Fiducia v září

Září bude našlapané – sezónu zahájíme dvojvernisáží, hned pak vás čeká několik akcí v rámci Fajrontu – hornických oslav v Ostravě. Chystáme hornický poetický atentát v centru, kdy vyzdobíme poezií na téma hornictví ulice, kudy půjde velký hornický průvod. V neděli 10. září pro vás budeme celé odpoledne až do pozdních hodin na haldě Ema, kde vás čekají netradiční ateliéry, umělecké performance, vycházka i literární čtení nejmladší ostravské generace. Na Emě pokřtíme také literární sborník, na kterém teď pilně pracujeme, představíme i „hornický merch“ s motivem kladivové těžní věže. Připravujeme pro vás rovněž hornické pexeso a hornickou skládačku, obojí pokřtíme u hornické voliéry v Přívoze, kterou okrášlíme 22. září. Pracujeme také na podzimním čísle bulletinu Krásná Ostrava, to představíme rovněž na akci u hornické voliéry.

Od září se můžete těšit na nový cyklus veřejných debat „S důvěrou do arény“, které bude moderovat Michael Rozsypal (DVTV, Český rozhlas) a budou se věnovat Ostravě a jejímu rozvoji. První debata se koná 25. září v divadle Komorní scéna Aréna a tématem bude v posledním roce velmi diskutovaná a zároveň ve světových architektonických kruzích velmi očekávaná stavba ostravské koncertní haly od Stevena Holla.

Čeká nás také koncert improvizačního tria světové úrovně a klasicky vzdělaného houslisty vydávajícího u Stoned to Death, ateliér inspirovaný peruánskou kulturou nebo křest knihy Vzhůru do dolů!

Těšíme se na vás!

ÚTERÝ 5. 9. v 18.00 DVOJVERNISÁŽ

Fotografická galerie Fiducia – Tomáš Chadim: Znásilněná krajina

Galerie Dole – Dominik Hlinka: Odpočinutí

Tomáš Chadim: Znásilněná krajina

Fotografický soubor z roku 2014, který vás donutí přemýšlet. Je to reálné, či není? Obrazům dominují fotografie s digitální manipulací, na nichž Tomáš Chadim systematicky pracoval pět let. Základ tvoří nedotčené krajiny České republiky, jako jsou Doupovské hory, Šumava, Krkonoše, Krušné hory, pískovny na Mělnicku, Milovice apod. Do těchto krajin autor následně digitálně umístil objekty z různých technologických staveb. Výstava potrvá do 13. 10. 2023. 

Dominik Hlinka: Odpočinutí

Ve své aktuální malířské tvorbě, kterou představí na výstavě v Galerii Dole, se Dominik Hlinka pozastavuje nad napětím mezí zvýšenou pozorností, kterou věnujeme strojům, a tím, jak se těmto strojům zároveň (p)oddáváme. Symbolickým zástupcem tohoto rozporu je na Hlinkových obrazech nabouraný automobil Tesla. Jeho prostřednictvím prozkoumává okamžik, v němž sebekontrolu slastně i nesnesitelně ztrácíme a ke kterému se paradoxně nutkavě toužíme přiblížit. Rozpor mezi našimi očekáváními a vzrůstající soustavnou kontrolou vnímá jako zásadní konflikt dneška. Dominik Hlinka (*1989) je absolventem VŠVU Bratislava (2014 ateliér malby, vedoucí ateliéru doc. Mgr. Art. Klaudia Kosziba, ArtD). V roce 2021 na VŠVU dokončil své doktorské studium. V Ostravě vystavuje poprvé. Výstava potrvá do 31. 10. 2023

ČTVRTEK 7. 9. v 10.00–18.00 HORNICKÝ POETICKÝ ATENTÁT

Okrašlovací akce

Pojďte s námi vyzdobit centrum Ostravy poetickými cedulkami s básněmi o hornictví, společně je během dne rozneseme po městě v rámci Hornického poetického atentátu. Zároveň vyzdobíme básněmi výlohy spřízněných organizací na trase, jíž se v sobotu 8. září vydá krojovaný průvod hornických spolků z celé České republiky. Stavte se za námi do Fiducie, vybavíme vás cedulkami a společně jimi vyzdobíme centrum. 

