Terénní přednáška – za unikátní ostravskou bučinou

Bučina v Michálkovicích v lokalitě na Chotěbuzi je nádherná a unikátní. Pojďte s námi v neděli v 15 hodin na vycházku, kde vám botanička Zdenka Rozbrojová mimo jiné řekne, proč se téhle „horské“ bučině v Ostravě daří.

19. 5. v 15.00 ZA UNIKÁTNÍ BUČINOU NA CHOTĚBUZI

Terénní přednáška botaničky Zdeňky Rozbrojové

Vydejte se s námi po stopách ostravského přírodního klenotu – většině Ostravanů téměř neznámého bukového lesa v Radvanicích, který roste v místech, kde svah klesá z 275 na 245 metrů nad mořem. Počátkem 20. století jej v lesnických mapách majitelů panství rodu Wilczků nazývali Kněžským dolem, s porostem starším 80 let. V současnosti tady najdeme nádherné buky ve věku mezi 80–100 lety. Výskyt bučin (typických spíše pro Beskydy) v nízkých nadmořských výškách na Ostravsku byl dán specifickými podmínkami v takovýchto lokalitách (chladné a vlhké podnebí a dostatečné množství srážek). Dodnes zde nalézáme horské rostliny, například ostřici chlupatou, šalvěj lepkavou, rozrazil horský nebo vrbinu hajní. 

Trasa je dlouhá asi 6 kilometrů, doporučujeme pevnou obuv a oblečení vhodné do terénu. Vycházka potrvá cca 3–4 hodiny. Sraz: zastávka trolejbusu Na Jánské (trolejbus 104, 111).