducia v prosinci

Srdečně vás zveme na naše prosincové akce:

1. 12. V 18.00 JAKÁ JE SOUČASNÁ ČESKÁ A SLOVENSKÁ LITERATURA?

Nové fenomény v české a slovenské beletrii v pořadu literárních kritiků Viliama Nádaskaye a Martina Lukáše.

Řeč bude o básnících a básnířkách, kteří si víc než jiní přejí, aby svět byl lepší, širší, spravedlivější – Svatavě Antošové, Romanu Poláchovi, Kristině Láníkové, Zbyňku Fišerovi, Marii Šťastné, Pavlu Rajchmanovi a dalších. Těšit se můžete také na prezentaci vybraných titulů slovenské poezie a prózy z let 2020–2021. Představíme dílo Barbory Hrínové, Nicol Hochholczerové, Dominiky Moravčíkové, Rudolfa Juroleka, Stanislava Rakúsa či Lizy Gennart, ale i knihy od Jany Micenkové, Ivana Medešiho, Ivany Dobrakovové, Vladimíra Bally či Nóry Ružičkové.

Pořádáme ve spolupráci s katedrou české literatury a literární vědy Ostravské univerzity.

7. 12. V 18.00 VÁCLAV MAXMILIÁN: MARCEL PROUST STO LET POTÉ

Večer k výročí velikána modernistické literatury s autorem proustovské monografie Václavem Maxmiliánem.

V listopadu uběhlo sto let od úmrtí francouzského spisovatele Marcela Prousta, připomeneme si jej s básníkem, estetikem a redaktorem časopisu Host Václavem Maxmiliánem, který mu věnoval monografii Rozeznění času: Implicitní estetika Marcela Prousta (2021). Na pozadí Proustova monumentálního románového cyklu Hledání ztraceného času se v ní zabývá vnímáním, vzpomínkami a dalšími obecnými otázkami estetiky.

Večerem bude provázet filozof a knihovník Marek Timko.

12. 12. V 17.30 VITRÍNKA VOL 3. – ILUSTRÁTOŘI DĚTSKÝCH KNÍŽEK

Vernisáž výstavy ve vstupní chodbě antikvariátu.

Představíme to nejlepší z české ilustrátorské tradice knih pro děti, mj. Květu Pacovskou, Marii Fischerovou Kvěchovou, Jiřího Trnku, Kamila Lhotáka či Františka Tichého.

12. 12. V 18.00 FRANTIŠEK MARŠÁLEK – SEN O FOTOGRAFII

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

František Maršálek (1939–2020) proslul jako člen legendární brněnské fotoskupiny Epos, která od konce 60. let nově definovala baladicky aranžovanou figurální fotografii. Jeho rozpětí však bylo mnohem širší, od profesní dokumentace vědeckých experimentů přes leteckou fotografii až po progresivnější typ výtvarné fotografie, ovlivněný studiem na pražské FAMU. Výstava ve Fiducii se soustředí právě na jeho takřka neznámou tvorbu od konce 70. let, blížící se tehdejší vlně vizualismu a směřující k takřka abstraktním snovým obrazům. 

Kurátor výstavy: Pavel Vančát. Výstava potrvá do 25. 1. 2023.

12. 12. V 18.15 NIKOLA KOPP LOURKOVÁ – LIMBO 

Vernisáž výstavy v Galerii Dole.

Malířka Nikola Kopp Lourková (1996) představí své poslední obrazy, které od abstraktních kompozic s výrazným gestickým akcentem tendují k metafyzické figurální naraci. Bezpochyby jde o aktuální nahlédnutí do překvapivých proměn současné malby, která vpouští do svého hájemství stylizovanou postavu či postavy, aniž by si autoři a autorky lámali hlavu se stylistickou disciplínou. Autorka studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Davida, studia pak zakončila na témže ústavu v ateliéru Jiřího Černického. V Ostravě se představí vůbec poprvé.  Kurátor výstavy: Martin Dostál. Výstava potrvá do 18. 1. 2023. 

16. 12.  V 18.00 DEBUTY VOL. 12 – JOLANTA TROJAK

Prozaička a historička umění v pořadu básníka Romana Polácha.  

Ve dvanáctém dílu literárních Debutů představíme historičku umění a prozaičku Jolantu Trojak, jíž nedávno vyšla v prestižním nakladatelství Host románová prvotina Svatava. Pražská teosofická společnost, východní mystika, dekadence, problematika zobrazení světa v umění, spiritismus, jenž bude jistě ostravskému (či dokonce radvanickému) čtenáři velmi blízký, a konečně existenciální úzkost, která se napříč historií nemění, pouze se mění kulisy, ve kterých na nás dopadne – to jsou hlavní tematické okruhy, na které se můžete těšit.

19. 12. V 18.00 ZROZENÍ METROPOLE. OSTRAVA VE FOTOGRAFIÍCH PADESÁTÝCH A ŠEDESÁTÝCH LET 20. STOLETÍ.

Prezentace a křest nové fotografické publikace.

Autoři Ondřej Durczak a Jiří Siostrzonek představí svůj nový knižní počin, jímž navazují na předchozí projekty, mezi něž patří například vyhledávaná publikace Ostrava v důchodu (2015). Tentokrát ovšem využívají archivních materiálů – pohlednic a často dosud nepublikovaných fotografií dvou klíčových poválečných dekád, během nichž došlo v Ostravě k rozvoji průmyslu, kultury i bydlení. 

19. 12. V 19.00 KONCERT KOONDA HOLAA + LADBUCH

Psychadelické country/noir western a atmosférický ambient živě ve Fiducii.

KOONDA HOLAA, alias Kamil Krůta, svou tvorbu označuje jako psychadelické country/noir western. Ve své one man show pomocí kytary a looperu vrství kytarové a basové linky, které dotváří magickým hlasem v mimořádný zážitek! Někdejší baskytarista F.P.B a Už jsme doma byl v 80. letech krátce vězněn za napadení sochy Klementa Gotwalda, poté emigroval do USA. Hrál s řadou hudebních hvězd, patří mezi ně např. Iggy Pop, Lydia Lunch, The Residents, Bastard Noise či Sikhara.

LADBUCH je slezský rodák a kytarista Ladislav Buchta. Na svých koncertech propojuje živé hraní na kytaru s procesy v počítači. Na značce Blue Lizard vydal tři alba atmosférického ambientu, začátkem roku 2022 mu vyšlo digitální album Various Matters u Polí5. 

Pořádáme ve spolupráci s dramaturgem Martinem Režným.

SVÁTEČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA ANTIKVARIÁTU A KLUBU FIDUCIA

Do 23. 12. 2022: po–pá 10.00–18.00

24. 12. 2022 – 1. 1. 2023 zavřeno

Od 2. 1. 2023: po–pá 10.00–18.00