Básně můžete posílat do 3. září na fb stránku Antikvariátu a klubu Fiducia nebo na mail akce@klubfiducia.cz, můžete je také donést vytištěné na A4 přímo do Fiducie na akci anebo je vhodit do naší schránky ve dveřích, pokud budeme mít zavřeno. 

Koná se v rámci projektu Fajront, kdy si celá Ostrava letos na podzim formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. 

NEDĚLE 10. 9. v 14.00–20.00 SEJDEME SE NA HALDĚ

Výstava, literární čtení, komentovaná procházka a ateliér pro děti

Odpolední program pro děti i dospělé.Ostravské haldy jsou nejen reliktem hornické činnosti, unikátním prostředím z hlediska hornické minulosti a přírodního bohatství, ale jsou také magnetem pro umělce, kteří zde v minulosti pořádali a dodnes pořádají nejrůznější kulturní akce. Odpolední program se bude z různých úhlů pohledu zabývat tím, v čem jsou ostravské haldy unikátní.  

– 14.00 A kdo myslí na mravence? – ateliér pro děti i pro dospělé

Halda zarůstá nebo se rekultivuje, je to pozůstatek světa, který je stále přítomný ve vzpomínkách a všelijakých materiálech, ale pomalu zaniká. Haldu vytvořili lidé, ale funguje jako součást krajiny, a jako takovou ji neužívají pouze lidé, ale převážně jiní tvorové. A ti si na ní také zaslouží vyžití. Je zde jedna lavička pro lidi, aby se mohli kochat vyhlídkou na Ostravu, ale co například takoví mravenci? Ti ze své perspektivy převážně při zemi třeba ani nemají dobrou představu o tom, co se pod nimi rozprostírá. V rámci dílny na haldě tak budeme vytvářet zázemí a odreagování právě pro tyto obyvatele haldy, pro ty, kteří na ní skutečně žijí a její horké jádro je jejich každodenním topením. Ateliér vede Hynek Chmelař

– 16.00 Za teplomilnými rostlinami haldy – procházka s botaničkou Zdenkou Rozbrojovou

Jaké rostliny přežijí na místě, které stále prohořívá? Pojďte s námi objevovat unikátní teplomilnou stepní flóru, rostoucí na červeném svahu haldy Ema mezi bělostnými obláčky plynů, jež vyvěrají z jejích útrob.  

– 17.00 Performativní procházka na haldě Ema

Halda se na den stane místem, kde se můžete setkat s různými zvuky, osobními příběhy a artefakty. Na haldě se budou zpívat hornické písně, které budou znít z úst skutečných horníků, psát dopisy s tajemstvími nebo příběhy, které posléze uchováme do schránky a tu na haldě ukryjeme. S hornictvím je úzce spojeno i téma péče, a tak na haldu dopravíme i „lázně“. A těšit se můžete i na živou sochu horníka.

– 19.00 Literární čtení z kopce nahoru

Jak mladá básnická generace vnímá svůj vztah k Ostravě, její postindustriální krajině a hornické minulosti? Přijďte si poslechnout básně autorů a autorek narozených v 90. letech na haldu Ema, místo, které je jedním z emblematických symbolů hornické minulosti Ostravy, avšak může také vybízet – svou situovaností doslova i metaforicky – k novým výhledům vstříc budoucnosti, k přehodnocování a hledání nových cest. 

Na haldě také pokřtíme první z nového cyklu literárních sborníků. 

Koná se v rámci projektu Fajront, kdy si celá Ostrava letos na podzim formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. 

ČTVRTEK 14. 9.v 18:30 MYL TRIO + DANIEL MEIER

Koncert improvizačního tria světové úrovně a klasicky vzdělaného houslisty vydávajícího u Stoned to Death

Mezinárodní MYL Trio tvoří Mia Zabelka (housle, hlas), Lawrence Casserley (signal processing instrument) a Yoko Miura (toy piano, melodica).

