Fiducia v červnu

V červnu se Fiducia zapojí do Noci kostelů (připravili jsme pro vás program zaměřený na Camilla Sitteho u přívozského kostela), čekají nás také dvě vernisáže (v galerii Dole výstava ateliéru Malířství 1 z brněnské FaVU VUT a ve Fotografické galerii Fiducia fotografická tvorba oceňované autorky Lenky Glisníkové) , literární Debuty s básnířkami Alžbětou Johankou Petrovou a Olgou Wawracz, koncert „cutecoreového“ dua a české performerky, přednáška historika umění Martina Strakoše o současné finské architektuře a literární procházka Vítkovicemi. Těšíme se na vás!

PÁTEK 2. 6. v 18.00 NÁMĚSTÍ PODLE MÉHO GUSTA 

Výtvarný ateliér

Přijďte do mapy náměstí Svatopluka Čecha zakreslovat různými způsoby věci, které by se vám zde líbily, anebo které byste si tady přáli. Vznikne tak náměstí podle našeho gusta. 

Ateliér pro děti a jejich rodiče/prarodiče povede Marcela Lysáčková. Koná se v rámci Noci kostelů ve spolupráci s přívozskou farností. Sraz před přívozským kostelem. 

PÁTEK 2. 6. v 18.20, 21.00, 21.55 FARNÍ KINO – OSTRAVSKÉ KULTURNÍ STOPY: CAMILLO SITTE 

Filmová projekce

Dokumentární film spolku Fiducia (režie Monika Horsáková) o vídeňském architektovi a autorovi urbanistické koncepce Přívozu i přívozského kostela. Vstup je zdarma, doporučujeme rezervaci místa na http://rezervace.nasefara.cz. Koná se v rámci Noci kostelů ve spolupráci s přívozskou farností. Promítáme ve farním kině na náměstí v Přívoze.

PONDĚLÍ 5. 6. v 17.00 AM1: A6

Vernisáž výstavy v galerii Dole

Výstava ateliéru Malířství 1 z brněnské FaVU VUT (pedagogové doc. MgA. Vasil Artamonov a MgA. Marie Štindlová) reprezentuje jak jednotlivé aktérstvo, tak ateliér jako celek. Kromě dialogu jednotlivých malířek a malířů vyzdvihuje taky důležitost komunikace formy a obsahu. Výstava tak nepřímo poukazuje na podstatu hmoty, potažmo řemeslného přístupu k malbě, jakožto k základnímu stavebnímu kameni pro realizaci ideálů, proměnu konceptu ve skutečnost. Text Bára Bažantová a Marie Štindlová. Kurátoři Vasil Artamonov, Marie Štindlová. Výstava potrvá do 4. 7. 2023.

PONDĚLÍ 5. 6. v 19.00 DEBUTY VOL. 14 – PETROVÁ, WAWRACZ

Literární pořad s básnířkami Alžbětou Johankou Petrovou a Olgou Wawracz

Svou prvotinu Rodiště (Dobrý důvod, 2023) představí Alžběta Johanka Petrová (*1993), jejíž poetika je založena na prohledávání toho nejbližšího kolem nás, jež ale po básnickém uzávorkování masky každodennosti nabývá na neznámém neklidu. Olga Wawracz (*2004) přečte z rukopisů básně imaginativního aktivismu a nové citlivosti, jež zastupuje hlas soudobé nespokojené nejmladší generace. Večerem provází básník Roman Polách.

ÚTERÝ 6. 6. v 18.00 LENKA GLISNÍKOVÁ: HAVE YOU FINISHED EVERYTHING ON YOUR TO-DO LIST?

