Vernisáž v galerii Dole a diskuse o ukrajinském hladomoru 30.let

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy finalistky Ceny Kritiky pro mladou malbu Annemari Vardanyan v galerii Dole v pondělí 6.11. a na moderovanou diskusi s historičkou Annou Chlebinou a historiky Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem o hladomoru na Ukrajině ve 30.letech, která se koná v úterý 7. listopadu.

PONDĚLÍ 6. 11. v 18.00 ANNEMARI VARDANYAN: TVÁŘÍ V TVÁŘ

Vernisáž výstavy v Galerii Dole

Zásadní roli v popisně narativních obrazech Annemari Vardanyan hraje vztah figury a místa. Akcent na bytový interiér, na způsob jeho improvizovaného zařízení, na přesnou autenticitu výplňových prvků (okna, dveře) a na materialitu jeho povrchů (parkety, dlaždice, tapety), v sobě skrývá princip „odcizení“. Podprahově, prostřednictvím citlivě volených lidských gest a věcných atributů, autorka na svém vlastním příkladu sděluje osud běženců a emigrantů, spojený s opuštěním vlasti, kulturním vykořeněním a nutností žít v odlišném civilizačním prostředí (zde střední Evropy), jež je přes všechny snahy pociťován jako jakési provizorium, v němž tiká, jako ve spáncích, zneklidňující dočasnost a v němž neustále přetrvávají obavy o geopolitický vývoj a nestabilitu ve své vzdálené rodné zemi. Annemari Vardanyan (nar.  1994 v Jerevanu v Arménii) se v roce 2020 stala finalistkou Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy. S pracemi autorky jsme se mohli setkat například na projektech Sokolovský zázrak (kostel sv. Antonína Paduánského, Sokolov, 2018), No Drama (Pražský dům, Brusel, 2021, samostatně vystavovala v pražské Galerii Vyšehrad nebo v Los Angeles v Lowel Ryan Projects. Kurátor Petr Vaňous.

ÚTERÝ 7. 11. v 18.00 HLADOMOR NA UKRAJINĚ VE 30. LETECH

Moderovaná diskuse s historiky Annou Chlebinou, Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem

Debata o sovětském režimu ve 20. a 30. letech, kolektivizaci zemědělství, perzekuci rolníků a hladomorech na Ukrajině. Jaké byly příčiny hladomorů, jejich rozsah a dopady? Čím byly specifické? A nakolik se jednalo o záměrnou genocidu ukrajinského národa? Na tyto zásadní otázky se pokusí hosté diskuse odpovědět.