Rakouská houslistka, vokalistka a skladatelka Mia Zabelka patří mezi špičku mezinárodní scény elektroakustické hudby. Svůj jedinečný hudební jazyk vyvinula v procesu, který nazývá „automatické hraní“, při němž hudba vyrůstá z jejího fyzického pohybu a nachází svůj výraz v jejích elektrických houslích s elektronickými zařízeními, nevšedními předměty, vokály a/nebo akustickými houslemi.

Zvukový rozsah houslí rozšířila natolik, že se housle samy stávají rozhraním, elektronickým zvukovým generátorem, a tím i zvukovým strojem. Mia Zabelka neustále zkoumá zvuk a hudbu jako fyzikální fenomény, neustále posouvá hranice v experimentálních performancích a skladbách, které zpochybňují zavedené představy, zdokonalují rozšířené techniky a jejich struktury. Housle a její vlastní hlas a tělo se v procesu proměňují ve zvuková těla, která jsou zároveň organická, ječící, lyrická, komponovaná a výbušná. 

Lawrence Casserley (narozen UK, 1941) zasvětil svou profesionální kariéru jako skladatel, dirigent a performer elektroakustické hudby v reálném čase. V roce 1967 se stal jedním z prvních studentů Elektronické hudby na Royal College of Music v Londýně u Tristrama Cary. Později se stal vrchním profesorem studií a poradcem pro elektroakustickou hudbu na RCM. Nejznámější je jeho práce v oblasti volné improvizované hudby, zejména zpracování zvuku jiných hudebníků v reálném čase. Spolupracoval s mnoha špičkovými improvizátory, zejména s Evanem Parkerem. Nahrávky vydal na značkách ECM, Konnex, Leo Records, Psi, Sargaso a Touch. 

Yoko Miura se narodila v Tokiu, od 5 let absolvovala lekce klasického klavíru. Inspirovala se jazzem a klasickou hudbou, navštěvovala kurzy u Masahiko Sato, Takashi Kako, Yoshio Suzuki a dalších. Zvuky podle svých slov nevnímá jako noty či akordy, ale jako energii nebo vibrace. „Vkládám několik tónů do našeho hudebního pole a sleduji chemickou reakci. Je to jako dobrodružství. Vždy se snažím otevřít okno, abychom se dostali do nového světa,“ říká.

Klasicky vzdělaný houslista Daniel Meier se pohybuje na hranicích improvizace, experimentu a současné kompozice. Jednou stránkou jeho tvorby je čistě akustická, zpravidla přemýšlivá a ukázněná volná hra, v současnosti ovšem tíhne k důslednému ohledávání psychoakustických fenoménů. Aktuální tvorba je, co se lineárně chápané kompozice týče, až průzračná, klíčové jsou ale interakce mezi jednotlivými vrstvami zvuku. Dronové smyčky nebo hra na dvě struny vytvářejí kombinační a diferenční tóny, které Meier „ve skutečnosti“ nehraje a které se někdy dostávají zcela mimo rozsah nástroje. Výsledkem přitom není akademická exhibice, ale hudba, která je zemitá i uhrančivá. Díky četným efektům i smyčcové technice vyniká fyzičnost hry – jakoby roztřepené zvuky houslí jsou nesmírně plastické. Promyšlené experimentální techniky přitom kontrastují s inspirací středovýchodní hudbou nebo až liturgickým zvukem. Do rozpoznatelných melodií se tak vkrádají nepovědomé témbry – a výsledný dojem je pozoruhodně bezčasý. Nahrávku již brzy chystá label Stoned to Death.  