Vernisáž výstavy ve Fotografické galerii Fiducia

Neobyčejný cit pro materiál, zájem o současné technologie a neobvyklé propojování obrazové informace s objektem jsou charakteristické pro dílo Lenky Glisníkové (*1990). Její volná tvorba vzniká paralelně (a neoddělitelně) se zakázkovou tvorbou – společně s Karolínou Matuškovou tvoří tvůrčí tandem Shotby.us. Společně jsou také držitelkami ceny Czech Grand Design za rok 2020, Lenka je pak letošní laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Kurátor Lukáš Bártl. Výstava potrvá do 28. 7. 2023

ČTVRTEK 8. 6. v 18.30 GORZ (LARA ALARCÓN & CYRILL FERRARI), IVA SVOBODA

Koncert „cutecoreového“ dua a české performerky

Duo GORZ tvoří Lara Alarcón (ARG/DE) a Cyrill Ferrari (CH). On hraje na kytaru, ona pro své vyjádření využívá hlas a tělo. Jejich hudba je intenzivní a hyperaktivní. Během svého dvouměsíčního jihoamerického turné rozvíjeli jazyk, který se dotýká žánrů jako nu metal, grindcore, ale i noise a žánru, který rádi nazývají „cutecore“. Od jemných a roztomilých zvuků až po ty drsné a impulzivní. Duo je velmi aktivní na evropské undergroundové scéně, spolupracuje a podporuje výměnu mezi latinskoamerickými a evropskými umělci prostřednictvím série koncertů SDK a argentinsko/švýcarského labelu Neue Numeral. Iva Svoboda je česká performerka se sídlem v Halle v Německu, která jako médium využívá sochu, psaní, video a zvuk. Při svých hudebních vystoupeních používá široký výběr pásek, od experimentálních a špinavých zvuků přes techno až po zvuky, které vás přinutí vrátit se do břicha vaší matky.

ČTVRTEK 15. 6. v 18.00 MARTIN STRAKOŠ: FINSKO A JEHO ARCHITEKTURA OD 19. STOLETÍ PO SOUČASNOST 

Přednáška historika architektury

Finsko patří ke skupině skandinávských zemí, o nichž se nejčastěji píše v souvislosti s vysokou úrovní životního stylu. Je to země tisíců jezer, hlubokých lesů, ale i moderního průmyslu a pozoruhodné architektonické kultury. Autor se na základě osobních zkušeností podělí s posluchači o své dojmy z této severské země a představí nejzajímavější ukázky moderní finské architektury i projevy současné architektonické kultury. 

ČTVRTEK 29. 6. v 18.00 LITERÁRNÍ VYCHÁZKA VÍTKOVICEMI

Po stopách Literární mapy Ostravy, tentokrát ulicemi Vítkovic s průvodci Pavlem Hruškou, Janem Malurou, Romanem Poláchem, Ivou Málkovou a Ilonou Rozehnalovou 

Vítkovice, původně malá a nevýznamná ves, zažily dramatický přerod v moderní tovární město – jednotné architektonické pojetí staveb z režného zdiva v tzv. firemním stylu či průmyslové objekty, koexistující v jakémsi přirozeném a samozřejmém souručenství s obytnými domy a veřejnými budovami, tvoří osobitý „genius loci“ této průmyslové lokality. Byly a jsou inspirací řadě spisovatelů – nalezneme je v díle Jana Balabána, staly se jedním z dějišť klíčového románu Rudolfa Slobody, na zdejším hřbitově je pohřben básník Jaroslav Žila, v místní hospodě vznikl samizdatový sborník Eliáš v zahrádkách, narodil se tu básník Karel Jan Čapek či jeden ze zakladatelů ismuismu Miroslav Stoniš, najdeme tu pamětní desku Ilse Weberové a řadu dalších míst spojených s (nejen) ostravskou literaturou. Vydejte se s námi za literárními příběhy se spoluautory připravované knihy Literární Ostrava a vydané Literární mapy Ostravy. Sraz před vítkovickým hřbitovem. 

Fiducia on-line:

Hlasy města – Martin Dytko

Galerie Doe – AM1: A6