PÁTEK 15. 9. v 16.00 KONEC ŠAMANSKÉHO LÉTA

Ateliér pro děti i dospělé

Tentokrát vytvoříme tradiční předměty peruánských šamanů, ale tak trochu po svém. Budeme vyrábět autorská díla inspirovaná peruánskou kulturou, poslouchat i hrát šamanskou hudbu a nakonec provedeme i vlastní rituál, ve kterém si připomeneme uplynulé léto a nadcházející nové roční období. Workshopem budou provázet Barbora Sukatschová, která v Peru strávila několik posledních měsíců, a ostravský výtvarník Hynek Chmelař.

STŘEDA 20. 9. v 18.00 VZHŮRU DO DOLŮ!

Prezentace nové fotografické knihy Ondřeje Durczaka

Kniha Vzhůru do dolů! připomíná prostřednictvím více než 450 fotografií vybrané historické mezníky hlubinné těžby ostravsko-karvinského revíru. Moravskoslezský region je s těžbou černého uhlí nerozlučně spjat hospodářsky, sociálně, kulturně i historicky. Hornictví vždy stálo na počátku těžkého průmyslu a bylo klíčovým odvětvím hospodářství celé naší země. 

PÁTEK 22. 9. v 16.00–19.00 HORNICKÁ VOLIÉRA V PŘÍVOZE  

Okrášlení, křest naučné cedule, ateliér, křest podzimního bulletinu Krásná Ostrava, skládačky Ostravské kulturní stezky zaměřené na drobné hornické památky a pexesa na téma hornictví

V Přívoze stojí jediná dochovaná hornická voliéra v kraji. Na odpolední akci pro děti i dospělé představíme nejen voliéru a její obyvatele, ale také téma využívání harckých kanárků v ostravských dolech formou terénní přednášky a ateliéru pro děti. Na hornickou voliéru spolu se spolkem chovu harckých kanárů Přívoz nainstalujeme naučnou ceduli o voliéře a historii práce s harckými kanáry v ostravských dolech. Budete se moci setkat s pamětníkem a jedním ze zakladatelů voliéry Janem Dudou a se členy chovatelského spolku, se kterými společně okrášlíme interiér voliéry. Na místě uděláme rovněž ateliér pro děti, zaměřený na téma kanárci v dolech. 

Koná se v rámci projektu Fajront, kterým si letos na podzim celá Ostrava formou nejrůznějších kulturních aktivit připomene historii ostravského hornictví. Sraz u voliéry v Přívoze na ulici Zákrejsova (naproti Archivu města Ostravy).

PONDĚLÍ 25. 9. v 18.30 KAM OSTRAVU POSUNE KONCERTNÍ SÁL?

Veřejná debata, kterou moderuje Michael Rozsypal. Pozor, koná se v divadle Komorní scéna Aréna!  

Proč potřebujeme stavět nové koncertní sály? Co nová stavba přinese Ostravě a kam ji posune? Jaké jsou výhody a jaká rizika? Nové koncertní sály plánují kromě Ostravy postavit také v Brně i Praze. Ostrava se dostala v realizaci projektu stavby koncertního sálu nejdál. Ovlivní tato stavba její další rozvoj? Nejen na to se bude ptát moderátor a novinář Michael Rozsypal.

Hosté diskuse:  

Karolína Vránková – publicistka, šéfredaktorka časopisu EARCH.cz

Jan Dohnal – primátor města Ostravy

Tomáš Macura – exprimátor města Ostravy (v letech 2014–2023)

David Mareček – hudební pedagog a manažer, generální ředitel České filharmonie

Téma, které budí emoce a pozornost na sociálních sítích, ale také v rámci ostravských politických stran, odstartuje nový formát veřejných debat „S důvěrou do arény“. Diskuse bude Antikvariát a klub Fiducia pořádat v Komorní scéně Aréna, která je partnerem projektu. Moderátorem bude Michael Rozsypal, novinář, ostravský rodák známý z působení v Českém rozhlase či DVTV.

Vstup volný, doporučujeme ale rezervaci místa na webu divadla, abyste měli zajištěno místo, viz zde: https://divadloarena.cz/program/. Rezervovat místo bude možné od 1. 9. 2023. 


Debaty se konají za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Nadace české architektury.